آشنایی با بال ولو + کاربردهای آن

شاید شما هم این سوال در ذهن تان پیش بیاید که بال ولو چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم که به این سوال جواب بدهیم و با کاربردهای آن نیز آشنا شویم. بال ولو یا همان شیر توپی به دلیل ساختار داخلی ساده ای که دارد در مقایسه با دیگر شیرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در طراحی این شیر از گردش نود درجه ای یک گوی تو خالی استفاده شده، به گونه ای که با چرخش گوی جریان سیال وصل و یا قطع می شود. البته امروزه طراحی های متفاوتی نیز برای این شیر شده است که در ادامه به آن می پردازیم. در جواب به سوال بال ولو چیست باید بگوییم که از ساده ترین طراحی هایی که برای وصل و قطع جریان سیال از آن به کار رفته، شیر توپی است. در این شیرها از یک توپ فلزی به کار می رود که به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت کاملا باز بوده و از جهت دیگر کاملا مسدود است. که جهت برقراری جریان سیال مناسب است سمت باز شیر در مسیر جریان قرار بگیرد. بال ولو عموما به صورت صفر و صدی و به منظور قطع و وصل کامل جریان طراحی شده است.

 

خرید لوله و اتصالات
برای اطلاعات بیشتر درباره خرید لوله و اتصالات و گرفتن مشاوره کلیک کنید
لوله و اتصالات

آشنایی با بال ولو

در این مقاله به این سوال که “بال ولو چیست” جواب داده شده و همچنین انواع بال ولو را نیز مورد برسی قرار داده­ایم و تفاوت کارایی­ ها و ساختار آنها را مطالعه کرده­ایم. پس لازم است در زمان خرید لوله و اتصالات اگر قصد خرید بال ولو را نیز دارید حتما به کارایی و نوع آن دقت نمایید. قیمت بال ولو نیز مانند قیمت لوله پلیکا و دیگر به جنس و نوع کارایی آن نیز بستگی دارد.

آشنایی با بال ولو

کاربرد بال ولو

در حقیقت از این شیرها به صورت کلی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد. با این وجود این شیرها کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارند. چراکه سرعت عملکرد آنها بالا بوده و از طراحی ساده ای در ساخت آن استفاده شده و همین سبب شده پایین آمدن هزینه های نصب شیر در خط جریان می شود. البته بهتر است در جواب بال ولو چیست این را نیز اضافه کنیم که در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز می باشند که خود یک مزیت بزرگ برای این قطعات به حساب می آید. در ادامه جواب سوال بال ولو چیست این را نیز بدانید که بال ولو از جمله شیرهایی هستند که حتما بارها با آن برخورده اید. از این شیرها در وسایل خانگی و لوله کشی های خانگی استفاده می شود. به طور مثال در خطوط لوله گاز خانگی از بال ولو برای کنترل جریان استفاده می شود. هم اینکه در صنایع متفاوت نیز به دلیل کارایی بالای آنها برای شیرها کاربرد های بسیاری وجود دارد. این شیرها قادرند که فشارهای بالا و حجم های بالا را نیز تحمل کنند. و همچنین اغلب می توانند تا دمای 480 درجه سانتی گراد را را راحتی مدیریت کند. به همین دلیل در شرایطی که در موقعیت بالا کار می کنند، خرید لوله و اتصالات مربوط به آن اتفاق می افتد و از شیرهای توپی استفاده می کنند. از دیگر کاربردهای این شیر در صنایع غذایی، نساجی، دارویی، تولید محصولات پلاستیک و الکترونیک و … می باشد

انواع بال ولو

انواع بال ولو

در ادامه جواب به سوال بال ولو چیست می توان به انواع آن نیز اشاره کرد. برای دسته بندی این قطعات باید به ساختمان و شکل طراحی آنها توجه کرد. در طراحی این شیرها، دو جزء جداگانه موجود است. یکی بدنه شیر و دیگری قسمت توپی شیر می باشد. از این رو می توان برای این قطعه دو نوع دسته بندی را اختصاص داد. بدنه بال ولو یا همان شیرهای توپی را می توان به صورت یک تکه، دو تکه و سه تکه طراحی کرد. این قطعات به کمک جوش و یا پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شود. قیمت لوله و اتصالات شیرهای دو تکه و سه تکه اگر چه بالاتر است اما هزینه های تعمیر آنها پایین تر خواهد بود. ضمن اینکه برای تعمیر شیرهای سه تکه دیگر نیاز به خارج کردن شیر از خط لوله نیست. بدنه این قطعه اغلب از جنس فولاد ضد زنگ، مواد پلیمری، چدن و دیگر آلیاژهای فلزی است. و مبنای انتخاب این آلیاژها کارایی این قطعه است. شکل طراحی بدنه زمانی اهمیت پیدا می کند که قرار به تعمیر و یا تمیزکاری شیر باشد. از این رو بال ولو را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد. که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

ورودی کناری(Side entry)

در طراحی این مدل بال ولو، بدنه شیر به گونه ای می باشد که توپی آن از بخش های کناری وارد و یا خارج می شود. در نتیجه اگر قرار به تعمیر کردن توپی شیر باشد، باید شیر به طور کامل از خط جریان جدا شده و تعمیرات لازم بر روی آن انجام می گیرد. این مدل از بال ولو ها ممکن است یک تکه، دو تکه و یا سه تکه طراحی شده باشند

ورودی بالا(Top entry)

در طراحی این سری از بال ولو ها، بدنه شیر به گونه ای طراحی می شود که قسمت توپی از بالا قابل دسترسی باشد. به گونه ای که برای تمیزکاری و تعمیر آن دیگر به خارج کردن شیر از مسیر خط لوله احتیاج نخواهد بود. در طراحی Top entry هر چه قدر اتصالات کمتر باشد احتمال نشتی کمتر خواهد بود.

 

جوشی(Weldedy body ball valve)

در طراحی شیرهای جوشی هیچ خبری از مهره و پیچ و اتصالات چند تیکه نیست. شیر به صورت یک تکه و به صورت جوش کامل بدنه ساخته می شود. از این شیرها اکثر برای کارهای ساده به کار می رود. شیرهای جوشی استحکام بدنه بالایی دارند و حجم و وزن کمتری نیز در مقایسه با دیگر طراحی های خواهند داشت. با این وجود چون امکان تعمیر شیر توپی وجود ندارد، در طراحی های صنعتی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

جوشی(Weldedy body ball valve)​

انواع طراحی های بال ولو

در ادامه مقاله بال ولو چیست به دسته بندی دیگری نیز می پردازیم . و انواع طراحی های بال ولو را برای شما نام می بریم.
• شناور
• ترونیون
• قطر کم
• قطر زیاد
• وی شکل

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp