معرفی ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن و مهمترین کاربرد آن در صنعت

در این مقاله قصد داریم درباره ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن صحبت کنیم و ببینیم اصلا به چه چیزی اشاره دارد و از کجا آمده است. این مورد یکی از مواردی است که در مشخصات لوله پلی اتیلن حتما به آن اشاره می شود و مورد مهمی هم هستش. در این مقاله قصد داریم اول از همه کمی به سراغ ماهیت لوله های پلی اتیلن برویم تا شما هم بیشتر با آن ها آشنا شویم. با شناخت ماهیت لوله های پلی اتیلن شاید بهتر بشود مفهوم “ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن” را درک کرد که موضوع مهمی هم در رابطه با این نوع لوله ها محسوب می شود. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با لوله پلی اتیلن و ضریب اطمینان آن آشنا بشویم.

احتمال زیاد دقت کرده اید که وقتی بحث لوله های مختلف مانند لوله های چدنی، لوله های فلزی، لوله های پی وی سی، لوله های پلی اتیلن و… مطرح می شود، مفهوم ضریب اطمینان هم برای آن ها شرح داده می شود. ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن یکی از ویژگی هایی می باشد که در جدول مشخصات لوله درج می شود و طبق استاندارد های خاصی هم این ضریب شرح داده می شود. در واقع “ضریب ایمنی لوله پلی اتیلن” یک موضوع بین المللی و قراردادی است که محاسبه آن بر روی اصول و قواعد خاصی انجام می شود که افراد متخصص از این اصول با خبر هستند و از آن ها استفاده می کنند.

اما نمی شود بدون شناخت لوله پلی اتیلن، مستقیم به سراغ ضریب اطمینان آن برویم و کافیست قبل از هر چیز، کمی وارد مبحث خود لوله پلی اتیلن شویم و دریابیم که این لوله ها چه هستند و چه کارایی هایی دارند. همچنین برای درک بیشتر تفاوت ویژگی ها و قیمت لوله پلی اتیلن تک جداره با سایر لوله ها می توانید در خصوص ویژگی و قیمت لوله پلیکا نیز بخوانید.

لوله پلی اتیلن چیست؟

به زبان ساده بخواهیم بگوییم، لوله پلی اتیلن لوله ای هستش که از جنس پلی اتیلن ساخته شده است و همین مواد پلی اتیلنی هستند که خواص لوله را مشخص می کنند. دقیقا مانند لوله های پی وی سی که پلیمر آن هاست که خواص آن ها را مشخص می کند. خواصی که پلی اتیلن به این لوله ها داده است باعث مزیت هایی شده است که محبوبیت لوله های پلی اتیلن را زیاد کرده اند. این مزیت ها شامل کیفیت بالا، قابل اطمینان بودن لوله اتصالات پلی اتیلن، آسانی در بارگیری این لوله ها، وزن پایین و حمل و نقل آسان آن ها، نصب سریع و آسان و… می باشد. این موارد به عنوان ویژگی های مثبت در خصوص خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن به شمار می آیند.

این لوله ها دارای شعاع و قابلیت انعطاف بالایی می باشند که همین موضوع باعث شده است که در برابر سرما و گرما مقاومت خوبی از خودشان نشان دهند. همچنین محیط های اسیدی و بازی و محلول ها و مواد شیمیایی هم به دلیل همین مقاومت بالا، نمی توانند تاثیر خاصی بر روی این لوله ها بگذارند. همین موارد کافیست که به شما بگوییم چقدر لوله های پلی اتیلن پر طرفدار و کاربردی هستند و به همین خاطر هم هستش که در مواردی مانند شبکه های آبرسانی، شبکه های فاضلاب شهری، گاز رسانی، زهکشی، پوشش کابل های مخابراتی، پوشش کابل برق، سیستم های مایعات و فاضلاب صنعتی، کانال های تهویه، سیستم های لایروبی، انتقال مایعات شیمیایی و پسماند های صنعتی از آن ها استفاده می شود.

انواع این لوله ها شامل لوله پلی اتیلن تک جداره و لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت می شود که هر کدام از آن ها در صنایع مختلف کاربرد مختص به خودشان را دارند و به دنبال آن قیمت لوله و اتصالات آن ها نیز متفاوت است.

لوله پلی اتیلن چیست؟

ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن چیست ؟

ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن همانطور که گفتیم یکی از ویژگی هاییست که در جدول مشخصات پلی اتیلن آمده است. ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن که در استاندارد ملی ایران و نیز استاندارد DIN آلمان به آن پرداخته شده است، درجه ایمنی و اطمینان از عمر لوله پلی اتیلن را شرح می دهد. هرچه این میزان هم بالا تر باشد، احتمال اینکه لوله در فشار های بالا آسیب ببیند تا حدی کاهش پیدا می کند. اگر بخواهیم برای شما مثالی بزنیم باید بگوییم که اگر لوله پلی اتیلن با ضریب اطمینان 1.25 داشته باشیم، به این معنا می باشد که این لوله ما میران تحمل فشار واقعی اش 15 درصد بالا از میزان فشار اسمی آن می باشد. یعنی اگر مثلا میزان فشار لوله پلی اتیلن 10 اتمسفر باشد، تحمل اسمی فشار آن 12.5 اتمسفر می شود.
ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن چیست ؟

ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن چه کاربردی دارد؟

این ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن که گفتیم، غالبا یکی از اعداد 1.25، 1.6 و 2 می باشد. برای موارد عمومی استفاده از لوله پلی اتیلن با ضریب 1.25 مناسب است و در مواردی که دارای حساسیت بالاتری می باشند مثل خطوط انتقالی اصلی یا خطوط آتش نشانی، باید از ضرایب 1.6 یا 2 استفاده شود که حتی استفاده از این دو مورد هم در صنایع مختلف متفاوت است و هرکدام در جای خود استفاده می شود.

این موضوع را همیشه شما باید مد نظر داشته باشید که برای انتخاب لوله پلی اتیلن اول باید فشار اسمی لوله تعیین بشود و بعد از آن، بر اساس ضریب اطمینان مورد نیاز، لوله مورد نظر ما انتخاب شود. تبدیل فشار اسمی را با ضرب نمودن مقدار عددی ضریب اطمینان در مقدار فشار تحمل اسمی و بعد از آن انتخاب لوله، کار درستی نمی باشد. برای مثال اگر لوله ای با تحمل فشار اسمی 12.5 نیاز داریم، اشتباه است که لوله ای با فشار 10 اتمسفر و ضریب اطمینان 1.25 انتخاب کنیم. ما باید در این مورد لوله پلی اتیلن با تحمل فشار اسمی 12.5 و ضریب اطمینان مورد نیاز خودمان را انتخاب کنیم.

حتما باید در موضوع ضریب اطمینان لوله پلی اتیلن به این موضوع هم دقت شود که ضخامت و وزن لوله های پلی اتیلن با ضریب های اطمینان مختلف، متفاوت است. در زمان طراحی و عقد قرارداد اجرا، باید این موضوع حتما مشخص بشود و مشخصات لوله پلی اتیلن به طور کامل بیان شود.