معرفی لوله پلی اتیلن آبرسانی به همراه ویژگی و انواع آن

دنیا تغییر کرده است و به جای لوله های قدیمی برای آبرسانی، لوله پلی اتیلن آبرسانی است که به وفور استفاده می شود. این موضوع به این معناست که صنایع مختلف متوجه شده اند که دقیقا کدام لوله ها هستند که مناسب کار مهم آبرسانی هستند. همچنان ممکن است با این حال شما یا این لوله ها را نشناسید، یا اینکه از مزایا و کاربرد های آن ها با خبر نباشید. پس در اینجا می خواهیم به علاوه آشنایی با این نوع از “لوله پلی اتیلن آبرسانی”، به ویژگی ها و خاصیت های منحصر به فردش، کاربرد هاش و چند مدل از انواعش آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

قدیم تر ها که هنوز لوله های پلی اتیلن بوجود نیامده بودند( یا حداقل کسی از آن ها استفاده نمی کرد)، لوله های بتنی، سیمانی و فولادی بودند که وظیفه آبرسانی در صنایع مختلف را بر عهده داشتند. اما این نوع از لوله ها مقاومت چندانی در برابر عوامل مختلف نشان نمی دادند و کم کم به مرور زمان، دچار خوردگی، رسوب گذاری و آسیب های مختلف می شدند. به همین خاطر هم لوله پلی اتیلن آبرسانی تولید شد که این موارد و مشکلات را رفع بکند و در این راه موفق هم بود. از این لوله ها در صنایع مختلف استفاده می شود و وظایف، انتقال آب از طریق استخر، چاه و لوله کشی به زمین های کشاورزی و مصارف شهری را بر عهده دارند. 

لوله پلی اتیلن آبرسانی به علاوه اینکه مقاومت بهتری به نسبت دیگر لوله ها داشت، از مزایای دیگری هم برخوردار بود که جل.تر به آن اشاره خواهیم کرد اما اول از همه بهتر است کمی با این لوله بیشتر آشنا شویم و ماهیت این که “لوله پلی اتیلن آبرسانی چیست” را بهتر درک کنیم.

لوله پلی اتیلن آبرسانی چیست ؟

 لوله پلی اتیلن آبیاری و آبرسانی به دلیل ساختار پلی اتیلنی که دارند، از انعطاف پذیری بسیار بالایی به نسبت دیگر لوله ها برخوردار هستند. این لوله ها در برابر عوامل خارجی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و امروزه از آن ها برای جلوگیری از آسیب رسانی به طبیعت و کاهش هزینه های اجرای پروژه های عمرانی-آبیاری و آبرسانی استفاده می شود. این لوله ها ویژگی های منحصر به فردی دارند و برای آبرسانی و آبیاری از سایر لوله ها مانند لوله فلزی، لوله بتی، لوله سیمانی، لوله چدنی و حتی لوله پی وی سی مناسب تر هستند. جالب است بدانید که هر چه قدر ویژگی های مثبت یک  لوله بیشتر باشد، قیمت آن نیز ممکن است بالاتر رود. شما می توانید برای درک بیشتر تفاوت های لوله پلی اتیلن آبرسانی با سایر لوله های به بررسی ومشخصات لوله های دیگر مانند ویژگی و قیمت لوله پلیکا بپردازید.

لوله پلی اتیلن آبرسانی چیست ؟

آشنایی با ویژگی های لوله پلی اتیلن آبرسانی

عمر و دوام بالا

عمر و دوم بالا یکی از ویژگی های مهم است که قبل از اقدام به خرید لوله و اتصالات باید به آن توجه کرد. این لوله ها به دلیل مقاومت خوبی که در برابر خاک و فشار گاز دارند، دچار نشتی و استهلاک نمی شوند. به همین دلیل هم هستش که عمر مفید آن ها پنجاه سال می باشد. همین موضوع هم در هزینه ها صرفه جویی می کند و هم به مدیران صنایع مختلف اطمینان خاطر کافی را می دهد.

مقاومت بالا

این لوله ها چه در برابر موارد اسیدی و بازی، چه در برابر مواد شیمیایی و محلول های قوی مقاومت بسیاربالایی دارند. برای همین هم هستش که در انتقال آب شرب و مصارف مختلف دیگر بسیار کاربرد دارند. مقاومت بالای لوله ها هم یکی از ویژگی هایی می باشد که در افزایش  قیمت لوله و اتصالات تاثیر گذار است.

وزن مناسب

لوله پلی اتیلن آبرسانی در برابر سایر لوله ها مانند لوله فولادی،، لوله چدنی و لوله بتنی سبک تر است و از وزن کمتری برخوردار است. به همین دلیل هم حمل و نقل آن ها بسیار آسان است.

انعطاف پذیری بالای لوله

انواع گرید های لوله پلی اتیلن آبرسانی، از انعطاف بالایی برخوردار هستند و این انعطاف خودشان را در شرایط و دماهای مختلف از دست نمی دهند.

سایز و اندازه متنوع لوله پلی اتیلن آبرسانی

این لوله ها تا طول 12 مر به صورت شاخه ای تولید می شوند. همچنین برای لوله هایی که ضخامت بیشتر از 125 میلی متر دارند نیز به صورت کلاف تولید می شوند.

اتصال لوله پلی اتیلن بدون نیاز به جوش

برای اتصال لوله پلی اتیلن آبرسانی نیازی به جوشکاری و حرارت دادن نیست. لوله پلی اتیلن به وسیله کمربند و رابطه به راحتی به یکدیگر متصل می شوند.
آشنایی با ویژگی های لوله پلی اتیلن آبرسانی

انواع لوله های پلی اتیلن آبرسانی

این لوله ها در انواع اصلی دو جداره و تک جداره تولید می شوند. همچنین این لوله ها ابعاد متفاوتی دارند که هرکدام از آن ها برای کاربرد خاصی ساخته شده اند. این کاربرد ها خصوصا شامل مصارف کشاورزی و جمع آوری آب ها روان می شود.

مزایای لوله پلی اتیلن تک جداره

-نصب آن بسیار آسان است. -طول عمر بالایی دارد. -در برابر ساییدگی و خوردگی لوله مقاومت بالایی نشان می دهد. -حمل و نقل آن راحت است. -در زمین های ناهموار نیز می شود از آن استفاده کرد. -در برابر دمای تا بالای 80 درجه سانتی گراد نیز مقاومت دارد و همچنین تا دمای پایینتر از 70 درجه سانتی گراد را نیز می تواند تاب بیاورد. -تا 16 اتمسفر تحمل فشار بالا را دارد. -در برابر زنگ خوردگی و خوردگی بسیار مقاوم است.

مزایای لوله دو جداره

-این لوله با جدیدترین فناوری های روز دنیا تولید می شود.

-در اثر رسوب گذاری، گرفتگی در آن بوجود نمی آید.

-در برابر مواد شیمیایی و حلال ها مقاومت بسیار بالایی دارد.

-مقاومت آن در برابر فشار خارج بالا می باشد.

-در برابر زمین لرزه مقاومت بالایی نشان می دهد.

-هم تعمیر آن آسان است، هم به راحتی می شود از آن نگهداری کرد.

نمونه هایی از کاربرد های لوله پلی اتیلن

-مصارف ساختمانی و عمرانی

-آبرسانی در سطح شهر و روستاها

-گازرسانی در صنایع مختلف

-هوارسانی و تهویه

-استفاده در دریا

-استفاده در مصارف کشاورزی و زراعی

-استفاده در آتش نشانی

-استفاده برای کابل ها

-به عنوان وسیله ای برای آبیاری تحت فشار

-در انتقال آب و فاضلاب