شیر هواگیری چسیت و چه کاربردهایی دارد؟

سالیانه هزینه زیادی برای پرداخت قیمت لوله پلیکا و لوله و اتصالات دیگر استفاده می شود.خطوط لوله­ کشی که در ساختمان­ ها و برج­ ها و خطوط انتقال گاز و نفت و … برای منتقل کردن مایعات و سیالات و گازهای گوناگون به کار می رود، مخصوص همان سیالاتی است که به خاطر آنها لوله­ کشی انجام می شود و اگر هر سیالی غیر از سیال مورد نظر اولیه در این لوله­ ها جریان پیدا کند،شیر هواگیری به میان می آید زیرا این اتفاق می تواند سبب بروز خطرات و زیان­ های بسیاری باشد. از این رو در زمان تداخل سیالات در خطوط لوله ­کشی باید به فکر برطرف کردن مشکل باشیم. یکی از رایج ­ترین تداخلاتی که در سیستم ­های لوله­ کشی رخ می دهد، تداخل سیالات مایع و سیالات گازی می باشد.که برای حل این مشکل از شیر هواگیری استفاده می کنند.

شیر هواگیری

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

 • شیر هواگیری
 • هرآنچه درباره شیر هواگیری باید بدانیم
شیر هواگیری
لوله و اتصالات
آیا میدانید برای خرید لوله و اتصالات به چه نکاتی باید توجه کنید؟
لوله و اتصالات

شیر هواگیری

استفاده از شیر هواگیری را می توان به این صورت توضیح داد که به طور مثال در سیستم خرید لوله و اتصالات و لوله کشی که برای انتقال آب است گاهی به خاطر دلایلی هوا یا گاز ممکن است که در آنها وجود داشته باشد و در این زمان اگر ذرات هوا و گاز تخلیه نشوند، سبب بروز مشکلاتی می شود که شامل صداهای زیاد، خوردگی لوله و اتصالات و و گاهی سبب ایجاد کاویتاسیون در پمپ می شود. این مشکلات سبب کاهش عمر قطعات به کار رفته و همچنین سبب خراب شدن سیستم می شود.برای پیشگیری از این زیان­  ها باید حتما با استفاده از شیر هوا­گیری، لوله­ ها را از هرگونه هوا و گاز تخلیه و هواگیری کرد. شیر هواگیری یکی از شیرآلات صنعتی پر استفاده است که به آن شیر تخلیه هوا نیز می گویند. و برای آزادکردن هوا محبوس شده در درون خطوط لوله به کار می رود.

در سیستم­ های گرمایشی به دلیل تغییر دما و فشار و همچنین ایجاد برخی واکنش ­های شیمیایی، بخار و یا گازهایی تولید می شودند که وجود این گازها سبب تولید صدا در سیستم و انتقال نادرست دما، و مشکلات دیگری می شود. از این رو برای پیشگیری از این آسیب­ ها باید هوای داخل لوله­ ها را تخلیه نمود. اما اگر این سوال برای شما پیش می آید که هوا چگونه وارد سیستم سیال مایع می شود باید بگوییم که فاکتورهای بسیاری وجود دارد که سبب ورود هوا و گاز به سیستم سیال مایع می شود. یکی از مهم­ترین فاکتورها درخروجی دیگ و دیگ ­بخار است، زمانیکه گرما به لوله­ های مجاور وارد میشود، دمای بالای داخل دیگ سبب تشکیل ذرات بخار می شود.از این رو کیفیت لوله و اتصالات بسیار اهمیت دارد و بر قیمت لوله و اتصالات تاثیر می گذارد.

شیر هواگیری

هرآنچه درباره شیر هواگیری باید بدانیم

خصوصیات شیر هواگیری

این “شیر هواگیری” به صورت تک روزنه و دو روزنه موجودند و برای خروج هوا از سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار میگیرند. برای عملکرد بهتر در بخش فوقانی که تجمع هوا وگاز بیشتر میباشد، نصب میشود. این شیر هواگیری به صورت فلنج دار میباشد که وجود فلنج در بخش پایینی آن نوع اتصال آنها را به صورت فلنج دار کرده است. برای متصل کردن شیر هواگیری چدنی به لوله، به یک فلنج جوشی از جنس آلیاژ لوله نیاز است و سپس با استفاده از پیچ و مهره و گسگت میتوان “اتصالات” را برقرار کرد. از این رو در زمان خرید لوله و اتصالات حتما از خرید شیر جهت تخلیه هوا فراموش نکنید. البته این شیرها قیمت چندان بالایی ندارند، اما بهتر است در زمانی که قیمت لوله و اتصالات را جویا می شوید، از قیمت این شیر هواگیری نیز آگاهی پیدا کنید تا بتوانید با حداقل هزینه خریداری نماید.

انواع شیرهای هواگیری

 1. این شیرها در سه نوع تک روزنه و دو روزنه و دیسکی وجود دارد. شیرهای تک روزنه دارای دو مدل بزرگ و کوچک می باشند. از روزنه بزرگ برای تخلیه هوا با حجم بسیار زیاد به کار می رود و زمانی که حجم هوا یا گاز کم باشد و لوله را تحت فشار کاری قرار دهد، از روزنه کوچک استفاده می شود. و قطری حدود 10 میلی­متر دارد. شیر دو رونه شیری می باشد که از ترکیب شیرهای هوای تک روزنه کوچک و تک روزنه بزرگ ساخته می شوند. و در دو مدل تک محفظه و دو محفظه می باشند. و قطر آنها عموما 200 میلی­متر است. به شیرهای بزرگ تک محفظه شیر هوای دیسکی گفته می شود. این شیرها به جای شناور دارای یک دیسک برای عبور هوا می باشد. قطر این شیرهای 250 میلی­متر می باشد.

شیر هواگیری

شیر هواگیری برنجی

 1. این شیرها دارای اتصال دنده­ای می­باشند و برای سایزهای کوچک 1/2 اینج و 3/4 اینج و همچنین سایز 1 اینچ به کار برده می شود. عملیات هواگیری شیرهای برنجی به دو صورت دستی و اتوماتیک صورت می گیرد. شیرهای برنجی در بالای مخازن تحت فشار، در لوله ها و اقلامی که احتمال جمع شدن هوا وجود دارد و در قسمت­ هایی که لوله تغییر جهت جریان شدید می دهد، نصب می شود. این شیرها به صورت دنده ای می باشند و از بیرون رزوه خورده ­اند که در اصطلاح به آن اتصال نری نیز گفته می شود. از این رو لازم است که برای اتصال لوله یا مخزن به صورت مادگی رزوه شده باشد. 

شیر هواگیری دستی و اتوماتیک

 1. شیر هواگیری یک وسیله ای است که هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک برای خارج کردن گازهای اضافی از سیستم های گرمایشی به کار می رود. نوع دستی آن یا به صورت ولومی و یا با کمک گرفتن از ابزاری مانند پیچ گوشتی مخصوص، باز و بسته و تنظیم می شود. اما در سیستم ­های اتوماتیک هوای سیستم های لوله­ کشی آب به صورت اتوماتیک تخلیه می شود. شیرهای اتوماتیک را می توان بر روی تمامی سیستم­ها مورد استفاده قرار داد اما عموما بر روی کلکتورهای دارای دبی سنج کاربرد دارند.

شیر هواگیری

محل قرار گیری شیر هواگیری

 1. برای خارج کردن هوا و یا بخار از خطوط لوله مایع، شیر آلات مخصوص زیادی وجود دارد. و به دلیل پایین بودن چگالی سیالات گازی نسبت به سیالات مایع، سیالات گازی در قسمت بالاتر از مایع قرار می گیرند و از همین جهت باید شیر هواگیری در نزدیکترین نقطه به تجمع آنها نصب شود تا به راحتی گازها و بخارها از سیستم تخلیه شود. موارد کلی مورد استفاده از شیر هوا گیری به این صورت است:

  • در بالای مخزن فشار
  • در سیستم تهویه هوا
  • در دستگاه های گرم کننده آب
  • در سیستم دیگ آب گرم و خورشیدی
  • مکان­ هایی که به صورت جداگانه آب سرد و گرم دارند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp