ویژگی و مزایا لوله کاروگیت که تا به حال نمیدانستید

ابتدا در مورد لوله کاروگیت می توان گفت که لوله های کاروگیت از دو لایه مجزای پلی-اتیلن تشکیل شده اند، که لایه درونی کاملا صیقلی و صاف است و به رنگ زرد یا رنگ آبی و لایه بیرونی به حالت کنگره ای و موج دار است و به رنگ سیاه می باشد.در این مطلب به ویژگی ها و مزایا لوله کاروگیت خواهیم پرداخت. به طور کلی ساختار دو لایه ی این لوله ها سبب می شود تا مایعات با فشار کنترل شده از آن عبور کنند. سطح صاف و صیقلی این لوله از رسوب گرفتگی جلو گیری می کند و سطح شیاردار بیرون نیز سبب افزایش مقاومت لوله در مقابل فشار خاک می شود.

مزایای لوله کاروگیت

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

همه چیز در مورد لوله کاروگیت
خرید لوله و اتصالات
اگر میخواهید لوله و اتصالات خود را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت دریافت کنید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
لوله و اتصالات

ویژگی های لوله کاروگیت

 به کار رفتن زنگ زرد و آبی نیز در داخل این لوله ها به موضوع ویدئوگرافی اشاره می کند چرا که کارفرما جهت ردیابی می تواند از ویدئوگرافی استفاده کند. این لوله ها از طول عمر بالایی برخوردارند و می توانند برای مدت زمان طولانی فشار زیر خاک را تحمل کنند و همچنین قیمت لوله و اتصالات کاروگیت بسیار ارزان و مقرون به صرفه است به مانند قیمت لوله پلیکا ،به همین دلیل است که از جمله پرکاربردترین لوله ها جهت عبور سیالات با ماهیت های فاضلابی اسیدی و بازی و پساب های صنعتی می باشد.

این لوله ها از لحاظ تحمل فشار خارجی در سه بخش فشاری 16 – 5/31 – 64 کیلونیوتن تولید می شوند، که هر یک از اینها مصرف خاصی به لحاظ نوع سطح خاک فشار بار سطحی و زیر سطحی دارند. می توان گفت که در ایران لوله کاروگیت باید 5/31 کیلونیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی داشته باشد. از لوله کاروگیت برای شبکه های تحت فشار استفاده نمی شود چرا که این لوله ها فشار بار داخلی ندارند. و این لوله ها به عنوان یک جوی زیرزمینی وظیفه انتقال سیالات مایع را به عهده دارند.

آَشنایی با لوله کاروگیت

مزایا لوله کاروگیت

این لوله دارای ویژگی ها و مزایای بسیاری است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم تا در هنگام خرید لوله و اتصالات به آن توجه داشته باشید:

 1. مقاومت در مقابل مواد شیمیایی: یکی از “مزایا لوله کاروگیت” این است که در برابر اسیدهای رقیق، مایعات سوز آور، الکل ها، حلال ها، بنزین و آب نیز مقاوم است. چربی و روغن در آن فقط سبب کمی تورم می شوند. البته این لوله ها در مقابل اسیدهای اکسیده، کتون ها، هیدروکربن های معطر، هیدروکربن های کلردار و دیگر انواع مواد شوینده مقاوم نمی باشد. 
 2. روش  های اتصال راحت: می توان گفت که کوپلرهای اتصال بر روی لوله ها وجود دارد و اگر هم نباشد لوله با کوپلر به لوله بعدی وصل می شود. در صورتی هم که لوله کاروگیت سایز بزرگ باشد می توان از روش جوش پلی اتیلن و جوش الکتروفیوژن استفاده کرد.
 3. تعمیر و نگهداری راحت: از دیگر مزایا لوله کاروگیت نگهداری آسان این لوله ها می باشد. به دلیل عدم پوسته پوسته شدن، انجماد و واکنش شیمیایی، این لوله ها نیازی به تعمیر و نگهداری منظم ندارند و جهت تمییز نگه داشتن و بهبود کارایی گاهی لازم است که سطح لوله را شست؛ که این کار برای نگهداری و طول عمر لوله کافی است. 
 4. عمر مفید طولانی: این لوله به دلیل عدم خوردگی و مقاومت شیمیایی، می تواند تا صد سال کار کند و برای  تاسیسات زیربنایی یک شهر بسیار مهم و پر اهمیت می باشد.
 5. سبکی و هزینه حمل کم: این لوله در مقایسه با دیگر لوله ها وزن سبکی دارد و تا سایز 500 دو تا سه نفر نیز می توانند جابجا کنند و نیازی به استفاده از لیفتراک و جرثقیل نمی باشد.
 6. جریان سیال: سطح صیقلی داخل لوله به سیال کمک می کند تا با حداقل اصطکاک ممکن مسیر را طی کند.
 7. انعطاف پذیری بالا: یکی دیگر از مزایا لوله کاروگیت انعطاف پذیری آن می باشد. این ویژگی سبب میشود لوله بسیار قابل انطباق و سازگاری باشد. خاصیت انعطاف پذیری لوله کاروگیت در زمان نصب بسیار اهمیت پیدا می کند که این خود نیاز به اتصالات را کاهش می دهد و در نتیجه سبب کم شدن هزینه های لوازم و نصب می شود.

چرا لوله کاروگیت بهترین انتخاب است

 • لوله کاروگیت که به آن لوله پلی اتیلن کاروگیت نیز گفته می شود، از پلی اتیلن سخت تولید می شود که یک ماده سخت است. این ماده یکی از محصولات در دسترس در پتروشیمی های ایران می باشد که حداقل واکنش شیمیایی را دارا است و در مقابل گازهای خورنده و مواد شیمیایی مقاوم است. این ماده زنگ نمی زند و در مقابل خوردگی نیز مقاوم است با توجه به  قیمت لوله و اتصالات این خود از مزایا لوله کاروگیت به شمار می رود.
 • لوله کاروگیت به دلیل ساختاری که دارد با وزن سبک، قادر به تحمل کردن بارهای زیادی است که همین وزن سبک سبب می شود مواد پلی اتیلن کمتری به کار رود و برق کمتری نیز برای تولید مصرف شود که این خود سبب پایین آمدن قیمت لوله کاروگیت می شود. و شما در زمان خرید لوله و اتصالات لوله کاروگیت متحمل هزینه های کمتری می شوید.
 • در رابطه با عمر لوله کاروگیت می توان گفت که این لوله عمری حدود 100 سال را آن هم در زهکشی معمولی دارا است. همانطورکه گفته شد این لوله در مقابل سایش و مواد شیمیایی و همچنین در مقابل خوردگی مقاوم است، و در محیط هایی که به مواد دیگر آسیب می رساند بهتر عمل می کند.
 • لوله پلاستیکی کاروگیت دارای مزایای زیست محیطی در تمام طول عمر محصول خود می باشد. نسبت به دیگر انواع لوله، لوله های پلاستیکی مساحت کربن کمتری دارند و نیاز به انرژی کمتری جهت تولید و حمل و نصب دارند. لوله کاروگیت یک ماده خنثی است که در مراحل تولید یا نصب و استفاده سمومی را دورن محیط زیست منتشر نمی کند. 
 • لوله کاروگیت به اندازه قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی می کند. چرا که به سرعت و راحتی نصب می شود، کنترل و ایجاد این لوله آسان تر و امن تر می باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp