آشنایی با انواع لوله پی وی سی

انواع لوله پی وی سی

لوله های پلی وینیل کلراید – که به لوله های پی وی سی نیز معروف هستند – رایج ترین لوله های امروزی برای لوله کشی هستند. آنها بادوام هستند و می توانند فشار آب را بدون پاره شدن یا ترک خوردن تحمل کنند.
رفع نشتی پی وی سی بسیار ساده تر از تعمیر فاضلاب مسی است، که دلیل دیگری است که لوله کش ها آنها را ترجیح می دهند.
لوله های مسی و پلاستیکی چند تفاوت دارند:
آنها پایدار و قابل بازیافت هستند، و آنها را نسبت به لوله هایی که مردم از اکثر مواد دیگر می سازند، سازگارتر با زمین می کند.
همانطور که لوله‌کش‌ها نام همه آنها را “لوله‌های پلاستیکی” می‌گذارند، اکثر مردم حتی نمی‌دانند که انواع لوله پی وی سی کدام اند؟
با این حال، حتی آنها در شکل ها و اندازه های مختلف هستند و مردم از روش های مختلفی برای ساخت آنها استفاده می کنند.

انواع لوله پی وی سی

PVC غیر پلاستیکی (PVC-U)
پی وی سی کلردار (C-PVC)
پی وی سی مولکولی گرا (PVC-O)
پی وی سی با ضربه بالا (PVC-Hi)
در حالی که همه انواع لوله پی وی سی دارای ویژگی های بسیاری از جمله دوام، ایمنی، بازیافت و پایداری هستند، آنها از طرق مختلف متفاوت هستند.
هر نوع مزایای خاص خود را دارد و هر کدام برای کاربرد خاصی بهتر است.

پی وی سی غیر پلاستیکی

U-PVC لوله ای است که بدون نرم کننده ایجاد می شود. با توجه به ChemistryViews یکی از انواع لوله پی وی سی یک نرم کننده ماده ای است، معمولاً فتالات ها، که سازندگان به مواد اضافه می کنند تا آن را انعطاف پذیر و نرم تر کنند.
به عبارت دیگر، نرم کننده باعث افزایش پلاستیسیته، کاهش ویسکوزیته یا کاهش اصطکاک می شود. لوله U-PVC معمولاً به عنوان پی وی سی سخت نیز شناخته می شود. لوله های پولیکا از همین نوع از لوله ها هستند. برای مشاهده لیست قیمت لوله پلیکا کلیک کنید.
:PVC غیر پلاستیک معمولاً برای موارد زیر استفاده می شود

لوله و اتصالات

حمل و نقل آب آشامیدنی، زباله و خاک

فاضلاب شهری

زهکشی صنعتی

کاربردهای صنعتی

استفاده از اتصالات و لوله های ساخته شده از PVC غیر پلاستیکی مزایای زیادی دارد. اول و مهمتر از همه، آنها سبک وزن، مقرون به صرفه و آسان هستند.
این آنها را به گزینه ای عالی برای حمل و نقل آب آشامیدنی تبدیل می کند. آنها عملکرد مکانیکی بالا، مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر قرار گرفتن در معرض UV دارند
این باعث می شود که آنها نسبتا بادوام باشند. یکی دیگر از جنبه های عالی PVC غیر پلاستیکی این است که کاملاً قابل بازیافت است. به همین دلیل، آنها را دوستدار محیط زیست ترین لوله ها برای فاضلاب می دانند.

پی وی سی غیر پلاستیکی

پی وی سی کلردار

این نوع از لوله های پی وی سی یکی دیگر از گزینه ها در هنگام خرید لوله و اتصالات است. لول پی وی سی های پی وی سی کلردار یا C-PVC لوله هایی با محتوای کلر بالاتر هستند. آنها با کلرزنی رزین PVC ساخته می شوند.
سازندگان آنها را با سیستم های توزیع آب در دهه 1960 معرفی کردند، اما روند تولید آنها کمی تغییر کرد.
مواد افزودنی زیادی در پی وی سی کلردار وجود دارد، مانند رنگدانه ها، روان کننده ها، تثبیت کننده ها و اصلاح کننده های ضربه
لوله های C-PVC مزایای زیادی نسبت به لوله های PVC غیر پلاستیک دارند. به همین دلیل، آنها یک انتخاب محبوب برای موارد زیر هستند.
همچنین در مقایسه با U-PVC بسیار انعطاف پذیرتر هستند، زیرا حاوی نرم کننده هستند. در حالی که C-PVC در مقایسه با U-PVC انعطاف پذیرتر است، هر دو کاملا قابل بازیافت هستند.
با توجه به این ویژگی ها، آنها توسط دوستداران محیط زیست در سراسر جهان تحسین می شوند.

آیا کلرزنی PVC بر کیفیت آب آشامیدنی تأثیر می گذارد؟

در حالی که کلر می تواند بر بو و طعم آب تأثیر بگذارد، کیفیت آن را از بین نمی برد. برعکس، کلرزنی آب یک راه متداول برای تامین آب لوله کشی سالم است.
همین دلیل، کلر حاصل از لوله های C-PVC به هیچ وجه ایمنی آب آشامیدنی را از بین نمی برد. به طور همزمان، کلر حاصل از آب آشامیدنی باعث آسیب یا تغییر خواص لوله PVC نمی شود
به همین دلیل استفاده از لوله های پی وی سی کلردار برای حمل و نقل آب آشامیدنی کاملا ایمن است.

پی وی سی مولکولی گرا

از انواع مختلف لوله های پی وی سی PVC-O یا PVC با جهت مولکولی است. ( منبع )
تولیدکنندگان با تبدیل ساختار آمورف PVC-U به شکل لایه ای بسیار بیشتر، PVC با جهت مولکولی تولید می کنند. این باعث می شود که آن را به یک نسخه پیشرفته از PVC غیر پلاستیک تبدیل کند
مردم معمولا از لوله های پی وی سی مولکولی جهت موارد زیر استفاده می کنند:
لوله ها و اتصالات که در آن فشار قوی انتظار می رود

سیستم های فاضلاب در زمین های ناپایدار

لوله های آبیاری

شبکه پمپاژ فاضلاب

در مقایسه با U-PVC لوله‌های پی وی سی مولکولی دارای مقاومت بالاتری در برابر خوردگی، قابلیت بازیافت، حفظ کیفیت آب و بازدهی بالاتری هستند.
اگر اتفاقاً در منطقه ای زندگی می کنید که لوله ها معمولاً در معرض فشار هستند، ممکن است بخواهید از آنها استفاده کنید.
آنها تعادل عالی بین سفتی، انعطاف پذیری و استحکام را فراهم می کنند.
لوله های پی وی سی مولکولی دارای ظرفیت هیدرولیکی، مقاومت در برابر ترک و شکل پذیری بالایی هستند. این باعث می شود که آنها بسیار ماندگار و در برابر خستگی و ضربه مقاوم باشند.
به طور همزمان، آنها 100٪ قابل بازیافت هستند، که برای بسیاری از صاحبان خانه و متخصصان بسیار مهم است.

پی وی سی با ضربه بالا

وی سی با ضربه بالا یا PVC-Hi جدیدترین انوع لوله پی وی سی می باشد. تولیدکنندگان آنها را با وارد کردن مواد شیمیایی مختلف در PVC-U می‌سازند و مقاومت آنها را در برابر ضربه افزایش می‌دهند
در حالی که پی وی سی استاندارد دارای مزایای زیادی است، استفاده های محدودی داشت زیرا به اندازه کافی پایدار نبود. برای حل این مشکل، متخصصان پی وی سی را با پلی کربنات آلیاژ کردند.
این یک ترکیب آلیاژی با پایداری ابعادی بالا، به ویژه هنگامی که در معرض گرما یا فشار قرار می گیرد، تشکیل می دهد.
در پایان، این یک ترکیب رزین ترموپلاستیک قوی با استحکام ضربه بالا و مقاومت در برابر اعوجاج حرارتی ایجاد کرد.
این ترکیب معمولاً شامل پلی کربنات و آلیاژی از رزین وینیل کلرید است. ترکیب مواد دیگر شامل اتیلن-وینیل استات و اکریلیک اصلاح شده با بوتادین است. هر دو تغییر ثابت شد که بسیار سفت و سخت هستند.
PVC-Hi در مواردی استفاده می شود که PVC استاندارد فشار یا دماهای شدید را تحمل نمی کند
به همین دلیل، معمولاً برای مایعات صنعتی یا در سیستم های فاضلاب تجاری استفاده می شود. همچنین اگر قصد دارید 2 لوله را به هم وصل کنید، انتخاب مناسبی است، زیرا در طول برش آسیب نمی بیند.
روش دیگری که می توانید انواع لوله پی وی سی را مرتب کنید بر اساس جدول 40 و جدول 80 است.
لوله های پی وی سی جدول 40 معمولا سفید هستند، در حالی که جدول 80 خاکستری تیره هستند. با این حال، چیزهای بیشتری برای آن وجود دارد.

پی وی سی با ضربه بالا

تفاوت در قدرت

اصلی ترین و مهمترین تفاوت این دو نوع لوله جدا از تفاوت قیمت لوله و اتصالات در ضخامت آنهاست. لوله‌های Schedule 80 قوی‌تر و ضخیم‌تر هستند، زیرا برای تحمل فشارهای بالاتر طراحی شده‌اند.
زمانی که نیاز به انتقال آب یا مایع تحت فشار بالاتر دارید استفاده می شود. در عین حال، بیشتر در موقعیت هایی استفاده می شود که مردم انتظار فشار خارجی زیادی را دارند.
با وجود این، لوله های پی وی سی 40 برنامه زمانی هستند که معمولاً در خواص می بینید. خط سفیدی که زهکشی ساختمان ها را فراهم می کند، برنامه 40 لوله پی وی سی است.
شما می توانید آن را به راحتی در اکثر فروشگاه های سخت افزاری پیدا کنید. این لوله ها برای موارد زیر استفاده می شوند:

تحویل آب آشامیدنی

زه کشی

آبیاری

سیستم های آب سرد

این لوله های پی وی سی سفت و محکم هستند و می توانند فشار را به خوبی تحمل کنند. بسته به موادشان، می توانند با دماهای مختلف، گرم و سرد مقابله کنند.
با این حال، اگر شما نیاز به راه اندازی لوله ای دارید که در آن سطوح فشار بالا را انتظار دارید، باید از برنامه 80 استفاده کنید.
به طور معمول، انواع مختلف لوله و اتصالات پی وی سی دارای حداکثر سطح فشار روی بسته بندی یا بدنه خود هستند.
در حالی که میزان دقیق فشاری که آنها می توانند تحمل کنند به اندازه لوله بستگی دارد، برنامه 80 همیشه بادوام تر است.
فرض کنید یک برنامه زمانی 40 دارید و 80 لوله با همان اندازه برنامه ریزی کنید. برنامه 80 فشار بسیار بیشتری را نسبت به برنامه 40 یک تحمل می کند.
تفاوت در قطر داخلی
تصور کنید لوله های پی وی سی جدول 40 و جدول 80 هر دو یک رنگ باشند. تشخیص تفاوت فقط با نگاه کردن به آنها غیرممکن خواهد بود.
این به این دلیل است که هر دو نوع قطر خارجی یکسانی دارند. با این حال، اگر لوله پی وی سی را برش می دادید، تفاوت دیگری را متوجه خواهید شد. یعنی قطر داخلی لوله. در حالی که آنها به یک اندازه ضخیم به نظر می رسند، لوله های برنامه 40 قطر داخلی به طور قابل توجهی بزرگتر از لوله های برنامه 80 دارند. این به این دلیل است که لوله های برنامه 80 دیواره های ضخیم تری دارند.
دیوارهای ضخیم آنها را در مقایسه با برنامه 40 محکم تر و سفت تر می کند. این یک جنبه منفی دارد. جریان آب در لوله 80 در مقایسه با لوله 40 بسیار محدودتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *