طول عمر لوله پلی اتیلن چقدر

اکتبر 2009 موسسه لوله های پلاستیکی (PPI) امروز اعلام کرد که یک مطالعه در حال انجام توسط آزمایشگاه های Jana نشان می دهد که طول عمر لوله پلی اتیلن بالای 100 سال نشان می دهد. این مطالعه جدیدترین تحقیق عمیقی است که توسط PPI انجام شده و اثرات ضد عفونی بر طول عمر لوله های پلی اتیلن را بررسی می کند.
یافته‌های گزارش موقت نشان می‌دهد که طول عمر لوله پلی‌اتیلن می‌تواند بیش از صد سال در اکثر شرایط کیفیت آب، محیط‌های خدماتی و تکنیک‌های ضدعفونی دوام بیاورد. تونی رادوشفسکی، مدیر اجرایی PPI توضیح داد: “عمر یکصد ساله بیش از انتظارات معمولی است؛ پنجاه سال به طور گسترده به عنوان معیار معمول پذیرفته شده است.
پلی اتیلن از اواخر دهه 1950 به دلیل اتصالات بدون نشتی، دوام، مقاومت در برابر خوردگی گالوانیکی و مقرون به صرفه بودن طولانی مدت، با موفقیت برای لوله های آب در اروپا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت. این تحقیق همراه با پروژه های تحلیلی انجام شده در سال‌ها توسط انجمن ما و سایر نهادها، شواهدی ارائه می‌کند که برتری سیستم‌های لوله پلی‌اتیلن و لوله پلیکا را نسبت به موادی که در طول تاریخ استفاده می‌شوند، نشان می‌دهد همچنین برای مشاهده لیست قیمت لوله پلیکا کلیک کنید.
آزمایشگاه جانا، ناشر این مطالعه، یک مرجع شناخته شده جهانی در آزمایش و ارزیابی اثرات ضدعفونی کننده ها بر روی مواد لوله است. تدوين تحقيق با پيش بيني گزارش نهايي در سال 2010 ادامه دارد.

درباره PPI

مؤسسه لوله‌های پلاستیکی انجمن تجاری است که به گسترش آگاهی در مورد سیستم‌های لوله‌های پلاستیکی و ترویج پلاستیک به عنوان ماده انتخابی برای کاربردهای لوله و نکاتی برای خرید لوله و اتصالات اختصاص دارد. PPI برترین منبع دانش فنی، مهندسی و صنعت انتشار داده ها برای استفاده در توسعه و طراحی سیستم های لوله پلاستیکی است. علاوه بر این، PPI با سازمان‌های صنعتی که استانداردهایی را برای شیوه‌های تولید و روش‌های نصب تعیین می‌کنند، همکاری می‌کند.

درباره آزمایشگاه‌های جانا

آزمایشگاه‌های جانا پیشروترین شرکت فناوری سیستم‌های لوله‌کشی در جهان است. Jana یک شرکت مهندسی کاربردی و مبتنی بر راه حل است که به داده های آزمایش تجربی اتکا دارد. جانا بین یک آزمایشگاه آزمایشی خالص (که حداقل قابلیت مهندسی را دارد) و یک آزمایشگاه کامل تحقیقاتی (که بر توسعه علم نظری تمرکز دارد) قرار دارد. جانا یک زمینه کاربردی بر روی داده ها قرار می دهد و از طریق این تجزیه و تحلیل، بر ارائه راه حل برای مشتریان خود متمرکز می شود. تیم حارث با بیش از 2 دهه سابقه همکاری به مطرح ترین برندها خدمتگوی شما عزیزان است همچنین برای مشاهده لیست قیمت لوله و اتصالات کلیک کنید.


درباره آزمایشگاه‌های جانا

 

عمر طراحی معمولی لوله پلی اتیلن چقدر است؟

طول عمر لوله پلی اتیلن معمولاً توسط مشتریان ما بر اساس داده های آزمایشی تجربی و واقعی بر اساس عمر مفید 50 ساله طراحی می شوند.
در شرایط عملیاتی معمولی انتظار می رود طول عمر لوله پی اتیلن عمر واقعی به طور قابل توجهی بیشتر باشد.
لوله های پلاستیکی از مواد ویسکو الاستیک ساخته شده اند که به این معنی است که ظرفیت کششی یا تنش حلقه ای با زمان تغییر می کند. استحکام طولانی مدت با نتایج آزمایش فشار طولانی مدت و انجام تحلیل رگرسیون بر روی داده های آزمایش تعیین می شود. این استرس طراحی مواد را برای طول عمر مفید و از این رو حداکثر فشار عملیاتی می دهد . این روش خزش مواد را در طول عمر طراحی آن در نظر می گیرد.
برای به دست آوردن منحنی رگرسیون، آزمایش‌های آزمایشگاهی معمولاً بر روی نمونه‌های لوله‌ای که تحت فشارهای داخلی و از این رو تنش‌های لوله در دمای 20 درجه سانتی‌گراد، 60 درجه سانتی‌گراد و 80 درجه سانتی‌گراد قرار دارند، انجام می‌شود. رژیم آزمایش برای بدست آوردن نتایج آزمایش پشت سر هم در فواصل زمانی بین یک ساعت تا بیش از 10000 ساعت (تقریباً 14 ماه) طراحی شده است. تجزیه و تحلیل رگرسیون بر روی نتایج آزمایش برای پیش بینی استحکام طولانی مدت در 50 سال و 20 درجه سانتیگراد انجام می شود.
روش تست هیدرولیک برای لوله ها در ISO 1167-1/2:2006 تصریح شده است . تجزیه و تحلیل رگرسیون باید مطابق با ISO 9080:2003 باشد
ماده PE100 دارای حداقل مقاومت مورد نیاز 50 ساله (MRS) 10 مگاپاسکال است. با این حال، در عمل، استحکام واقعی بیشتر از قدرت طراحی است و از این رو، طول عمر مورد انتظار حاصله تا حد زیادی بیش از نیاز اسمی 50 ساله است، زمانی که لوله در پوشش طراحی خود کار می کند.
ISO 1167-1: لوله ها، اتصالات و مجموعه های ترموپلاستیک برای انتقال سیالات – تعیین مقاومت در برابر فشار داخلی – قسمت 1: روش عمومی
ISO 1167-2:2006 لوله های ترموپلاستیک، اتصالات و مجموعه ها برای انتقال سیالات – تعیین مقاومت در برابر فشار داخلی – قسمت 2: آماده سازی قطعات آزمایش لوله
ISO 9080:2003 سیستم های لوله کشی و لوله کشی پلاستیک – تعیین استحکام هیدرواستاتیک طولانی مدت مواد ترموپلاستیک به شکل لوله با برون یابی
ISO 13761:1996 لوله ها و اتصالات پلاستیکی – فاکتورهای کاهش فشار برای سیستم های خط لوله پلی اتیلن برای استفاده در دمای بالاتر از 20 درجه سانتی گراد.

طول عمر لوله پلی اتیلن تحت تأثیر پنج عامل است
شرایط کار لوله (دما و فشار)
مواد لوله مورد استفاده
بارگیری لوله های خارجی (بارگیری ترافیک، سطح بالای سطح آب و غیره)
محیط اطراف، از جمله بارگیری شیمیایی از، به عنوان مثال، خاک آلوده
شرایط و روش های نصب


به عنوان مثال، برای اهداف طراحی، MRS در دمای اسمی 20 درجه سانتیگراد مشخص شده است. بسیاری از خطوط لوله مدفون، به ویژه در اروپا، در دماهای بسیار کمتر از این (معمولاً 7 تا 10 درجه سانتیگراد) کار می کنند. از این رو هنگام کار با لوله پلی اتیلن در فشارهای مبتنی بر MRS استحکام واقعی لوله به دلیل دمای کار پایین تر به طور قابل توجهی بیشتر است. در نتیجه عمر سرویس از نظر تئوری فراتر از طول عمر طراحی اسمی 50 ساله خواهد بود.
به طور مشابه، اگر دمای عملیاتی واقعی بیش از 20 درجه سانتیگراد نامی باشد، فشار عملیاتی باید کاهش یابد تا به طول عمر 50 سال برسد، در غیر این صورت عمر مفید نظری کاهش می یابد. اگر لوله پلی اتیلن در مجاورت، به عنوان مثال، لوله گرمایش منطقه ای، که منبع گرما است، به خصوص اگر نشتی داشته باشد، باید در نظر گرفت.
استخراج عوامل کاهش از 20 درجه سانتیگراد اسمی در ISO 13761:1996 به تفصیل آمده است . با توجه به چقرمگی بالای لوله های PE 100، حداقل فاکتورهای کاهش مشخص شده در ISO 13761:1996 را می توان برای حداکثر فشار عملیاتی (MOP) برای دمای عملیاتی بالاتر اعمال کرد.

عوامل کاهش فشار در دمای عملیاتی

20 درجه سانتی گراد25 درجه سانتی گراد30 درجه سانتی گراد35 درجه سانتی گراد40 درجه سانتی گراد1.000.930.870.800.74
بارگذاری شیمیایی نیز می تواند بر لوله پلی اتیلن تأثیر بگذارد. علاوه بر خطر برخی از خاک های آلوده در دراز مدت، هنگام قرار دادن پلی اتیلن در نزدیکی ایستگاه های مخزن که در آن بنزین و سایر فرآورده های نفتی ذخیره می شود باید مراقب بود. نشت اینها به خاک در حجم زیاد و در دوره های طولانی ممکن است بر عملکرد لوله پلی اتیلن تأثیر بگذارد. روان آب معمولی از جاده ها برای ایجاد نگرانی کافی نیست مگر در شدیدترین شرایط