بررسی تفاوت های لوله تک لایه و پنج لایه قبل از خرید

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های ساختمان لوله‌کشی آن است. در هر ساختمانی که ساخته می‌شود، معمولاً باید سیستم فاضلاب و یا لوله‌کشی داخلی برای انتقال آب وجود داشته باشد. لوله هایی که در ساختمان سازی استفاده می شوند، ممکن است تک لایه و یا پنج لایه باشند. به همین منظور می خواهیم به بررسی تفاوت های لوله تک لایه و پنج لایه بپردازیم. این لوله‌ها باید به صورتی باشند که توانایی حمل و جابه‌جایی حجم زیادی از آب و فاضلاب را داشته باشند و همین‌طور در برابر گرما و سرمای آب نیز مقاومت خود را از دست ندهند. در  مقاله بررسی تفاوت های لوله تک لایه و پنج لایه قصد داریم درباره تفاوت‌های لوله تک‌لایه و پنج لایه صحبت کنیم و بررسی کنیم که کدام یک از این لوله‌ها برای چه کاری مناسب هستند. پس با ما همراه باشید.

تفاوت‌های لوله تک‌لایه و پنج لایه چیست؟

قبل از اینکه به بررسی تفاوت‌های لوله‌های تک‌لایه و پنج لایه بپردازیم، بهتر است بدانیم که این لوله‌ها چگونه هستند. لوله‌های تک‌لایه معمولاً لوله‌های PP یا لوله‌های سبز و سفید نامیده می‌شوند که PP مخفف پلی‌پروپیلن است. لوله‌های تک‌لایه اول به رنگ سبز بودند که به علت بو و مزه‌ای که به آب می‌دادند، به رنگ سفید تغییر پیدا کردند. شاید جالب باشد بدانید که قیمت لوله های تک لایه مانند، قیمت لوله پلیکا به نسبت لوله پنج لایه مناسب تر می باشند.

 لوله‌های پنج لایه نیز با استفاده از یک فناوری جدید با پنج لایه به وجود آمدند. لوله‌های تک‌لایه سبک هستند و می‌توان آن‌ها را در مصارفی که نیاز به وجود فشار زیاد نباشد، استفاده کرد اما لوله‌های پنج لایه مجموعی از پلیمر و فلز هستند که وزن بیشتری دارند ولی استحکام بالایی دارند و می‌توان از آن‌ها در مواقعی که نیاز به فشار بالا داریم استفاده کنیم. هم چنین در مقابل لوله‌های تک‌لایه کمتر ترک برمی‌دارند یا خورده می‌شوند که این هم یک تفاوت در نظر گرفته می‌شود. اما نصب لوله‌های تک‌لایه آسان‌تر از لوله‌های پنج لایه است. قبل از خرید لوله و اتصالات پنج لایه باید بدانید که لوله های پنج لایه هم چنین از دولایه آلومینیومی تشکیل شده‌اند که به لایه‌های دیگر لوله وصل شده‌اند و استحکام لاله را بالا برده‌اند.

مزایا و معایب لوله تک‌لایه چیست؟

در خصوص تفاوت های لوله تک لایه و پنج لایه باید بگوییم که، لوله‌های تک‌لایه معمولاً در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده می‌شود و برای انتقال آب در فضای داخلی از آن‌ها استفاده می‌شود. این لوله‌ها برای استفاده طولانی‌مدت مناسب هستند و می‌توانند تا بیشتر از 50 سال عمر کنند، اما به شرطی که دمای آبی که در آن‌ها در جریان است از 95 درجه بیشتر نشود و فشار بالا نیز به آن‌ها وارد نشود. همچنین قیمت لوله و اتصالات تک لایه به نسبت پنج لایه مناسب تر می باشد.

در زیر تعدادی از مزایا و معایب این لوله را بیان می‌کنیم:

 • فرسایش و پوسیدگی کمتری دارند.
 • به‌آسانی نصب می‌شوند.
 • موجودات زنده مانند جلبک در آن‌ها رشد نمی‌کنند.
 • رنگ سفید آن در آب مزه و بو ایجاد نمی‌کند.
 • خوردگی یا زنگ‌زدگی کمتری دارند.
 • انبساط طولی آن‌ها باعث کاهش استحکام آن‌ها می‌شود.
 • ممکن است در برابر فشار بالا از بین بروند.
 • از بست و چسباندن لوله به دیوار به‌خاطر انبساط طولی نمی‌توان استفاده کرد.
مزایا و معایب لوله تک‌لایه چیست؟

مزایا و معایب لوله پنج لایه چیست؟

زمانی که استفاده از لوله‌های تک‌لایه رایج شد، معایب آن نمایان شد و پیمانکاران به این نکته توجه کردند که از این لوله نمی‌توان در شرایط سخت‌تر و خاص‌تر استفاده شود به همین دلیل لوله‌های پنج لایه ساخته شد. این لوله‌ها هم فلزی هستند وهم پلیمری، به این معنا که می‌تواند سبک باشد و هم استحکام بیشتری داشته باشد. در زیر تعدادی از معایب و مزایای این لوله‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • عایق حرارت هستند و گرما را به بیرون انتقال نمی‌دهند.
 • آب در این لوله‌ها بسیار خوب انتقال پیدا می‌کند زیرا سطح داخل آن صاف است.
 • در سطح داخلی این لوله‌ها به علت متریال آن امکان تشکیل موجود زنده نیست.
 • عمر مفید بالایی دارند و می‌توان با خیال راحت از آن‌ها استفاده کرد.
 • می‌توانند فشار را تحمل کنند و در برابر شکستگی نیز مقاوم هستند.
 • اگر در مکان‌هایی نصب شده باشند که مواد شیمیایی از آن‌ها گذر کنند، مقاومت بالایی در برابر آن‌ها دارند.
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای نیز دارند.

معایب این لوله‌ها بسیار کم است یا بهتر است بگوییم که نباید عیبی داشته باشند، زیرا این لوله‌ها ارتقا یافته مدل تک‌لایه خود هستند و مشکلات آن‌ها را برطرف کرده‌اند، پس نباید عیبی داشته باشند.

کاربرد لوله تک لایه و 5 لایه در چیست؟

با اطلاع از تفاوت‌های لوله تک‌لایه و پنج لایه می‌توان از این موضوع آگاهی پیدا کرد که این لوله‌ها را در کجا می‌توان استفاده کرد. معمولاً از لوله‌های تک‌لایه برای استفاده‌های سبک‌تر مانند لوله‌کشی در آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی از آن‌ها استفاده می‌شود. این لوله‌ها برای انتقال آب گرم نیز مناسب هستند و بنابراین به لوله آب‌گرم‌کن‌ها و یا پکیج‌ها نیز متصل می‌شوند. از لوله‌های پنج لایه نیز در مصارف که نیاز به استحکام بیشتر و انتقال آب با فشار بالاتر وجود دارد استفاده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال ممکن است برای انتقال آب در یک روستا از لوله‌های پنج لایه استفاده شود. هم چنین اگر بخواهند از مکانی برای انتقال آب گرم استفاده کنند و گرمای آب نباید به سطح یا محیط اطراف لوله برسد نیز باید از لوله‌های پنج لایه استفاده کرد. اما باید بگوییم نوعی از لوله‌های پنج لایه وجود دارد که می‌تواند گرما را به بیرون انتقال دهد و از آن برای گرمایش از کف استفاده می‌شود. این لوله‌ها باید از نوع پنج لایه باشند، زیرا باید آب را با فشار از خود عبور دهند و هم‌زمان در مقابل گرمای بالای آن نیز مقاومت داشته باشند.

کاربرد لوله تک لایه و 5 لایه در چیست؟

قیمت کدام یک از این لوله‌ها به‌صرفه‌تر است؟

در هنگام مقایسه قیمت لوله تک‌لایه با پنج لایه باید بگوییم که، ممکن است در ابتدا با خود بگویید که قیمت لوله‌های تک‌لایه ارزان‌تر از پنج لایه است. اما فاکتورهایی وجود دارد که گاهی باعث می‌شوند تا لوله‌های تک‌لایه گاهی گران‌تر از پنج لایه به نظر برسند. به‌عنوان‌ مثال کیفیت موادی که برای ساخت لوله در نظر گرفته شده است باید در نظر گرفته شود. گاهی از موادی باکیفیت بالا برای لوله تک‌لایه استفاده شده که باعث بیشتر شدن قیمت آن می‌شود.

اما کیفیت متوسط آن مواد در لوله پنج لایه باعث ارزان‌تر شدن آن می‌شود. گاهی اوقات ممکن است لوله پنج لایه ساخت داخل کشور نباشد و وارداتی باشد که در این صورت از لوله‌های داخلی گران‌تر است. پس برای استفاده از این لوله‌ها باید فاکتورهایی که روی قیمت آن‌ها تأثیر می‌گذارند را نیز در نظر گرفت و بعد بر اساس مکان موردنیاز خود، لوله مناسب را خریداری کرد.

تفاوت جنس لوله‌های تک‌لایه و پنج لایه

همان‌طور که در بالا نیز بیان کردیم این لوله‌ها در جنس نیز با هم تفاوت دارند. به این صورت که لوله‌های تک‌لایه از یک‌لایه پلی‌پروپیلن ساخته شده است که همین یک‌لایه باعث انتقال آب شده و از آن استفاده می‌شود. اما لوله‌های پنج لایه هم از فلز و هم از پلیمر ساخته شده‌اند. فلز استفاده شده در این لوله‌ها آلومینیوم است که علاوه بر اینکه به لوله ای که با آلومینیوم یا آلیاژ آلومینیوم ساخته شده، استحکام داده است، وزن آن را نیز زیاد نکرده است.

در واقع دولایه آلومینیوم در بین لایه‌های پلیمر احاطه شده‌اند که توسط چسب و فناوری جوشکاری اولتراسونیک به هم متصل هستند. حتماً موقع خرید لوله‌ها به این موضوع توجه کنید، زیرا اگر جوشکاری باشد باعث می‌شود تا استحکام لوله بالاتر رود. لوله‌های یک‌لایه نیز معمولاً یک نوع سبزرنگ دارند که از آن‌ها برای انتقال آب‌های غیر آشامیدنی استفاده می‌شود. این نوع لوله قیمت کمتری دارد و می‌توان بر اساس نیاز از آن استفاده کرد.

سؤالات متداول

 1. آیا قیمت لوله و اتصالات در اینترنت موجود است؟ قیمت لوله و اتصالات از جمله قیمت لوله تک‌لایه و قیمت لوله پنج لایه در سایت‌های ارائه‌دهنده این نوع محصولات موجود است. شما برای استعلام قیمت می‌توانید نام این لوله‌ها را در گوگل جستجو کرده و از سایت‌های معتبر در این زمینه قیمت را بپرسید.
 2. آیا خرید لوله و اتصالات از خارج از کشور امکان‌پذیر است؟ اگر شما واردکننده عمده این لوازم باشید می‌توانید با برقراری ارتباط با شرکت‌های خارجی این محصولات را خریداری کنید. اما اگر به‌صورت تک و برای یک ساختمان می‌خواهید خرید انجام دهید، این روش پیشنهاد نمی‌شود.
 3. آیا تفاوت لوله تک‌لایه و پنج لایه به کیفیت آن‌ها نیز بستگی دارد؟ معمولاً لوله‌های پنج لایه به دلیل داشتن لایه‌های بیشتر باکیفیت‌تر از لوله‌های تک‌لایه هستند و تفاوت در این مورد نیز وجود دارد. اما ممکن است یک لوله تک‌لایه با مواد بهتری ساخته شده باشد و محکم‌تر باشد.