نکات مهم خرید آسان لوله پلیکا که باید به آن توجه کنید

نکات خرید آسان لوله پلیکا

در این مقاله قصد داریم به طور کلی درباره لوله پلیکا صحبت کنیم و نکات خرید آسان لوله پلیکا را به شما عزیزان معرفی کنیم. در واقع می توان گفت که این مقاله یک راهنمای خرید لوله پلیکا به حساب می آید که در آن می خواهیم به علاوه ریز شدن و بررسی موشکافانه ماهیت لوله پلیکا، به انواع آن، کاربرد های آن، مزایای آن و مواردی که باید در استفاده از آن رعایت کنید نیز بپردازیم. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا این لوله های پر کاربرد را بیشتر بشناسیم و از کاربرد های آن هم بیشتر با خبر شویم.

نکات خرید آسان لوله پلیکا و  تشخیص لوله پلیکا اصل از تقلبی

نام دیگر لوله های UPVC که در مقالات قبلی هم اشاراتی به آن داشتیم همان لوله پلیکا است که چون اولین تولید کننده آن شرکت پلیکا بود، به این نام در ایران معرف شد. به این صورت که عامه مردم اسم پلیکا را برای لوله های UPVC خاکستری انتخاب کردند و نام پلیکا هم روی این لوله ها ماند. علاوه بر آن در خصوص “نکات خرید آسان لوله پلیکا” باید این نکته را بگوییم که این لوله ها تمام خواص مواد یو پی وی سی را دارند و به سختی آسیب می بینند به همین خاطر هم از عمر طولانی ای برخوردار هستند. این نوع از لوله ها زنگ نمی زند و پوسیده نمی شوند به همین خاطر هم هستش که برای سیستم های آبی، سیم کشی های زیرزمینی و خطوط فاضلاب کاربرد بسیاری دارند. به این نکته توجه داشته باشید که این ویژگی های مثبت بر قیمت لوله پلیکا نیس تاثیرر گذار باشند.

نکات خرید آسان لوله پلیکا و  تشخیص لوله پلیکا اصل از تقلبی

تاریخه لوله پلیکا و اتصالات پلیکا

خوب است که در هنگام بررسی “موارد مهم در هنگام خرید آسان لول پلیکا”، نگاهی به تاریخچه آن نیز بیاندازید. در دهه 1920، یک دانشمند که تخصصش مواد لاستیکی بود به نام والدو سمون (Waldo Semon) توسط شرکت BFGoodrich استخدام شد تا یک لاستیک مصنوعی را برای جایگزینی لاستیک های طبیعی پر هزینه، ارائه بدهد. آزمایش های وی به ساخت پلی وینیل کلراید (PVC) ختم شد. بعد ها معلوم شد که این ماده جایگزین عالی ای برای عایق لاستیک در سیم کشی و در کشتی های نظامی ایالات متحده در جنگ جهانی دوم به حساب می آید. بعد از آن هم در زمان صلح، بعد از سال 1945، استفاده آن در صنایع دیگر نیز شدت گرفت.
این ماده اولین بار در آلمان تولید شد و این لوله ها از درصد بالایی از پلیمر PVC ساخته می شوند و به همین دلیل هم اسم لوله پی وی سی روی آن ها گذاشته شد. حال قبل از خرید لوله و اتصالات بهتر است که با انواع مدل و انواع این لوله ها بیشتر آشنا شوید. برای بررسی بیشتر در خصوص انواع لوله پلیکا با ما در ادامه همراه باشید.

انواع لوله پلیکا در نکات خرید آسان لوله پلیکا

لوله پلیکا به طور کلی و در اولین تقسیم بندی خود، به سه نوع معمولی، نیمه قوی و قوی تقسیم بندی می شود. به کار گیری فزودنی های پی وی سی در تولید این لوله ها خواص ویژه ای ایجاد کرده که باعث ارتقای خواص مکانیکی و طول عمر بیشتر این محصولات شده است. این افزدونی ها با در نظر گرفتن نیاز مشتری تولید می شود و همواره تمرکز آن ها بر مشتری محوری و تولید محصول با کیفیت است.
از لوله پلیکا فشار ضعیف برای کابل های برق و ناودان ها استفاده می شود، از لوله های نیمه قوی و قوی هم برای فشار سیال که بری انتقال آب و فاضلاب است بهره می برند.

انواع لوله پلیکا بر اساس نوع پلیمر آن ها

لوله پلیکا بر اساس پلمیر به چند دسته تقسیم می شود که هرکدام از آن ها ویژگی ها و کاربرد های خودشان را دارند که در نکات خرید آسان لوله پلیکا حتما باید به آن ها توجه شود. این دسته بندی ها عبارتند از:
لوله UPVC: این لوله ها از پلیمر پلی وینیل کلراید سخت تشکیل می شوند و در ساختار آن ها مواد نرم کننده وجود ندارند. برای همین هم دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و کاربری هایی نظیر نقل و انتقال آب و سیالات مختلف را دارند. فرق این لوله ها با لوله های پی وی سی این است که حاوی فتالات یا BPA هستش که این لوله ها را ایمن تر می کنند برای انتقال آب آن ها را مناسب سازی می کند.
لوله MPVC: این لوله های پلیکا آغشته به موارد افزودنی می باشد که دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالایی هستند. همین موضوع باعث شده است که این لوله ها در برابر سختی مقاوم باشند. از جمله موارد استفاده این لوله ها پوشش سیم های فشار قوی و تصفیه آب است.
لوله OPVC: این لوله ها از پلیمر آرایش یافته پلی وینیل کلراید ساخته شده اند که در جهت های محیطی و محوری تحت کنترل می باشد. این لوله ها دارای دیواره بسیار ضخیمی هستند. پروسه تولید این لوله ها به این صورت هستش که در دمای مورد نظر شکل داده می شوند و به سرعت تا دمای محیط خنک می شوند. این موضوع باعث شده است که مقاومت آن ها در برابر خراش و ترک بسیار بالا باشد.
لوله CPVC: این نوع لوله ها به صورت کلرینه شده ساخته می شوند و برای انتقال سیالات بسیار داغ مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها قدرت تحمل دمای بالا را دارند و در برابر جلبک و باکتری هم بسیار مقاوم هستند.
لوله PPVC: این لوله ها دارای پلیمر PVC نرم شده می باشد و به همین دلیل بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند که همین موضوع برای یک سری صنایع خاص آن ها را قابل استفاده کرده است.

 

شناسایی نوع لوله به عنوان یکی از نکات خرید آسان لوله پلیکا

چاپ روی لوله های پلیکا بسیار ساده است به همین خاطر هم شناسایی آن ها آسان می باشد. استاندارد های ASTM دستورالعمل قرار دادن لوله پلیکا را به شرح زیر دارند:
مارک تجاری سازنده
استانداردی که مطابقت دارد
اندازه لوله
تعیین مواد
درجه فشار
شماره SDR
اگر هم لوله برای آب آشامیدنی باشد، یک مهر و موم آزمایشگاهی با علامت گذاری مبنی بر مناسب بودن آن برای آب شرب، روی آن نصب می شود. همیشه در هنگام خرید و بررسی قیمت لوله و اتصالات به این ویژگی ها هم توجه بسیاری داشته باشید.

شناسایی نوع لوله به عنوان یکی از نکات خرید آسان لوله پلیکا

کاربرد های لوله و اتصالات پلیکا

انتقال فاضلاب های ساختمانی

می توان گفت یکی از پرکاربرد ترین استفاده های لوله پلیکا در انتقال فاضلاب های ساختمانی می باشد. به این خاطر که لوله پلیکا از نظر اقتصادی برای این امور بسیار مناسب است و صرفه اقتصادی بالایی دارد. منظور از فاضلاب های ساختمانی هم، آب های مصرفی در قسمت حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و و … می باشد.

کابل های برق و مخابرات

برای عبور دادن سیم های برق و کابل های مخابراتی داخل ساختمان باید از این نوع لوله ها استفاده کرد. به این خاطر که سیم های برقی و مخابراتی از محل هایی مانند زیرزمین و جداره دیوار عبور می کنند که همیشه ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند و آسیب ببینند. به همین خاطر هم باید از داخل لوله هایی عبور کنند که هزینه زیادی نداشته باشد. پس لوله های پلیکا برای این کار بسیار مناسب هستند که البته برای این کار نیاز به لوله پلیکا هایی با ضخامت و تحمل بالا نیست.

ناودان ها و ونت ها

برای خارج کردن هوای اضافی داخل ساختمان هم این لوله ها کاربرد دارند که به لوله های ونت معروف هستند. در این نوع از لوله ها از لوله های پلیکا با ضخامت پایین استفاده می شود که برای خارج کردن هوا به فضای آزاد، فشار زیادی را متحمل نمی شوند.

کاربرد های لوله و اتصالات پلیکا

مزایای استفاده از لوله پلیکا

مقاومت در برابر خوردگی:
لوله پلیکا رسانا نیست و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی که باعث خوردگی فلزات می شود بسیار مقاوم است. این مشخصه هم در داخل لوله پلیکا وجود دارد و هم در خارج از آن می باشد.
مقاومت شیمیایی:
لوله پلیکا در برابر بسیاری از مواد شیمیایی تا حداکثر دمای 140 درجه فارنهایت مقاوم است. این لوله ها همچنین در برابر مواد شیمیایی که معمولا در خانه ها پیدا و استفاده می شوند نیز مقاومت خوبی نشان می دهند.
مقاومت نسبت به وزن:
این لوله ها سبک هستند و این موضوع نه تنها باعث پایین آمدن مقاومت آن ها نشده است، بلکه اتفاقا از نظر ایمنی هم آن ها را قوی تر کرده است.
انعطاف پذیری:
این لوله ها در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند. با اینکه لوله های یو پی وی سی از ترکیب مواد خشک بوجود آمده اند، اما می توانند بدون اینکه دچار شکستگی شوند، فشار بسیاری را تحمل کنند.
مقاومت در برابر ضربه:
این لوله ها در شرایط عادی نسبت به لوله های ساخته شده از خاک رس، بتن و بسیاری دیگر ، از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.
ضریب اصطحکاک:
لوله پلیکا با دیواره های صاف تری که نسبت به دیگر لوله ها دارد، باعث می شود که در برابر جریان مقاوم بوده و اصطحکاک سیالات را کاهش دهد.
کیفیت آب:
لوله پلیکا روی کیفیت آب هیچ تاثیر منفی ای نمی گذارد و این موضوع خودش یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

عایق حرارتی:
این لوله ها در برابر حرارت مقاومت بیشتری به نسبت لوله های دیگر نشان می دهد. به همین خاطر هم برای پروژه های عایق حرارتی بسیار مناسب و مطلوب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *