چگونگی تعمیر لوله پی وی سی و معرفی 3 روش تعمیر آن

درست است که لوله های PVC انقدر مقاوم هستند که معمولا خراب نمی شوند اما بد نیست درباره تعمیر لوله پی وی سی هم صحبت کنیم که اگر مشکلی هم پیش آمد بینیم چگونه می شود آن را رفع کرد. خرابی لوله چیزی نیست که هیچوقت پیش نیاید. گاهی وقت ها شما اگر بهترین و مرغوب ترین لوله را هم برای صنعت خود انتخاب کرده باشید، باز هم ممکن است برای لوله مشکلی بوجود بیاید که مجبور شوید آن را تعمیر کنید. مسلما “تعمیر لوله پی وی سی” چیزی نیست که همیشه بخواهیم با آن درگیر باشیم. ولی هیچ چیز هم غیر ممکن نیست و حادثه همیشه ممکن است پیش بیاید و ممکن است به هیچ عنوان ما نتوانیم از وقوع حادثه پیشگیری کنیم و مجبور به تعمیر شویم. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

تعمیر لوله پی وی سی چگونه است؟

یکی از دلایل محبوبیت لوله پی وی سی به علاوه نصب راحت و آسان آن، مقاومت و دوام آن است. قیمت لوله پلیکا با توجه به ویژگی هایی که دارد بسیار مناسب است. لوله PVC اگر به طور اصولی و توسط افراد ماهر نصب بشود، هرگز نیاز به تعمیر نخواهد داشت. اما بعضی وقت ها ممکن است تغییراتی مانند تغییر محیط های نصب و یا خطا های انسانی، باعث شوند که تعمیر لوله پی وی سی در دستور کار قرار بگیرد و ناچار شویم که “تعمیر لوله پلیکا سوراخ شده” را خودمان انجام دهیم.

شاید جالب باشد که قبل  از خرید لوله و اتصالات به این مسئله توجه داشته باشید که سیستم های لوله گذاری که به صورت مکانیکی با تکنیک های رزو ها و فلنجی اتصال پیدا می کنند، شبیه به سیستم های لوله گذاری غیر پلاستیکی تعمیر می شوند و تعمیر لوله پی وی سی ، چندان تفاوتی با تعمیر دیگر لوله ها ندارد. البته که مسلما به خاطر متریال این نوع لوله ها، گاهی ممکن است تعمیر لوله پی وی سی با تفاوت هایی به نسبت دیگر لوله ها انجام شود که چند نوع از این روش های تعمیر را برای شما قرار است در اینجا بازگو کنیم. در نظر داشته باشید که این روش ها بهتر است توسط افراد ماهر و کاربلد انجام شود چون همه این روش های تعمیر، روش های اصولی با ابزار آلات حرفه ای هستند و ممکن است همه از پس آن ها برنیایند. 

در این مقاله به سه تا از این روش ها و در واقع سه تا از کار هایی که برای تعمیر لوله پی وی س می شود انجام داد اشاره خواهیم کرد. روش هایی مثل جوشکاری ماهیچه ای یا همان جوشکاری نواری، استفاده از کیت های تعمیر لوله و تعمیر محل اتصال مدفون که هرکدام شیوه و روش خاص خودشان را دارند. 

به طور کلی توجه داشته باشید که هر چه قدر ویژگی های مثبت لوله ها بیشتر باشد به نسبت نیز قیمت لوله و اتصالات نیز بالاتر می رود.

تعمیر لوله پی وی سی چگونه است؟

جوشکاری ماهیچه ای(جوشکاری نواری) به چه صورت انجام می شود؟

در تعمیر لوله پی وی سی اگر در سامانه های لوله گذاری چسبی نشت های کوچک اتفاق بیفتد، ممکن است لازم شود که از جوشکاری درز استفاده شود. اگر نشتی محل اتصال، جریان یکنواخت و زیادی از سیال را به همراه خود داشت، در آن صورت جوشکاری درزی را نباید انجام بدهید. در اینجور مواقع، شما باید محل اتصال را برش دهید و سپس آن را جایگزین کنید. برای جوشکاری پی وی سی از میله/الکترود جوشکاری PVC و گاز داغ که همان هوا یا نیتروژن است برای ایجاد جوس سطحی استفاده کنید. جوش پلاستیکی بر خلاف فلز، به اندازه مواد اصلی چندان قوی نیست. به همین دلیل هستش که جوشکاری نواری، به عنوان یک تکنیک تعمیر فقط برای نشت های بسیار جزئی در سامانه های لوله گذاری با فشار پایین هستش که توصیه می شود. یکی از نکته هایی که باید قبل از تعمیر نشت محل اتصال بدانید این است که باید اطمینان حاصل کنید که محل اتصال آماده جوشکاری، کاملا خشک باشد. به طور کلی می توان گفت مراحل جوشکاری درزی به شکل زیر می باشد: 1-باقی مانده اضافی چسب را در محل اتصال لوله تمیز می کنیم و مطمئن می شویم محل اتصال رطوبت ندارد. 2-میله/الکترود جوشکاری که مشابه با مواد لوله است را با زاویه 45 درجه برش می دهیم. 3-با استفاده از تفنگی مناسب، جوشکاری با هوای داغ و یکنواخت نگه داشتن گرما و فشار هوای روی الکترود، یک پاس جوش پایه در ناحیه آماده سازی شده ایجاد می کنیم. 4-پس های جوش اضافه را به پاس جوش پایه اعمال می کنیم که تعداد پاس های جوش بسته به اندازه لوله متفاوت است.

جوشکاری ماهیچه ای(جوشکاری نواری) به چه صورت انجام می شود؟

تعمیر لوله پی وی سی بوسیله کیت های تعمیر

این کیت ها معمولا توسط تولید کنندگان ارائه نمی شوند و تعداد کمی از تولید کنندگان این کیت ها را در اختیار دیگران قرار می دهند. این کیت ها شامل یک توپی اپوکسی قابل شکل دهی، نوار فعال شونده با آب از نوع الیاف شیشه بافته شده غنی از یورتان و دستکش است. بسیاری از کیت های تعمیر توسط ANSI/NSF 61 تاییده شده است. بسته به شرایط آب و هوایی می شود گفت که زمان چسبندگی، 3 تا 5 دقیقه تخمین زده می شود، در حالی که زمان لازم برای پخت رزین اپوکسی، به منظور انجام آزمون تعمیر، معمولا چیزی حدود 30 دقیقه می باشد. برای اطمینان از سازگاری مواد و محدودیت های احتمالی فشار و دما، حتما با تولید کننده کیت در تماس باشید.

تعمیر کردن محل اتصال مدفون در تعمیر لوله PVC

اگر بخواهیم هزینه مواد و کارگر را در نظر بگیریم، بهتر است که نصاب، محل اتصال معیوب را برش بدهد و با مصالح لوله کشی جدید، خصوصا برای لوله های زیرزمینی جایگزین کند. با این وجود، کوپلینگ های تعمیری واشردار، برای تعمیر در دسترس اس که برای تعمیر بخش های آسیب دیده لوله کشی، به طور موفقیت آمیز، مورد استفاده قرار گرفته است. مزیت این کوپلینگ ها این است که از هیچ گونه جسب حلالی برای نصب کردن استفاده نمی کنند و امکان تست فوری سامانه بعد از انجام تعمیر هم وجود دارد.