نحوه عایق کاری لوله های تاسیسات

“عایق کاری لوله های تاسیسات” ساختمان، با توجه به با توجه به اهمیت هرچه بیشتر منابع انرژی و آب بسیار مهم است. با بکار بردن عایق های مناسب در لوله های سرد می توان سبب جلوگیری از یخ زدگی شد. و همچنین در لوله های گرم نیز سبب کاهش قابل ملاحظه ای در سوخت را به همراه دارد.عایق ها انواع متفاوتی دارند و هر نوع عایق در جایی مخصوص به خودش کابرد دارد.از انئاع عایق ها میتوانیم به عایق حرارتی،عایق رطوبتی،عایق همرفتی حرارتی و… اشاره کنیم. برای آشنایی با شیوه عایق کاری لوله های تاسیسات در ادامه با ما همراه باشید.

خرید لوله و اتصالات
برای اطلاعات از خرید لوله و اتصالات از حارث گروپ کلیک کنید
حارث گروپ

عایق کاری لوله های تاسیسات

برای اینکه از مصرف سوخت اضافی جلوگیری کنیم، لازم است که از اتلاف گرما توسط بخش های مختلف تاسیسات ساختمان پیشگیری کنیم، و گرمای تولید شده توسط سیستم حرارت مرکزی، تنها باید به مصرف اتاق ها و دیگر محل هایی که به گرما احتیاج دارند؛ رسانده شود. به همین دلیل لازم است که تمامی بخش ها، از لوله ها یا مخزن ها گرفته تا خود دیگ حرارت مرکزی، عایق بندی شود. البته با توجه به خرید لوله و اتصالات، استفاده از عایق کاری برای لوله ها، می تواند به سلامت لوله ها و طول عمر آنها کمک کند.همچنین عایق کاری لوله های تاسیسات یک ساختمان به کمتر شدن هزینه های ساختمان کمک میکند،چراکه باعث میشود فرسودگی لوله های تاسیسات کند تر شود و لوله ها عمر طولانی تری داشته باشند.همچنین عایق کاری لوله های تاسیسات باعث عدم اتلاف انرژی گرمایشی هم می شود.

عایق کاری لوله های تاسیسات

انواع عایق ها

در تاسیسات گرمایشی ساختمان، برای کاهش تلفات حرارتی تجهیزات مختلف ساختمان مانند لوله ها، کانال ها و مخازن و همچنین برای پیشگیری از نفوذ رطوبت و انتقال صوت و صدا، از موادی به نام عایق استفاده می شود.

عایق رطوبتی

استفاده از عایق رطوبتی در عایق کاری لوله های تاسیسات سبب جلوگیری از نفوذ رطوبت از یک جدار به جدار دیگر می شود. عایق های رطوبتی که در تاسیسات ساختمان به کار می رود، اکثر اجسام قیراندود شده ای مانند کاغذ، گونی، مواد لاستیکی، مواد پلاستیکی و غیره هستند.

عایق کاری لوله های تاسیسات

عایق های حرارتی

اصولا انتقال حرارت به سه روش انجام می شود. تابش؛ همرفت و هدایت. در دو روش اول برای انتقال گرما یک محیط گازی یا خلا نیاز است در حالیکه در روش سوم، انتقال گرما در اثر تماس اجسام با یکدیگر انجام می شود. عایق های حرارتی به مصالحی گفته می شود که برای پیشگیری از انتقال حرارت مورد استفاده قرار می گیرند. و با قرار دادن عایق حرارتی در تجهیزات گرمایشی ساختمان، ضریب هدایت حرارتی مجموعه به میزان قابل توجهی کاهش میابد. جنس عایق های حرارتی از مواد مقاوم در برابر گرما است. این عایق ها از هدر رفتن گرما تا مقدار زیادی جلوگیری می کند،همچنین میزان قیمت لوله پلیکا و اتصالات آن کمتر میشود و این باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.از این عایق ها برای عایق کاری لوله های گرم ساختمان، مخازن تولید کننده آب گرم مصرفی مانند آب گرمکن ها و منبع دوجداره و دیگ های آب گرم موتورخانه، منبع انبساط باز، هواسازی، پکیج ها، کانال های هوای گرم و کوره های هوای گرم استفاده می شود.

عایق کاری لوله های تاسیسات

عایق هدایت حرارتی

عایق هایی که به این منظور استفاده می شوند؛ عباتند از: پشم شیشه، پشم سنگ، پشم معدنی، عایق قالبی (پیش ساخته). به طور مثال، پشم شیشه یک نوع عایق هدایت حرارتی است که در انواع مختلف با روکش های کاغذی، قیراندودی، آلومینیومی و غیره ساخته می شود. 

عایق کاری لوله های تاسیسات

عایق همرفتی حرارتی

استفاده از این عایق برای عایق کاری لوله های تاسیسات سبب می شود که از انتقال حرارت از یک جدار به جدار دیگر با روش همرفتی، جلوگیری کند.

عایق تشعشعی

این عایق سبب جلوگیری از جذب اشعه به وسیله جسم عایق شده می شود و اشعه ها را منعکس می کند. برای این منظور، میتوان از عایق های پشم شیشه، پشم معدنی و پشم سنگ که بر روی خود روکش آلومینیومی دارند، استفاده نمود.همچنین با وجود این عایق و انواع دیگر زمتن فرسودگی لوله ها کند تر می شود و قیمت لوله و اتصالات کاهش می یابد.

عایق های پتویی

این عایق ها از جنس موادی مانند پشم شیشه، پشم سنگ، پشم چوب، پشم سرباره و پشم حیوانات تشکیل شده اند و در ضخامت های متفاوت تا 10 سانتی متر و به عرض های مختلفی بریده می  شود. از این نوع عایق ها به منظور عایق کاری مخازن و لوله ها استفاده می شود.

عایق کاری لوله های تاسیسات

عایق های قطعه ای

می توان گفت که از نظر مصالح، این نوع عایق ها، مشابه عایق های پتویی هستند ولی طول کمتری دارند. برخی از آنها پوشش کاغذی دارند که این پوشش به صورت نوار در دو لبه روی قطعات را پوشش می دهد و با وجود این پوشش ها، نصب آنها در قاب آسان تر است. از این عایق ها در حد فاصل بین دیوارها و پشت مصالح استفاده می شود.

عایق کاری لوله های آب گرم

عایق کاری حرارتی لوله های آب گرم کاهش اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش مصرف انرژی از لوله ها را به دنبال دارد و دمای آب را 2 تا 4 درجه گرمتر حفظ می کند. چناچه لوله های آب گرم عایق کاری حرارتی شوند دیگر نیازی به باز نگه داشتن شیر برای گرم شدن آب خروجی نیست که این خود سبب صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود. اگر چه که امکان دارد عایق کاری حرارتی لوله های آب، از لحاظ اقتصادی در ابتدا مقرون به صرفه به نظر نرسد، اما پس از گذشت مدتی و با صرفه جویی در مصرف آب و انرژی، این هزینه های اولیه نیز جبران می شود. در برخی از موارد عایق کاری حرارتی لوله های از ضرورت بسیاری برخوردار است و درصورت عایق کاری ذخیره انرِژی زیادی خواهید داشت. برخی از آنان عبارتند از:
• وجود فاصله زیاد بین آبگرمکن و محل ستفاده از آب گرم که سبب افزایش طول لوله های آّب گرم می شود.
• هزینه بر برودن سوختی که از آن برای گرم کردن آب استفاده می شود.
• لوله های آب گرم در شرایطی که به صورت مستمر در معرض هوای خیلی سرد قرار داشته باشند، سرویس دهی کنند.
• استفاده کردن زیاد از آب گرم ساختمان

عایق کاری لوله های تاسیسات

عایق کاری لوله های فولادی

پس از خرید، اجرا و نصب لوله های ممکن است به صورت توکار، دفنی و یا روکار در رداخل یا خارج از ساختمان باشد. فارق از شیوه نصب، لوله ها هر صورت بایستی عایق کاری شوند که این کار به یکی از روش های زیر انجام می شود:
• لوله های آب از مواد و مصالح ساختمانی، مانند گچ، خاک و سیمان تمیز شود.
• دو بار ضد زنگ بر روی لوله های سیستم گرم کننده زده شود.
• پس از خشک شدن ضد زنگ، روی لوله های دفنی و توکار به وسیله عایق پشم شیشه و یا عایق پشم سنگ پتویی دارای روکش کاغذی پوشانده شده.
• سپس مفتول گالوانیزه بر روی آنها پیچیده می شود.

عایق کاری لوله های تاسیسات

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter