بررسی تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی

در این مقاله به بررسی وجه مشترک لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی، موارد استفاده هر یک از آنها و تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی میپردازیم.

گروه ساختمانی حارث با بیش از دو دهه تجربه در کمک کردن هموطنان عزیزمان در خرید لوله و اتصالات و… همچنان به راهنمایی کردن شما برای خریدی بهتر و به مراتب مناسب تر ادامه می دهد

وجه اشتراک لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی

لوله PVC و PE هر دو از مواد ترموپلاستیک تشکیل شده اند. پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی اتیلن (PE). هر دوی این مواد را می توان برای اکستروژن لوله با نتایج عالی نسبت به مواد لوله سنتی مانند بتن و فولاد استفاده کرد.
لوله های پلی اتیلن و پی وی سی معمولاً برای انتقال حجم زیادی از مایع (آب، کود، مواد شیمیایی خطرناک) با سرعت بالا استفاده می شوند. لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های بتنی یا فلزی سنتی می توانند این سرعت را با کشش و تلاطم کمتری حفظ کنند و مقاومت بیشتری در برابر رسوب و رسوب دارند.
لوله های پلی اتیلن و پی وی سی نیز در حفظ دمای یکنواخت در سراسر سیستم خط لوله بهتر عمل می کنند و در برابر تعدادی از مواد شیمیایی، عوامل محیطی شدید و قارچ های تهاجمی در خاک مقاوم هستند. هر دو لوله پلی اتیلن و پی وی سی را می توان در مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار داد و به عنوان یک راه حل لوله کشی مقرون به صرفه برای هر کاربرد عمل می کند.

برنان

پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید یا PVC هر دو پلاستیکی هستند که از طریق مکانیزمی به نام پلیمریزاسیون رادیکال تشکیل می شوند. شرایط واکنش مورد استفاده برای هر یک متفاوت است، همانطور که ساختار، خواص و استفاده از مواد نهایی متفاوت است. هر دو پلیمر مواد شیمیایی هستند که شما همیشه در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می کنید.
ساختار اتمی زنجیره‌های بلند اتم‌های کربن PVC را تشکیل می‌دهند، جایی که هر اتم کربن دیگر یک اتم کلر به آن متصل است. در مقابل، پلی اتیلن زنجیره بزرگی از اتم‌های کربن است که فقط اتم‌های هیدروژن به آن متصل هستند. هیچ اتمی از کلر، اکسیژن یا هر عنصر دیگری وجود ندارد.
در حالی که PVC همیشه ساختار اولیه یکسانی دارد، پلی اتیلن بر اساس درجه انشعاب از زنجیره اصلی در هر پلیمر به چندین نوع مختلف تبدیل می شود. برخی از انواع پلی اتیلن، مانند پلی اتیلن با چگالی کم، دارای انشعاب بالایی هستند، در حالی که انواع دیگر ساختار بدون انشعاب بیشتری دارند.

برنان

پلیمریزاسیون رادیکال

تولیدکنندگان پلی اتیلن و پی وی سی را از طریق پلیمریزاسیون رادیکال ایجاد می کنند که در آن نوعی پراکسید به دو رادیکال تقسیم می شود. یکی از این رادیکال ها به گروه کربن با پیوند دوگانه حمله می کند، که اکنون تبدیل به یک رادیکال می شود و می تواند به نوبه خود به سایر گروه های کربنی با پیوند دوگانه حمله کند. PVC با این حال، از زیر واحدهای وینیل کلرید تشکیل شده است. هر مونومر وینیل کلرید دارای یک جفت کربن با پیوند دوگانه است که یک اتم کلر به یکی از آنها متصل است. پلی اتیلن از زیر واحدهای اتیلن به دست می آید. کاتالیزورهای ویژه ای که هنگام ساخت پلی اتیلن استفاده می شوند تضمین می کنند که زنجیره بدون انشعاب باقی می ماند، در حالی که هیچ کاتالیزوری با خواص PVC مورد نیاز نیست
بنابراین، با تمام شباهت‌های بین PE و PVC چه چیزی واقعاً این دو نوع لوله را متمایز می‌کند؟

پلیمریزاسیون رادیکال

موارد استفاده از لوله های پی وی سی

PVC از جمله تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی این است که یک ترموپلاستیک سبک، ارزان و سفت و سخت است که به دلیل سختی مواد در حالت خام، به اکسترودر لوله دو پیچی نیاز دارد. لوله های ساخته شده از PVC نسبت به لوله پلی اتیلن حساسیت کمتری نسبت به انبساط حرارتی (ازدیاد طول) دارند. بنابراین، یک سیستم لوله پی وی سی در معرض نوسانات دمای خارجی یا داخلی بهتر از آسیب احتمالی ناشی از جمع شدن و انبساط لوله ها محافظت می شود. اعوجاج حرارتی PVC در دمای بیش از 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) شروع می شود و قرار گرفتن بیش از حد در معرض سرما می تواند باعث شکنندگی لوله در هنگام یخ زدن شود. بنابراین، PVC برای کاربردهایی مانند زهکشی آشپزخانه یا تاسیساتی که در معرض آب و هوای سخت قرار دارند مناسب نیست

در واقع برخی از انواع PVC از دیگر تفاوت لوله پی وی سی و پلی اتیلن این است که به دلیل ترکیبات شیمیایی برای آب آشامیدنی مناسب نیستند، در حالی که انواع دیگر برای استفاده از آب آشامیدنی تایید شده اند. کاربردهای متداول شامل فاضلاب، شبکه آب، زهکشی/پسماند/تهویه هوا و آبیاری است. از آنجایی که پی وی سی به نور UV حساس است، اگر در بالای زمین استفاده شود، باید دارای تثبیت کننده ها و بازدارنده های UV باشد و ممکن است نیاز به رنگ آمیزی با رنگ لاتکس مبتنی بر آب داشته باشد.

از دیگر تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی میتوان گفت لوله پی وی سی به دلیل صلبیت آن نمی تواند کویل شود و باید در بخش های صلب حمل شود. این سختی کل پاهای خطی لوله را که می توان در یک زمان ذخیره و حمل کرد محدود می کند و هزینه های حمل و نقل را افزایش می دهد. لوله پی وی سی به اتصالات در هر بخش صلب نیاز دارد، که نصب را کار فشرده می کند و خطر نشت و خرابی اتصالات را در هر نقطه اتصال افزایش می دهد.

از دیگر تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی؛ از آنجایی که پی وی سی سفت است، می تواند نصب را روی زمین ناهموار دشوار کند و برای ایجاد نتایج رضایت بخش، نیاز به تراز کردن زمین دارد. اگر درجه مورد نیاز باشد، PVC درجه را پس از نصب به خوبی حفظ می کند. با این حال، بر خلاف لوله پلی‌اتیلن انعطاف‌پذیر، به دلیل استحکام آن، پی وی سی در زمان آویزان کردن تنها به تکیه‌گاه‌های متناوب نیاز دارد.

موارد استفاده از لوله پلی اتیلن

موارد استفاده از لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن انعطاف پذیر است و به عنوان یک قطعه لوله پیوسته که می تواند به طول برش داده شود، تولید می شود. از آنجایی که لوله پلی اتیلن انعطاف پذیر و سبک است (در مقایسه با مواد سنتی مانند بتن و فولاد)، می توان لوله پلی اتیلن را در کلاف ها ذخیره و حمل کرد یا به صورت برش برش داد. زمین ناهموار نیز کمتر نگران کننده است، زیرا لوله پلی اتیلن انعطاف پذیر به راحتی تپه ها، دره ها و موانع را در خود جای می دهد و همین میتواند از علت تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی باشد.

اتصالات و اتصالات لوله مورد نیاز نیست

به جای اتصالات مکرر و نوسانات قیمت لوله و اتصالات، پلی اتیلن را می توان با هم ذوب کرد و یک سیستم پیوسته و عملاً بدون نشتی ایجاد کرد و نصب کارآمدتر و اقتصادی تر را ایجاد کرد، که از جمله موارد تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی محسوب میشود. در حالی که فیوزینگ به ابزار خاصی نیاز دارد، اتصالات و اتصالات کمتر باعث کاهش افت سرعت آب و اصطکاک می شود که می تواند باعث کاهش فشار روی سیستم شود. این بدان معناست که انرژی کمتری برای راه اندازی پمپ ها مصرف می شود.

اتصالات و اتصالات لوله مورد نیاز نیست

لوله پلی اتیلن انعطاف پذیر است

انعطاف پذیری آن به چاله های ورودی کوچکتر اجازه می دهد که به کاهش ناراحتی های جامعه محلی اطراف در هنگام نصب و نگهداری کمک می کند و میتواند از تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی به حساب آید. این ویژگی ها PE را برای روش های نصب بدون ترانشه نیز ایده آل می کند.

دوام و عمر کارایی طولانی

پلی اتیلن همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر رشد آهسته ترک (SCG) و انتشار سریع ترک (RCP) نشان می دهد و این خواص را در طیف وسیعی از دماها از جمله دماهای بسیار پایین حفظ می کند. مزایای ویژگی فنی شامل نشت، ترک، ترکیدگی، پارگی، سوراخ شدن و مقاومت شیمیایی است که باعث می شود پلی اتیلن برای طیف گسترده ای از کاربردها مناسب باشد.
پلی اتیلن دارای چقرمگی، دوام و طول عمر عالی است و مطالعات نشان می دهد امید به زندگی بیش از 100 سال است. بنابراین، جابجایی آسان است و سیستم ها می توانند عمر عملکرد طولانی داشته باشند.
در حالی که لوله پی وی سی به عنوان یک گزینه مواد کم هزینه برای سیستم های تحت فشار و/یا معلق که از نوسانات شدید دما عاری هستند ایده آل است. لوله پلی اتیلن برای پروژه هایی که شامل آب آشامیدنی، قرار گرفتن در معرض دماهای شدید یا جاهایی که نیاز به نصب درجه بندی نشده یا بالای زمین است، انتخاب مناسبی است.

 

فناوری لوله 3 لایه

هر دو PVC و PE انتخاب های مناسبی برای تولیدکنندگانی هستند که می خواهند از مزایای صرفه جویی در هزینه، تطبیق پذیری و مزایای سازگار با محیط زیست فناوری لوله 3 لایه استفاده کنند مثل قیمت لوله پلیکا . لوله های 3 لایه با استفاده از سر قالب مخصوص 3 لایه تولید می شوند که یک لایه داخلی و خارجی جدا شده توسط هسته ای از مواد مختلف را بیرون می کشد. لوله های سه لایه می توانند استانداردهای فنی یک لوله پلیمری تک لایه با کیفیت بالا را با هزینه کمتر با استفاده از مواد هسته ارزان قیمت، به طور کلی دوباره آسیاب کنند، برآورده کنند. لوله سه لایه همچنین تطبیق پذیری بیشتری را با امکان انتخاب مواد لایه برای مقابله با چالش های محیطی و جابجایی سیال فراهم می کند.
ماشین آلات اکستروژن لوله پلی اتیلن و پی وی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *