نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان

نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان از جمله مواردی است که در سیستم لوله کشی ساختمان بسیار اهمیت دارد. اگر لوله کشی فاضلاب اشتباه باشد، صدمات آن برای ساختمان می تواند جبران ناپذیر باشد. بدیهی است که لوله کشی آب ساختمان در تمام واحدهای مسکونی برای مصرف آب روزانه مانند آشامیدن، شستشو و غیره اهمیت ویژه ای دارد. چرا که از راه این لوله کشی است که رساندن آب به درون ساختمان ممکن می شود و حرکت مواد زائد و آب کثیف و آلوده به سمت فاضلاب با کمک نقشه کشی درست لوله کشی فاضلاب آسان می شود. وجود مشکلات در لوله کشی فاضلاب سبب نگرانی ساکنین می شود و در نتیجه نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان با توجه به تعداد طبقات و قطر لوله ها و اتصالات و بسیاری از موارد دیگر باید برسی و عیب یابی شود.در صورت بروز مشکل باید خرید لوله و اتصالات لوله کشی فاضلاب ساختمان، مانند نشتی، مسدود شدن لوله فاضلاب و موارد دیگر باید انجام شود و از یک متخصص در لوله کشی ساختمان کمک بگیرید تا مشکل حل شود.

قیمت لوله پلیکا
برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با قیمت لوله پلیکا کلیک کنید
حارث گروپ

نقشه لوله کشی

به طور کلی به آب مصرف شده که کثیف و آلوده است، فاضلاب می گویند. یکی از سیستم های مکانیکی اجرا شده در واحدهای مسکونی و صنعتی برای خارج کردن فاضلاب از ساختمان به فاضلاب انجام می شود. اگر نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان به درستی انجام نشود، می تواند سبب بروز زیان های غیر قابل جبران شود و آلودگی محیطی زیادی را به وجود بیاورد. در زمان نقشه لوله کشی  فاضلاب ساختمان برای پیشگیری از ورود گازهای بد بو و خطرناک موجود در فاضلاب توسط باکتری های مختلف، سیفون و لوله های تهویه در آن تعبیه می شود.
به این نکته نیز باید توجه داشت که در انتخاب لوله های فاضلاب باید دقت بسیار کرد. چرا که این موار به لوازم بهداشتی ساختمان مربوط است. تمام لوله ها باید از نوع نیوپایپ باشد و بعد از اتمام کار لوله کشی فاضلاب ساختمان باید تا 6 اتمسفر تحت فشار تست شود. زیر و روی لوله های فاضلاب باید 30 سانت ماسه نرم و یا خاک نرم ریخته شود. همچنین اینکه تمامی لوازم بهداشتی مانند، دستشویی و ظرفشویی و توالت باید دارای سیفون و لوله های اتصالی و مجهز به شتر گلویی باشند. بعد از قیمت لوله پلیکا و اجرای کامل لوله کشی فاضلاب و پیش از نصب لوازم بهداشتی، جهت اطمینان بیشتر و آب بندی بودن تمامی اتصالات لازم است دهانه لوله ها را ببندید و از بالاترین دهانه پر از آب شود و به مدت 5 ساعت آزمایش شود. تمامی این کارها به این دلیل است که بسیاری از بوهایی که از فاضلاب به درون ساختمان نفوذ می کند، به این دلیل است که نقشه لوله کشی فاضلاب و خرید به صورت درست و صحیح اجرا نشده است،چراکه اگر این کارها به درستی انجام شود قیمت لوله و اتصالات فاضلاب ساختمان به صرفه تر می شود.

لوله کشی فاضلاب

شبکه فاضلاب ساختمان

می توان گفت که شبکه فاضلاب ساختمان عبارتند از شاخه های فاضلاب، لوله های هواکش، سیفون ها و لوله های افقی یا اصلی.

شاخه های فاضلاب

لوله افقی فاضلاب که تمام مواد داخل فاضلاب و لوازم بهداشتی در ساختمان به آن می ریزد و این لوله فاضلاب را به سمت لوله ای که وارد فاضلاب می شود می رساند که به آن لوله قائم نیز گفته می شود. لوله قائم فاضلاب لوله ای به شکل قائم می باشد که فاضلاب را از شاخه ای جمع می کند و در پایین ترین طبقه به لوله افقی اصلی می رساند و مواد وارد چاه فاضلاب می شود.


شاخه های فاضلاب

لوله های هواکش

شبکه هواکشی مجموعه ای از لوله کشی فاضلاب است که برای شکل گیری و ارتباط شبکه لوله کشی فاضلاب با جریان هوای آزاد و حفظ آب و هوا سیفون در مقابل فشار معکوس و یا فشار سیفون انجام می شود.

لوله های هواکش

سیفون ها

سیفون وسیله ای است که با نگه داشتن مقداری آب در مسیر عبور از سیستم فاضلاب، از پخش شدن هوای آلوده و گازهای موجود در درون شبکه لوله کشی فاضلاب جلوگیری می کند و هیچ گونه اثری بر جریان عادی فاضلاب ساختمان ندارد.

سیفون ها

لوله اصلی

این نوع لوله در پایین ترین بخش شبکه لوله کشی فاضلاب ساختمان قرار دارد. وظیفه آن هدایت فاضلاب ساختمان که از لوله های قائم یا لوازم بهداشتی پایین ترین طیقه ریخته می شود را به عهده دارد.

 

لوله اصلی

چند نکته مهم در لوله کشی با توجه به نقشه لوله کشی

• در مسیر ورودی فاضلاب مانند روشویی، ماشین لباسشویی و ظرفشویی به جز این مواردی که نام برده شد دیگر لوله ها از اتصالات 45 درجه به جای 90 درجه استفاده کنید.
• رعایت کردن شیب لازم در مسیر لوله های فاضلاب
• در زمان خرید لوله و اتصالات حتما دقت نمایید که ترک یا شکستگی نداشته باشد.
• سعی کنید که لوله و اتصالات را از سیم یا بست ببندید.
• در لوله کشی فاضلاب با لوله های پلیکا حتما از چسب قوی که مخصوص لوله پلیکا است استفاده کنید و به صورت کافی این چسب ها را به لوله ها بزنید.
• تمامی سیفون های استفاده شده در مسیر فاضلاب دارای هواکش باشند.
• لوله های گالوانیزه نباید در هیچ حالتی در کف و زیر کف لوله کشی شود.
• اجرای نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان باید طبق نقشه در مبحث مقررات ملی ساختمان صورت بگیرد.
• افراد لوله کش باید آزمایش اولیه سیستم لوله کشی ساختمان را پیش از نصب لوازم بهداشتی انجام دهند.
• آزمایش ابتدایی لوله کشی با آب باید به مدت 15 دقیقه و تحت فشار 6 متر ستون آب باشد.
• اتصال تمام وسایل بهداشتی به شبکه فاضلاب باید با سیفون برقرار باشد.
• تمامی لوله های که مسیر آنها از داخل یا زیر دیوارها می باشد، باید در برابر شکستگی محافظت شود.
• لوله کشی هواکش برای خروج گازها از چاه باید به بالاترین نقطه ساختمان ادامه داشته باشد.
• قبل از خرید هر گونه مصالح و لوازم و پیش از پرداخت قیمت لوله و اتصالات، لازم است که از کارفرما سوال های لازم را بپرسید و سپس برای خرید و پرداخت هزینه ها اقدام نمایید.

 

چند نکته مهم در لوله کشی با توجه به نقشه لوله کشی

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter