بررسی علت تفاوت قیمت لوله پلیکا در بازار

مبانی عرضه-تقاضا و هزینه های تولید از علت تفاوت قیمت لوله پلیکا است، هرچند که همه چیز به دلیل اتصال ذاتی به کلر قلیایی پیچیده است. فراتر از این، عوامل دیگری در امتداد زنجیره ارزش نیز بر قیمت لوله و اتصالات تأثیر می‌گذارند.
در این مقاله، علت تفاوت قیمت لوله پلیکا در بازار فعلی و محیط قیمت جهانی بررسی و ارائه خواهد شد.

اولاً، ارزش انرژی بالا دستی باید در نظر گرفته شود، زیرا اساساً انرژی تمام قیمت‌های پتروشیمی، از جمله PVC را هدایت می‌کند. نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ همگی در شکل دادن به جهت قیمت PVC تاثیر دارند. نفتای مشتق شده از نفت خام و اتان حاصل از گاز طبیعی، خوراک کراکر در تولید اتیلن، یکی از بلوک های ساختمانی کلیدی PVC هستند. در چین، زغال سنگ برای صنعت پی وی سی به دلیل برجسته بودن مسیر تولید علت تفاوت قیمت لوله پلیکا در بازار PVC مبتنی بر کاربید از طریق استیلن، حیاتی است. تغییرات در قیمت‌های نفت خام، گاز طبیعی و زغال‌سنگ زنجیره ارزش وینیل‌ها را کاهش می‌دهد و منجر به تغییر قیمت‌های خوراک و در نهایت PVC می‌شود

علت تفاوت قیمت لوله پلیکا

به طور کلی، تولید کلر وینیل انرژی بر است. تولید کلر قلیایی و پی وی سی به این منابع انرژی برای تامین انرژی دارایی ها متکی است و بنابراین آنها جزء مهمی از هزینه های تولید متغیر هستند. در ماه اکتبر، افزایش شدید هزینه های آب و برق (قیمت گاز طبیعی و برق) منجر به یک سری اعلامیه های اضافی در سراسر صنعت شیمیایی اروپا شد، و موجب علت تفاوت قیمت لوله پلیکا شد و تولیدکنندگان پی وی سی نیز افزایش قیمت را اعلام کردند، به طوری که یکی از تولیدکنندگان 110 یورو به ازای هر تن را اضافه کرد.
از دیگر علت تفاوت قیمت لوله پلیکا رکورد قیمت لوله S-PVC چین در 15 اکتبر ناشی از سیاست کنترل دوگانه چین برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه ای بود. تولید و عرضه زغال سنگ تحت تأثیر قرار گرفت و منجر به کاهش تولید PVC مبتنی بر کاربید شد، تعادل بازار PVC داخلی چین را محکم کرد و باعث افزایش قیمت‌ها شد. پی وی سی تنها پلیمری نبود که تحت تأثیر قرار گرفت – قیمت پلی اتیلن داخلی با کاهش ظرفیت در ارتباط با بسته شدن معادن زغال سنگ افزایش یافت. در اوج خود در 8 اکتبر، قیمت پلی اتیلن با چگالی خطی (LDPE) در چین 13750 یوان در تن ارزیابی شد که بالاترین قیمت از 13 دسامبر 2013 بود.
با حرکت به سمت پایین زنجیره ارزش PVC، خوراک اتیلن بزرگترین جزء هزینه متغیر برای تولید PVC است. در اروپا و آمریکای شمالی، قیمت قرارداد ماهانه اتیلن اساس مذاکرات قیمت لوله پلیکا ماهانه را تعیین می‌کند، با تغییر ماهانه هزینه PVC از لحاظ تاریخی نیمی از حرکت ماهانه اتیلن – در طول یک بازار متعادل – را منعکس می‌کند تا نیمی از خوراک PVC را به خود اختصاص دهد. با توجه به اینکه بازارهای پی وی سی اروپا و ایالات متحده در حال حاضر درجات مختلفی از سفتی را تجربه می کنند، تولیدکنندگان از مکانیسم های معمولی مذاکره خارج شده اند و در عوض تصمیم می گیرند قیمت PVC را بالاتر از حرکات ضمنی اتیلن افزایش دهند تا در دسترس بودن محدود و هزینه های تولید بالاتر را در نظر بگیرند.
در بازار پی وی سی نقطه ای چین، قیمت اتیلن نقطه ای می تواند مبنای بحث قیمت نیز باشد. اما به دلیل ماهیت بازار و مسیرهای مختلف تولید پی وی سی، معمولاً دینامیک عرضه و تقاضا نقش بیشتری در مذاکرات دارد. در بازار غیرمتعادل پی وی سی، قیمت توسط عوامل کلیدی هزینه و اقتصادی و با توجه به مبانی عرضه و تقاضا فراتر از تسویه قرارداد ماهانه اتیلن تعیین می شود.
بلوک اصلی دیگر در تولید PVC است و PVC بزرگترین مشتق کلر است. دارایی های PVC با یک ستون فقرات میانی ساخته می شوند که به طور کامل با کلر قلیایی ادغام شده است، بنابراین پویایی بازار PVC و کلر-قلیا در هم تنیده شده است. قطع تولید در واحد کلر قلیایی از عملیات PVC جلوگیری می کند و بالعکس. و مشکلات تولید کلر-قلیایی تولید پی وی سی را در سال گذشته محدود کرده است – نمونه اخیر زمانی است که طوفان آیدا تولید کلر-وینیل را در سواحل خلیج آمریکا متوقف کرد که منجر به توازن سخت تر PVC ایالات متحده و افزایش قیمت قرارداد ماهانه ایالات متحده شد.

کمبود لوله پلیکا

بیشترین اهمیت برای قیمت گذاری PVC تامین است. ملاحظات تامین PVC شامل ظرفیت موثر، نرخ بهره برداری، تولید، موجودی و واردات می باشد. در سطح جهانی، عرضه پی وی سی در سال 2021 محدود شده است و کمبود آن یکی از علت تفاوت قیمت لوله پلیکا و همچنین از علت های اصلی افزایش قیمت های جهانی بوده است، به طوری که تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده، اختلالات مربوط به آب و هوا و اعلامیه های فورس ماژور بر این فشار افزوده است. و کمبود کانتینرها و کشتی ها به ویژه در مناطق وابسته به واردات، تنگی را تشدید کرده است.
در کوتاه مدت، عرضه PVC باید در سه منطقه تولید کننده اصلی افزایش یابد. در ایالات متحده، پس از طوفان آیدا، که باعث بسته شدن بنادر در لوئیزیانا (باتون روژ، نیواورلئان، پلاکمینز، لوئیزیانای جنوبی و سنت برنارد) و می سی سی پی (بیلوکسی، گلفپورت، پاسکاگولا و بینویل) شد، نیروگاه ها به افزایش خود ادامه می دهند. این امر منجر به تاخیر در ورود و خروج PVC و سایر کالاها به بنادر خلیج فارس شد و نرخ حمل و نقل کانتینری پلیمری بیشتر شد.
در اروپا، تولید پی وی سی داخلی نیز در ماه های اخیر به طور پیوسته رشد کرده است، پس از سیل قطع تعمیرات و فورس ماژور در اوایل سال جاری، اگرچه در صورت عدم اعمال هزینه های اضافی در قراردادها با توجه به افزایش فوق الذکر، این امر می تواند با کاهش تولید کلر وینیل از مسیر خارج شود. هزینه های آب و برق
در چین، ظرفیت موثر از طریق مسیر کاربید در حال افزایش است، با نزدیک به 2 میلیون تن در سال ظرفیت از تعمیر و نگهداری در پایان اکتبر پس از کاهش محدودیت‌های کنترل دوگانه بر تولید زغال سنگ توسط دولت چین. همانطور که در مقدمه ذکر شد، این افزایش احتمالی عرضه PVC قبل از کاهش قیمت PVC بوده است
وضعیت عرضه PVC ایالات متحده باید به زودی کاهش یابد. Shintech قرار است دارایی های خود را در Plaquemine در این ماه راه اندازی کند. کارخانه جدید پی وی سی با یک ستون کلر وینیل کامل با 380000 تن در سال PVC اضافی، 580000 تن در سال VCM، 390000 تن در سال سود سوزآور همراه خواهد بود. این ظرفیت کل پلاکمین را به 670000 تن در سال PVC، 580000 تن در سال VCM و 660000 تن در سال سود سوزآور می رساند.

صادرات لوله پلیکا

صادرات پی وی سی ایالات متحده و خرید لوله و اتصالات در سال گذشته با محدودیت عرضه داخلی در این دوره از تولید ناپایدار، محدود شده است. افزایش قریب‌الوقوع ظرفیت PVC به شرکت‌های آمریکایی دامنه بیشتری برای پاسخگویی به تقاضای داخلی و همچنین جستجوی فرصت‌ها در بازارهای صادراتی محدود می‌دهد.
و پس از آن تقاضا وجود دارد. دو نوع عمده PVC وجود دارد – S-PVC و امولسیون-PVC (E-PVC) – و گریدهای زیادی از هر کدام در کاربردهای مختلف استفاده می شود.
بزرگترین استفاده نهایی از S-PVC و در کل PVC در تولید لوله های پلاستیکی است که نشانگر قرارداد کلیدی S-PVC درجه لوله از آن مشتق شده است. دومین کاربرد بزرگ در تولید پروفیل های پنجره و اتصالات است که در نهایت در ساخت و ساز یا وسایل نقلیه استفاده می شود. دیگر کاربردهای عمده PVC در بسته بندی سفت و سخت، تجهیزات پزشکی، چرم مصنوعی و پوشش ها می باشد. صنعت کلیدی که تقاضای PVC را افزایش می دهد، ساخت و ساز است. تقاضا از این بخش تمایل به فصلی داشته و در ماه های بهار و تابستان به اوج خود می رسد و سپس در زمستان ضعیف می شود. اما این روند احتمالاً در سال 2021-2022 در ایالات متحده و اروپا در نتیجه تقاضای متوقف شده قوی مختل خواهد شد. در واقع، محیط تقاضای قوی تضمین می کند که با وجود افزایش ظرفیت موثر در هر منطقه، تعادل بازار ثابت بماند.
یکی دیگر از ملاحظات در سمت تقاضا، جایگزینی بالقوه PVC با HDPE در لوله های پلاستیکی است. پی وی سی ماده انتخابی برای بسیاری از کاربردهای لوله است زیرا قوی، سبک، مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی، مونتاژ آسان، قابل بازیافت و مقرون به صرفه است. متمایز کننده اساسی کارایی هزینه است – قیمت HDPE بالاتر سقفی را بر مقادیر S-PVC ایجاد می کند. اگر قیمت لوله S-PVC بیشتر از HDPE باشد، مصرف کنندگان به استفاده از HDPE برای کاربردهای درجه لوله خاص روی می آورند. در اروپا، قیمت S-PVC اخیراً به برابری HDPE نزدیک شده است، بنابراین در صورت تداوم این وضعیت، چشم انداز جایگزینی وجود دارد
با بررسی عواملی که بر قیمت پی وی سی تاثیر می گذارند، اکنون می توانیم روند کوتاه مدت قیمت PVC را پیش بینی کنیم
پس از رسیدن به اوج در اواسط اکتبر، قیمت لوله های S-PVC چین کاهش یافته است و پیش بینی می شود تا پایان سال کاهش بیشتری پیدا کند. این نشان دهنده افزایش ظرفیت کاربید و تولید بیشتر، کاهش تقاضا با شروع فصل خارج از صنعت ساخت و ساز چین و کاهش قیمت انرژی و مواد اولیه با کاهش سیاست کنترل دوگانه چین است.