بررسی لوله پلی اتیلن تک جداره به همراه مشخصات و ویژگی های آن

در این مقاله قصد داریم اختصاصا به لوله پلی اتیلن تک جداره بپردازیم. امروزه با پیشرفت علم و صنعت، تلاش شده است که امور مرتبط با لوله کشی به بهترین نحو ممکن انجام بشود. متریال این کالا تغییر کرده است و دانشمندان این صنعت، تلاش کرده اند که لوله های جدید با کاربرد های بیشتر را جایگزین لوله های قدیمی کنند که هم مقاومت بیشتری دارند و هم اینکه از مزایای دیگری برخوردار هستند. در این مقاله قصد داریم به یکی از این لوله ها که امروزه استفاده بسیاری در صنایع مختلف دارد بپردازیم. “لوله پلی اتیلن تک جداره” که هم کاربرد های متنوعی دارد و هم اینکه استفاده از آن می تواند برای صنایع مختلف مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. در این مقاله با ما همراه شوید تا با این نوع از لوله بیشتر آشنا بشویم.

لوله پلی اتیلن تک جداره از جمله لوله های پلیمری می باشد که تحمل فشار بالایی را دارد. از این لوله ها می توان در فشار های بین 2 تا 40 بار با قطر های مختلف لوله استفاده کرد. این لوله ها ویژگی های منحصر به فرد و خاص زیادی دارند که دقیقا همین موضوع باعث شده است که استفاده از آن ها به شدت رونق پیدا کند. این لوله های پلی اتیلنی در شبکه های انتقال و توزیع آب به شدت پر کاربرد هستند و تقریبا می توان گفت، بیشتر از هر لوله دیگری برای این موارد مورد استفاده قرار بگیرد. خصوصا این لوله ها برای آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر لوله ها مناسب تر هستند. قبل از اینکه وارد این مبحث شویم، بد نیست که کمی با لوله های پلی اتیلن به طور کلی بیشتر آشنا شویم. همچنین برای درک بیشتر تفاوت ویژگی ها و قیمت لوله پلی اتیلن تک جداره با سایر لوله ها می توانید در خصوص ویژگی و قیمت لوله پلیکا نیز بخوانید.

لوله پلی اتیلن چیست و از چه موادی تشکیل شده است ؟

در مقالات قبلی درباره لوله پلی اتیلن آبرسانی صحبت کردیم و کمی در آنجا با لوله های پلی اتیلن آشنا شدیم. اما شاید بد نباشد اشاره بیشتری به ریشه و ماهیت این نوع از لوله ها به جز لوله پلی اتیلن تک جداره کنیم. لوله پلی اتیلن از حدود هفتاد سال پیش در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده این لوله ها مورد استفاده قرار گرفته است. خرید لوله و اتصالات معمولا به منظور انتقال آب در سیستم های آبرسانی، آبیاری تحت فشار، انتقال و جا به جایی سیالات شیمیایی، سیالات خنک کننده و گرم کننده، قطعات مختلف در خودروسازی، استفاده به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل های برق و فیبر نوری و مصارف دیگر انجام می شود.

پلی اتیلن از هیدروکربن و اتیلن تحت حرارت زیاد و فشار بالا ساخته می شود. نام تجاری مواد مصرفی برای تولید PE100، PE80 PE63 می باشد که PE63 برای تولید لوله پلی اتیلن دارای چگالی کمتری به نسبت مواد جدید تر است و می شود که وزن و ضخامت لوله های این دست از مواد افزایش پیدا کند. تولید کنندگان لوله پلی اتیلن دریافته اند که با بالا بردن چگالی مواد اولیه لوله پلی اتیلن می توان با داشتن ضخامت و وزن کمتر، لوله ای با تحمل فشار بالا و قیمت کمتر تولید کرد. این دلایل سبب شده است که قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن تک جداره در مقاسیه سایر لوله ها بسیار مناسب باشد.  به همین خاطر هم هستش که در حال حاضر استفاده از پلی اتیلن PE80 و PE100 بسیار رواج پیدا کرده است. نکته ای که وجود دارد آن است که قیمت لوله پلی اتیلن تک جداره با توجه به ویژگی ها و مشخصاتی که دارد، مناسب می باشد. 

لوله پلی اتیلن چیست و از چه موادی تشکیل شده است ؟

استاندارد های معتبر لوله های پلین اتیلن تک جداره کدام هستند ؟

لوله پلی اتیلن تک جداره دارای استاندارد های مختلفی می باشد که هرکدام برای کاربرد های متفاوتی هستند. معتبر ترین این استاندارد ها، استاندارد DIN 8074 آلمان و DIN16963 برای اتصالات می باشد. همچنین استاندارد ASTM و Isiri 1331 ایران هم هستند که هرکدام به طور جداگانه جزو استاندارد های این نوع از لوله ها محسوب می شوند.

لوله پلی اتیلن تک جداره چگونه تولید می شود؟

فرایند تولید لوله های پلی اتیلن تک جداره به روش اکستروژن می باشد که مواد اولیه به صورت گرانول به داخل دستگاه اکسترودر وارد می شود و در اثر حرارت ذوب می شوند. مواد ذوب شده به وسیله ماردون یا همان میله مارپیچ به جلو رانده می شود و پس از خروج از اکسترودر وارد قالب می شوند. مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب، از کالیبراتور عبور می کنند و در تانک وکیوم با اعمل فشار مطلوب شکل داده می شوند. سطح لوله به محض اینکه از کالیبراتور خارج می شود، بوسیله لایه هایی از جریان آب سرد خنک می شود. حرارت بالای مذاب پلی اتیلن بعد از خروج از قالب، به تدریج در تانک وکیوم و پس از آن در تانک های خنک کننده، با استفاده از آب سرد کاهش می یابد.

لوله پلی اتیلن تک جداره تولید شده توسط دستگاه کشنده از درون تانک های خنک کننده کشیده می شود و توسط دستگاه مارک زن، مشخصات لازم آن بر روی آن ثبت می گردد و سپس در متراژ های معین بریده می شود. تمامی مراحل تولید بوسیله دستگاه ها کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور می شوند تا کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندارد ها باشد.

لوله پلی اتیلن تک جداره چگونه تولید می شود؟

ویژگی ها و مشخصات لوله پلی اتیلن تک جداره

حال به بررسی مشخصلات و ویژگی های آن می پردازیم. با مطالعه این بخش به تمام خصوصیات مثبت این لوله پی خواهید برد.

-مقاوم در برابر شکستگی و ترک خوردگی

-مقاومت شیمیایی خیلی عالی

-ایمن در برابر خوردگی

-مقاومت بالا در مقابل سرما تا دمای زیر منفی 40 درجه

-مقاومت در برابر گرما تا دمای 80 درجه سانتی گراد

-انعطاف پذیری بسیار بالا

-ویژگی های هیدرولیکی عالی در طول زمان

-قابلیت استفاده در زمین های ناهموار

-زبری کم

-قابلیت عرضه شدن به صورت حلقه

-مقاومت بسیار عالی در برابر سائیدگی

-سبک وزن بودن و به راحتی قابل حمل بودن

-طول عمر بسیار بالا

-اتصال راحت و قابل اطمینان تا مدت خیلی طولانی

-نصب آسان و اجرای سریع و ساده

-مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه

-ایمن در برابر زنگ زدگی

-قابلیت جوش پلاستیک

-مقاومت بسیار در باربر ارتعاشات حاصل از زلزله