نحوه لوله کشی فاضلاب ساختمان

لوله کشی فاضلاب ساختمان از مهم ترین مراحل ساخت و ساز هر بنایی محسوب می شود، به گونه ای که سکونت در هر منزلی تنها پس از تکمیل سیستم لوله کشی آن امکان دارد. و آشپز خانه نیز با اهمیت ترین قسمت در این فضاست. که اتفاقا سهم بسیاری از سیستم آب و فاضلاب مختص آشپزخانه میباشد. به طور کلی تجهیزات متفاوتی وجود دارد مانند ماشین لباس شویی، ظرفشویی، ماشین ظرفشویی در آشپزخانه اکثر خانه ها وجود دارد که هر کدام به سیسیتم آب و فاضلاب مخصوص به خود نیاز دارد. که باید به درستی انجام شود که باز هم در صورتی که “لوله کشی فاضلاب ساختمان” به درستی انجام نشود، میتواند مشکلات بزرگ و بسیاری را بر جای بگذارد. از این رو لازم است که برای لوله کشی فاضلاب ساختمان حتما از متخصصین در این حوزه استفاده کرد تا پس از اتمام لوله کشی به مشکلی نخورید.

نحوه لوله کشی فاضلاب سنک
خرید لوله و اتصالات
اگر میخواهید لوله و اتصالات خود را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت دریافت کنید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
لوله و اتصالات

لوله کشی فاضلاب آشپزخانه

سیستم لوله کشی فاضلاب آشپزخانه که قسمتی از لوله کشی فاضلاب ساختمان است و شامل لوله های فاضلابی جهت تخلیه آب خاکستری تولید شده در سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی به درون لوله اصلی فاضلاب ساختمان می باشد. علاوه بر این نیز در بیشتر خانه ها بنا به خواست صاحب خانه یک عدد کف شور در کف آشپزخانه تعبیه می کنند تا اگر به دلیل شستشو آب در آشپزخانه جاری شود، این آب توسط کف شور تخلیه می شود. کف شور آشپزخانه را هم می شود در بخش وسط آشپزخانه قرار داد. و هم اینکه می توان برای حفظ زیبایی در قسمت زیر کابینت ها تعبیه کرد.

سیستم لوله کشی فاضلاب آشپزخانه که قسمتی از لوله کشی فاضلاب ساختمان است و  شامل لوله های فاضلابی جهت تخلیه آب خاکستری تولید شده در سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی به درون لوله اصلی فاضلاب ساختمان می باشد. علاوه بر این نیز در بیشتر خانه ها بنا به خواست صاحب خانه یک عدد کف شور در کف آشپزخانه تعبیه می کنند تا اگر به دلیل شستشو آب در آشپزخانه جاری شود، این آب توسط کف شور تخلیه می شود. کف شور آشپزخانه را هم می شود در بخش وسط آشپزخانه قرار داد. و هم اینکه می توان برای حفظ زیبایی در قسمت زیر کابینت ها تعبیه کرد.
اما در هنگام خرید لوله و اتصالات در نظر بگیرید اگر طراحی خانه به گونه ای است که از آشپز خانه جزیره ای استفاده شده است، نحوه لوله کشی فاضلاب آشپزخانه متفاوت است. در این حالت صورت دیگر نمی شود با کمک روش زیر سقفی لوله کشی ماشین لباسشویی و ظرفشویی و سینک ظرفشویی را اجرا نمود. روش تعبیه سیستم لوله کشی آب و فاضلاب در آشپزخانه جزیره ای کاملا با آشپز خانه های معمولی متفاوت است. مثلا اگر کانتر آشپزخانه جزیره ای ما متحرک باشد، دیگر نمی توان تجهیزات بهداشتی مانند سینک ظرفشویی را بر روی آن تعبیه کرد. در نتیجه نمی توان سیستم آب و فاضلاب را در زیر کانتر اجرا نمود. در کل لوله کشی آب و فاضلاب آشپزخانه مدل جزیره ای دارای جزئیات بسیاری است، که باید به طور خصوصی و مفصل یاد بگیرید.

لوله کشی فاضلاب آشپزخانه

لوله کشی فاضلاب سینک ظرفشویی

سیستم لوله کشی فاضلاب سینک ظرفشویی شامل لوله فاضلاب جهت تخلیه مواد فاضلابی، لوله ونت یا هواکش و یک عدد سیفون می باشد که باید در زمان خرید لوله و اتصالات این وسایل نیز خریداری شود. برای اجرای لوله ها، لوله های متفاوتی با جنس های مختلفی وجود دارد از جمله لوله های چدنی، گالوانیزه و یا پلاستیکی. البته این نیز قابل ذکر است که قیمت لوله و اتصالات با توجه به جنس هر کدام متفاوت است.

 هر چند که امروزه لوله های پلاستیکی و لوله پلیکا به دلیل سرعت بالایی که در نصب دارد، و همچنین به صرفه بودن قیمت لوله پلیکا و مقاومت زیاد، می تواند بهترین و مناسبترین انتخاب برای انتقال آب های خاکستری سینگ و تخلیه آن به درون لوله فاضلاب اصلی آشپز خانه هستند. همچنین استفاده از لوله ونت برای خروج گازهای فاضلابی در سیستم لازم می باشد. در نهایت لوله هواکش به رایزر هواکش وصل می شود.

  

نحوه لوله کشی فاضلاب ماشین لباسشویی و ظرفشویی

سیستم لوله کشی فاضلاب ماشین لباسشویی و ظرفشویی تقریبا به همدیگر شبیه هستند، اما هر کدام به یک خروجی مجزا نیاز دارند. برای سیستم لوله کشی فاضلاب ماشین ظرفشویی و لباسشویی برخلاف لوله کشی سینک ظرفشویی نیازی به استفاده از سیفون نیست. بلکه می توان یک لوله ونت یا هواکش را به لوله فاضلاب تخلیه هر کدام متصل نمود، این لوله در واقع نقش سیفون را برای لوله کشی فاضلاب ماشین ظرفشویی و لباسشویی ایفا می کند تا بوی بد ناشی از ظروف چرب و لباس ها در خانه منتشر نشود.

نکته ای که باید در اجرای لوله کشی فاضلاب ماشین لباسشویی و ظرفشویی رعایت شود، توجه به شیب استاندارد لوله فاضلاب است. شیب مشخص و استاندارد لوله فاضلابی برای این تجهیزات 10 الی 15 سانتی متر می باشد، تا تخلیه آب از ماشین ظرفشویی و لباسشویی به آسانی صورت بگیرد. برای اجرای لوله کشی فاضلاب ماشین ظرفشویی و لباسشویی دو عدد انشعاب از رایزر اصلی ساختمان می گیریم و تا محل مورد نظر برای نصب ماشین ظرفشویی و لباسشویی متصل کنیم. 

لوله فاضلاب مورد نظر جهت ماشین ظرفشویی و لباسشویی همانند لوله فاضلاب سینک باید در ارتفاع 40 الی 45 سانتی متر از کف زمین بالا بیاید. اگر که امکان اجرای لوله فاضلاب جداگانه جهت تخلیه ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی وجود نداشته باشد، می توانید از سیفون چند کاره استفاده کنید. این قطعه دارای چند راه ورودی آب می باشد که می توانید لوله خرطومی ماشین ظرفشویی یا لباسشویی را به آن متصل کنید و سیفون را در سر راه تخلیه خروجی فاضلاب قرار دهید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram