انواع لوله آب در ساختمان کدامند؟ و چه کاربردهایی دارند؟

تاسیسات ساختمان از جمله بخش های مهم ساختمان است که دارای سیستم پیچیده ای است که به انواع لوله آب ساختمانی با کیفیت و جنس مناسب احتیاج دارد. انتخاب هر کدام از لوله ها در مکان مورد نظر به کاربرد و نوع آن بستگی دارد. به صورت مثال انواع لوله و اتصالاتی که برای لوله کشی آب و فاضلاب استفاده می شود با لوله و اتصالاتی که جهت گرمایشی . سرمایشی استفاده می شود متفاوت است. اما “انواع لوله آب” جهت حمل آب سر و گرم از یک مکان به مکان دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مختلف لوله ها در شرایط متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها بر اساس تناسب و کاربرد انتخاب می شوند و قیمت لوله و اتصالات نیز از نکاتی است که مد نظر گرفته می شود. 

 
انواع لوله آب

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

انواع لوله آب در ساختمان کدامند و چه کاربرد هایی دارند
خرید لوله پلیکا
برای اطلاع از به روزترین قیمت لوله پلیکا همین حالا کلیک کنید.
لوله و اتصالات

انواع لوله آب

لوله هایی که برای جابجایی آب استفاده می شوند مختلف می باشند ، جدای از  قیمت لوله و اتصالات لوله ها براساس جنس و کاربرد دسته بندی میشوند که در این مطلب  انواع لوله آب را برای شما نام می بریم:

• لوله های گالوانیزه

• لوله های چدنی

• لوله های پلی پروپیلن

• لوله های پنج لایه

• لوله پی وی سی

به طور کلی انواع لوله آب را می توان در دو دسته لوله های فلزی و غیر فلزی دسته-بندی کرد. که در ادامه به بیان آنها می پردازیم:

انواع لوله های آب

لوله های گالوانیزه

یکی از انواع لوله آب لوله گالوانیزه می باشد که با توجه به قیمت لوله پلیکا برای تاسیسات آب ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از آهن سفید نوردی طراحی و تولید می شود که به چند دسته تقسیم بندی می شود، مانند لوله آهنی و لوله فولادی. با وجود اینکه به لوله گالوانیزه لوله سفید نیز گفته می شود، اما رنگ آن خاکستری تیره می باشد. لوله گالوانیزه از فولاد نرم تولید می شود که در مقابل اسید مقاومت بسیاری ندارد و برای ساخت آن از ورقه فولاد با اعمال فشار داخل قالب ریخته می شود، سپس جوش داده می شود که برای جبران مقاومت پایین آن در مقابل اسید، آبکاری روی اندود می گردد. از مزایای این لوله ها می توان به قیمت مناسب، و تحمل فشار و مقاومت بالا اشاره کرد. البته این لوله ها معایبی نیز دارند مانند خوردگی زیاد، عدم انعطاف پذیری و رسوب گیری زیاد و به همین دلیل نیز از این لوله ها در لوله-کشی ساختمان کمتر استفاده می شود.

 

لوله چدنی

از دیگر انواع لوله آب ساختمانی لوله چدنی است. که بر اساس مقدار آلیاژ، شکل و طول آن همچنین نوع اتصال آنها با یکدیگر فرق می کند؛ این لوله ها با دو شکل دوسر تخت و توپی طراحی و تولید می شوند. در واقع این لوله های سر تخت در مقایسه با لوله های چدنی توپی تحمل زیادی در مقابل فشار دارند. 

این لوله ها وزن سبکی دارند و پلاستیکی بودن آن سبب شده که در برابر حرارت از مقاومت بالایی برخوردار باشند. لوله های چدنی همانند فلز دچار پوسیدگی بسیاری نمی شوند و تعمیرات آنها نیز بسیار آسان است. از جهتی هم نصب این لوله ها از لوله ای آهنی پیچیده تر است اما قیمت لوله و اتصالات چدنی مناسب تر می باشد.
 

پلی پروپیلن

یکی دیگر از انواع لوله آب ساختمانی که در  خرید لوله و اتصالات کاربرد دارد لوله پلی پروپیلن است که نخستین لوله ای است که بسیار به لوله های پلاستیکی شبیه است که از سه پلی پروپیلن رندوم ساخته شده است و معمولا دارای دو رنگ سبز و سفید می باشد. اگر قصد خرید لوله و اتصالات پلی پروپیلن را دارید آن را به نام های دیگری مانند لوله تک لایه، لوله پی پی، لوله سبز نیز می شناسند.

از ویژگی های لوله پلی پروپیلن وزن سبک آن است که جابجایی آن را بسیار راحت می کند و هر شاخه آن طولی نزدیک به 4 متر است و به خوبی و راحتی نیز امکان برش دارد. سایر ویژگی های لوله پلی پروپیلن افزایش خوردگی، مقاومت بالا در مقابل پوسیدگی و کاهش رسوب پذیری می باشد. قابل ذکر است که این لوله هیچ آسیبی به محیط زیست نمی زند و این از مهم ترین مزیت های آن می  باشد، و به همین دلیل در تاسیسات ساختمانی بیشترین و بهترین کاربرد را دارد.

لوله پنج لایه

این لوله ها از دو لایه پلیمری، دو لایه آلومینیومی و دو لایه چسب ساخته شده اند و در قسمت داخلی آن پلی اتیلن وجود دارد که جنس لایه میانی آن از ورق آلومینیوم می باشد که سبب می شود تا لوله از مقاومت خوبی در مقابل فشار برخوردار باشد. با توجه به اینکه اکسیژن به این لوله وارد نمی شود تغییر رنگ خاصی ندارد و زنگ نمی زند.

از دیگر ویژگی های لوله پنج لایه می توان به مقاومت بالایی که دارد و می تواند تا دمای 90 درجه سانتیگراد را تحمل کند اشاره کرد. روش نصب این لوله ها بسیار راحت است. بیشترین کاربرد لوله پنچ لایه برای گرمایش از کف، سیستم تهویه مطبوع و سیستم بهداشتی می باشد. و عموما به صورت توکار استفاده می شود.

لوله پی وی سی

عموما پلیمر ها در صنایع ساختمانی کاربردی ندارند، اما با توجه به اینکه لوله ای پی وی سی اولین لوله های پلیمری هستند که در این صنعت استفاده می شوند، به همین دلیل لوله ایی که از جنس پی وی سی یا پلی وینیل کلراید هستند انعطاف بسیار خوبی دارند و در مقابل خوردگی، خراشیدگی، سایش و حرارت از مقاومت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل زمان طولانی عمر می کنند و زود پوسیده نمی شوند. از دیگر ویژگی های لوله پی وی سی که بسیار این لوله را محبوب کرده است قیمت لوله پلیکا است که بسیار مناسب است. لوله هایی که از ویژگی های خوبی برخوردارند و بسیار ارزان قیمت باشند عموما پر فروش هستند. اما باید دقت کنید که لوله پی وی سی یا همان لوله پلیکا رسانا نمی باشد و در معرض فرآورده های الکتروشیمیایی مقاوم است و واکنشی نشان نمی دهد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp