بررسی نحوه تشخیص نشتی لوله آب در ساختمان ها به همراه راه حل آن

امروز می خواهیم درباره نحوه تشخیص نشتی لوله آب صحبت کنیم و راهکار های رفع آن را هم به شما آموزش دهیم. همانطور که می دانید یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای لوله های آب رخ بدهد نشتی آن ها می باشد . هرچند چندان جای نگرانی نیست، این مشکل قابل حل می باشد و می توانیم به راحتی نحوه تشخیص نشتی لوله آب را انجام دهیم. در اینجا به علاوه اینکه قصد داریم درباره نحوه تشخیص نشتی لوله آب صحبت کنیم، می خواهیم دلایل این نشتی را نیز با یکدیگر بررسی کنیم، بدانیم که چه زمانی باید سراغ نشتیاب برویم و اینکه بدانیم که چگونه می شود که متوجه نشتی لوله های آب بشویم. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

ممکن است شما هم در منزل خود علائم نشتی لوله آب را دیده باشید و به دنبال رفع نشتی لوله آب باشید. همانطور که می دانید، بدترین عاملی که می تواند بافت خانه را خراب کند، ترکیدگی لوله آب در ساختمان است. اگر یکی از لوله هایی که در داخل دیوار ساختمان رد شده است دچار ترکیدگی بشود و نشتی پیدا کند، آب به مرور زمان در بین مصالح دیوار پخش می شود و تمام مغز دیوار خیس می شود. نشتی ممکن است که برای خیلی از لوله ها پیش بیاید و ربطی به قیمت آن لوله های مورد استفاده برای آب ندارد. خیلی از لوله ها ممکن است قیمت مناسبی داشته باشند اما به مرور زمان نشتی کنند. در این خصوص می توانید درباره قیمت لوله پلیکا نیز اطلاعات کسب کنید.

چه زمانی باید سراغ یک متخصص برای نشت یابی برویم؟

بوجود آمدن نشتی در لوله کشی آب ساختمان بعد از مدتی باعث می شود که علائم نشتی لوله آب خودش را نشان دهد. همان طور که خرید لوله و اتصالات مناسب است به دنبال آن قیمت دستگاه نشت یاب لوله بالاست و به صرفه نمی باشد که بخواهید آن را خریداری کنید. برای رفع نشتی لوله آب شما می توانید از یک متخصص کمک بگیرید. آن ها نحوه تشخیص نشتی لوله آب را می دانند و می توانند از دانسته های خود در این راه استفاده کنند.

نحوه تشخیص نشتی لوله آب کار هرکسی نیست و باید توسط یک نشتیاب انجام شود. شما زمانی متوجه علائم نشتی لوله آب می شود که لکه ای بر روی دیوار ببینید. در این زمان است که دیگر اتفاقی که نباید رخ می داده رخ داده است و این معنی را می دهد که دیوار از رطوبت اشباع شده است که به صورت لکه ای بروز کرده است. با توجه به تمامی این موارد ما به شما توصیه می کنیم که در زمان خرید و بررسی قیمت لوله و اتصالات خیلی وسواس به خرج ندهید زیرا هر لوله ای که تهیه کنید بعد از گذشت مدتی ممکن است دچار نشتی و پوسیدگی شود.

دلیل نشتی لوله های آب خانه چه می تواند باشد؟

وقتی که لوله های خانه ترکیده باشد و رطوبت نشت کند، مصالح ساختمانی سست می شود و هر لحظه ممکن است که فرو بریزد. در نتیجه، زندگی در چنین جایی واقعا امنیت کافی ندارد. برای همین است که در ابتدا لازم است بدانیم که نشتی لوله های آب خانه به چه دلایلی رخ می دهد تا از بروز آن جلوگیری کنیم. این دلایل به شرح زیر می باشند:

دلیل نشتی لوله های آب خانه چه می تواند باشد؟

خوردگی لوله های فلزی

مهمترین دلیل نشتی لوله های آب که باید در آن نحوه تشخیص نشتی لوله آب ، خوردگی لوله های فلزی است. زمانی که خاک اطراف لوله های خانه، آهکی و مرطوب باشد، در طی زمان منجر به خوردگی لوله ها و نشتی لوله های آب خانه خواهد شد. برای همین هم در زمان ساخت و ساز باید به نوع مواد به کار رفته حتما توجه کنیم.

بوجود آمدن واکنش شیمیایی لوله ها در کنار هم

زمانی که لوله ها دقیقا در کنار هم قرار بگیرند، ممکن است واکنش شیمیایی بین آن ها رخ بدهد، در این صورت خوردگی بین لوله ها رخ می دهد و باز هم منجر به نشتی لوله های آب خانه خواهد شد. در همین زمان که به اهمیت نقشه کشی لوله ها و تاسیسات خانه پی می برید. این کار باید به صورت دقیق و اصولی انجام شود تا هم محل عبور لوله ها با وسایل گرمایشی قرابت نداشته و هم اینکه چند لوله در کنار هم قرار نگیرند.

نشتی لوله ها ممکن است دلایل دیگری مانند ایجاد فشار به لوله های آب، انقباض و انبساط لوله ها، تغییر فشار آب در لوله ها و جنس نامناسب لوله ها نیز باشد. حال در اینجا مهم نیست که نشتی چگونه اتفاق افتاده است. مهم این است که نحوه تشخیص لوله آب را بدانیم و برای رفع آن اقدام کنیم.

نحوه تشخیص نشتی لوله آب به چه صورت می باشد؟

دلیل نشتی لوله های آب خانه چه می تواند باشد؟

نحوه تشخیص نشتی لوله آب می تواند با دیدن لکه های آب روی دیوار و سقف نیز نمایان شود. در این صورت است که باید به فکر یافتن نشتی باشیم تا از گسترش مشکل جلوگیری کنیم. راهکار تشخیص نشتی لوله آب این موضوع هم موارد زیر می باشد:

بررسی عدد کنتور آب

یکی از موارد نحوه تشخیص نشتی لوله آب این است که به سراغ خواندن عدد کنتور آب برویم. برای این مورد باید اینگونه عمل کنیم:

اول باید تمامی راه های مصرف آب مانند شیر، کولر، وسایل گرمایشی و غیره را ببنیدیم و مطمئن شویم که در داخل خانه هیچ آبی مصرف نمی شود. در این زمان عدد کنتور یا کنتور آب دیجیتال را یادداشت می کنیم. حال کمی صبر می کنیم. در این فاصله نباید هیچ آبی مورد استفاده قرار بگیرد. بعد از این زمان دوباره کنتور را چک می کنیم و اگر تغییر کرده باشد آن موقع می فهمیم که نشتی اتفاق افتاده است.

استفاده از دستگاه های نشت یاب حرفه ای

یکی از موارد نحوه تشخیص نشتی لوله آب می تواند استفاده از دستگاه های نشت یاب حرفه ای باشد. خوشبختانه تکنولوژی در این مورد کمک زیادی کرده است و با تولید دستگاه های نشت یاب کمک می کند تا بدون اینکه نیاز باشد که دیوار ها را خراب کنیم، بتوانیم محل دقیق نشتی لوله های آب خانه را بیابیم. این دستگاه ها خیلی حساس هستند، طوری که حتی می توانند از روی ضخامت زیاد مصالیح ساختمانی نیز باز هم کوچکترین امواج مربوط به ترکیدگی لوله ها و نشتی آب را تشخیص بدهند.

بررسی رنگ دیوار ها

یکی دیگر از موارد نحوه تشخیص نشتی لوله آب این است که شما می توانید از روی تغییر رنگ دیوار ها هم متوجه بشوید که بخشی از خانه با مشکل نشتی لوله های آب خانه مواجه شده است. زرد شدن رنگ دیوار به خصوص بر روی دیوار هایی که گچی هستند می توانند شاهد خوبی بر این ماجرا باشند.