فلنچ پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

فلنج پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله‌های پلی اتیلنی یکی از وسایلی هستند که بصورت زیاد در سیستم‌های لوله کشی استفاده می شوند. در مواقع بسیار زیادی شما باید این لوله‌های پلی اتیلنی را به یکدیگر متصل کنید.

راه‌های زیادی برای متصل کردن لوله‌های پلی اتیلنی وجود دارد. فلنج پلی اتیلن، اتصالات پیچی، اتصالات جوشی و … جزء راه‌هایی هستند که شما می توانید برای اتصال این نوع لوله‌ها استفاده کنید. اما فلنج پلی اتیلن مقاوم‌ترین و می‌ توان گفت بهترین راه برای اتصال این لوله‌ها است. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره بدست آورید.

فلنج پلی اتیلن چیست؟

با توجه به نام این محصول مشخص است که ماده اصل سازنده این نوع فلنج پلی ­اتیلن است که باعث وجود ویژگی‌های خاصی در این نوع فلنج در هنگام خرید لوله و اتصالات شده است. پلی اتیلن به ماده مصنوعی پلیمری گفته می‌ شود که اتیلن‌ها بصورت زنجیره‌ای به هم متصل هستند و باعث تشکیل یک مولکول پلیمری شده است.

پلی اتیلن‌های از نفت خام ساخته می‌ شوند و می ‌توان گفت که اصلی‌ترین ماده برای ساخت آنها نیز نفت خام است. استفاده از این ماده بیشتر در صنعت پلاستیک و لاستیک است و آن نیز بخاطر این است که این ماده ویژگی‌های بسیار زیاد و فوق العاده‌ای در صنایعی مانند لوله کشی دارد.

کاربردهای فلنج پلی اتیلن

یکی از صنایع ساخته شده توسط پلی اتیلن، اتصال پلی ­اتیلن است که کاربردهای بسیار زیادی دارد.و قیمت لوله و اتصالات با توجه به این کاربرد ها متغیر است،مانند قیمت لوله پلیکا. برای مثال می‌توان به آبرسانی و آبیاری شهری، نیروگاه‌های پتروشیمی و نفت و گاز، مخازن آب و فاضلاب‌های شهری و صنعتی اشاره کرد.

اما دیگر کاربرد مهم فلنج پلی اتیلن در لوله کشی است. “اتصال پلی اتیلن” کاربردهای بسیار زیادی دارند و در اکثر مکان‌ها از آنها استفاده می شود اما چیزی که دارای اهمیت است اتصال این نوع لوله‌ها به یکدیگر می‌ باشد.

اتصال این لوله‌ها به سه روشی که در ابتدای این مقاله گفته شد انجام می‌ شود اما بهترین راه استفاده از “فلنج پلی اتیلن” است. این محصول یک رابط مخصوص و مناسب برای اتصال این نوع لوله‌ها محسوب می‌شود.

این فلنج ها از نوع پلاستیک و از جنس پلی اتیلن هستند و برای اتصال لوله‌ها به آنها جوش داده می‌ شود. همچنین این نوع اتصال پلی اتیلن به غیر از اتصال لوله، کاربردهای دیگری نیز دارد. در گاهی اوقات از این فلنج‌ها برای تغییر مسیر لوله و یا برای تغییر قطر لوله مورد نظر استفاده می‌شود.

انواع فلنج پلی اتیلن

ساختار، ماده سازنده، کاربرد و … جزء مواردی هستند که باعث ایجاد انواع مختلفی از این محصول شده است. همچنین می ‌توان بر اساس شکل صفحه فلنج نیز می ‌توان انواعی برای آن تعیین کرد. شیاردار، برجسته، زبانه دار، ساده، نر و ماده و … انواعی هستند که به دلیل تفاوت صفحات فلنج تشکیل شده‌اند.

اما به طور کلی انواع فلنج پلی اتیلن بصورت زیر است:

فلنج روزه‌ای و یا دنده‌ای پلی اتیلن:

فلنج‌های روزه‌ای و یا دنده‌ای پلی اتیلن به فلنج‌هایی گفته می ‌شود که برای اتصال به جوشکاری نیاز نیست و بصورت پیچشی اتصال ممکن می‌شود. این نوع اتصال پلی اتیلن بسیار کاربردی و مهم است.

فلنج جوشی پلی اتیلن:

این نوع فلنج دارای انواعی به نام کوتاه و بلند است. جوشکاری شدن این نوع فلنج بر روی لوله باعث وجود این دو نوع شده است. این نوع فلنج در سایزهای مختلفی از 110 تا 2000 میلی متر تولید شده است و همچنین در کلاس 150 و 300 بار و 6 و 8 و 12 و 25 اتمسفر وجود دارد.

فلنج کور پلی اتیلن:

فلنج کور پلی اتیلن کاربردی متفاوت دارد و همچنین شکل ظاهری آن با بقیه متفاوت است. این فلنج سوراخی ندارد و برای بسته کردن جریان لوله کشی استفاده می‌ شود. این ویژگی‌ها، فلنج کور پلی اتیلن را از بقیه متفاوت ساخته است.

ویژگی های فلنج پلی اتیلن

روی هر فلنج ویژگی‌های مهم آن معمولا حک شده است و ما در این قسمت از مقاله می ‌خواهیم به شما ویژگی‌های مهم این محصول که بر روی آن حک شده است را بگوییم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

  • کلاس فلنج و یا همان حداکثر میزان فشاری که فلنج مورد نظر می‌تواند تحمل کند و آسیبی نبیند.
  • ماده اولیه سازنده فلنج و یا همان استاندارد فلنج ASTM که بسیار مهم و حیاتی است.
  • سایز قطر خارجی لوله که نشان می‌دهد فلنج مورد نظر برای چه قطری قابل استفاده است.
  • حداکثر میزان دما و حرارتی که اتصال پلی اتیلن می‌تواند تحمل کرده و در برابر آن ایستادگی کند.

نحوه اتصال فلنج پلی اتیلن به لوله‌های پلی اتیلن

اتصال فلنج‌های پلی اتیلن توسط رینگ‌های فلزی انجام می‌ شود که در کیفیت‌ها و ضخامت‌های متفاوتی است. این رینگ‌ها در بین فلنج‌ها قرار می‌ گیرد و بعد از جوشکاری بین فلنج و لوله پلی اتیلن انجام می‌ شود.

این مدل جوشکاری نیز با ابزارهای مخصوصی انجام می ‌شود. برای انجام این جوشکاری از دستگاهی به نام فیوژن استفاده می ‌شود که دارای یک هیتر برقی یا گازی است. این جوشکاری را می‌  توان به دو صورت دستی و هیدرولیکی با این دستگاه انجام داد.

نکته قابل توجه در این دستگاه این است که می توانید برای جوشکاری های لب به لب در لوله‌های پلی اتیلن از هردو حالت دستی و هیدرولیکی استفاده کنید. همین مراحل برای اتصال لوله‌های بعدی نیز انجام می‌ شود و در آخر یک رشته بزرگ از لوله‌های پلی اتیلن بهم وصل شده بوجود می‌ آید.

البته این جوشکاری دارای ریز نکاتی نیز است که باید به آنها توجه شود. برای مثال در بین دو لوله از واشرهای پلاستیکی استفاده می‌ شود تا جلو نشتی آب را در بعد از جوشکاری بگیرد. همچنین بعد از قرار گیری واشر و تمام شدن جوشکاری، دو لوله متصل شده با پیچ و مهره‌هایی به یکدیگر متصل می شوند تا اتصال محکم­تری پدید آید.

کلام آخر درباره فلنج پلی اتیلن

فلنج پلی اتیلن جزء وسایلی هستند که امروزه در صنایع لوله کشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.  برای خرید لوله و اتصالات و یا اطلاع از قیمت لوله و اتصالات آن مانند قیمت لوله پلیکا می توانید به سایت ­های مربوطه مراجعه کنید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید کمال تشکر را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *