آشنایی با نکات مهم در لوله کشی ساختمان های جدید

نکات مهم در لوله کشی

لوله کشی ساختمان یک امر بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود. قبل از دانستن نکات مهم در لوله کشی بهتر است هیچوقت اقدام به انجام این کار نکنید. به این دلیل که یک اشتباه کوچک ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را برای شما و ساکنان ساختمان به بار بیاورد. در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهم در لوله کشی ساختمان آشنا کنیم و کمی تخصصی تر به این موضوع نگاه کنیم. ممکن است شما خودتان در این کار دستی داشته باشید یا صرفا به عنوان یک خواننده عادی می خواهید نکات لازم را بدانید. فرقی نمی کند از چه قشری باشید، همیشه مطلع بودن در رابطه با این موضوع یک نکته مثبت حساب می شود. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

 

همه چیز درباره نکات مهم در لوله کشی، اهمیت و مراحل لوله کشی

هیچوقت دانستن بیشتر بد نیست. حتی اگر خیلی وقت هم هستش که در کار لوله کشی ساختمان وارد هستید، همیشه بهتر است سری به “نکات مهم در لوله کشی” ساختمان بزنید. به هر حال لوله کشی ساختمان چیزی نیست که بشود به سادگی از کنار آن رد شد و باری به هر جهت آن را انجام داد. در اینجا هم قصد داریم سه مبحث اصلی در رابطه با این موضوع را بیشتر بررسی کنیم. این مباحث شامل دلایل اهمیت لوله کشی صحیح در ساختمان ها، مراحل لوله کشی صحیح ساختمان و در نهایت اصول لوله کشی در ساختمان می شود. مجموع تمام این موارد با یکدیگر، نکات مهم در لوله کشی را تشکیل می دهند که بحث امروز ما می باشد.

حتما بعد از خواندن این مقاله، به منظور بررسی های بیشتر به شما توصیه می کنیم که ویژگی ها و قیمت لوله پلیکا نیز بررسی کنید تا بیشتر با کاربرد و قیمت لوله ها آشنا شوید.همچنین به علاوه خواندن این موارد، در هنگام انجام کار هم دقت لازم را به خرج دهید که از هرگونه اشتباه احتمالی در روند کار جلوگیری بشود و لوله کشی به نحو احسنت انجام گیرد.

 

چرا لوله کشی صحیح ساختمان اهمیت دارد؟

سیستم لوله کشی ساختمان به این دلیل که وظیفه تامین آب مورد نیاز برای مصارف خانگی و دفع فاضلاب تولیدی را بر عهده دارد، همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. توصیه می شود این کار همان اول یک بار به نحو احسن انجام بگیرد که دیگر لازم نباشد در آینده خسارت های آن جبران بشود. به این خاطر که عملی کردن این موضوع نیاز به تخریب بخشی از ساختمان دارد که این مورد هم برای ساکنین ناخوشایند است و وقت آن ها را می گیرد، هم اینکه ساختمان ظاهر زیبایش را از دست می دهد و تعمیر دوباره آن هزینه جداگانه دارد. پس “مهم ترین اصول در لوله کشی” را قبل از اینکه لوله کشی انجام بشود بدانید و آن ها را مو به مو اجرا کنید.
بهتر است که قبل از خرید لوله و اتصالات به این موضوع توجه داشته باشید که اگر لوله کشی به صورت اصولی انجام نشود، ممکن است به خاطر خرابی درون لوله یا حتی یک نشتی کوچک، مشکلات متعددی از جمله آسیب به قسمت های مختلف ساختمان، آسیب به تاسیسات ساختمان و نابودی پی ساختمان بوجود بیاید. نتیجه تمام این موارد هم کاهش طول عمر خانه و نا امنی آن برای سکونت می باشد که مسلما هیچ کدام از ساکنان ساختمان این موضوع را نمی خواهند. پس نکات مهم در لوله کشی را مو به مو رعایت کنید و مراحلی که در زیر به آن اشاره می شود را به طور صحیح انجام دهید که هرگز مشکلاتی از این دست پیش نیاید.

چرا لوله کشی صحیح ساختمان اهمیت دارد؟

مراحل لوله کشی درست ساختمان

1-اولین مرحله در لوله کشی ساختمان این است که یک نقشه مهندسی شده تهیه کنیم و بعد از آن، این نقشه را دقیق و درست به اجرا در بیاوریم.
2-بعد از تهیه نقشه، لوله مناسب را انتخاب می کنیم که نوع و اندازه این لوله به میزان آب مصرفی و میزان فشار آب بستگی دارد.
3-بعد از اینکه مدل لوله را انتخاب کردیم، لوله کشی ساختمان شروع می شود و بر اساس نیاز هر واحد از ساختمان، لوله کشی انجام می شود. این روند معمولا از پایین ساختمان شروع می شود و در طبقات بالاتر ادامه پیدا می کند تا به پایان برسد.
4-بعد از اینکه لوله کشی هر واحد تمام شد، لوله های اصلی را با درپوش می پوشانیم و همین کار را برای طبقات دیگر نیز انجام می دهیم. در پایان کار، با کمک اتصالات، لوله های واحد ها را به یکدیگر وصل می کنیم.
5-در مراحل پایانی کار، آب را به لوله ها وارد می کنیم و از این طریق آن ها را تست می کنیم تا در آینده مشکلی برایشان پیش نیاید. اصولا این کار با هواگیری همراه است تا آب به طور کامل در لوله ها جریان پیدا کند.
6-در انتها برای مطمئن شدن تست دیگری انجام می دهیم تا از صحیح بودن کار مطمئن شویم.(در نظر داشته باشید که برای پیش نیامدن مشکلات آتی حتما این کار را انجام دهید)

در برخی موارد هر چه قدر مراحل لوله کشی آسان تر باشد می تواند در قیمت لوله و اتصالات اثر بگذارد.

مراحل لوله کشی درست ساختمان

 

اصول و نکات مهم لوله کشی در ساختمان

 

1-مراقبت از سیستم لوله کشی در برابر خورشید

براساس استاندارد های لوله کشی، لوله های پلیمری نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. بنابراین، اگر لوله کشی را در اماکن رو باز انجام می دهید، باید از این لوله ها با استفاده از یک پوشش عایق در برابر نور خورشید حفاظت کنید. اگر این کار انجام نشود لوله ها آسیب می بینند و حتی از بین رفتن آن ها هم امکانش وجود دارد.

2-مراقبت از سیستم لوله کشی در برابر سرما

در زمستان هم باید مواظب لوله های دفن شده باشیم. مراقبت از لوله هایی که پوشانده نشده اند در برابر یخ زدگی یا ترکیدگی واجب است. پس باید بعد از اجرای سیستم لوله کشی ساختمان، برای انجام تست های مربوطه، از آب نمک با غلظت خاص استفاده شود تا در صورتی که آب در قسمت هایی از لوله باقی ماند، امکان یخ زدگی کمتر شود. البته زمانی که بخواهند تجهیزات را نصب کنند باید این آب نمک از لوله خارج بشود. برای اینکه احتمال آسیب دیدگی را تا حد زیادی پایین بیاوریم، عایق بندی لوله ها هم می تواند راه خوبی باشد.

3-عمق قرارگیری لوله

زمانی که می خواهید لوله ها را در زمین قرار دهید دقت کنید که لوله کشی نباید نه خیلی سطحی باشد و نه خیلی عمیق. اگر لوله به صورت سطحی داخل گودال قرار بگیرد، مراقبت بالایی نیاز دارد و ممکن است هر اتفاقی باعث نشتی آن ها بشود. از طرفی اگر لوله ها را هم در سطح عمیق قرار بدهیم فشار خاک به آن ها آسیب می زند و تعمیر آن ها هم سخت خواهد شد.

4-توجه به میزان سرعت آب

در مقالات قبلی به لوله های فشاری قوی، نیمه قوی و فشار ضعیف اشاره کردیم. یک نکته مهم این است که باید حتما بدانیم میزان سرعت آب در این لوله ها چقدر است. اگر سرعت جریان آب در این سیستم ها تنظیم نباشد، آب زیادی هدر می رود و امکان دارد تجهیزات آبی ساختمان هم درست کار نکنند. پس باید حتما میزان سرعت آب کنترل بشود و لوله مناسب برای آن انتخاب شود.

5-مراقبت از لوله در برابر مصالح ساختمانی

ممکن است زمان نصب لوله ها در ساختمان، کار های دیگر ساختمانی نیز همزمان انجام بشود. به همین دلیل هم لوله ها در این شرایط نیازمند مراقبت بسیار هستند که مصالح ساختمانی دیگر به آن ها آسیب نزند. می توانید مسیر لوله کشی را با ملات سبک بپوشانید یا به طور کلی مصالح ساختمانی را از مسیر لوله ها دور کنید.

6-به سیفوناژ دقت کنید

سیفوناز یا جریان معکوس زمانی مشاهده می شود که فشار پایین دست جریان از فشار اصلی بیشتر بشود. بنابراین، باید برای جلوگیری از برگشت جریان آب در سیستم لوله کشی ساختمان یا شیر یک طرفه دو تایی یا شیر تخلیه نصب کنیم. همچنین می توانیم برای رفع این مشکل از نصب شیر اطمینان یا خلاء شکن فشاری نیز استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *