کاربرد لوله فلکسی چیست

در این مقاله به جواب لوله فلکسی چیست میپردازیم و در رابطه با کاربرد آن و همچنین انواع آن نیز صحبت میکنیم. به طور کلی هدایت گر جریان برق، کابل های دوربین مدار بسته، کابل های مخابراتی و هر گونه کابلی که درصنایع متفاوت مانند مخابرات، ساختمان سازی، کشاورزی و غیره استفاده میشود نیاز به محافظت دارد تا برای عوامل خارجی مقاومت بالایی داشته باشد و از آسیب دیدن در امان باشد. در صنایع متفاوت همیشه پیشگیری از پوسیدگی و خوردگی فلزات یک بحث مورد توجه بوده و تا هم اکنون روش های متنوعی برای این کار استفاده شده است، مانند پوشش دهی با رنگ، پلاستیک، پی وی سی و انواع پوشش های دیگر. یکی از رایجترین پوشش ها برای محافظت بیشتر فلزات پوششی به نام گالوانیزه است که تقریبا شش دهه است که در ایران موجود است و جایگاه ویژه ای نیز برای خود کسب کرده است.با ما در این مقاله همراه باشید تا به سوال لوله فلکسی چیست پاسخ دهیم.

قیمت لوله و اتصالات
برای مشاهده به روزترین قیمت لوله و اتصالات از حارث گروپ همین حالا کلیک کنید.
لوله و اتصالات

لوله فلکسی چیست

در رابطه با اینکه لوله فلکسی چیست باید بدانید که لوله فلکسی به نوعی از لوله های بسیار قدرتمند گفته میشود که برای محافظت از انواع کابل ها و سیم ها مانند کابل برق، کابل مخابرات، کابل دوربین مدار بسته و هر نوع هادی دیگری، استفاده میشود. “لوله فلکسی” اکثر برای محافظت از کابل های رسانا در محیط های بیرونی ساختمان ها و محیط های باز استفاده میشود. بیشترین کاربردهای لوله های فلکسی در محافظت از کابل دوربین های مدار بسته است که کار انتقال تصاویر به دستگاه دی وی آر و ام وی آر را انجام میدهد. اصلی ترین خصوصیت لوله های فلکسی انعطاف پذیری بالایی است که دارند. در واقع این لوله ها ساختاری مانند لوله خرطومی دارند که با مواد تشکیل دهنده آنها فلز است و توسط گالوانیزه کردن پوشش داده شده اند؛ به همین دلیل کاربردهای بسیاری دارند.

برای محافظت از سیم ها عموما از لوله هایی به نام لوله برق استفاده میشود که امکان دارد این لوله ها از جنس فلز، پی وی سی، گالوانیزه، یو پی وی سی و خم سرد و حتی پلاستیک باشد. هر کدام از این لوله ها با توجه به شرایط و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاصی که دارد در شرایط مختلفی استفاده میشود.برای خرید لوله و اتصالات با بهترین کیفیت به حارث مراجعه نمایید.

لوله فلکسی چیست

هرآنچه درباره لوله فلکسی باید بدانیم

انواع لوله فلکسی

لوله های فلکسی مانند دیگر لوله ها دارای انواع مختلفی میباشد که هر کدام میتوانند بر محیط های متفاوتی مناسب باشند و عملکرد متفاوتی نیز داشته باشند. آشنایی با انواع لوله های فلکسی به شما در رسیدن به جواب سوال لوله فلکسی چیست نیز کمک میکند در ادامه به مهمترین مدل های لوله فلکسی اشاره میکنیم.برای خرید این لوله و اتصالات با بهترین قیمت لوله و اتصالات به گروه ساختمانی حارث میتوانید مراجعه نمایید.

لوله فلکسی بدون روکش

برای اینکه بدانیم “لوله فلکسی چیست” ،همانطور که از اسم این لوله ها معلوم است، این لوله ها از هیچ روکشی استفاده نمیکنند و همین امر دلیلی است که عموما از این لوله ها در فضاهای داخلی و برای عبور کابل و سیم ها استفاده میشود. هر چند پوشش گالوانیزه میتواند مقاومت خوبی در مقابل رطوبت داشته باشد اما بهتر است از لوله های فلکسی بدون روکش در محیط های مرطوب استفاده نشود.برای اطلاع از قیمت لوله پلیکا به حارث مراجعه نمایید.

لوله فلکسی روکش دار

در ادامه مطالعه درباره اینکه لوله فلکسی چیست ،این نوع از لوله ها دارای روکشی از جنس پی وی سی هستند و به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالای خود برای عبور دادن انواع سیم ها و کابل ها در محیط های بیرونی استفاده میشود. با توجه به داشتن روکش پی وی سی میتوان از این لوله ها حتی در مکان های مرطوب نیز استفاده کرد هرچند که استفاده در محیط های خشک میتواند سبب بالا رفتن طول عمر این لوله ها شود. این لوله ها قابلیت این را دارند که هم به صورت روکار استفاده شوند و هم به صورت توکار.

لوله فلکسی چیست

مشخصات لوله فلکسی

حال که می دانیم لوله فلکسی چیست ،این لوله در سایزهای مختلفی تولید میشوند و مصرف کنندگان میتوانند بر اساس نیاز خود و محیطی که قرار است از آن استفاده کنند، سایز آنها را انتخاب میکنند. میتوان گفت که عمده ترین سایزهای این لوله ها در بازار به این صورت است: 4، 6، 9، 11، 13، 16، 21، 25، 29، 36، 42، 52، 63، 75 و 100.

نحوه استفاده از لوله فلکسی

برای استفاده از این لوله ها نیز مانند دیگر لوله ها و ابزارهای صنعتی باید به نکات و فاکتور هایی توجه کرد. برای عبور کابل و سیم ها از درون لوله فلکسی باید از سیم های  فنری پلاسیتکی استفاده کنید؛ هرچند این لوله ها قابلیت روکار دارند اما بهتر است که به صورت توکار استفاده شوند تا طول عمر بالاتری داشته باشند و در برابر فشارها و عوامل بیرونی در امان باشند. در زمان خرید لوله و اتصالات قبل از خرید این لوله ها باید حتما از اندازه و سایز آن نیز مطمئن باشید.

همانطور که برای معلوم شدن قیمت لوله و اتصالات دیگر مانند قیمت لوله پلیکا نیاز به برسی فاکتورهایی است، برای مشخص شدن قیمت لوله فلکسی نیز باید فاکتور هایی دار درنظر داشت که یکی از این فاکتور ها نوع لوله بر اساس روکش دار یا بدون روکش بودن لوله است.

لوله فلکسی چیست

مزایا و معایب لوله فلکسی چیست

همچنان که در بالا نیز گفته شد لوله های فلکسی به عنوان محافظ برای انواع کابل های رسانا به کار میرود تا بتوانند آنها را در برابر عوامل بیرونی محافظت کنند. از جمله مزایای این لوله ها به این صورت است:

  • لوله های فلکسی دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و میتوانند در کمتر زاویه ممکن خم شوند.
  • دارای مقاومت چرخشی و کششی بسیار خوبی هستند.
  • در مقابل فشارها، ساییدگی و انواع ضربات مقاومت بالایی دارند.
  • ماندگاری و طول عمر خوبی دارند.
  • توانایی تخلیه الکتریسیته ساکن به اتصال به زمین را دارند.
  • در برابر عوامل محیطی مانند نور آفتاب و اشعه های فرابنفش و حرارت مقاومت بالایی دارند.

تنها عیب این لوله ها در مقاومت کم آنها در برابر فشارها و ضربات فیزیکی بسیار سنگین است و در این موارد بهتر است که از لوله های فلزی به جای لوله های فلکسی استفاده کرد.

 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter