تاثیر قطر لوله بر فشار آب

فشار آب مصرفی در ساختمان از جمله موارد مهم و قابل توجه برای ساکنان است. افت فشار آب بسیار میتواند اذیت کننده و آزار دهنده باشد، و میتواند کارهای روز مره خانه را معطل کند. یکی از دلایل افت فشار آب ساختمان،  میتواند قطر لوله های ساختمان باشد. قطر لوله  و سایز آنها نباید از یک مقدار خاص کوچکتر باشند، چرا که سبب میشود تا فشار آب افت پیدا کند. لوله های آبرسانی دارای قطر 19 و 25 میلی متر بهترین نوع از سایز لوله می باشند و از افت فشار آب هم جلو گیری می کند.قطر لوله آب گرم اگر کم باشد در اثر برخورد سیال با دیواره لوله اصطکاک ایجاد می شود و این اصطکاک سبب افت فشار می شود و فقط در ناحیه میانی لوله جریان خواهیم داشت، لذا اگر قطر لوله بزرگتر باشد، ناحیه اصطکاک کوچکتر خواهد شد و ناحیه میانی سرعت بالاتر می رود.

خرید لوله و اتصالات
برای خرید لوله و اتصالات در انواع مختلف همین حالا کلیک کنید.
لوله و اتصالات

قطر لوله

افزایش قطر لوله­  اصلی و شاه لوله ­ها یکی از راه ­های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان است. به این صورت که برخی از اوقات به دلیل رسوب گرفتن لوله ­ها قطر لوله  کم می شود و تعویض این لوله ­ها می تواند بر فشار آب تاثیر مثبتی داشته باشد. تشکیل رسوب و کاهش قطر لوله در لوله­ های گالوانیزه در طول زمان امری شایع است. ذکر این نکته ضروری است که برای تعویض لوله­ های گالوانیزه نیازی به لوله ­کشی مجدد کل ساختمان نیست و فقط لوله­ های اصلی آب را تعویض کنید. همچنین اگر لوله­ کشی ساختمان، لوله­ هایی با قطر کم به کار رفته است، مناسب است که لوله ­هایی با سایز بزرگتر جایگزین شود.و قطر لوله بر وزن لوله ها تاثر می گذارد که یعنی بر روی قیمت لوله و اتصالات نیز تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

در خرید لوله و اتصالات بهتر ات بدانید که انتقال آب از طریق لوله­ ها به وسیله فشار هیدرولیکی صورت می گیرد. اگر لوله­ های با سایز بزرگ در لوله­ کشی ساختمان استفاده کنید، به دلیل کاهش فشار هیدرولیکی، سرعت جریان آب در طول لوله کاهش و در سر خروجی افزایش می یابد. البته منتظر نباشید که با این روش فشار آب به صورت قابل توجهی افزایش یابد، اما به هر حال این روش هم یکی از راه ­های افزایش فشار آب ساختمان است.قیمت لوله پلیکا را در اندازه های مختلف می توانید در گروه ساختمانی حارث مشاهده کنید.

قطر لوله

ارتباط بین فشار و قطر لوله

دلایل کم شدن فشار آب

کم شدن فشار آب خانه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در نتیجه راه ­های افزایش فشار آب خانه با توجه به دلایل مختلف با همدیگر متفاوت­ند. از همین رو باید ابتدا ببینید این مشکل تنهای برای خانه شما و محدوده خاصی است و یا اینکه مشکل مشترکی بین شما و همسایگانتان نیز می باشد. به هر حال   ابتدا باید مشکل را در ابتدا ریشه ­یابی و سپس بر اساس آن، اقدام اساسی انجام داد. به طور مثال ممکن است که افت فشار محدود به دوش حمام و یا شیر روشویی آشپزخانه باشد.

در چنین شرایطی باید از طریق باز کردن شیر­آلات مربوطه و سپس تغییر صافی­ های مربوطه مشکل فشار را حل نمود و یا اینکه به دلیل کم شدن منابع آب شهر و افزایش مصرف آب، میزان آب موجود در مخازن آب شهری و به طبع لوله­ ها کاهش پیدا کرده است، در این صورت نیاز به نصب تجهیزاتی مانند مخزن آب و پمپ آب خواهید داشت. یکی دیگر از دلایل کم شدن فشار آّب مربوط به سن ساختمان است. هرچه ساختمان قدیمی ­تر باشد، سنگ آهک، خاک و مواد معدنی بیشتری بر دیواره لوله ­های آن ساختمان رسوب می کنند. کم شدن فشار آب بر اثر رسوبات عموما در یک مجرای خروجی بیشتر دیده می شود تا در تمامی خانه.

قطر لوله

دلایل موقتی کم شدن فشار آب

در صورتی که کم شدن فشار آب موقتی باشد، پس مشخص می شود که مشکل از “قطر لوله”­ آب نیست و باید در جایی دیگر به دنبال مشکل بگردید. به طور مثال ممکن است که دلیل کم شدن فشار آب، به مشکل خوردن شیر فلکه اصلی بوده باشد و یا اینکه در وضعیت نیمه باز قرار داشته باشد، در چنین موقعیتی با باز کردن شیر اصلی مشکل برطرف می شود. مورد دیگر می تواند رسوب گرفتن سیستم آبرسانی منزل باشد، و به دلیل گرفتن رسوب قطر و “سایز لوله” کم شده باشد و راه لوله نیمه بسته شده باشد.

 در صورتی که لوله­ های آب دچار زنگ زدگی شوند این خود سبب کم شدن فشار آب می شود و شما با تمیز کردن قطعات زنگ زده و یا جایگزین کردن بخش ­های کوچک لوله­ کشی، گرفتگی ­ها را برطرف نمایید. البته با گذشت زمان تمام سیستم لوله­ کشی منزل شما با فرسایش روبرو می شود، و این می تواند تاثیر منفی بر فشار آب بگذارد. این از مشکلات لوله ­های فولادی و آهنی می باشد. البته لوله­ های پلاستیکی مانند لوله پلیکا دچار زنگ ­زدگی نمی شوند و این مشکل نیز برایشان رخ نمی دهد.علاوه براین در میان قیمت لوله و اتصالات، می توان گفت که قیمت لوله پلیکا بسیار مناسب است و همچنین از کیفیت مناسبی نیز برخوردار است و شما با خرید این لوله می توانید با خیال راحت به آن اطمینان کنید.

سایز بندی لوله های آب

لوله ­های 5 لایه آب عموما از قطر 16 میلی­متر شروع می شوند و تا اندازه­ های 32 میلی­متر نیز به کار می روند. سایز لوله­ تک لایه از 20 تا 63 میلی­متر است. سایز لوله­ های در بسیاری از مواقع با توجه به بخش داخلی آن مشخص می شود. به طور مثال لوله سایز 2 به لوله­ های گفته می شود که قطر داخلی آنها 20 یا 2/1 اینچ باشد. لوله­ های سایز 5/2 قسمت داخلی آن­ها 25 یا 4/3 اینج است و لوله ­های سایز 3 با قطر داخلی 32 یا 1 اینچ شناخته می شود. هر چند که این نوع سایز­بندی مبنای علمی خاصی ندارد، اما در میان مردم بسیار شناخته شده و رایج است.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که در زمان خرید لوله و اتصالات حتما به سایز و قطر لوله توجه کنید، تا سایز مناسب را خریداری نمایید و پس از مدتی به مشکل روبرو نشوید.

قطر لوله

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter