چگونگی انتخاب بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان

اگر به فکر ساخت یک ساختمان مسکونی یا تجاری هستید و یا قصد دارید تا لوله‌های قدیمی ساختمان فعلی خود را تعویض کنید، حتماً متوجه موضوع انتخاب بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان برای ساختمان خود شده اید. انتخاب لوله برای آبرسانی به حدی مهم است که گاهی پیمانکاران و معماران آن را در مراحل اولیه ساخت قرار می‌دهند و بیشتر وقت خود را برای انتخاب آن می‌گذارند.  در این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان را بررسی کنیم و تصمیم بگیریم که چه لوله‌ای مناسب است. پس با ما همراه باشید.

بعد از آن که آب لوله‌کشی شهری وارد ساختمان می‌شود، از طریق لوله‌هایی که درون ساختمان تعبیه می‌شوند به قسمت‌های مختلف آن هدایت شده و انتقال پیدا می‌کنند. در قدیم بیشتر لوله‌های آبرسانی استفاده شده در ساختمان‌ها فلزی بودند.

استفاده از لوله های پلیمری به عنوان بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان

این لوله‌ها معمولاً بر اثر زمان خورده می‌شدند و پوسیدگی زیادی در آن‌ها رخ می‌داد. هم چنین لوله‌هایی که آب گرم را انتقال می‌داند، معمولاً مقداری زیادی از گرمای آب را به محیط اطراف خود می‌رساندند. زمانی که استفاده از مواد پلیمری گسترش یافت تصمیم گرفتند تا لوله‌هایی از این جنس بسازند تا مشکل سیستم لوله‌کشی قبلی را رفع کند.

پیمانکاران ازآن‌پس از این نوع لوله استفاده کردند که آب را بهتر انتقال می‌داد، خوردگی و پوسیدگی نداشت و در هنگام رد شدن آب از آن صدایی ایجاد نمی‌شد. این لوله‌ها کم‌کم در تمام ساختمان‌ها رواج پیدا کرد و جای نوع قبلی خود را گرفت.

قیمت انواع لوله‌ها برای آبرسانی ساختمان

قیمت لوله و اتصالات آن برای آبرسانی در ساختمان متفاوت است. شاید برای انتخاب بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان مجبور به پرداخت هزینه بالایی شوید. تفاوت قیمت بین لوله ها به عوامل زیادی بستگی دارد که ما باید در هنگام خرید بر اساس نوع استفاده‌ای که داریم به آن دقت کنیم. بعضی از این لوله‌ها از متریال‌های سخت‌تر و باکیفیت‌تر ساخته شده‌اند که می‌توان آن‌ها را برای جابه‌جایی آب گرم استفاده کرد. در میان انواع لوله های آبرسانی، قیمت لوله پلیکا نیز مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

ممکن است تعدادی از لوله‌ها یک‌لایه باشند و از مواد ارزان‌تر ساخته شده باشند به همین علت برای مکان‌های کوچک‌تر استفاده شده و ارزان‌تر نیز باشند. گاهی نیز قیمت لوله‌ها بر اساس برند آن‌ها متفاوت می‌شود. ممکن است یک برند از متریال‌های خارجی استفاده کند و قیمت اجناس خود را بالاتر ببرد. این ها مواردی هستند که قبل از خرید لوله و اتصالات آبرسانی باید به آن ها توجه کنید.

گاهی نیز یک شرکت از لوله‌های وارداتی استفاده می‌کند که ممکن است کیفیت بالاتری داشته باشند اما قیمت آن‌ها نیز زیاد است. پس اگر می‌خواهید برای آبرسانی ساختمان لوله انتخاب کنید و قیمت آن برای شما مهم است، سعی کنید به مکانی که می‌خواهید لوله را در آن جا قرار دهید و آبی که می‌خواهد از آن عبور کند توجه کنید و بعد از آن بر اساس قیمت لوله خود را انتخاب کنید. قیمت لوله و اتصالات یکی از عوامل مهم در انتخاب لوله می باشد.

قیمت انواع لوله‌ها برای آبرسانی ساختمان

بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اولین ویژگی که برای پیداکردن بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان باید به آن توجه کنید، نشان استاندارد و معتبر بودن آن است. اگر لوله از یک شرکت معتبر تهیه شود و استاندارد داشته باشد، می‌توان به آن اعتماد کرد.

بعد از آن لوله باید بتواند آب را خوب انتقال بدهد. بعضی از لوله‌ها داخل صاف و صیقلی ندارند، به همین دلیل آب به‌سختی از آن‌ها عبور می‌کند و ممکن است گرفتگی و یا صدا داشته باشد. معمولاً لوله‌های پنج لایه و یا یک‌لایه پلیمری باکیفیت بالا سطح داخلی صافی نیز دارند.

باید به این موضوع نیز توجه شود که اگر لوله‌ها برای آبرسانی آب آشامیدنی هستند، نباید به‌گونه‌ای باشند که مزه یا بوی آب را تغییر دهند و مواد استفاده شده در آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که بعد از مدتی ارگانیسم‌های زنده در آب باعث به‌وجودآمدن جلبک در لوله شود.

لوله همیشه در معرض آب قرار دارد و اکسیژن آن باعث خوردگی لوله می‌شود. پس باید به فلز استفاده شده درون لوله توجه کرد که معمولاً استفاده از آلومینیوم نه‌تنها باعث خوردگی نمی‌شود، بلکه وزن لوله را نیز کم می‌کند.

نصب لوله برای آبرسانی ساختمان چگونه است؟

در خصوص انتخاب بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان باید بدانید که نصب لوله برای آبرسانی در ساختمان به دو روش انجام می‌شود. روش از پایین‌به‌بالا و از بالابه‌پایین. در ساختمان‌های کنونی از هر دو روش استفاده می‌شود ولی بعضی از پیمانکاران بر اساس طبقات ساختمان و یا نوع لوله استفاده شده، روش را خود انتخاب می‌کنند. همچنین قیمت لوله برای آبرسانی ساختمان نیز ممکن است بر بالا رفتن قیمت لوله تاثیر مستقیمی بگذارد.

در ابتدای سیستم لوله‌کشی آبرسانی در ساختمان رایزر و کنتور قرار دارد. رایزر همان لوله عمودی است که به کنتور متصل می‌شود و آب را به طبقات مختلف یک ساختمان می‌رساند. اگر روش از پایین‌به‌بالا باشد، رایزر بعد از اتصال به کنتور آب را طبقه به طبقه با استفاده از انشعاباتی که دارد منتقل می‌کند.

در روش بالابه‌پایین، رایزر آب را تا بالای ساختمان یعنی پشت‌بام برده و بعد با استفاده از یک لوله U شکل آن را به پایین منتقل می‌کند و در هر طبقه منشعب می‌شود. معمولاً در این روش برای طبقات خیلی بالا از پمپ آب استفاده می‌شود تا مشکل فشار پیش نیاید.

در داخل ساختمان نیز با همین روش بالابه‌پایین یا پایین‌به‌بالا لوله‌کشی انجام می‌شود. ممکن است گرمایش از کف نیز داشته باشیم که در این صورت باید زمین کنده شود و لوله‌ها از فاصله مناسبی با زمین گذاشته شود تا بتواند گرما را به سطح زمین منتقل کند.

نصب لوله برای آبرسانی ساختمان چگونه است؟

جنس بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان باید چه باشد؟

همان‌طور که در بالا بیان کردیم لوله‌های ساختمانی از نظر نوع متفاوت هستند. بعضی از آن‌ها فلزی هستند که در قدیم از آن‌ها بیشتر استفاده می‌شد و بعضی از مشتقات مختلف پلیمر ساخته شده‌اند که امروزه از آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود. در ساختمان‌های امروزی بیشتر از لوله‌های پنج لایه PEX یا PERT استفاده می‌شود. زیرا پلیمرهای قرار گرفته در این لوله‌ها به گونه است که می‌تواند دمای بالای آب را تحمل کند و بیشتر ساختمان‌ها در آن از پکیج استفاده می‌شود که آب را به دمای بسیار بالا می‌رساند و در لوله‌ها پخش می‌کند، پس استفاده از این لوله‌ها بسیار بهتر از بقیه است. هم چنین لوله‌های پلیمری تکه لایه را نیز می‌توان برای مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی، حمام یا آشپزخانه استفاده کرد. پس به این نتیجه می‌رسیم که استفاده از لوله‌های پلیمری 5 لایه بسیار بهتر از انواع دیگر لوله‌ها است.

طول عمر این لوله‌ها چقدر است؟

طول عمر لوله های در انتخاب بهترین لوله برای آبرسانی ساختمان اهمیت زیادی دارد. جالب است بدانید که طول عمر لوله‌های آبرسانی در ساختمان‌ها معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد. هرکدام از این عوامل بیشتر باشند، روی طول عمر یک لوله تأثیر می‌گذارند. اولین چیزی که باید در نظر گرفت نوع پلیمر استفاده شده است. لوله‌های PEX و PERT معمولاً طول عمر بالای 50 سال می‌توانند داشته باشند.

هرچه نوع پلیمر استفاده شده ضعیف‌تر باشد، فرسودگی، پوسیدگی لوله و افت فشار لوله بیشتر شده و طول عمر آن کم می‌شود. دومین موردی که به آن توجه می‌شود فشار وارده بر لوله است. اگر فشار زیاد باشد و جنس لوله به‌گونه‌ای باشد که نتواند فشار را تحمل کند، ممکن است طول عمر لوله کاهش یابد.

اگر به لوله دمای بالا هم وارد شود، یعنی دمای بالاتر از 95 درجه، ممکن است عمر لوله کاهش یابد و باعث خوردگی یا سوراخ شدن آن می‌شود. اگر در مکانی نیاز به دمای بالای آب دارید، باید حتماً هرچند وقت یکبار لوله‌ها را کنترل کنید تا اگر خرابی در آن‌ها باشد سریع جبران شود.

هم چنین در لوله‌های تک‌لایه انبساط طولی در آن نیز باعث کاهش عمر آن می‌شود. این اتفاق استحکام لوله را کم می‌کند و آن را بعد از گذشت زمان مشخصی پوسیده می‌کند. پس اگر می‌خواهید از لوله تک‌لایه استفاده کنی باید حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید.

سؤالات متداول

  1. قیمت لوله پلیکا برای آبرسانی در ساختمان را چطور پیدا کنیم؟ برای اطلاع از قیمت لوله‌های پلیکا برای آبرسانی، می‌توانید به سایت‌های اینترنتی در این زمینه مراجعه کنید. معمولاً فروشگاه‌ها برای رفاه حال مشتریان، محصولات خود را در سایتی به نمایش می‌گذارند و می‌فروشند. این محصولات معمولاً قیمت دارند که با مراجعه به سایت می‌توانید قیمت آن‌ها را مشاهده کنید.
  2. برای خرید لوله و اتصالات از سایت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ برای خرید لوله از سایت باید اول به معتبر بودن سایت دقت کنیم. اینکه سایت واقعاً مربوط به فروش لوله و از شرکت معتبری باشد. بعد از آن باید به نظرات خرید توسط مشتریان دیگر توجه کرده و آن‌ها را در نظر بگیریم. هم چنین می‌توانیم با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و تلفنی خرید را انجام دهیم.
  3. برای گرمایش از کف در ساختمان از کدام نوع لوله‌ها باید استفاده شود؟ برای گرمایش از کف می‌توان از لوله‌های پلیمری پنج لایه که حرارت را به بیرون انتقال می‌دهند استفاده کرد. اما گاهی اوقات مهندسان از لوله فلزی یا تک‌لایه باکیفیت نیز استفاده می‌کنند.