چرا اصول لوله کشی آب باران مهم است؟

یکی از نکاتی که باید در زمان لوله کشی ساختمان حتما به آن توجه شود، لوله کشی آب باران است. جهت جمع آوری و هدایت آب باران، نیاز به اجرای لوله کش مخصوص است. آب جمع شوده از بارش باران در حیاط، بام، حیاط خلوت و نورگیرهای فاقد سقف باید به داخل سیستم جمع آوری و دفع آب باران یا سیستم مشترک فاضلاب و آب باران هدایت شود. یکی از مشکلات شایعی که در سیستم های لوله کشی اتفاق می افتد، بالا زدن آب از چاه فاضلاب در هنگام بارش باران است که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. از جمله دلایل این اتفاق، لوله کشی نادرست آب باران است. آب باران باید از راه لوله های تعبیه شده به طرف چاه های فاضلاب هدایت شود. از این رو اگر اجرای لوله کشی آب باران به خوبی انجام نشود، سبب باقی ماندن آب باران در معابر می شود. به همین دلیل رعایت نکات و اصول لوله کشی  آب باران امری لازم و ضروری است.
پر بودن آب چاه فاضلاب از دیگر دلایل مهم در بالازدن آب از چاه فاضلاب در هنگام بارش باران است. می‌توانید برای اطلاعات از قیمت لوله و اتصالات بر روی لینک کلیک کنید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟
برای خرید لوله و اتصالات نیاز به مشاوره دارید؟
با مشاوران ما ارتباط بگیرید
حارث گروپ

ویژگی های مهم لوله آب باران

لوله مختص آب باران نباید به دورن شبکه فاضلاب تخلیه شود و به صورت معمول آن را به صورت جدگانه به داخل چاه های جاذب هدایت می کنند. در منطقه های مجهز به شبکه فاضلاب شهری نیز عموما باید آب باران هر ساختمان را به صورت جداگانه جمع آوری و به دورن چاه های جاذب هدایت کرد و انتقال دادن آن به شبکه فاضلاب شهری مجاز نیست.
چناچه قصد خرید لوله و اتصالات را دارید باید توجه داشته باشید لوله های افقی و عمودی آب باران به شبکه مشترک آب باران و فاضلاب متصل می شوند، در لوله کشی آب باران به منظور پیشگیری از نفوذ گاز و بوهای حاصل از فاضلاب به دورن لوله های آب باران باید نسبت به نصب سیفون بر روی لوله های آب باران اقدام کرد. از این رو، می توان به صورت جداگانه بر روی هر کدام از لوله های عمودی آب باران سیفون نصب کرد و یا اینکه یک سیفون روی خط اصلی انتقال آب باران در نظر گرفت. نصب سیفون باید به روشی انجام شود که بتوان به راحتی آن را راه دریچه های بازدید که در دسترس قرار دارند تمیز کرد. همچنین، باید توجه شود که از لوله های هواکش و لوله های فاضلاب نمی توان به عنوان لوله عمودی آب باران استفاده کرد. با توجه به قیمت لوله پلیکا و نحوه استفاده از آن ، سیستم های به کار رفته در دفع آب باران و فاضلاب بهداشتی یک ساختمان باید کاملا از یکدیگر جدا باشند، مگر اینکه از سیستم فاضلاب نوع سیستم مشترک استفاده شود که در آن صورت تخلیه آب باران و فاضلاب در یک لوله مشترک انجام می گیرد.

لوله کشی آب باران

نکات مهم در لوله کشی آب باران

از جمله نکاتی که باید در زمان لوله کشی آب باران به این صورت است:

• اجرای شبکه آب باران را به صورت مستقیم پیش بینی کنید. 

• قطر لوله ها را با نقشه طراحی مطابقت دهید.

• از لوله های استاندارد در “لوله کشی آب باران” استفاده کنید.

• لوله ای با جنس مناسب در لوله کشی آب باران به کار ببرید.

• چاهی مجزا برای دفع آب باران حفر کنید.

• نواقض و عیوب لوله ها را برسی کنید.

• اینکه لوله های آب باران در کاربری دیگری و به عنوان لوله فاضلاب یا هواکش ساختمان  مورد استفاده قرار نگرفته باشد را بررسی کنید.

• لوله های را انتخاب نمایید که در برابر اثرات نور خورشید مقاوم باشد.

• تعداد رایزرهای آب باران را چک کنید.

• برای لوله های آب باران کفشویی تعبیه شود.

• برای کفشویی از جنس و نوع مناسب انتخاب نمایید.

• یادآور باشید که اجرای سیفون بعد از کفشوی ورودی لوله آب باران مجاز نیست.

• از بسته های مناسب برای سیستم لوله کشی استفاده کنید.

• فاصله بین بست ها را رعایت کنید.

• دریچه بازدید را در پایین ترین قسمت از لوله های قائم تعبیه شود، قبل از پایین ترین زانو

نکات مهم در لوله کشی آب باران

نقشه های اجرایی

در لوله کشی آب باران نقشه های اجرایی باید شامل دریچه های بازدید و کف شوهای دریافت کننده آب باران و مسیر و قطر لوله های قائم و افقی باشد. همچنین باید محوطه ساختمان و پلان طبقات در نقشه ها نشان داده شود. اگر لوله قائم آب باران در معرض ضربات فیزیکی و یا نور خورشید است، مناسب است که از لوله های مقاوم یو پی وی سی یا گالوانیزه استفاده شود. همچنین بهتر است که برای بام هایی که سطحی بیشتر از 100 متر مربع دارند، حداقل دو عدد رایزر آب باران طراحی شود.  همچنین اینکه حداقل قطر لوله های آب باران باید 4 اینچ باشد. کفشوی آب باران بام باید در مقابل خوردگی مقاوم باشد و از شبکه صافی نیز برخوردار باشد. شبکه صافی کفشوی آب باید لازم است که حداقل تا 10 سانتی متر بالاتر از سطح بام ادامه یابد. همچنین اتصال لوله آب باران باید مستقیما به کفشویی آب باران باشد و اجرا کردن لوله افقی آب باران روی بام ممنوع می باشد. همچنین دریچه بازدید باید در نقاط تغییر جهت لوله های افقی نصب شود. اگر لوله آب باران قائم یا افقی در اجزای ساختمان دفن شود، لازم است که دریچه بازدید تا سطح تمام شده دیوار یا کف ادامه یابد.

نقشه های اجرایی

سیستم های لوله کشی دارای لوله Y

در سیستم های لوله کشی دارای لوله Y مشترک میتوان لوله کشی آب باران را در سطحی افق و به وسیله یک اتصال مشترک متصل کرد که باید حتما در زمان خرید لوله و اتصالات به این نکات توجه کرد. لازم به یادآوری است که اتصال لوله آب باران به لوله مشترک باید حداقل 3 متر پس از هر گونه انشعاب فاضلاب یا انشعاب لوله عمودی فاضلاب صورت گیرد. تخلیه آب باران باید به صورت جداگانه از شبکه فاضلاب انجام شود. چرا که اولا این کار سبب افزایش حجم سیستم تصفیه می شود و دوما آب باران، آب تمیزی است که می تواند به رودخانه ها سرازیر شود و در کشاورزی و دیگر امور مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم های لوله کشی دارای لوله Y

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter