ویژگی های خاص لوله کامپوزیت

برای آشنایی با ویژگی های لوله کامپوزیت لازم است که ابتدا بدانید که تعریف لوله کامپوزیت چیست؟ لوله های کامپوزیت از ترموپلاستیک های متفاوتی مانند پلاستیک های تفویت شده توسط فیبر، پلاستیک های تقویت شده توسط شیشه، پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی وینیل کلراید و پلی پروپیلن ساخته می شود. این نوع لوله های پلاستیکی به دلیل مواد استفاده شده در برابر خوردگی مقاوم می باشند و خصوصیات مکانیکی بهتری نسبت به لوله های تقویت نشده دارند.آنها از نمونه های تقویت نشده مقاوم تر است و توانایی بیشتری برای مقاومت در مقابل نیروهای اعمالی در زمان نصب دارند، در صورتی که از لوله های فلزی سبک تر می باشند، در نتیجه نصب آنها آسان تر و ارزان تر است. سیستم های لوله کشی ترموپلاستیک تقویت شده نسبت به لوله های فلزی یا ترموپلاستیک های تقویت نشده به صرفه تر هستند. پیشرفت ها در مواد کامپوزیتی آنها را به یک جایگزین معتبر برای فلزها در کاربردهای مختلف تبدیل کرده است.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم؟ 

خرید لوله و اتصالات
برای اطلاعات بیشتر در باره خرید لوله و اتصالات کلیک کنید.
حارث گروپ

سیستم های لوله کشی کامپوزیت در مقابل لوله فلزی

لوله کامپوزیت در مقایسه با سیستم های فلزی از مزایای مختلفی برخوردار است، به خصوص در جایی که رژیم های کنترل و کاهش به درستی رعایت نمی شود. ساختار های فلزی نیاز به بازرسی، تعمیر و نگهداری بیشتر در طول عمر خود دارند، که این به معنای نیاز به برنامه ریزی خاموشی ها و همچنین افزایش هزینه است. خرید و اتصالات لوله کامپوزیت و استفاده از آنها این خاموشی ها را کاهش می دهد، چرا که مشکلات مربوط به خوردگی و نیاز به بازدارنده های خوردگی یا حفاظت کاتدی را ندارد.
همچنین به این دلیل که عدم ایجاد مشکلاتی مانند پوسته ای شدن و دیگر مشکلات محدودیت های قطر در لوله کامپوزیت، این لوله ها دارای جریان سیال عالی را در مقایسه با لوله های فلزی دارند. لوله های کامپوزیت دارای استحکام و سفتی عالی با وزن خیلی کمتر دارند که امکان جابجایی آنها را بدون تجهیزات لیفتینگ فراهم می کند، همچنین قیمت لوله پلیکا و لوله کامپوزیتی به صرفه تر است.

لوله های کامپوزیتی

مزایای لوله های کامپوزیتی

همانطور که گفته شد لوله های کامپوزیتی جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی، بتنی و پلیمری شدند و به عنوان لوله فضلاب ساختمان و انواع لوله های دیگر استفاده شوند. لوله های کامپوزیتی می توانند مزیت های بسیاری داشته باشد و شما با خرید لوله و اتصالات کامپوزیتی می توانید به این مزایا دست یابید.از جمله این مزیت ها عبارتند از:
• این لوله ها از مقاومت بسیار بالایی در مقابل خوردگی برخوردارند.
• به دلیل وجود ترموپلاستیک در ساختار این لوله به راحتی قابل برش و تغییر سایز هستند.
• دارای سطح داخلی و خارجی صافی بوده و اصطکاک بسیار ناچیزی دارند و از ظرفیت هیدرولیکی بالایی برخوردارند.
• در مقابل مواد شیمیایی و اسیدی مقاومت بسیار خوبی دارند.
• از “لوله کامپوزیت” می توان تا دماهای 110 درجه سانتی گراد استفاده کرد.
• مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالایی دارند.
• از طول عمر بالایی برخوردارند.
• قیمت لوله و اتصالات به صرفه تری دارند و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری کمتری هم دارند.

کاربرد لوله کامپوزیت

این لوله ها دارای کاربردهای بسیاری از جمله استفاده برای صنعت نفت و گاز دارند، که می توانند در آن جایگزین فلزات مقاوم به خوردگی مانند لوله های تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ دوپلکس شوند. این لوله ها برای انتقال آب برای آتش نشانی یا سیستم های خنک کننده، سیستم های زهکشی و فاضلاب و همچنین انتقال آب آشامیدنی استفاده می شود. لوله های کامپوزیتی پیچیده شدن با فیلامنت در قسمت هایی از جمله هوافضا، دریایی، خودروسازی، ساخت و ساز و حتی ورزش استفاده می شود.

لوله کامپوزیت منعطف چیست؟

این لوله همانند لوله های دیگر کامپوزیت، یک لوله کامپوزیت منعطف FCP از لایه های مختلف تشکیل شده که عموما شامل حداقل یک آستر ترموپلاستیک، لایه های میانی تقویت کننده و یک رویه محافظ ترموپلاستیک است. به دلیل انعطاف پذیری، یک FCP را می توان به دلیل حمل کارآمد و نصب آسان بدون نیاز به اتصالات دور قرقره پیچید.
FCP انواع مختلفی از جمله لوله های ترموپلاستیک تقویت شده RTP و لوله های کامپوزیت ترموپلاستیک TCP دارند. با این وجود، FCP نسبت به نمونه های فلزی گرانتر بوده و می تواند از نظر قطر، دما و فشار، بسته به ضخامت لوله کامپوزیت و ماده استفاده شده دچار مشکل شود. این هزینه ها توسط هزینه کمتر حمل و نقل، نصب، بهره برداری و نگهداری جبران خواهد شد.

طبقه بندی لوله های کامپوزیت

لوله های کامپوزیت موسوم به GRE،GRP ،GRV به طور کلی به سه مشخصه، قطر (DN)، فشار اسمی (PN) و سفتی (SN) طبقه بندی و معرفی می شود. به عنوان مثال 400 – 16 – 5000، معروف به لوله ای با قطر 400 میلی متر، فشار کاری 16 بار و سفتی 5000 پاسکال می باشد. لوله های کامپوزیت از قطرهای کوچکی مانند 200 میلیمتر تا قطرهای بسیار بزرگ 4000 میلی متر تولید می شود.
طبقه بندی فشار اسمی نشان دهنده حداکثر فشار در زمان کارکرد برحسب بار یا اتمسفر است و به عمق دفن لوله بستگی ندارد. هر طبقه بندی فشار اسمی بر حسب عمق نصب لوله و شرایط بسترسازی و ترانشه می تواند با یک رده سفتی ترکیب شود. عموما لوله های کامپوزیت در کلاس های فشار 6 تا 32 بار تولید و عرضه می شود.
سفتی لوله های کامپوزیت، معرف و معلوم دارنده مقاومت لوله در مقابل تغییر شکل در معرض بار ناشی از دفن به صورت عمودی است. توانایی لوله برای مقاومت در مقابل تغییر شکل و انحراف ناشی از نیروهای خارجی و فشار خلاء داخل لوله، به میزان سفتی آن بستگی دارد. لوله های کامپوزیت با سفتی بین 1250 پاسکال تا 10.000 پاسکال تولید می شود. هر ترکیبی از قطر، فشار و سفتی معرف یک محصول جدید بوده، نشان دهنده گستره وسیع و متنوع لوله های کامپوزیت قابل عرضه میباشند. قیمت لوله و اتصالات کامپوزیت بسته به وزن و ابعاد لوله متغیر است.

سخن آخر

لوله کامپوزیت امروزه سابقه استفاده برای طیف گسترده ای از کاربردها در صنایع مختلف را نشان می دهند. این لوله ها که هم اکنون به صورت گسترده برای انتقال انواع مختلف آب استفاده می شوند، کاربرد افزاینده ای در صنایع نفت و گاز دارند که استحکام آنها، وزن کم و عدم وجود مشکلاتی مانند خوردگی مفید هستند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter