لوله خم سرد چیست و چه مزیت هایی دارد

لازم است بدانید که لوله برقی به عنوان یک محافظ برای سیم­ های برق استفاده میشود تا اینکه سیم­های برق را در برابر ضربه و خوردگی و همچنین پارگی عایق سیم،  از سیم محافظت کند، اما لوله­های خم سرد علاوه بر ویژگی­هایی که باید یک لوله محافظ داشته باشد. برای اینکه در ساخت این لوله­ها از درصد پی وی سی بیشتری به کار رفته است می توان به راحتی و به وسیله یک فنر مخصوص بدون استفاده از حرارت خم زد تا اینکه در زمان نصب لوله­ها نیاز به زانو نداشته باشیم. اما به طور کلی در جواب به این سوال که لوله خم سرد چیست می توان گفت که لوله خم سرد یا همان لوله­های پی وی سی است که برای عبور سیم برق در زیر انواع مصالح ساختمان به کار می رود. این لوله را می توان با استفاده از فنر مخصوص و حتی گاهی بدون استفاده از فنز نیز و با استفاده از یک تکه کابل خم زد و به جای زانو از آن استفاده کرد.

لوله خم سرد چیست
خرید لوله و اتصالات
لوله و اتصالات خود را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت دریافت کنید برای خرید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
لوله و اتصالات

ویژگی های لوله خم سرد چیست

از مهم­ترین ویژگی­های لوله خم سرد و گرم در این است که برای خم کرد لوله خم سرد از یک فنر مخصوص استفاده می شود اما برای خم کردن لوله خم گرم باید از حرارت استفاده کنید که البته این روش دیگر قدیمی شده است و کمتر از آن استفاده می شود. اما در ادامه به این نکته می پردازیم که ویژگی­های لوله خم سرد چیست:

  • لوله خم سرد در مقابل شرایط جوی مانند دمای زیر 60 درجه و حتی بالای 80 درجه تغییر رنگ نمی دهد و می تواند خاصیت خود را حفظ کند.
  • یکی دیگر از ویژگی­ های این لوله این است که به محیط ­زیست آسیبی وارد نمی کند. 
  • لوله خم سرد طول عمر بسیار بالایی دارد و مقاومت این لوله­ها در مقابل شرایطی مانند حرارت بسیار بالا است
  • از لحاظ هزینه نیز قیمت مناسبی دارد و شما در زمان خرید لوله و اتصالات از این نوع لوله استفاده کنید تا به صرفه­ تر باشد.
  • این لوله­ ها وزن سبک و قابلیت جابجایی بسیار بالایی دارند
  • نفوذپذیری بسیار پایین و عدم جذب رطوبت از دیگر ویژگی­های این لوله می باشد. 
لوله خم سرد چیست

تفاوت لوله خم سرد پی وی سی و لوله یو پی وی سی

از انواع لوله ­های برق خم سرد می توان به پی وی سی اشاره کرد. لوله پی وی سی با لوله­ های یو­ پی­ وی­ سی تفاوت­ هایی دارد . از جمله تفاوت­ های این دو لوله این است که لوله­ های خم گرم به لوله­ های یو­ پی وی­ سی گفته می شود که جهت خم کردن آنها به حرارت نیاز است، که البته این لوله­ ها در مقایسه با لوله­ های خم سرد کاربرد کمتری دارند. اما همانطور که گفته شد لوله­ه ای پی ­وی­ سی لوله­ هایی هستند که قابلیت خم­پذیری بدون استفاده از حرارت را دارند و به صورت سرد و با استفاده از فنرهای مخصوص می شود آنها را خم کرد و احتیاجی به زانو ندارند.همین باعث استفاده از کاهش قیمت لوله پلیکا در بین قیمت لوله و اتصالات مختلف می شود.

همچنین لوله های یو­ پی­ وی­ سی به دلیل داشتن فتالات برای انتقال آب شرب می تواند تجهیز مناسبی باشد و همچنین ایمنی بیشتری دارد، چرا که در مقابل آت مقاومت بیشتری دارد.

یک تفاوت دیگر که این دو نوع لوله خم سرد و گرم با یکدیگر دارند این است که لوله­ های یو ­پی ­وی سی اغلب به عنوان چوب و آهن به کار می روند اما لوله­ های پی­ وی­ سی عمدتا به جای فلزها استفاده می شوند. می توان گفت به طور کلی لوله­ های یو­ پی­ وی سی نسبت به لوله­ های پی­ وی­ سی، از مقاومت بیشتر و بالاتری در مقایسه با مواد شیمیایی برخوردارند، در نتیجه در فشارهای وارده نیز تحمل بیشتری از خود نشان می دهد.

 

تفاوت لوله خم سرد

روش خم کردن لوله های برق خم سرد

برای اینکه کاملا بدانید که لوله خم سرد چیست، لازم است که در رابطه با روش کار با این لوله­ ها نیز اطلاعاتی را کسب کنید. برای خم کردن لوله­ های خم سرد، در برخی از پروژه ­های برای اینکه کار سرعت بیشتری داشته باشد، می توان به صورت دستی این کار را انجام داد و بدون استفاده از انواع زانو برق، لوله ه­ای خم سرد را خم کرد. که این کار می تواند به کمک وسیله­ های به نام فنر لوله خم کن انجام پذیرد؛ که در این صورت روند کار بسیار سریع و آسان خواهد بود.

برخی از انواع لوله ­ی پی­ وی­ سی برای تغییر زاویه به گرم شدن احتیاج دارد اما همانطور که از نام خم سرد مشخص است، این نوع لوله به شعله و حرارت احتیاجی ندارد و تنها با قرار گرفتن فنر در درون لوله و اعمال مقداری فشار پس از مدت زمان خیلی کم، به زاویه دلخواه تغییر خواهد کرد و سپس باید فنر را از داخل آن خارج کنید. 

کاربرد لوله خم سرد چیست

اما پس از دانستن این که لوله خم سرد چیست، لازم است که کاربرد آن را نیز بدانید تا مشخص شود که در چه زمان­ هایی از لوله خم سرد استفاده می کنند. شاید ابتدا گمان کنید که لوله خم سرد تنها برای ساختمان­ های به کار می رود اما علاوه بر این، از لوله خم سرد در مکان­ هایی که دارای حرارت بالا هستند نیز استفاده می شود تا از صدمه زدن به سیم­های برق جلو گیری شود.

در بازار می توانید برند­های مختلفی از لوله خم سرد را مشاهده کنید اما در بین تمامی این برند­ها برخی از برند­ها از کیفیت بهتری برخوردارند. به طور مثال لوله پلیکا از جمله لوله­ های با­کیفیت در این حوزه می باشد و تمامی ویژگی­ های یک لوله برق نسوز و قابلیت خم در تولید این لوله یافت می شود. به طور کلی در میان قیمت لوله و اتصالات، قیمت لوله پلیکا بسیار به صرفه و مناسب است و شما می توانید با خیال راحت از قیمت و کیفیت این لوله را خریداری کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook