استاندارد شیب لوله فاضلاب چقدر است؟

استاندارد فاضلاب خانگی از جمله مهم ترین ارکان اصلی در ساختمان است و در زیر دسته تاسیسات خانگی قرار میگیرد، که پیش از اجرا باید به صورت استاندارد و صحیح طراحی شود. به طور کلی لوله های فاضلاب، وظیفه انتقال فاضلاب را به عهده دارد. به این دلیل که اکثرا فاضلاب ها از مواد سیال تشکیل شده، از این رو لازم است که شیب لوله فاضلاب باید دارای شیب مناسبی باشد تا بتواند این مواد را به صورت صحیح و بدون این که راکد شود منتقل کند، اما سوال اینجاست که این شیب چگونه باید محاسبه شود؟ در ادامه در رابطه با شیب لوله فاضلاب و همچنین شیب مناسب لوله فاضلاب صحبت میکنیم.

خرید لوله و اتصالات
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
حارث گروپ

اهمیت شیب برای لوله های فاضلاب

لوله های فاضلاب بدون داشتن یک شیب مناسب امکان دارد که دچار رکود فاضلاب، گرفتگی و در نهایت بالا زدن فاضلاب و بود نامناسب برای ساختمان می شود. و اکثرا بوی بد نامطبوع فاضلاب به دلیل شیب بد لوله های فاضلاب است. وقتی شیب لوله فاضلاب به درستی اجرا نشود و یا سطح اجرا در کف ساختمان و یا زیر سقف ساختمان به شکل طولانی در نظر گرفته شود، احتمال ماندن و تخلیه نشدن مواد به راحتی بیشتر می شود. به طور کلی لوله کشی فاضلاب در ساختمان ها منظور می شود.
یکی از این روش ها که در گذشته بیشتر مورد توجه بود، خرید لوله و اتصالات فاضلاب در کف خانه بود. به این صورت که بعدا مصالح روی آن را پر می کردند. این نوع سیستم لوله کشی در صورتی که خرابی یا عیبی داشت، لازم به خراب کاری زیادی بود و صاحب خانه را برای تعمیر دچار هزینه های زیادی می کرد. به همین دلیل روش دوم که مناسب تر بود رایج شد، به این صورت که لوله کشی از زیر سقف اجرا می شود و تنها سر لوله ها به محل مورد نظر هدایت می شود؛ در هر دو این روش ها دو نکته بسیار مهم است:
• یکی اینکه باید کوتاه ترین مسیر تا رایزر اصلی تعبیه شود تا فاضلاب به سرعت به مسیر خروج هدایت شود و ماندگاری در مسیر کمتر شود.
• دوم شیب بندی اصولی و استاندارد فاضلاب است تا به راحتی فاضلاب به سیمت رایزر اصلی هدایت شود.
برای اینکه با این گونه مشکلات مواجه نشوید، لازم است که استانداردهای لازم را جهت لوله کشی فاضلاب رعایت کنید،تا در هزینه و قیمت لوله پلیکا صرفه جویی کنید.

اطلاعات لازم درباره شیب لوله های فاضلاب

شیب مناسب لوله های فاضلاب

اصولا شیب استاندارد نسبت به شرایط محیطی و نوع ساختمان ممکن است اندکی متفاوت باشد، اما در اصل استاندارد خاصی که در این زمینه وجود دارد شیب دو درصد است. چیزی که مهم است، این است که همه لوله ها باید دارای شیب یکنواخت و یکسان باشند؛ در غیر این صورت امکان دارد که سرعت حرکت فاضلاب در طول لوله ها متغیر باشد و در نتیجه در سیستم فاضلاب اختلال ایجاد شود. شیب زیاد هم می تواند برای سیستم فاضلاب مشکل ساز باشد، گاهی سبب می شود که مواد جامد داخل لوله ها بماند و تنها مایع حرکت کند و این خود می تواند مشکل ساز باشد و بلعکس، شیب کم هم می تواند سبب گرفتگی و اختلال در سیستم شود. از این رو داشتن شیب دو درصدی در سرتاسر مسیر لوله کشی فاضلاب امری ضروری است، که باید قبل از اقدام به لوله کشی کاملا سنجیده شود.همچنین با توجه به این موضوع و اصولی بودن شیب لوله فاضلاب قیمت لوله و اتصالات هم کمتر می شود.

شیب مناسب لوله های فاضلاب

روش محاسبه شیب لوله فاضلاب

اصولا لوله هایی که لازم است که شیب آنها محاسبه شود، لوله های افقی هستند. جهت محاسبه دو درصد شیب برای این لوله ها باید ابتدا و انتهای هر لوله نسبت به همدیگر دو درصد اختلاف ارتفاع یا به عبارتی شیب داشته باشد. شیب لوله ها نباید از دو درصد کمتر و از هفت درصد بیشتر شود و محاسبه شیب باید به گونه ای باشد که سرعت حرکت فاضلاب در لوله¬ها هفتاد سانتی متر در ثانیه باشد. برای مطمئن شدن از شیب دو درصد لوله کشی فاضلاب دو راه وجود دارد:
1. اندازه گیری کف ساختمان با روی لوله: این روش کاملا نمی تواند دقت لازم را داشته باشد. چرا که هنوز در مرحله اجرای لوله کشی کف سازی ساختمان انجام نمی شود و اگر هم اجرا شود، خود ساختمان کف¬سازی دارد.
2. استفاده از تراز: ترازهای بنایی بهترین راه برای اطمینان از شیب لوله فاضلاب هستند. در هر نقطه از اجرا می توانید تراز را قرار داده و از شیب لوله اطمینان حاصل کنید. قطر لوله ها باید سرتاسر یکسان باشد و یا بیشتر شوند و استفاده از لوله های با قطر کمتر مجاز نیست.

شیب لوله فاضلاب توالت

لوله فاضلاب توالت ایرانی به یک سیفون متصل می شود؛ سیفون همواره مقداری آب را در خود نگه می دارد تا ارتباط فضای داخلی لوله فاضلاب و چاه را با فضای داخلی ساختمان از بین ببرد؛ در ضمن سیفون باعث می شود تا جامدات فاضلاب به راحتی تخلیه شود، از این رو در زمان خرید لوله و اتصالات، سیفون نیز جزو قطعات مهم برای خریدن محسوب می شود. لوله توالت فرنگی ولی به سیفون ختم نمی شود، چرا که خود توالت های فرنگی به شکلی ساخته می شوند که در دل خود یک سیفون دارند، در نتیجه شیب لوله فاضلاب در توالت ایرانی تا مرحله سیفون با همان 1 تا 3 درصد و یا دو درصد اعمال می شود و خود سیفون باید به صورت صاف تعبیه شود تا میزان دقیق آب مورد نیاز را بتواند در خود جای دهد. توالت فرنگی به دلیل اینکه در کف ساختمان که صاف است تعبیه می شود، از این قاعده مستثنی است.
سیفون نهایتا صاف است و سریز توالت به دو زانو 45 درجه ختم می شود، که دارای شیب دو درصد هستند. اما توالت ایرانی باید دقت شود که سیفون تحت تاثیر شیب زیادی قرار نگیرد، در غیر این صورت ساختار خود را از دست می دهد. در نتیجه برای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید ساختمان به صورت کلی بین 1 تا 3 درجه شیب در تمام مسیر لوله رعایت شود و آب باید بتواند با ضریب 7/0 درصد در مسیر حرکت داشته باشد.
با توجه به قیمت لوله و اتصالات، مناسب است که به روش صحیح و درست نصب شود، تا بتواند به درستی نقش خود را ایفا کند و پس از نصب به مشکل نخورد. از این رو در نظر داشتن شیب درست لوله ها بسیار حائز اهمیت است.

شیب لوله فاضلاب توالت

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter