وزن لوله پلیکا چقدر است؟

بهتر است که قبل از آشنایی با وزن لوله پلیکا به ویژگی­های این لوله بپردازیم. مهمترین ویژگی لوله پلیکا مقاومت آن در برابر خوردگی می باشد. دلیل این ویژگی مهم این است که این لوله­ ها غیر رسانا هستند، به همین دلیل در مقابل واکنش­های الکتروشیمیایی مقاوم هستند. که در نتیجه تمام این­ها، در مقابل اسیدها و نمک ­هایی که به طور معمول سبب خوردگی فلزات می شوند، از خود مقاومت نشان می دهند. دومین ویژگی لوله ­های پلیکا مقاومت شیمیایی بالای این لوله ­ها میباشد. مقاومت بالای آن تا 140 درجه فارنهایت در مقابل دسته بسیاری از مواد شیمیایی سبب شده است که یک گزینه مناسب برای استفاده در لوله­ کشی فاضلاب منازل و شهری باشد.

وزن لوله پلیکا
قیمت لوله پلیکا
برای اطلاع از قیمت لوله های پلیکا به لینک زیر مراجعه فرمایید.
لوله پلیکا

وزن لوله پلیکا

با توجه به ویژگی­ هایی که در بالا برای این لوله بیان شده، لوله پلیکا در مقابل مواد شیمیایی که به شکل معمول در خانه­ ها مصرف می شود نیز مقاوم است. سبک بودن این لوله و همچنین مقاومتی که نسبت به وزن خود دارد، از جمله دلایل همه­ گیر بودن استفاده از این لوله می باشد. چرا که سبک بودن و همچنین قابل حمل بودن این لوله یک ویژگی بسیار مهم به شمار می رود و این مزیت سبب می شود که کارگران در زمان کار سرعت بیشتری داشته باشند، و تا حد بسیاری از آسیب دیدن مصون بمانند.

انعطاف­ پذیری نیز از دیگر ویژگی­ های مهم در لوله­ های پلیکا به شمار می رود. به دلیل وجود مواد یو­ پی وی­ سی خشک در ساختمان لوله پلیکا امکان تحمل فشار زیادی در مقابل شکستگی به آن می دهد. مقاومت این لوله در مقابل ضربه در مقایسه با لوله­ های ساخته شده از بتن و خاک رس، بیشتر است. البته لوله پلیکا نیز انواع مختلفی دارد که هر کدام از لحاظ مشخصات و همچنین وزن با دیگری متفاوت است، که در ادامه به بیان انواع آن می پردازیم.

انواع لوله پلیکا

انواع لوله پلیکا

لوله پلیکا از نظر فنی به سه نوع دسته ­بندی می شود، لوله پلیکا معمولی، لوله پلیکا نیمه قوی و لوله پلیکا فشار قوی. لازم است که شما در رابطه با هر کدام از انواع این لوله ها اطلاعاتی را داشته باشید تا در زمان خرید لوله و اتصالات کاملا آگاهانه خریدتان را انجام دهید. در انواع لوله پلیکا این نکته نیز قابل اهمیت است که در سایزهای مختلف این لوله قیمت لوله پلیکا متفاوت است، چرا که هر کدام از انواع لوله، با سایز و همچنین ضخامت و وزن متفاوتی تولید می شوند. البته در قیمت لوله پلیکا یک نکته دیگری که تاثیر­گذار است، برند انتخابی شما می باشد، چرا که برندهایی که از کیفیت بیشتری برخوردارند، بدیهی است که قیمت بالاتری نیز داشته باشند. البته بهتر است که در زمان خرید لوله و اتصالات از محصولات با­کیفیت استفاده کنید تا پس از نصب به مشکل نخورید.

لوله پلیکا معمولی

این لوله از انواع لوله­ های پلیکا می باشد که برای انتقال فاضلاب­ های خانگی و به عنوان و نام لوله پلیکا معمولی شناخته می شود. این لوله ه­ا با کمترین ضخامت و طبق استانداردهای بین ­المللی در سایز­های 50 تا 400 میلیمتر عرضه می شود. مهم­ترین ویژگی این لوله ­ها وزن سبک و همچنین ضخامت کمی است که دارند. همانطور که گفته شد وزن لوله پلیکا معمولی بسیار کم است و به همین دلیل برای ناودان­ ها، غلاف کابل و همچنین استفاده در بتن به عنوان گذر سیم­های برق و یا عبور جریان­های آب به صورت فصلی و یا حتی عبور آب باران به کار می رود.

اما بیشترین دلیل استفاده این لوله­ ها، استفاده به عنوان کانال های هوا در دستشویی و یا توالت منازل می باشد که سبب آن سبکیه وزن لوله پلیکا و تحت فشار نبودن لوله ­ها بر اثر جریان­های داخلی آن می باشد. لوله­ های پلیکا معمولی که به آنها اشاره کردیم، در دو نوع استاندارد و غیر استاندارد عرضه می شوند، که مهم­ترین فاکتور انتخاب این لوله­ ها نوع متریال و یا مواد مصرفی در تولید این لوله میباشد که در قیمت لوله و اتصالات پلیکا تعیین کننده می باشد. برخی به دلیل کم کردن هزینه ­های اقتصادی، تصمیم به استفاده از لوله­ های پلیکای غیر استاندارد می گیرند، اما نکته­ ای که مهم است این است که این لوله­ ها از چه نوع موادی ساخته شده ­اند. تکنولوژی تولید لوله پلیکا روز به روز در حال پیشرفت کردن است.

لوله معمولی

لوله پلیکا نیمه قوی

لوله پلیکا نیمه قوی از انواع پر مصرف لوله ­های پلیکا می باشد که در آن از ماده ای به نام پلی‌وینیل کلراید استفاده شده است، چرا که در همه زمینه ­ها مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله در سایزهای 63، 90 و 110 بیشترین موارد مصرفی را دارد، که عامل آن نیاز بیشتر پروژه­ های به این نوع لوله می باشد. لوله ­های پلیکا در این سه سایز عموما با ضخامت 2/3 میلی­متر تولید می شوند . موارد مصرف لوله ­های نیمه قوی به این صورت است:

  • استفاده در سیستم­های فاضلاب ساختمانی و یا صنعتی برای دفع فاضلاب
  • استفاده به عنوان لوله زهکش
  • استفاده برای هواکش­ ها و تهویه مناسب
  • استفاده در زمین­های کشاورزی برای انتقال آب
  • کاورینگ خطوط انتقال برق و فیبرهای نوری و مخابرات 

لوله پلیکا فشار قوی

لوله پلیکا فشار قوی اکثر برای سیستم فاضلاب در صنعت کارخانجات به علت تحمل فشار بالا به کار می رود، البته از این نوع لوله نیز به عنوان غلاف انواع کابل برق برای محافظ نیز استفاده می شود. از دیگر مشخصات این لوله این است که وزن لوله پلیکا فشار قوی در مقایسه با دو نوع دیگر بیشتر است و با توجه به بالا بودن وزن لوله پلیکا ، در برابر آتش و شکستگی مقاومت بیشتری دارد.

جدول وزن لوله پلیکا فشار قوی و نیمه قوی با توجه به سایز های اصلی

سایز (میلیمتر)

وزن (کیلوگرم)

63mm

8/4

75mm

5/5

90mm

3/6

90mm

5/4

110mm

1/9

110mm

4/6

125mm

11

125mm

8/11

160mm

19

160mm

13

200mm

27

200mm

20

250mm

45

250mm

30

315mm

75

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook