بررسی نکات مهم نکات مهم درباره تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80

امروزه در صنعت ساختمان‌سازی و یا صنایع مربوطه از لوله‌های پلی‌اتیلن، استفاده‌های فراوانی می‌شود.ویژگی ها و تفاوت این لوله ها مانند تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 که در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم، در انتخاب لوله مد نظرمان تاثیر بسزایی دارد. با گسترش فناوری پلیمر از روش پلیمریزاسیون برای لوله‌ها استفاده شد که باعث شد لوله‌های بتنی یا فلزی از بازار جمع شوند و استفاده از آن‌ها کم شود. این لوله‌های پلیمری انواع مختلف دارند که در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 استفاده شده در ساختمان‌سازی صحبت کنیم و با آن‌ها آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 را بیان کنیم، بهتر است اول درباره لوله‌های پلی‌اتیلن بیشتر بدانیم. این لوله‌ها از پلیمر شدن اتیلن به وجود می‌آیند و به pe معروف هستند. وجود پلیمر اتیلن در این لوله‌ها باعث می‌شود تا وزن آن‌ها سبک شود، استحکام بالا و کارایی بهتری داشته باشند.

از این لوله‌ها در صنعت برای گاز، آبرسانی و فاضلاب استفاده می‌شود. از پلی‌اتیلن‌های گازی معمولاً در صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود و برای انتقال گاز بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند. از نوع آبرسانی آن برای کشاورزی استفاده می‌شود و از تنوع فاضلاب برای جمع‌آوری فاضلاب و پسماند استفاده می‌شود. همچنین قیمت این لوله ها در مقایسه با قیمت لوله هایی مثل قیمت لوله پلیکا نیز نسبتا مناسب است.

مزایای لوله پلی‌اتیلن PE100 به PE80

همان‌طور که گفتیم به این لوله‌ها pe گفته می‌شود و این نام به‌عنوان یک شاخص نیز برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. لوله‌هایی که pe 80 دارند، ضخامت کمتری دارند و هم چنین استحکام آن‌ها نیز کمتر است اما چگالی بالاتری دارند، به همین دلیل ارزان‌تر نیز هستند. این نیز یکی از تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 می باشد. این ها مواردی هستند که بهتر است قبل از خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن به آن توجه داشته باشید.

لوله‌های pe100  از نظر چگالی مانند 80 هستند اما ضخامت و وزن کمتری دارند و تحمل فشار آن‌ها بیشتر است. هم چنین اگر موارد استفاده آن در معرض ماورا بنفش باشد، نسبت به این نور نیز مقاوم هستند.  

همان‌طور که در بالا بیان کردیم با گسترش فناوری پلیمر استفاده از این لوله‌ها زیاد شد، اما با تغییر ساختار در پلیمر آن‌ها، دانشمندان توانستند نوع بهتری را ارائه داده و مزایای بیشتری را برای استفاده‌کنندگان ایجاد کردند. در زیر تعدادی از مزایای لوله پلی‌اتیلن pe100 به pe80  را بررسی می‌کنیم:

  • با اینکه قطر خارجی یکسان برای هر دو لوله وجود دارد، اما ضخامت کمتر و مقاومت بالاتر را در فشارهای کاری یکسان دارد.
  • اگر فشار کاری بالا باشد استفاده از لوله pe100 پیشنهاد می‌شود، زیرا با وجود قطر خارجی یکسان تحمل فشار بالا را دارد.
  • به‌خاطر اینکه وزن لوله pe100 کمتر از pe80 است هم وزن سازه را کمتر کرده و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.
  • اگر ماده‌ای که از لوله رد می‌شود را سیال در نظر بگیریم، pe100 توانایی حمل سیالات بالاتری را دارد.

به همین خاطر است که وقتی صحبت از لوله در صنعت یا ساختمان‌سازی یا تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 می‌شود، مهندسان سعی می‌کنند اول به نوع pe100 توجه کنند و اگر این نوع در دسترس نبود و یا اینکه مناسب سازه یا کار موردنظر نبود بعد به سراغ pe80 بروند. همچنین هر چه قدر ویژگی های مثبت یک لوله بیشتر باشد به نسبت قیمت لوله و اتصالات آن نیز بیشتر می شود.

تفاوت قیمت لوله‌های pe100 و pe 80 چقدر است؟

یکی از مهم ترین تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 در قیمت آن ها می باشد. برای اینکه قیمت این لوله‌ها را بدانیم باید اول به قیمت مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها توجه کنیم. این دو لوله از دو گرید متفاوت از پلی‌اتیلن به وجود آمده‌اند. قیمت مواد تشکیل‌دهنده این گریدها ممکن است در بازار متفاوت باشند. گاهی ممکن است pe100 ارزان‌تر از pe80 باشد. اما گاهی برعکس این اتفاق می‌افتد. 

حتی ممکن است قیمت این دو لوله تفاوت چندانی با هم نداشته باشد، به همین دلیل در هنگام خرید حتماً باید قیمت روز این لوله‌ها بر اساس مواد سازنده آن‌ها کنترل شود و بعد اقدام به خرید انجام شود. البته باید موضوع کیفیت را نیز در این لوله‌ها در نظر گرفت. هرچقدر کیفیت مواد استفاده شده بالاتر رود، قیمت بالاتری نیز پیدا می‌کند.

معمولاً برای انتقال گاز از لوله‌های pe100 استفاده می‌شود که قیمت این نوع لوله برای گاز ارزان‌تر از بقیه است.

تفاوت قیمت لوله‌های pe100 و pe 80 چقدر است؟

کاربرد این لوله‌ها چیست؟

در بالا نیز در کنار بررسی تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80، این موضوع را بیان کردیم که از این لوله‌ها برای صنایع مختلف استفاده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهیم استحکام مجرای فاضلاب در یک ساختمان را بالا ببریم و با آسودگی خاطر این سیستم را داشته باشیم، بهتر است از لوله‌های پلی‌اتیلن pe80 در موارد کوچک‌تر و در موارد با فشار کاری بیشتر از pe100 استفاده کنیم.

اگر یک زمین کشاورزی داریم و باید آب را به همه جای زمین و یا باغ خود برسانیم، بازهم استفاده از این لوله‌ها و نوع pe100 آن توصیه می‌شود. هم چنین برای آبیاری متحرک مزارع نیز می‌توان از این لوله‌ها استفاده کرد.

برای انتقال گاز نیز از این لوله‌های بادوام استفاده می‌شود. استفاده از ین نوع لوله‌ها علی‌رغم قیمت بالاتری که دارند، باعث می‌شود تا خیال مصرف‌کننده راحت باشد و نیازی به تعویض آن‌ها وجود نداشته باشد.

اگر شرکتی توسعه‌دهنده اینترنت و مخابرات باشد و یا پیمانکار این شرکت‌ها باشد معمولاً از این لوله‌ها برای عبور خط‌های مخابراتی و فیبر نوری استفاده می‌کند. گاهی نیز ممکن است امکان تعویض لوله‌های فلزی وجود نداشته باشد، در این صورت از این لوله‌ها برای روکش لوله‌های فلزی استفاده می‌شود تا مقاومت آن‌ها را بالا ببرد.

معایب لوله pe100 به pe 80 در چیست؟

در کنار بررسی تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 در مطالب قبلی، بهتر است این موضوع را نیز بیان کنیم که در صنعت لوله‌های pe100 برای این منظور ساخته شدند تا نواقص pe80 را برطرف کنند. پس نباید معایبی داشته باشند. البته باید به این نکته توجه داشت که گاهی در بعضی از مکان‌ها ما مجبور هستیم که از لوله‌ها pe80 استفاده کنیم.

نوع 80 وزن سنگین‌تری نسبت به نوع 100 دارد به همین دلیل برای مکان‌هایی که ما نیاز به وزن بالا داریم می‌توانیم از آن استفاده کنیم. هم چنین در لوله‌های نوع 100 از پلیمر کمتری استفاده شده است به همین دلیل ماده در آن سریع‌تر حرکت می‌کند.

ممکن است ما بخواهیم یک مایع با فشار کم از لوله عبور کند به همین دلیل می‌توانیم از pe80 استفاده کنیم. گاهی اوقات قیمت لوله pe100 بیشتر از 80 می‌شود و شاید از نظر هزینه نیاز باشد که پول کمتری پرداخت کنیم، به همین خاطر بهتر است تا از لوله pe80 استفاده کنیم.

اما بازهم در کل مزایای pe100 از pe80  بسیار بیشتر است و همین‌طور کاربردی‌تر دیده می‌شود.

معایب لوله pe100 به pe 80 در چیست؟

چرا استفاده از لوله پلی‌اتیلن توصیه می‌شود؟

این نوع لوله‌ها از فناوری جدید استفاده می‌کنند. این فناوری باعث شده تا نواقص لوله‌های دیگر در این نوع لوله‌ها برطرف شود. به همین دلیل استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود. به‌عنوان‌مثال این لوله‌ها بهتر از لوله‌های دیگر نصب می‌شوند و گاهی به جوشکاری برای نصب احتیاج نیست.همچنین قیمت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 نیز با توجه به ویژگی ها و مزایایی که دارند مناسب می باشد. اگر از لوله‌هایی با طول بیشتر استفاده کنید، نیاز به نقاط اتصال سوکتی کمتری دارید به همین دلیل در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کنید. طول عمر این لوله‌ها نیز بیشتر از بقیه انواع آن است و می‌توان زمان زیادی را با آسودگی خاطر از آن‌ها استفاده کرد. هم چنین وزن آن‌ها نسبت به لوله‌های قدیمی سبک‌تر است و از این نظر نیز می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد. گاهی اوقات قیمت این نوع لوله‌ها نیز نسبت به نوع قدیمی آن کمتر می‌شود و نیازی نیست تا هزینه زیادی را برای سیستم لوله‌کشی در نظر بگیریم که این مورد همیشه بیشتر از بقیه موردتوجه افراد قرار می‌گیرد.

سؤالات متداول

  1. خرید لوله و اتصالات پلی‌اتیلن به چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟ برای خرید لوله‌های پلی‌اتیلن می‌توانید به فروشگاه‌های حضوری مراجعه کنید و با نمونه این لوله‌ها از نزدیک نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید. هم چنین می‌توان این لوله‌ها را به‌صورت اینترنتی نیز خریداری کرد و سفارش‌ها لازم را از طریق سایت یا تلفنی انجام داد و بعد لوله‌ها را در محل ساخت‌وساز تحویل گرفت.
  2. قیمت لوله و اتصالات pe100 و pe80 را از کجا به دست آوریم؟ برای اطلاع از قیمت‌های این نوع لوله‌ها می‌توانید از فروشگاه‌ها حضوری، کاتالوگ مربوط به این محصولات را گرفته و یا اینکه از خود فروشنده بپرسید. هم چنین برای سهولت کار می‌توانید نام این محصولات را در اینترنت جستجو کرده و لیست قیمت آن‌ها را تماشا کنید. البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که قیمت به‌روز باشد.
  3. تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80 در تولید لوله‌های پلی‌اتیلن در کدام مورد بیشتر است؟ تفاوت این دو نوع از لوله‌های پلی‌اتیلن در چگالی آن‌ها بیشتر موردتوجه است. چگالی زیاد یک لوله باعث وزن زیاد آن می‌شود اما چینش گریدهای اتیلن در کنار هم برای pe100 باعث می‌شود تا علی‌رغم وزن کمی که پیدا می‌کند، استحکام بالاتر داشته باشد.