ویژگی اصلی لوله پلی پروپیلن چیست

در رابطه با سوال ویژگی اصلی لوله پلی پروپیلن چیست، باید گفت که پلی پروپیلن یکی از پر مصرف­ترین و مهم­ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا است. لوله های پلی پروپیلن از راندوم کوپلیمر یا بسپار ناهمگن نوع 3 تولید می شوند. این لوله­ ها جزو سبک­ترین و مقاوم­ترین لوله­ های پلیمری می باشند. لوله پلی پروپیلن به دو نوع سفید رنگ و سبز رنگ در بازار موجود­اند. این لوله­ ها دارای خصوصیات متفاوتی هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. اما بهتر است که پیش از آشنا شدن با ویژگی­های لوله پلی پروپیلن، بیشتر با خود این لوله ­ها آشنا شوید.

قیمت لوله و اتصالات
برای خرید با بهترین قیمت لوله و اتصالات به گروه ساختمانی حارث مراجعه کنید.
لوله و اتصالات

لوله پلی پروپیلن چیست

برای اینکه بدانیم لوله پروپیلن چیست باید بدانیم که همانطور که در بالا نیز گفته شد سیستم­ های لوله­ ای با جنس پلی پروپیلن به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و وزن سبکی دارد. مقاومت این لوله ­ها در برابر سایش و جوشکاری سبب شده تا این جنس از لوله ­ها دوام بالایی داشته باشد. لوله­ های پلی پروپیلن عایق حرارتی و الکتریکی مناسبی است و در دمای بالا تا 90 درجه سانتی­گراد در مدت طولانی نیز تاثیری بر لوله و ساختار آن نمی گذارد. همچنین توانایی مقاومت کردن در دمای 110 درجه سانتی­گراد را البته برای مدت کم دارد.  این لوله­ ها در مقابل مواد شیمیایی، محلول آبی، قلیایی، نمک ­ها و غیره نیز مقاوم است.

این لوله­ ها با استفاده از جوشکاری فیوژن گرما داده می شود، این لوله­ ها جزو سبک­ترین لوله­ ها و مقاوم در مقابل مواد شیمیایی هستند. لوله پروپیلن به دو نوع تقسیم می شوند: نوع اول بیشتر به کار می رود و استحکام و مقاومت آن سبب شده در برنامه های یکسان کننده­ های گرما و کاهش اشتعال­ پذیری از آن استفاده شود. حال که تا حدودی به جواب سوال لوله پروپیلن دست یافتید، بهتر است که به دیگر ویژگی­ ها و کاربردهای آن بپردازیم.برای مشاهده قیمت لوله و اتصالات و قیمت لوله پلیکا به گروه ساختمانی حارث مراجعه نمایید.

لوله پلی پروپیلن چیست

هرآنچه درباره ی لوله پلی پروپلین باید بدانیم...

پیدایش لوله های پلی پروپیلن

قبل از مطالعه درباره اینکه لوله پروپیلن چیست بهتر است از تاریخچه آن شروع کنیم.در اواسط دهه 1950 بود که دانشمندان ایتالیایی به خواص آن پی بردند، البته این لوله پیش از آن دهه کشف شده بود و این لوله پر قدرت­ترین صنعت پلاستیک می باشد.  استفاده از این لوله ها به دلیل ترک نخوردن و انعطاف پذیری بالا در صنایع بسیاری شهرت دارد و همین دلیل بر افزایش تولید آنها شده است.

انواع لوله های پلی پروپیلن

حالا که دانستیم “لوله پلی پروپیلن چیست” انواع این لوله ­ها به سه دسته تقسیم می شوند: پلی پروپیلن، کوپلیمر ضربه ­ای، کوپلیمر اندام.

پلی پروپیلن: این نوع لوله دارای خاصیت مکانیکی مناسبی است و مقاوم در مقابل شیمیایی است که در صنایع از آن استفاده می شود.

کوپلیمر ضربه ­ای: لوله کوپلیمر ضربه ­ای به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه، استحکام زیاد و عمر طولانی و پایداری که در مقابل مواد شیمیایی دارد سبب می شود در فاضلاب ­های فشار پایین از آن استفاده شود.

کوپلیمراندام: این لوله­ ها به دلیل عمر زیاد و همچنین پایداری درمقابل مواد شیمیایی و مکانیکی در دما و فشار بالا سبب شد تا در سیستم لوله کشی بسیار زیاد از آن استفاده شود.

لوله پلی پروپیلن چیست

خاصیت لوله پلی پروپیلن چیست

  • جنس این لوله­ ها تقریبا نرم است
  • میتوان گفت که نیمه شفاف است
  • در مقابل بالا بودن مواد شیمیایی مقاومت می کند
  • در مقابل حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است
  • در مقابل سایش مقاومت خوبی دارد

کاربرد لوله پلی پروپیلن چیست

حال که میدانیم لوله پلی پروپیلن چیست می خواهیم کاربرد آن را بررسی نماییم.از این لوله ­ها در سیستم ­های تخلیه شیمیایی، فرایند­های صنعتی، توزیع آب سرد و گرم، انتقال آب، سیستم­ های فاضلابی و اتصالات فرعی لوله ­کشی نیز استفاده می شود.

لوله پلی پروپیلن چیست

ویژگی های لوله پلی پروپیلن

پس از رسیدن به جواب لوله پلی پروپیلن چیست، بهتر است که با ویژگی­ های این لوله نیز آشنا شوید تا در زمان خرید لوله و اتصالات با توجه به ویژگی­ های این محصول، لوله مورد نظرتان را خریداری نمایید. از جمله ویژگی های خاص این لوله این است که درون و بیرون این لوله­ ها صاف و صیقلی است. این ویژگی سبب می شود تا حرکت سیالات درون آن به راحتی صورت بگیرد. برخی از این لوله­ ها عایق در مقابل صدا و گرما نیز می باشد. در لوله­ های فلزی زنگ­ زدگی از جمله عیب­ های این لوله ­ها می باشد که سبب تغییر کردن طعم آب آشامیدنی می شود.

علاوه بر این زنگ ­زدگی سبب ته نشین شدن مواد درون لوله فلزی مشکلاتی را به وجود می آورد و امکان رشد جلبک و قارچ را در آن به وجود دارد، اما لوله­ های پلی پروپیلن ضد جلبک هستند و رنگ و طعم درون لوله را تغییر نمی دهد و بیشتر در لوله­ های ساختمانی استفاده میشود. این لوله­ ها طول عمر نسبتا بالایی دارند. لوله پلی پروپیلن عمر بیشتر از 50 سال بدون فرسودگی است که هزینه اجرای در لوله کشی ساختمان را کم می کند. حمل و جابجایی لوله پلی پروپیلن بسیار آسان و راحت است. وزن سبک و مقاومت در مقابل فشار این لوله­ ها سبب می شود که این لوله­ ها در درون زمین قرار گرفته و سال­ها دوام طولانی داشته باشند.

 این لوله­ ها به دو رنگ سبز و سفید موجود است، و هر کدام از این  لوله ­ها می توانند در اتصالات فرعی لوله کشی ساختمان اجرا شود. یکی دیگر از ویژگی­ های این لوله ­ها خاصیت انعطاف­ پذیری است که دارد. آنچه را که این نوع پلاستیک را جدا می کند خاصیت انعطاف پذیری در دمای خاص می باشد و نقطه ذوب لوله ­های پلی پروپیلن بسیار بالا است و به راحتی در برابر تنش و لرزش آسیب نمی بیند. این لوله­ ها از دیگر موادها استفاده می شود و به راحتی می توان چندین بار آن را باز و بسته کرد و بدون آنکه آسیبی ببیند. قیمت لوله و اتصالات پلی پروپیلن نیز مناسب است. تمامی این مقاله پاسخی است برای این سوال که لوله پلی پروپیلن چیست، و شما را با انواع و ویژگی­های این لوله ­ها آشنا می کند تا بتوانید در زمان خرید با دید باز انتخاب نمایید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter