راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی

خرید لوله و اتصالات ساختمانی

 راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی

اتصالات لوله اجزایی هستند که برای اتصال بخش های لوله با سایر محصولات کنترل سیال مانند شیرها و پمپ ها برای ایجاد خطوط لوله استفاده می شوند. مفهوم رایج اصطلاح اتصالات با اتصالاتی است که برای لوله های فلزی و پلاستیکی که مایعات را حمل می کنند استفاده می شود. همچنین اشکال دیگری از اتصالات لوله وجود دارد که می‌توان از آنها برای اتصال لوله‌ها برای نرده‌ها و سایر عناصر معماری استفاده کرد، که در آن ارائه یک اتصال ضد نشتی الزامی نیست. اتصالات لوله ممکن است به صورت جوش یا رزوه، به صورت مکانیکی به هم وصل شوند یا از نظر شیمیایی به یکدیگر متصل شوند تا متداول ترین مکانیسم ها بسته به جنس لوله ذکر شود.

انواع اتصالات لوله:

مجموعه ای از اتصالات لوله، از جمله سه راهی و درپوش انتهایی

در خرید لوله و اتصالات ساختمانی برخی ناسازگاری در اصطلاحات پیرامون اصطلاحات لوله، وجود دارد. بنابراین گاهی اوقات اصطلاح اتصالات لوله در زمینه لوله و همچنین لوله ذکر می شود. در حالی که از نظر شکل مشابه اتصالات لوله است، اتصالات لوله به ندرت با روش هایی مانند لحیم کاری به یکدیگر متصل می شوند. برخی از روش‌ها مانند استفاده از اتصالات فشاری با یکدیگر همپوشانی دارند، اما در جایی که اینها برای اتصال لوله‌ها یا لوله‌ها معمول است، استفاده از آنها در اتصالات لوله نادرتر است. این کافی است که بگوییم در حالی که تمایزات کلی وجود دارد، استفاده رایج از اصطلاحات می تواند از عرضه کننده به عرضه کننده متفاوت باشد، اگرچه آنها موارد مشابهی را نشان می دهند.

برای مطلع شدن از قیمت لوله و اتصالات کلیک کنید

انواع اتصالات لوله:

در این مقاله، تمرکز بر روی بحث خرید لوله و اتصالات ساختمانی و اتصالات معمولی و روش‌های اتصال مرتبط با لوله و لوله‌های صلب، با ارائه محدود اتصالات مرتبط با لوله‌ها، لوله‌ها یا شیلنگ‌های انعطاف‌پذیر خواهد بود.

برای دریافت قیمت لوله پلیکا کلیک کنید

مواد اتصال و فرآیندهای ساخت

چدن و چکش خوار

در خرید لوله و  اتصالات ساختمانی اتصالات لوله های چدنی تحت سبک های بدون هابلس و زنگ و میخ قرار می گیرند. طرح‌های هابلس متکی به جفت‌کننده‌های الاستومری هستند که به قطرهای بیرونی لوله یا اتصالات توسط گیره‌ها محکم می‌شوند، معمولاً یک گیره نواری فولادی ضد زنگ که مواد الاستومری را فشرده می‌کند و یک مهر و موم تشکیل می‌دهد.

این طرح های بدون هاب گاهی اوقات به عنوان کوپلینگ لوله لاستیکی نامیده می شود یا کوپلینگ های لوله کشی لاستیکی و مخصوصاً برای انتقال از یک ماده به ماده دیگر محبوب هستند – برای مثال از مس به چدن. اتصالات زنگوله ای، یا گاهی اوقات، هاب و میخک، امروزه عمدتاً با واشرهای الاستومری متصل می شوند که در داخل زنگ قرار می گیرند و محل قرار دادن انتهای لوله یا اتصالات ساده را در خود جای می دهند.

چدن و چکش خوار

سیستم های قدیمی قبل از دهه 1950 با استفاده از ترکیبی از سرب مذاب و مواد الیافی مانند بلوط درزبندی می شدند. لوله های چدنی گاهی اوقات با فلنج های پیچ و مهره ای یا در برخی موارد اتصالات فشاری مکانیکی به هم متصل می شوند. اتصالات فلنجی که در کاربردهای زیرزمینی به کار می روند می توانند لوله را در معرض تنش نشست قرار دهند مگر اینکه لوله به اندازه کافی پشتیبانی شود.

اتصالات فلنج فشاری مکانیکی برای لوله آهنی

در خرید لوله و اتصالات ساختمانی به این نکته توجه کنید که این نوع اتصالات در جایی که لوله از سطح زمین عبور می کند استفاده می شود.

در حالی که هم اتصالات لوله آهنی چکش خوار و هم اتصالات لوله چدن داکتیل موجود است، خواص مکانیکی بهبود یافته و هزینه کمتر آهن داکتیل باعث تغییر به سمت استفاده بیشتر از آن ماده می شود.

در خرید لوله و اتصالات ساختمانی توجه داشته باشید که اتصالات فولادی (معروف به “لوله سیاه”) و لوله های گالوانیزه که در کارهای لوله کشی مسکونی و تجاری یافت می شود معمولاً ریخته گری می شوند و به عنوان “اتصالات آهنی چکش خوار” نامیده می شوند. ، امروزه معمولاً از اینها استفاده نمی شود زیرا رزوه کاری لوله های با قطر زیاد بی جهت دشوار در نظر گرفته می شود.

فولاد و آلیاژهای فولادی

توجه داشته باشید که در خرید لوله و اتصالات ساختمانی اتصالات لوله فولادی اغلب اکسترود می شوند یا بر روی سنبه از لوله های جوش داده شده یا بدون درز کشیده می شوند. در اندازه‌های کوچک‌تر، اغلب برای مطابقت با نخ‌های انتهای لوله، رزوه می‌شوند. با افزایش اندازه و فشار، آنها اغلب به دو روش جوش لب به لب یا جوش جوش در محل جوش داده می شوند. اتصالات جوش سوکت، معمولا فورج شده، محدود به قطر لوله های کوچکتر (تا NPS 4، اما معمولا NPS 2 یا کوچکتر) هستند و در طبقه بندی فشارهای 3000،

6000 و 9000 موجود هستند، مطابق با جدول 40، 80، و 160. لوله اتصالات سوکت با جوش های فیله ای در جای خود جوش داده می شوند، که آنها را نسبت به اتصالات جوش لب به لب ضعیف تر می کند، اما همچنان به اتصالات رزوه ای برای کارهای پیشرفته ترجیح داده می شود. نیاز به شکاف انبساط در اتصالات مانع استفاده از آنها در برنامه های غذایی با فشار بالا می شود.

اتصالات لوله و طول لوله که توسط جوش لب به لب به هم متصل می شوند

برای اطمینان از یکپارچگی اتصالات جوش داده شده نهایی، نیاز به آماده سازی انتهایی دارند.

از فلنج ها نیز استفاده می شود که بخش های فلنجی حاصل از لوله از طریق پیچ و مهره به هم متصل می شوند. استفاده از فلنج ها شکستن خط لوله را امکان پذیر می کند تا امکان تعویض شیرها و غیره فراهم شود. اکثر تجهیزات خط لوله مانند پمپ ها و کمپرسورها نیز به همین دلیل از طریق فلنج به هم متصل می شوند.

اتصالات فلنج

اتصالات فلنج از دیگر انواع اتصالات است که در خرید لوله و اتصالات ساختمانی در سبک های انگشت شماری موجود است که بر اساس فشار و دما درجه بندی می شوند. این سبک ها شامل لپ، گردن جوش، جوش سوکت، اتصال حلقه ای، پیچی و لغزنده است. فلنج رزوه ای فقط برای کاربردهای فشار کم تا متوسط مناسب است. سایر فلنج های جوش داده شده مختلف اجازه استفاده از فشارهای بالاتر را می دهند. فلنج های لبه دار اغلب در جایی استفاده می شوند که قطع و وصل مکرر باشد زیرا فلنج می تواند آزادانه بچرخد و تراز پیچ و مهره را ساده می کند. یک مورد خاص فلنج کور است که برای مهر و موم کردن انتهای خط لوله استفاده می شود اما اجازه می دهد تا بعداً به لوله یا قطعه دیگری متصل شود.

اتصالات فلنج

کاربرد فلنج ها

فلنج ها می توانند چندین روش مختلف برای آب بندی وجه های مجاور از جمله حلقه های  حلقه های مهر و موم و واشرها ترکیب کنند. حلقه های مهر و موم اتصال محکمی را ایجاد می کنند و برای همان تنش پیچ که به یک واشر سطح صاف اعمال می شود، می توانند در برابر فشار بالاتر مقاومت کنند.

شوند تا انتهای فلنجی با یکپارچگی معادل لوله جوش داده شود. فلنج های گردن جوش لب به لب به انتهای لوله های آماده شده مشابه اتصالات لوله فولادی ضد زنگ را می توان برای کاربردهای بهداشتی مانند فرآوری مواد غذایی و لبنیات استفاده کرد و معمولاً با گیره های اتصال سریع نصب می شود تا امکان جداسازی خط را برای تمیز کردن داخلی فراهم کند. فلنج‌های این سیستم‌های گیره به‌عنوان اجزای جوشی یا در بسیاری از موارد به‌عنوان ورقه‌ای، سه راهی و غیره با فلنج یکپارچه در اتصالات موجود هستند.

بخش‌های لوله‌های فلزی نیز ممکن است با استفاده از کوپلینگ‌های لوله و سایر اتصالات لوله رزوه‌دار استاندارد مانند درپوش‌های انتهایی لوله‌های فلزی یا زانوهای لوله 180 درجه ، به‌عنوان خطوط لوله به هم متصل و ساخته شوند.

غیر آهنی

جالب است که در خرید لوله و اتصالات ساختمانی بدانید اتصالات آلومینیومی معمولاً ریخته گری می شوند. آنها در تمام اشکال یا اشکال مشابه اتصالات فولادی موجود هستند. اتصالات رزوه‌ای آلومینیومی مانند کلاهک یا نوک پستان در دسترس هستند، همچنین اتصالاتی که ترکیبی از سبک‌های اتصال رزوه‌ای و لب به لب را دارند. گزینه های جوش سوکت نیز وجود دارد. جوشکاری اتصالات آلومینیومی معمولاً به فرآیند MIG یا TIG نیاز دارد

لوله آلومینیومی همچنین یک انتخاب محبوب برای استفاده در ایجاد نرده‌ها است و مجموعه‌ای از اتصالات برای کاربردهای ساختاری در دسترس هستند، هم از انواع قابل جوش و هم انواع لغزنده/گیره‌دار

اتصالات برنجی قرمز مانند نوک لوله های برنجی مطابق با قطر لوله موجود است و اغلب با لحیم کاری یا لحیم کاری مونتاژ می شوند.

بتن

اتصالات لوله بتنی در انواع سبک های مناسب برای کاربرد آنها در پروژه های عمرانی بزرگ مانند کنترل آب طوفان موجود است. جدای از اتصالات معمولی wyeاتصالات تخصصی شامل پورتال های سوراخ ابزار و سبک های مختلف طاق می شود. اتصالات معمولی از انتهای شانه‌ای روی اتصالات استفاده می‌کنند که با همتایان لوله‌های دریافت کننده جفت می‌شوند. یک واشر لاستیکی یک اتصال ضد نشتی را فراهم میکند.

پلاستیک ها

اگر در خرید لوله و اتصالات ساختمانی انتخاب شما اتصالات لوله پلاستیکی است. خوب است که بدانید اتصالات لوله پلاستیکی در هر دو نوع جوش سوکتی (که گاهی اوقات جوش حلال نامیده می شود) و رزوه ای موجود است که مورد اول رایج ترین است. اتصالات جوش سوکت به گونه ای طراحی شده اند که از نظر شیمیایی در محل خود جوش داده شوند و در نتیجه نصب را سریع و ساده انجام می دهند. لوله های پلاستیکی معمولاً به صورت خشک نصب می شوند، سپس علامت گذاری می شوند، زیرا حلال مورد استفاده برای اتصال آنها به ویژه سریع عمل می کند. کوپلینگ ها معمولاً برای اتصال و اتصال طول های مستقیم لوله به یکدیگر استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *