رابط پلی اتیلن چیست؟

در جواب به این سوال که رابط پلی اتیلن چیست باید بدانید که، لوله های پلی اتیلن به گونه های مختلفی به یکدیگر مرتبط می شوند که یکی از این راه ها استفاده از اتصالاتی است که به آنها رابط پلی اتیلن گفته می شود. این رابط ها همانگونه که از نامشان معلوم است وظیفه ارتباط دو لوله به یکدیگر را دارند که این ارتباط به راحتی با رابط پلی اتیلن امکان دارد. استفاده از این رابط در مقایسه با انواع فلنجی و جوشی بسیار راحت تر و ایمن تر می باشد. رابط های پلی اتیلن با کمک یک اورینگ و اتصال مهره ماسوره ای یا رزوه ای توسط یک واشر آببندی  اجرا می شوند. محدوده فشار کاری در این اتصالات 10 اتمسفر است که در مبحث خرید لوله و اتصالات  کشاورزی بسیار کار آمد می باشد. در ادامه جواب سوال رابط پلی اتیلن چیست لازم است که بدانید، اتصالات پلی اتیلن از پر کاربردترین محصولات و لوازم مورد نیاز جهت آبرسانی می باشند. اگر قرار است یک سیستم آبرسانی را راه بیندازید حتما اتصالات پلی اتیلن به کارتان می آید. اتصالات پلی اتیلن در سایزها و انواع مختلفی طراحی شده اند. به گونه ای که برای هر کاری، رابط مورد نظر آن تولید شده است. از طرفی جنس سازنه آنها که پلی اتیلن باشد ویژگی های مثبت زیادی نسبت به سایر جنس های موجود در بازار دارد و همین دلیل بر این شده است که این محصولات در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب واقع شود. در ادامه به بیان کاربرد و مزیت های این رابط ها می پردازیم.

کاربرد رابط پلی اتیلن

پس از جواب به این سوال که رابط پلی اتیلن چیست، بهتر است به سراغ کاربردهای رابط پلی‌اتن‌ها  برویم. رابط های پلی اتیلن در موارد بسیاری مانند کشاورزی،ِ آبرسانی، آبیاری قزره ای و مواردی این چنینی که مقوله آبرسانی شامل می شوند مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مزیت های این اتصالات دسترسی آسان و استفاده راحت و استفاده در بیشتر موارد آبرسانی می باشد. از دیگر مزیت های این اتصالات، امکان استفاده چند باره از این محصولات می باشد که می توان در امکان نیاز اتصالات را با یکدیگر جابجا نمود ، در نتیجه قیمت لوله و اتصالات برای مصرف کننده مقرون به صرفه تر خواهد بود.

کاربرد رابط پلی اتیلن

مزیت های اتصالات پلی اتیلن

بهتر است در جواب سوال رابط پلی اتیلن چیست به مزیت های آن نیز اشاره کنیم که علاوه بر قیمت تمام شده مناسب تر نسبت به دیگر اتصالات همچون قیمت لوله پلیکا در ادامه به دیگر مزیت­های این اتصالات می پردازیم، که اکنون به توضیح آنها و بیان ادامه مزیت­های این رابط­ها می پردازیم.. از جمله مزیت­­های اتصالات پلی اتیلن را می توان به این موارد اشاره کرد:

نصب آسان

از بزرگترین ویژگی های اتصالات پلی اتیلن را می توان به نصب سریع و آسان آنها اشاره کرد. هر قسمت اتصال از سه بخش تشکیل شده است که هر کدام از این قسمت ها در محکم تر شدن اتصال و پیشگیری از نشتی آب در لوله انتقال آب، نقش بسزایی را ایفا می کند. است لوله پوش فیت برای آن مکان مناسب نباشد و استفاده آن باعث بروز فشار شود. این نوع لوله‌ها به‌تازگی در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند، به همین خاطر پیمانکار نمی‌داند که بعد از چند سال برای آن چه اتفاقی خواهد افتاد.

هم چنین اگر می‌خواهید برای اتصالات سیفون از آن استفاده کنید، این کار را به شما توصیه نمی‌کنیم، زیرا این لوله‌ها اتصال آب‌بند ندارند و معمولاً از پلی‌اتیلن برای سیفون استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید برای مکان‌های در معرض نور خورشید از این لوله‌ها استفاده کنید، این عمل نیز پیشنهاد نمی‌شود. زیرا امکان پوسیدگی آن‌ها در برابر نور خورشید وجود دارد. این لوله‌ها همان‌طور که گفتیم نباید در خاک استفاده شوند و اگر می‌خواهید آن‌ها را دفن کنید باید از محافظ برای دور آن‌ها استفاده کنید. همین‌طور اگر به دنبال یک سیستم لوله‌کشی کم‌هزینه هستید، لوله فاضلاب پوش فیت برای این کار پیشنهاد نمی‌شود. زیرا قیمت بسیار بالایی دارند و از این نظر مقرون‌به‌صرفه نیستند.

مقاومت بالا

 در مقایسه با بقیه متریال ­های موجود، پلی اتیلن به عنوان یکی از مقاوم­ترین­ ها به شمار می رود. به گونه ­ای که می­تواند خیال مصرف کننده را از بابت ترک خوردن و شکستگی در هنگام وارد شدن فشار آب راحت کند.

مقاومت در مقابل زنگ زدگی

اتصالات پلی اتیلن بر خلاف اتصالات فلزی که در برخودر با آب دچار زنگ زدگی می شوند، می توانند در برخورد با آب دوام بیاورند. بدون اینکه هیچگونه خوردگی در آنها پیدا شود. در اتصالات فلزی گاهی به دلیل زنگ زدن احتیاج به تعویض پیدا می کنند و یا به دلیل زنگ زدگی دیگر قابل استفاده نیستند اما اتصالات پلی اتیلن چنین مشکلاتی را پیش نمی آورد.

مقاوم در برابر ترکیبات شیمیایی

این اتصالات به دلیل بافت و جنس پلاستیکی که دارند هرگز توسط سموم کشاورزی پوسیده و تخریب نمی شوند و می توانید سالهای طولانی از این اتصالات استفاده کنید. تمام این مزیت ها در جواب به این سوال که “رابط پلی اتیلن” چیست جای می گیرد.

انواع اتصالات پلی اتیلن و کاربرد آنها

اتصالات پلی اتیلن انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها کارایی ­های مخصوص به خود را دارند. که در ادامه به تعدادی از این اتصالات و کاربردهای آنان اشاره می کنیم.

اتصال ماده

اتصال ماده پلی اتیلن با نام دیگر رابط ماده از یک بدنه پلی اتیلن با مواد R60 و تحمل فشار 10 اتمسفر که از سرپیچ ، اسپیلت ، بوشفیگ و اورنیگ تشکیل شده است.از این اتصال جهت متصل کردن لوله به شیر آلات، فیلتر و یا هر لوازمی که رزوه­ ای آن نر باشد مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا اگر بخواهید در میانه راه خط انتقال لوله ا­ی آبرسانی یک شیر قطع و وصل جریان آب قرار دهید، از این اتصال باید استفاده کنید.

اتصال ماده

رابط مساوی

از این رابط جهت متصل کردن لوله ها به همدیگر استفاده می شود. برای زمانی که قسمتی از لوله دچار آسیب دیدگی شده باشد و برای ترمیم می خواهید یک تکه لوله ی دیگر را جایگزین کنید، لازم است که از رابط مساوی کمک بگیرید. به این صورت که لوله جایگزین را در محل مورد نظر قرار دهید و دو سر آن را با رابط مساوی به لوله ی اصلی وصل کنید. و خیالتان از بابت عدم نشت آب راحت باشد. چرا که این اتصال به گونه ای طراحی شده است که از هرگونه نشتی آب پیشگیری می کند.

رابط تبدیل

جهت تغییر سایز لوله، احتیاج به رابط است. مثلا لوله سایز 63 را دارید و نیاز دارید که سایز آن را به 40 تغییر دهید، لازم است که به انتهای لوله 63 رابط تبدیل 63 در 40 را اضافه کنید.

زانو مساوی

زانو برای بخش هایی کاربرد دارد که لوله ی انتقال آب احتیاج به خم شدن داشته باشد. زانو مساوی کمک می کند تا لوله در هنگام پیچ ها دچار شکستگی نشود. هرچند استفاده ی زیاد و بی مورد از اتصال زانویی کار مناسبی نیست چراکه سبب افت فشار در لوله می شود.

اتصال نر

این اتصال هم مانند اتصال ماده جهت متصل کردن لوله به شیر آلات و یا سایر موارد به کار می رود. بخش رزوه دار، کمک می کند تا هر گونه لوازمی که رزوه های ماده دارد به آن وصل شود.

زانو ماده

این اتصال زانویی هم مانند زانو مساوی عمل می کند با این تفاوت که یک سر آن قابلیت اتصال به لوله را دارد و سر دیگر آن جهت اتصال به لوازمی که رزوه­ی نر دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

سراه ماده

سراه یا انشعاب از پر مصرف ترین اتصالات پلی اتیلن می باشد. این اتصال برای انشعاب گرفتن یا خروجی گرفتن از خط اصلی می باشد. یک نکته که باید در رابطه با سه راه بدانید این است که انشعاب و خروجی آن دارای رزوه ای ماده می باشد و کمک می کند تا لوازمی که رزوه نر دارند را به آن متصل کنید.

زانو نر

همانطور که بیان شد، اتصال زانویی جهت قسمت هایی است که نیاز به خم شدگی دارند. با این تفاوت که یک سر آن قابلیت اتصال به لوله را دارد و سر دیگر آن جهت متصل شدن به لوازمی که رزوه ماده دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

سه راه مساوی

همانطور که گفته شد اتصال سه راهی جهت انشعاب گرفتن از خط اصلی می باشد. تنها نکته قابل بیان درباره سه راه مساوی این است که انشعاب و خروجی آن جهت متصل شدن به لوله طراحی شده است. این به این معنی است که با استفاده از این اتصال می توانید براحتی سه سر لوله را در یک نقطه به همدیگر متصل کنید.

سراه نر

کارایی این سراه هم مانند بقیه جهت انشعاب گرفتن از خط اصلی می باشد. اما در سه راه نر این نکته وجود دارد که انشعاب و خروجی آن دارای رزوه نر می باشد و این به شما کمک می کند که لوازمی که رزوه ی ماده دارند را به آسانی به آن متصل کنید.