روش های تست لوله کشی فاضلاب

در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع تست لوله کشی فاضلاب آشنا کنیم. این تست لوله کشی فاضلاب در حین کار لوله­ های فاضلاب و تهویه به صورت قسمت به قسمت یا تمام لوله ­ها با آب یا هوا و برای اطمینان از آب­ بندی و گازگیری سیستم فاضلاب انجام می شود. چرا که قبل از اتمام لوله­ کشی فاضلاب و تمام کردن کار، برای مطمئن شدن از انجام کار به شیوه صحیح لازم است که تست لوله کشی فاضلاب را انجام دهید. برای انجام این تست ها باید مهارت های لازم را داشته باشید و در صورت نداشتن علم و مهارت کافی از انجام آن ها خودداری کنید و کار را به شخصی با مهارت کافی و کار بلد بسپارید که این کار را برای شما و ساختمان محل زندگی یا کارتان انجام دهد. همینطور اگر قصد این کار را دارید می‌توانید با خیالی راحت قیمت لوله و اتصالات خود را به ما بسپارید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

تست لوله کشی فاضلاب
برای اطلاع از قیمت لوله پلیکا
با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید
حارث گروپ

روش تست لوله کشی فاضلاب

قبل از نهایی کردن لوله کشی ساختمان و اجرای آن ما باید با انجام تست هایی از سلامت و درست بودن و اجرای صحیح کار های اعمال شده اطمینان پیدا کنیم. روش تست لوله کشی فاضلاب به چندین صورت انجام می‌شود که ما در این مقاله قصد داریم به اصلی ترین آن ها بپردازیم و هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم و نحوه اجرای صحیح آن هارا به شما بگوییم. پیشنهاد می‌کنیم با خرید لوله و اتصالات با کیفیت گامی بزرگ برای لوله کشی هرچه بهتر فاضلاب ساختمان و یا شرکتتان بردارید. تست لوله کشی ساختمان امری بسیار مهم است که در صورت اشتباه در آن و درست انجام ندادن آن می‌تواند خسارات بدی به ساختمان وارد کند پس توصیه می‌کنیم این کار را حتما با دقت بسیار باید انجام داد و تست لوله کشی فاضلاب را حتما انجام بدهیم. تست لوله کشی فاضلاب به دو دسته تست مقدماتی و تست نهایی تقسیم می‌شود که در تست مقدماتی به این صورت است که مرحله به مرحله سیستم لوله کشی فاضلاب را چک و در صورت ایراد برطرف می‌کنیم تست های مقدماتی اساسا یا با آب انجام می‌شوند یا با هوا. اما تست نهایی لوله کشی فاضلاب ساختمان بعد از انجام کلیه امور و تمام شدن کار لوله کشی و بقیه اتصالات انجام می‌شود. ما در مرحله نهایی تست لوله کشی فاضلاب باید تمام حواس و تمرکز خود را در انجام تست داشته باشیم تا خطایی رخ ندهد. این تست عمدتا با دو روش هوا و یا دود امکان پذیر است. اگر قصد قیمت لوله پلیکا را دارید از با مشاوران ما ارتباط بگیرید تا به شما جهت خرید مشاوره داده شود.

تست لوله کشی فاضلاب

انواع روش های تست لوله کشی فاضلاب

تست مقدماتی لوله کشی فاضلاب با آب

در تست لوله کشی فاضلاب با آب فشار باید حداقل 3 متر از ستون آب باشد. اگر ساختمان بلند باشد، شبکه لوله به چندین ناحیه با دریچه ­های برگشتی تقسیم می شود که در لوله ­های عمودی نصب می شوند. سپس تست را در هر منطقه به طور جداگانه انجام می دهیم، فشار تست در هر منطقه و برای تمامی اجزا و اتصالات لوله نباید کمتر از 3 متر ستون آب باشد. دقت داشته باشید که در حین آزمایش کلیه ورودی­ ها و خروجی­ های انشعابات افقی، لوله عمودی و لوله اصلی افقی در قسمت پایینی سیستم فاضلاب و همچنین دهانه ­های دودکش باید مسدود و آب­ بندی شوند.
مراقب باشید از اشیایی که می توانند وارد لوله های فاضلاب شده و این لوله ­ها را ببندند استفاده نکنید.
مدت زمان این تست 15 دقیقه است که در این مدت باید کل سیستم را از نظر تعمیر، تعویض قطعات و یا اتصال در صورت نشتی آب بررسی کرد و در صورت وجود مشکل، لطفاً پس از تصحیح آن تست را دوباره امتحان کنید.

تست لوله کشی فاضلاب با آب

تست مقدماتی لوله کشی فاضلاب با هوا

فشار این تست باید 5 کیلوگرم بر اینچ مربع یا حدود 3 متر ستون آب باشد. در طول آزمایش، تمام ورودی ­ها، خروجی­ ها و دریچه­ ها باید مسدود و آب ­بندی شوند، اما نباید از موادی که می توانند وارد سیستم لوله­ کشی شوند استفاده شود. مدت زمان تست 15 دقیقه است و نباید بدون افزودن هوای اضافی سرعت تست را کاهش داد. در صورت کاهش فشار تست، باید تمامی اجزا و اتصالات بررسی شود و منبع مشکل پیدا و اصلاح شود و پس از تعمیر قطعه یا اتصال و رفع مشکل، تست باید تکرار شود. “تست لوله کشی فاضلاب” با هوا تستی مهم و اثرگذار است

تست نهایی لوله کشی فاضلاب با هوا

 این تست پس از اتمام کار انجام می شود و پس از نصب کلیه تجهیزات امکان انجام تست به صورت هوا یا دود وجود دارد. فشار تست 25 میلی متر ستون آب است، دهانه انتهای شیر تخلیه و دهانه انتهای لوله تخلیه افقی در پایین شبکه لوله باید بسته و هوابند شود. در این تست لوله کشی فاضلاب فشار هوا با استفاده از فشارسنج یا سطح آب نمایش داده می شود. مدت زمان این آزمایش 15 دقیقه است و فشار تست نباید بدون افزودن هوا کاهش یابد. در صورت پایین بودن نمره آزمون، باید تمامی اجزا و مفاصل معاینه شوند و پس از ریشه ­یابی مشکل، آن را حل کنند. پس از ترمیم قطعه یا اتصال و رفع مشکل، تست مجددا باید انجام شود.

تست نهایی با هوا

تست نهایی لوله کشی فاضلاب با دود

آزمایش دود در فشار 25 میلی­متر ستون آب انجام می شود. در این آزمایش باید دهانه انتهایی دستگاه فاضلاب و دهانه انتهای لوله افقی فاضلاب در پایین شبکه لوله­ کشی مسدود و گازبند شود. سپس دود از طریق یک تولید کننده دود به سیستم لوله کشی فرستاده می شود تا دود از انتهای بالایی پمپ فاضلاب هنوز بسته نشده تشخیص داده شود. سپس دهانه لوله را می بندیم و به پمپاژ دود ادامه می دهیم تا فشار داخل شبکه به 25 میلی­متر ستون آب برسد. سپس مانند تست قبلی فشار هوا را با فشارسنج یا آب سنج اندازه­ گیری می کنیم. مدت زمان آزمایش 15 دقیقه است که در این مدت نباید فشار را بدون افزودن دود کاهش داد. اگر فشار تست کاهش یافت یا هوا بو گرفت، باید اتصال به سیستم زه کشی بررسی شود. پس از حل مشکل، برای تایید همین روند را تکرار می کنیم.

تست لوله با دوربین فاضلابی

در این روش دوربین به کمک کابل های مخصوص به درون لوله فرستاده می‌شود و با استفاده از دوربین چرخش 360 درجه تمام عیوب مشخص می شود. این دوربین ­ها انواع متفاوتی دارند، بعضی از این دوربین ها توانایی تشخیص شکستگی در محل اتصالات را دارند.

تست لوله با رباط پویشگر

در برخی از مناطق که نمی‌توان از کابل و دوربین به دلیل باریک بودن لوله استفاده کرد، می‌توان از ربات پویشگر کمک گرفت. استفاده از این رباط این امکان را فراهم می کند که برسی به صورت دقیق­ تر و کامل ­تر صورت بگیرد و اگر مشکلاتی در لوله کشی باشد، تعمیر و تعویض شود.

تست لوله با رباط پویشگر

تست لوله با استاپر

تست کردن لوله­ های فاضلاب در ساختمان تنها در زمانی ممکن است که لوله­ ها کاملا آب بندی و مهر و موم شده باشد تا بتوان با وارد کردن آب به داخل لوله وجود هرگونه نشتی و یا سستی و ترک خوردگی را به راحتی پیدا کرد. به همین دلیل بسیاری از مجریان لوله ­کشی حرفه ای از  استاپر تست لوله فاضلاب  برای تست کردن لوله ­ها استفاده میکنند. استاپر­ها در سایزها و جنس­های متنوعی در بازار وجود دارند تا بتوان بنا به سایز و جنس لوله از استاپر متناسب با آن استفاده کرد. همین تنوع در سایز و جنس استاپرها کمک می کند تا هر لوله ای با جنس و سایزی که دارد، با استفاده از استاپر مخصوص خود فیکس شود و کار تست ­زنی لوله به درستی انجام شود. البته قیمت استاپر نیز مانند قیمت لوله و اتصالات دیگر بسته به جنس و سایز متفاوت است.

انواع استاپرها از لحاظ جنس عبارتند از: استاپر از جنس پی وی سی، استاپر از جنس نایلونی و استاپر از جنس پلاستیک. تنوع استاپرها در سایز نیز بسیار مهم است تا کار مسدود کردن لوله توسط آن به درستی صورت بگیرد. دلیل اهمیت استفاده از استاپر لوله این است که می توان در صورت تست کردن لوله با استفاده از این ابزار میزان توان و ظرافت لوله در زمان­ هایی که تحت فشار قرار می‌گیرند را به راحتی معلوم کرد. این محصول را می توانید زمانی که برای خرید لوله و اتصالات اقدام کنید، نیز خریداری نمایید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter