لوله کاروگیت چیست؟ همه چیز درباره کاروگیت و انواع آن

لوله کاروگیت چیست

در این مقاله می خواهیم بدانیم که لوله کاروگیت چیست و با انواع آن هم کمی بیشتر آشنا بشویم. همانطور که می دانید امروزه از لوله های مختلفی در صنایع گوناگون استفاده می کنند. خصوصا در حال حاضر استفاده از لوله های پلیمری به شدت افزایش پیدا کرده است که با خیلی از آن ها در مقالات قبلی آشنا شدیم. حال در اینجا می خواهیم با یکی دیگر از لوله های پلیمری آشنا بشویم که کاربرد ها و مزایای شگفت انگیزی دارد و نیاز خیلی از صنایع را پاسخ داده است. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا بفهمیم ماهیت لوله کاروگیت چیست و استفاده آن در صنایع مختلف به چه شکل هایی انجام می گیرد.

لوله کاروگیت چیست ؟ مشخصات فنی، ویژگی ها و کاربرد آن چه می باشد؟

در پاسخ به این پرسش که “لوله کاروگیت چیست” باید که این لوله ها یکی از انواع لوله های پلیمری به شمار می روند که چون دو جداره مجزا دارند، به آن ها لوله پلی اتیلن دو جداره یا لوله پلی اتیلن فاضلابی نیز می گویند. سطح این لوله های به صورت اسپیرال یا Spiral (مارپیچی یا موج دار) می باشد و سطح داخلی آن ها نیز صاف و صیقلی است. از مهمترین وظیفه این لوله ها می توان انتقال سیالات را نام برد.
درون لوله های کاروگیت فشار بار اصلا مطرح نیست به این خاطر که سیالات در حال عبور از داخل لوله ها، دارای فشار بار داخلی نیستند اما سطح بیرونی آن همه فشار های وارده را تحمل می کند و مقاومت خوبی در برابر این فشار ها از خود نشان می دهد. به همین دلیل هم هستش که سطح بیرونی آن را به صورت اسپیرال یا مارپیچی می سازند تا استحکام لوله را در برابر این فشار ها بیشتر کند.
عجیب است که فقط اسامی ای که گفتیم شامل اسم های این لوله نمی شود. اگر جایی شنیدید که می گویند لوله پلی اتیلن فاضلابی شیار دار، لوله آکاردئونی و لوله خرطومی فاضلاب، بدانید که منظورشان همین لوله کاروگیت است و درباره لوله دیگری صحبت نمی کنند. به شما توصیه می کنیم که درباره سایر لوله ها مانند خرید و یا قیمت لوله پلیکا نیز مطالعه کنید تا بتوانید انتخاب درست تری داشته باشید.

مشخصات فنی لوله کاروگیت چیست ؟

همانطور که گفتیم لوله کاروگیت از انواع لوله های پلیمری به شمار می رود. در مقاله “همه چیز درباره لوله کاروگیت” باید بگوییم که این لوله ها به دو دسته اصلی کاروگیت معمولی و لوله کاروگیت اسپیرال تقسیم می شوند. در ساخت لوله های کاروگیت معمولی، مواد پلیمری قالب گیری و پرس می شوند. بهتر است که قبل از خرید لوله و اتصالات به این موضوع توجه داشته باشید که در لوله های کاروگیت اسپیرال اما تولید با دستگاه اکسترود انجام می شود و پس از کوئنچ کردن و خنک سازی لوله، آن ها به شکل حلقه ای یا مارپیچی در می آیند. پس از آن این حلقه ها به هم می چسبند و قسمت زرد رنگ یا آبی رنگ به آن ها اضافه می شود. دیواره داخلی این لوله ها هم می تواند از جنس فولاد باشد و هم ممکن از جنس پلی اتیلن سنگین (H.D.P.E) باشد.

مشخصات فنی لوله کاروگیت چیست ؟

ویژگی های لوله کاروگیت

مشخصات فنی و کیفیت لوله کاروگیت مطابق با استاندارد INSO9116-3 و DIN16961-2 می باشد که بر این اساس، کاروگیت نباید با مواد دیگری به جز گارنول، پودر و عناصر نام برده شده در استاندارد ترکیب شود. همچنین سایر آزمون های مربوط به اطلاعات و ویژگی های کیفیت محصول باید مطابق با استاندارد EN13476 باشد. لوله های کاروگیت، بر اساس استاندارد آزمون های لوله های پلی اتیلن دو جداره تولید می شوند. که این آزمون ها شامل موارد خاصی می باشند که اطلاعات و مشخصات لوله های کاروگیت باید طبق آن ها باشد. با توجه به این ویژگی ها به نسبت قیمت لوله و اتصالات این نوع لوله ها مناسب می باشد.
استاندارد جهانی برا تولید لوله های کاروگیت با مقاومت مکانیکی بین 16 تا 31.5 نیوتن بر متر مربع تاکید دارد. در ایران هم طبق تاکید تمامی بازرسان، مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت تولیدی هر شرکت در وهله اول باید دارای مقاومت مکانیکی 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع باشد.

اتصال لوله کاروگیت به چه صورت هایی انجام می شود؟

اتصال لوله های کاروگیت یکسری تفاوت ها با دیگر لوله ها دارد و اتصال آن به طرز خاصی انجام می شود. برای اتصال لوله های کاروگیت می توانید از روش های کاربردی زیر استفاده کنید:
-اتصال با واشر و کوپلر ساده: این نوع از اتصال ساده ترین و ابتدایی ترین نوع اتصال این نوع لوله ها به حساب می آید.
-اتصال کوپلر موفه دار: نسبت به روش اتصال با واشر و کوپلر ساده ارزان تر است اما این ارزانی به این معنی می باشد که باعث افت فشار در لوله می شود.
-اتصال با کمربند و واشر: این نوع اتصال برای اتصال لوله ها در سایز های بالا استفاده می شود.
-اتصال با استفاده از جوش الکتروفیوژن هم یکی دیگر از روش های اتصال این نوع لوله ها به حساب می آید.

اتصال لوله کاروگیت به چه صورت هایی انجام می شود؟

موارد کاربرد لوله کاروگیت

-این لوله ها در سیستم زهکشی استفاده می شوند.
-یکی از مهم ترین کاربرد های این لوله ها در تصفیه آب است.
-این لوله ها در مخازن مایعات و اسید استفاده می شوند( به دلیل استحکامی که از خودشان نشان می دهند)
-یکی دیگر از موارد استفاده آن ها سیستم انتقال آب است.
-این لوله ها در معابر آدم رو استفاده می شوند.
-این لوله ها در سیستم آبیاری کاربرد دارند.
-این لوله ها را در سیستم انتقال فاضلاب شهری استفاده می کنند.
-مانند پی وی سی معمولی از انتقال آن ها برای آب باران نیز استفاده می شود.
-از این لوله ها به عنوان شبکه جمع آوری آب های سطحی شهری، مناطق صنعتی و کشاورزی استفاده می کنند
-از این لوله ها در سیستم انتقال مواد صنعتی مانند اسید ها، باز ها، نمک ها و … استفاده می شود.

مزایای لوله کاروگیت چیست ؟

-این لوله ها در باربر خوردگی مقاومت بالایی دارند.
-طول عمر این لوله ها به حداقل 50 سال می رسد.
-ضریب اصطکاک این لوله ها پایین است و در آن ها رسوب تشکیل نمی شود.
-این لوله ها بسیار انعطاف پذیر هستند و قابلیت جکش خواری بالایی دارند.
-این لوله ها بسیار سبک هستند به همین خاطر حمل و نقل آن ها آسان است.
-این لوله ها را به راحتی می شود نصب کرد و به یکدیگر اتصال داد.
-این لوله ها در قطر های بسیار بالا نیز تولید می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *