دلایل نشتی لوله پلیکا چیست و چه راه حلی دارد؟

در این مقاله قصد داریم به دلایل نشتی لوله پلیکا بپردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از مهمترین لوله هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، لوله پلیکا می باشد. صنایع مهم و مختلفی مانند لوله کشی فاضلاب که مسلما جزو موارد حساس می باشند و نباید لوله در این موارد کوچکترین خرابی ای داشته باشد. اما موضوع اینجاست که نشتی لوله چیزیست که به هر دلیل ممکن است پیش بیاید و مهم این است که بشود دلیل این نشتی را پیدا کرد و نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام داد. حال در این مقاله قصد داریم به علاوه پیدا کردن دلایل نشتی لوله پلیکا، روش های عیب یابی و رفع آن را نیز به شما آموزش دهیم. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

لوله های پلیکا یکی از اصلی ترین محصولات مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب می باشند و با توجه به این موضوع قیمت لوله پلیکا به نسبت سایر لوله ها مقرون به صرفه تر است. این لوله ها به علاوه اینکه هزینه ساخت پایینی دارند، به دلیل مقاومت عالی ای که دارند، یک رقیب عالی برای لوله های پلیمری، فلزی و چدنی به حساب می آیند. در دنیای امروز و با پیشرفت تکنولوژی، جمع آوری و تصفیه فاضلاب امر بسیار حیاتی ای تلقی می شود. این را در نظر داشته باشید که به دلیل محدودیت منابع مالی، همچنین کاری تلاش فراوان و هزینه زیادی را می طلبد. اما لوله های پلیکا توانسته اند تا حدودی این زحمات و هزینه ها را جبران کنند.

حال می خواهیم قبل از هرچیز به عمده “دلایل نشتی لوله پلیکا”  بپردازیم که اجتناب ناپذیر هستند.

علل عمده نشتی لوله پلیکا

-این لوله ها ممکن است در لوله کشی پلاستیکی دچار تحت فشار گرفتن تبدیل برنجی شوند.

-ممکن است به دلیل مدفون شدن در خاک های حاوی سنگریزه های تیز دچار نشتی شوند.

-ممکن است به دلیل عبور اتومبیل ها از روی لوله هایی که به مقدار کافی با شن پوشانده نشده یا در عمق ایمن دفن نشده اند، باعث بروز نشتی یا پیچ خوردن شوند. حتی اگر این لوله آب دفن شده نشت نکند، ولی له شدگی یا تاب داشته باشد، جریان آب در ساختمان ممکن است با کاهش فشار زیادی انجام شود. بعد از خرید لوله و اتصالات لوله ها، ممکن است مشکلات نشتی لوله پلیکا به وجود بیاید اما نگران نباشید چون ما راه های رفع آن را در ادامه به شما می گوییم.

-از دیگر “دلایل عمده نشتی لوله پلیکا” می تواند یخ زدن لوله باشد. لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های فلزی در برابر یخ زدگی مقاومت بیشتری نشان می دهند. اما این موضوع دلیل نمی شود که در دمای بسیار پایین ترک نخورند و دچار ترکیدگی نشوند.

-شکننده شدن لوله در اثر حرارت هم می تواند یکی از دلایل عمده نشتی لوله های پلیکا باشد. قرار گیری لوله پلیکا در برابر گرمای زیاد در هنگام لوله کشی باعث بروز تغییرات شیمیایی در پلاستیک می شود. به همین خاطر هم لوله شکننده می شود و احتمال ترک خوردگی و نشتی آن بالا می رود.

-البته گرم نشدن لوله پلیکا به میزان کافی در حین اتصال مفصل هم می تواند باعث ترک برداشتن لوله شود. به یاد داشته باشید که هر چه قدر کیفیت لوله ها بالا تر باشد به دنبال آن قیمت لوله و اتصالات نیز بالا تر می رود و در نهایت امکان به وجود آمدن مشکلات کمتر می شود.

علل عمده نشتی لوله پلیکا

نشت یابی لوله های پلیکا چگونه صورت می گیرد؟

بازرسی: بازرسی به اصطلاح همان گوش دادن به صدای نشت آب است که با چک کردن فلکه ها، شیر ها و خطوط سرویس ها انجام می شود. با نزدیک شدن به محل نشت، صدا بلندتر می شود اینگونه تشخیص داده می شود که محل نشت به طور تقریبی کجا می تواند باشد. تعیین دقیق محل نشت: در این مرحله باید با استفاده از روش های مختلف، محل دقیق نشت یا ترکیدگی تعیین شود. محل دقیق نشت در نشت یابی آکوستیک (نشتی لوله) معمولا به نقطه ای گفته می شود که صدای نشتی در آن جا بیشترین شدت را داشته باشد.

چگونه نشتی لوله پلیکا را رفع کنیم ؟

یکی از بهترین روش ها برای رفع نشتی بعد از پیدا کردن دلایل نشتی لوله پلیکا و عیب یابی، به کار بردن نوار و خمیر اپوکسی است. مراحل این نوع رفع نشتی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

چگونه نشتی لوله پلیکا را رفع کنیم ؟

قطع کردن آب

بعد از به وجود آمدن دلایل نشتی لوله پلیکا ، یکی از کار ها این است که آب را قطع کنیم. وقتی که آب جریان دارد، اقدام به مشخص کردن تمام نقاط نشتی آب می کنیم و سپس با استفاده از ماژیک این نقاط را علامت می زنیم. بعد از اینکه آب را قطع می کنیم، می توانیم مرحله اصلی رفع نشتی لوله پلیکا را شروع کنیم. باید مطمئن شویم که هیچ نشتی ای از قلم نیفتاده است.

آزاد کردن فشار

در این مرحله برای تخلیه کردن آب درون لوله شیر ها را باز می کنیم. باید حواسمان حتما باشد که هیچ آبی حین رفع نشتی داخل لوله ها نباشد. بعد از آن با قرار دادن یک قابلمه یا لگن در زیر نشتی، می توانیم از آب گرفتگی منزل و آسیب دیدگی وسایل منزل تا حد زیادی جلوگیری کنیم.

چسباندن خمیر اپوکسی دور نشتی

در این مرحله، خمیر اپوکسی را در نقطه نشتی می گذاریم و آنقدر آن را به لوله فشار می دهیم تا پخش آن در تمام جهت ها به اندازه 5 سانتی متر باشد و کامل محدوده نشتی پوشانده شود. بعد از آن، ده دقیقه صبر می کنیم تا خمیر سفتی لازم را بدست آورد.

پیچاندن نوار فایبرگلاس دور نشتی

این نوار را به مدت 5 الی 10 ثانیه در آب قرار می دهیم که فایبرگلاس نرم شود، سپس دور نقطه نشتی نوار را می پیچانیم و مطمئن می شویم که محل نشتی کاملا مهر و موم شده باشد. چنانچه باز نشتی ای مشاهده شد، سعی کنید که با استفاده از چسب بیشتر، جلوی نشتی را بگیرید و البته حواستان باشد که برای موارد بهداشتی از دستکش استفاده کنید. در انتها مدتی صبر کنید تا چسبندگی خوبی بین نوار و لوله برقرار بشود.  مدت زمان انتظار برای باز کردن مجدد جریان هم کاملا بستگی زیادی به دمای سیال درون لوله ها دارد. در همین راستان حداقل زمان لازم 20 دقیقه است و حداکثر 180 دقیقه می باشد.

به غیر از روشی که گفته شد روش های قدیمی دیگری مانند استفاده از نوار فایبرگلاس، نوار چسب لاستیکی و چسب آب بندی نیز وجود دارد که البته کارایی روش بالا که به شما گفتیم را ندارند اما در جاهایی از آن ها هم استفاده می شود.