بررسی تفاوت لوله درزدار و بدون درز

تفاوت لوله درز دار و بدون درز

بررسی تفاوت لوله درزدار و بدون درز

تفاوت لوله درزدار و بدون درز چیست؟ از تعریف آنها می توان دریافت که یکی فاقد شکاف و دیگری دارای شکاف است. و لوله فولادی بدون درز از سطح بیرونی قابل مشاهده است، هیچ شکافی در کل بدن وجود ندارد. لوله فولادی درزدار دارای شکاف جوش است. قیمت لوله های فولادی بدون درز به طور کلی بالاتر از لوله های فولادی جوش داده شده است. لوله های فولادی بدون درز به طور کلی در کارخانه ها استفاده می شود. لوله های فولادی بدون درز به طور کلی در ساخت و ساز استفاده می شود. در تفاوت لوله درزدار و بدون درز مقاومت فشار لوله های فولادی بدون درز بیشتر از لوله های درزدار است.

تعریف لوله فولادی بدون درز

لوله های فولادی بدون درز از فولاد دور کامل سوراخ می شوند . با توجه به روش تولید، لوله های فولادی بدون درز را می توان به لوله های فولادی بدون درز نورد گرم، لوله های فولادی بدون درز نورد سرد، لوله های فولادی بدون درز سرد، لوله های فولادی بدون درز اکسترود شده و لوله های بالا تقسیم کرد. لوله های فولادی بدون درز با توجه به شکل مقطع به دو نوع گرد و خاص تقسیم می شوند. لوله های مخصوص شکل دارای لوله های مربع، بیضوی، مثلثی، شش ضلعی، خربزه ای، ستاره ای شکل و لوله های پره ای هستند. حداکثر قطر 900 میلی متر و حداقل قطر 4 میلی متر است. با توجه به کاربردهای مختلف، لوله های فولادی بدون درز دیواره ضخیم و لوله های فولادی بدون درز جدار نازک وجود دارد. لوله های فولادی بدون درز عمدتاً به عنوان لوله های حفاری زمین شناسی نفت استفاده می شود.

کاربرد لوله فولادی بدون درز

لوله های فولادی بدون درز همه منظوره از فولاد ساختاری کربن معمولی، فولاد ساختاری کم آلیاژ یا فولاد ساختاری آلیاژی با بیشترین خروجی نورد می شوند و عمدتاً به عنوان خطوط لوله یا قطعات ساختاری برای انتقال سیالات استفاده می شوند.

برای خرید لوله و اتصالات کلیک کنید.

سه نوع عرضه با توجه به اهداف مختلف وجود دارد

آ. عرضه با توجه به ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی؛

ب. با توجه به عملکرد مکانیکی؛
ج. با توجه به عرضه تست فشار آب

لوله های بدون درز ویژه شامل لوله های بدون درز برای دیگهای بخار، برق شیمیایی و الکتریکی، لوله های فولادی بدون درز برای زمین شناسی، و لوله های بدون درز برای نفت.
از جمله تفاوت لوله درزدار و بدون درز این است که لوله های فولادی بدون درز دارای بخش توخالی هستند و در مقادیر زیادی به عنوان خطوط لوله برای انتقال سیالات مانند خطوط لوله برای انتقال نفت، گاز طبیعی، گاز، آب و برخی مواد جامد استفاده می شوند. در مقایسه با فولاد جامد مانند فولاد گرد، لوله فولادی در صورت یکسان بودن مقاومت خمشی و پیچشی وزن سبک تری دارد و فولاد مقرون به صرفه است.
به طور گسترده در ساخت قطعات ساختاری و قطعات مکانیکی مانند لوله های مته نفت، شفت های انتقال خودرو، قاب دوچرخه و داربست های فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز استفاده می شود. از لوله های فولادی برای ساخت قطعات حلقه استفاده می شود که می تواند استفاده از مواد را بهبود بخشد، فرآیندهای تولید را ساده کند و در مواد و پردازش صرفه جویی کند. ساعات کار، لوله های فولادی به طور گسترده ای برای ساخت استفاده می شود.

تعریف لوله فولادی بدون درز

تعریف لوله فولادی جوش داده شده

لوله های فولادی جوش داده شده به لوله های فولادی با درزهای روی سطح گفته می شود که پس از خم شدن و تغییر شکل نوارهای فولادی یا صفحات فولادی به شکل های گرد یا مربعی جوش داده می شوند. بلنک های مورد استفاده برای لوله های فولادی جوش داده شده، صفحات فولادی یا فولادهای نواری هستند.
از دهه 1930، با توسعه سریع نوار با کیفیت بالا، تولید نورد پیوسته، و پیشرفت فناوری جوش و بازرسی، کیفیت جوش ها به طور مداوم بهبود یافته است و تنوع و مشخصات لوله های فولادی جوش داده شده افزایش یافته و جایگزین بدون درز شده است. لوله های فولادی در زمینه های بیشتر و بیشتر. لوله های فولادی جوشی نسبت به لوله های فولادی بدون درز هزینه کمتر و راندمان تولید بالاتری دارند.
روش طبقه بندی لوله های فولادی جوش داده شده
با توجه به روش های مختلف جوشکاری، می توان آن را به لوله های جوش داده شده قوس الکتریکی، لوله جوش داده شده با فرکانس بالا یا مقاومت کم فرکانس، لوله جوش گاز، لوله جوش کوره، لوله Bondi و غیره تقسیم کرد.

لوله

لوله فولادی جوش داده شده الکتریکی: مورد استفاده در حفاری نفت و ساخت ماشین آلات

لوله های جوشی کوره:

می توان از آنها به عنوان لوله های گاز آب و غیره استفاده کرد، لوله های جوشی طولی با قطر بزرگ برای حمل و نقل نفت و گاز با فشار بالا و غیره استفاده می شود. لوله های جوش مارپیچی برای حمل و نقل نفت و گاز، شمع لوله، پایه پل و غیره استفاده می شود
با توجه به شکل جوش، می توان آن را به لوله جوش داده شده درز مستقیم و لوله جوش مارپیچی تقسیم کرد.

لوله های جوش داده شده طولی:

فرآیند تولید ساده است، راندمان تولید بالا است، هزینه کم است و توسعه سریع است.

لوله های مارپیچی جوش داده شده:

استحکام عموماً بیشتر از لوله های جوش داده شده درز مستقیم است. برای تولید لوله های جوشی با قطر لوله بزرگتر می توان از بلنک باریکتر و برای تولید لوله های جوشی با قطر لوله های مختلف از بیلت با همان عرض نیز استفاده کرد. اما در مقایسه با لوله درز مستقیم با همان طول، طول جوش 30-100٪ افزایش می یابد و سرعت تولید کمتر است. بنابراین، بیشتر لوله های جوش داده شده با قطر کوچکتر از جوش درز مستقیم استفاده می کنند و لوله های جوش داده شده با قطر بزرگ عمدتاً از جوش مارپیچی استفاده می کنند.
با توجه به هدف، آن را به لوله های جوش داده شده عمومی، لوله های جوش داده شده گالوانیزه، لوله های جوش داده شده با اکسیژن، پوشش سیم، لوله جوش داده شده متریک، لوله غلتکی، لوله پمپ چاه عمیق، لوله خودرو، لوله ترانسفورماتور، نازک جوش داده شده الکتریکی تقسیم می شود. لوله های دیواری، لوله های مخصوص جوش داده شده الکتریکی و لوله های جوشی مارپیچی
با توجه به شکل انتهایی، آن را به لوله جوش گرد و لوله جوش مخصوص شکل (مربع، تخت و غیره) تقسیم می کنند.
GB/T3091-1993 (لوله فولادی جوش داده شده گالوانیزه برای انتقال سیال کم فشار). عمدتاً برای حمل و نقل آب، گاز، هوا، روغن، گرم کردن آب گرم یا بخار، و سایر سیالات به طور کلی با فشار پایین و اهداف دیگر استفاده می شود. ماده نماینده آن فولاد درجه Q235A است
GB/T3092-1993 (لوله فولادی جوش داده شده گالوانیزه برای حمل و نقل سیال کم فشار). عمدتاً برای انتقال آب، گاز، هوا، روغن، گرم کردن آب گرم یا بخار و سایر سیالات به طور کلی فشار پایین و اهداف دیگر استفاده می شود. ماده نماینده آن فولاد درجه Q235A است
GB/T14291-1992 (لوله فولادی جوش داده شده برای حمل و نقل سیال معدن). به طور عمده برای لوله های فولادی جوش داده شده درز مستقیم برای فشار معدن، زهکشی و تخلیه گاز شفت استفاده می شود. ماده نماینده آن Q235A، فولاد درجه B است GB/T14980-1994 (لوله فولادی جوش داده شده برقی با قطر بزرگ برای انتقال سیال کم فشار). عمدتاً برای انتقال سیالات کم فشار مانند آب، فاضلاب، گاز، هوا، بخار گرمایش و سایر اهداف استفاده می شود. ماده نماینده آن فولاد درجه Q235A است. برای مشاهده قیمت لوله و اتصالات کلیک کنید

تفاوت لوله درزدار و بدون درز

تفاوت در طبیعت

آ. از جمله تفاوت لوله درزدار و بدون درز این است که لوله فولادی بدون درز ساخته شده از یک تکه فلز بدون درز روی سطح است.

ب. از دیگر تفاوت لوله درزدار و بدون درز میتوان گفت لوله های فولادی جوش داده شده از نوارهای فولادی یا صفحات فولادی که خم شده و به شکل های گرد یا مربع تغییر شکل می دهند و سپس به لوله های فولادی با درزهای روی سطح جوش داده می شوند.

تفاوت در ویژگی

آ. از جمله تفاوت لوله درزدار و بدون درز این است که لوله فولادی بدون درز حداکثر قطر 650 میلی متر و حداقل قطر 0.3 میلی متر است. با توجه به کاربری های مختلف، لوله های جدار ضخیم و لوله های جدار نازک وجود دارند.

به لوله های فولادی جوش داده شده: لوله های فولادی با جوش تی در شرایطی که حاوی نیکل باشند، در محیط های اسیدی مقاومت در برابر خوردگی قوی دارند. در محیط‌های حاوی اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک، هر چه مقدار نیکل در لوله‌های فولادی با جوش T بیشتر باشد، مقاومت نقش متفاوت است

ب. لوله های فولادی بدون درز: لوله های فولادی بدون درز عمدتاً به عنوان لوله های حفاری زمین شناسی نفت، لوله های ترک خوردگی برای پتروشیمی ها، لوله های دیگ بخار، لوله های بلبرینگ و لوله های فولادی ساختاری با دقت بالا برای خودروها، تراکتورها و هوانوردی استفاده می شوند و این مورد از جمله تفاوت لوله درزدار و بدون درز است.

به لوله های فولادی جوش داده شده: لوله های فولادی جوش داده شده الکتریکی در حفاری نفت و ساخت ماشین آلات و غیره استفاده می شود. لوله های جوش داده شده در کوره را می توان به عنوان لوله گاز آب استفاده کرد و لوله های جوش داده شده طولی با قطر بزرگ برای حمل و نقل نفت و گاز با فشار بالا استفاده می شود. لوله های جوش مارپیچی برای حمل و نقل نفت و گاز، شمع لوله، پایه پل و غیره استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *