اشتباهات رایج در لوله کشی ساختمان

برخی از مهندسین در کنار خرید با قیمت لوله و اتصالات بالا و با کیفیت اما در لوله­ کشی ساختمان اشتباهاتی را انجام می دهند که بعد از مدتی می­تواند دردسر ساز باشد. البته لازم به ذکر است که برخی از این اشتباهات رایج در لوله کشی ساختمان به دلیل محدودیت­ های موجود با آگاهی به آن اشتباه و از س­ر اجبار انجام می دهد. اما در هر­صورت از لحاظ استاندارد و مقررات لوله­  کشی مخالف با اصول لوله­ کشی می باشد. در ادامه به برسی این اشتباهات رایج در لوله کشی ساختمان می پردازیم.

لوله کشی ساختمان

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

 • لوله کشی ساختمان
 • اشتباهات لوله کشی ساختمان
قیمت لوله و اتصالات
اگر میخواهید لوله و اتصالات خود را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت دریافت کند به لینک زیر مراجعه فرمایید.
لوله و اتصالات

لوله کشی ساختمان

در کنار الزام به خرید لوله و اتصالات با کیفیت انجام هر یک از این اشتباهات،امکان دارد که برای شما هنگام لوله کشی ساختمان مشکلی را به وجود بیاورد. اما همیشه کار به یک مشکل کوچک تمام نمی شود بلکه در برخی از موارد به دلیل بروز معضلات احتمالی در آینده ممکن است برای ساکنین ساختمان هم ضررهای مادی و یا شاید هم جانی به همراه داشته باشد. از این رو بهتر است از هرگونه سهل انگاری در این موارد بپرهیزید و جدی بگیرید. کار خود را به بهترین نحو انجام دهید تا احتمال بروز این مشکلات را به حداقل برسانید.استفاده از لوله پلیکا به دلیل مناسب بودن قیمت لوله پلیکا و کیفیت خوب این لوله و اتصالات پیشنهاد می شود.در ادامه به تشریح و دلیل اجتناب از این مشکلات “لوله کشی” را بیان می کنیم.

لوله کشی ساختمان

اشتباهات در لوله کشی ساختمان

برخی از اشتباهات لوله کشی ساختمان

 1. یکی از اشتباهاتی که برخی در لوله­ کشی ساختمان انجام می دهند، استفاده کردن نوار تفلون به صورت اشتباه و پیچیدن آن به طرف مخالف است و همچنین استفاده از تفلون نامرغوب نیز از دیگر اشتباهات رایج در این کار است.
 2. استفاده نامناسب از ابزار “لوله ­کشی ساختمان”، به طور مثال استفاده کردن از تیغ برای بریدن لوله نیز از جمله کارهای اشتباه است، که بسیاری از این کار استفاده می کنند.
 3. به کار بردن لوله ­های شوفاژ و آب برای لوله­ کشی گاز و بالعکس و همچنین به کار بردن لوله اتصالات کارکرده و معیوب
 4. وارد کردن فشار بیش از حد به اتصالات دنده ­ای در زمان اجرای لوله­ کشی، نیز یک کار اشتباه تلقی می شود
 5. استفاده بیش از حد از نوار تفلون یا کنف برای نصب اتصالات پلاستیک و یا برنجی
 6. استفاده از نوار تفلون در اتصالاتی که با واشر آب بندی می شوند.
 7. عبور دادن لوله ­های گاز از کف سرویس بهداشتی و قسمت ­های مرطوب و در کنار لوله ­های آب
 8. قطع شیر فلکه اصلی گاز و آب ساختمان بدون خبر دادن به بقیه ساکنین ساختمان
 9. سفت کردن و پیچاندن بیش از حد شیرالات بهداشتی و شیرفلکه­ های ساختمان
 10. استفاده کردن از فنر و محلول­ های شیمیایی جهت رفع گرفتگی لوله آب و شوفاژ
 11. رسوب­ زدایی نکردن تجهیزات گرمایشی مانند پکیج و آبگرمکن و افت فشار آب
 12. پیش­ بینی نکردن خرابی شیرآلات و لوله­ کشی در زمان اجرای لوله­ کشی
 13. اجرای لوله­ کشی گرم و سرد به صورت چسبیده به همدیگر
 14. استفاده نکردن از هواکش و تخلیه هوای گازهای سمی فاضلاب
 15. رعایت نکردن فاصله استاندارد در لوله­ کشی گاز با بقیه لول کشی ­ها
 16. نصب شیر­آلات، رادیاتور و بقیه تجهیزات لوله­ کشی تحت فشار جانبی
 17. نبودن یک نقشه کلی و یا یک طراحی در زمان اجرای تاسیسات لوله ­کشی ساختمان

 

 

لوله کشی ساختمان

دلایل اجتناب از اشتباهات لوله کشی ساختمان

شاید در ذهن شما هم نیز این سوال ایجاد شود که چرا باید از این اشتباهات لوله کشی ساختمان اجتناب کنیم و دلیل آن چه می باشد. باید گفت که لوله ­کشی کار بسیار حرفه­ ای است که اگر به درستی انجام نشود، می تواند خسارات زیادی را وارد کند. از این رو باید از برخی از اشتباهات احتمالی نیز خودداری کرد. هرچه قدر که عملیات لوله­  کشی ساختمان حرفه ­ای تر و بهتر باشد، کمتر به تعمیر و نگهداری سیستم احتیاج پیدا می کنید. اما در زمانی که تمامی اصول به درستی اجرا نشود می تواند در زمان اندکی سبب خرابی و آسیب دیدن سیستم شود و خیلی زود به تعمیر سیستم نیاز پیدا کنید. در بالا برخی از اشتباهات را بیان نمودیم، اما در ادامه به توضیحی بیشتر دلیل آن را نیز بیان می کنیم.

 1. لوله و اتصالات را خیلی نزدیک به هم متصل نکنید: برخی اوقات دیده می شود که در زمان لوله­ کشی به دلیل فضای­ کم، افراد لوله و اتصالات را خیلی نزدیک به هم متصل می کنند که این کار سبب می شود که زمانی که به تعمیر احتیاج پیدا کنید، به دلیل کم بودن فضا نمی توانید به راحتی به بخش ­های مختلف دسترسی پیدا کنید و برای برطرف­ کردن یک مشکل کوچک، احتیاج به باز کردن تمام تاسیسات برای دسترسی به مورد مشکل دار است. از این رو بهتر است که در زمان طراحی نقشه لوله­ کشی، حتما جای مناسب و کافی برای هریک از بخش­ ها در نظر بگیرید.
 2. اتصالات را بیش از حد تحمل نچرخانید: چرا که چرخاندن زیاد می تواند به بخش­ های رزوه آسیب وارد کند، از این رو اگر آن را زیاد سفت کنید می تواند سبب از بین رفتن برخی از بخش ­های رزوه شده و دیگر به درستی سفت نشود. در نتیجه حتما از این کار اجتناب کنید
 3. از نوار تفلون با­کیفیت استفاده کنید. از نوار تفلون برای مهار نشتی احتمالی و آب­ بندی کردن استفاده می شود. پس در اگر می خواهید از نوار تفلون استفاده کنید حتما نوار تفلون با­کیفیت و مرغوب خریداری نماید تا کارتان بی عیب و نقص در بیاید. برای بستن نوار تفلون، آن را به طرف گردش عقربه­ های ساعت بچرخانید، چراکه اتصالات و شیرآلات هم در جهت گردش ساعت بسته می شوند.
 4. از مواد اسیدی برای باز کردن لوله ­ها استفاده نکنید: چرا که این مواد از غلظت بالایی برخوردار است و اگر از آنها استفاده کنید می تواند سبب آسیب رسیدن به لوله­ ها و اتصالات و در طولانی مدت سبب سوراخ شدن آنها شود. در صورت مسدود شدن لوله­  ها، بهتر است که سیفون سینگ را باز کنید و موادی که باعث گرفتگی شده است را خارج کنید.
 5. یک نکته مهم دیگر که باید به توجه کنید این است که در زمان خرید لوله و اتصالات حتما به جنس و کیفیت آن دقت نمایید. چرا که کیفیت بسیار نکته مهم و اساسی در لوله ­کشی ساختمان می باشد. ممکن است که قیمت لوله و اتصالات باکیفیت و بی­ کیفیت اندکی با هم متفاوت باشد اما از استفاده از محصولات با کیفیت هیچ گاه پشیمان نخواهید شد. اگر به دنبال خرید محصول ارزان و با کیفیت هستید، لوله و اتصالات پلیکا می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. قیمت لوله پلیکا بسیار مناسب و کارایی و کیفیت آن نیز بسیار عالی است.

 

لوله کشی ساختمان

 1.  

نتیجه گیری

لوله کشی جزو اصلی ترین مراحل در ساخت هر سازه ای است و اصولی و درست انجام شدن آن باعث عملکرد هر چه بهتر می شود.اگر این مرحله استاندارد انجام نشود موجب خرابی شده و دوباره باید لوله کشی از اول انجام شود.این مورد به دلیل هزینه های زیادی که دارد انتخاب هیچ فردی نیست پس از همان ابتدا باید تلاش شود در خرید لوله و اتصالات بهترین کیفیت خریداری شده و تا حد ممکن از انجام اشتباهات در لوله کشی ساختمان اجتناب شود.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn