معرفی لوله پلی اتیلن سبک به همراه کاربرد و ویژگی های آن

در این مقاله قصد داریم به طور کامل و اختصاصی به لوله پلی اتیلن سبک بپردازیم. لوله هایی عالی که از ماده پلی اتیلن تشکیل شده اند که یک متریال کاربردی به حساب می آید. اما موضوع اینجاست که دقیقا چه چیزی این لوله ها را از یکدیگر متمایز می کند؟ لوله پلی اتیلن سبک دقیقا چه کاربرد و مزایایی دارد؟ در این مقاله قصد داریم به طور کامل هم درباره ماده پلی اتیلن و پلی اتیلن سبک صحبت کنیم و هم به کاربرد های “لوله پلی اتیلن سبک” بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

پلی اتیلن که به اختصار به این PE هم می گویند یکی از پلیمر های گرمانرم پلاستیک می باشد که ساختار کریستالی متغیر دارد. این نوع پلیمر یکی از ساده ترین پلیمر ها به حساب می آید که کاربرد بسیار زیادی در لوله کشی و در صنعت تولید لوله دارد. حال در این جا می خواهیم به لوله پلی اتیلن سبک بپردازیم که ساختار آن را همانطور که از اسمش پیداست، پلی اتیلن سبک تشکیل داده است. این مواد پلاستیکی برای اولین بار در سال 1933 میلادی توسط فاوست و گیبسون در یک آزمایشگاه تولید شد و در حال حاضر هم این متریال در دنیا بسیار طرفدار دارد و در سال حدود ده ها میلیون تن از این ماده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های لوله پلی اتیلن سبک چیست؟

لوله پلی اتیلن سبک از پلی اتیلن سبک با چگالی کم تشکیل شده است که به آن LDPE یا Low Density Poly Ethelene می گویند که یک پلیمر نیمه سخت و نیمه شفاف است. لازم به ذکر است که ویژگی های این لوله، همان ویژگی های پلی اتیلن سبک را شامل می شود که نسبت به پلی اتیلن سنگین یا HDPE، دارای درجه بالاتری از شاخه های رنجیره ای جانبی کوتاه و بلند است. این نوع پلی اتیلن در فشار بالا در بازه 1000-3000 بار و در بازه دمایی 80-300 درجه سانتی گراد با فرایند پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید می شود. لوله پلی اتیلن سبک از 4000 تا 40000 اتم کربن تشکیل شده است که دارای شاخه های کوتاه زیادی می باشد. جالب است بدانید که با به ویژگی های لوله پلی اتیلن سبک، قیمت آن مانند قیمت لوله پلیکا، در مقایسه با سایر لوله ها بسیار مناسب است.

این پلی اتیلن سبک که درباره آن صحبت کردیم با استفاده از دو فرایند اصلی تولید می شود و خوب است که اگر قصد خرید لوله و اتصالات را دارید بدانید که مسیر فرایند این لوله ها که شامل مسیر های اتوکلاو یا لوله ای همزن و راکتور لوله ای می شود. راکتور لوله ای روشی است که در آن تبدیل اتیلن در آن به سرعت اتفاق می افتد و این سرعت نسبت به مسیر اتوکلاو بیشتر است.

پلیمریزاسیون به دو روش انجام می شود هر کدام از این روش ها محصول خاصی از پلی اتیلن را تولید می کنند. این روش ها شامل پلیمریزاسیون فشار بالا و پلیمریزاسیون فشار پایین می شوند. حاصل روش پلیمریزاسیون فشار بالا تولید پلی اتیلن سبک یا LDPE می کند و پلیمریزاسیون فشار پایین دو نوع محصول پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلین خطی سبک یا LLDPE را تولید می کند. نتیجه ای که می توانیم از این مطلب بگیریم آن است که لوله پلی اتیلن سبک با توجه به ویژگی هایی که دارد قیمت لوله و اتصالات آن به نسبت سایر لوله ها مناسب تر می باشد.

ویژگی های لوله پلی اتیلن سبک چیست؟

مزایای لوله پلی اتیلن سبک چیست؟

لوله پلی اتیلن سبک با توجه به چگالی، وزن مولکولی و روشی که برای تولیدش به کار می رود دارای مزایای خاصی می باشد که استفاده از آن را نسبت به مواد دیگر بیشتر می کند. این مزایا شامل موارد زیر می باشند:

 • نقطه ذوب این “انواع لوله پلی اتیلن سبک” در حدود 105 تا 115 درجه سانتی گراد است.
 • چگالی این لوله ها 0.91 تا 0.94 در سانتی متر مکعب می باشد.
 • این لوله پلی اتیلن سبک در برابر الکل، مواد قلیایی و اسید های رقیق مقاومت بالایی نشان می دهند.
 • این لوله ها در برابر موادی مانند هیدروکربن های آلیفاتیک و معطر، روغن های معدنی، عوامل اکسید کننده و هیدروکربن های هالوژنه مقاومت نسبتا خوبی نشان می دهند.
 • لوله پلی اتیلن سبک در برابر دمای تا 80 درجه سانتی گراد به طور مداوم و 95 درجه سانتی گراد برای مدت زمان کوتاه مقاومت بالایی نشان می دهد.
 • این پلیمر کم هزینه و مقرون به صرفه می باشد.
 • قابلیت پردازش خوبی دارد.
 • این لوله در برابر ضربه در دماهای پایین مقاومت نسبتا بالایی از خود نشان می دهد.
 • این لوله ها در برابر فرسایش مقاومت خوبی دارند.
 • خواص عایق جریان الکتریکی بسیار خوبی دارند.
 • لوله پلی اتیلن سبک رطوبت و آب را خیلی کم به خود جذب می کند.
مزایای لوله پلی اتیلن سبک چیست؟

معایب لوله پلی اتیلن سبک چیست؟

خوب نیست اگر بخواهیم لوله پلی اتیلن سبک را بالا ببریم ولی از معایب آن نگوییم. به هر حال قبل از تهیه آن نکاتی هستش که هرکسی باید آن ها را بداند تا بفهمد که آیا لوله پلی اتیلن سبک برای کارش مناسب است یا خیر. این معایب را با یکدیگر بررسی می کنیم:

-این لوله ها در برابر ارتعاش ممکن است ترک بخورند.

-سختی کمی دارند و ظرفیت دمایی آن ها برای استفاده در جاهایی با دمای بسیار بالا مناسب نیست.

-نفوذ پذیری زیادی نسبت به گاز دارند، به خصوص کربن دی اکسید در آن ها ممکن است نفوذ کند.

-در برابر تابش اشعه ماورای بنفش مقاومت کمی از خودشان نشان می دهند.

-قابلیت اشتعال آن ها بالا می باشد.

-اتصال آن ها از طریق جو با فرکانس بالا امکان پذیر نمی باشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن چیست ؟

کاربرد لوله پلی اتیلن سبک یا LDPE که به آن ها لوله های پلی اتیلن نرم هم می گویند در موارد بسیاری کاربرد دارند. یکی از این موارد در بخش آب دهی در سیستم آبیاری قطره ای است که با توجه به فشار کاری کم از این نوع لوله ها استفاده می شود. هرچند که این لوله ها از لوله های پلی اتیلن سنگین بیشتر مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما خواص آن ها باعث شده است که در کار هایی که نیاز به فشار بالا ندارند و موارد کوچک حساب می شوند بسیار خوب باشد. همچنین این لوله ها بسیار سبک و قابل حمل هستند و هزینه آن ها بسیار پایین است و به راحتی می شود این لوله ها را تهیه کرد.

حتما در هنگام انتخاب لوله پلی اتیلن سبک دقت کنید و موارد و نکته های لازم مربوط به آن را به خاطر داشته باشید.