آشنایی با انواع اتصالات لوله

انواع اتصالات لوله

انواع اتصالات لوله

در این مقاله قصد داریم با انواع اتصالات لوله آشنا بشویم و هرکدام را موشکافانه بررسی کنیم. لوله ها با روش های متفاوتی ممکن است به یکدیگر یا به منابع متصل بشوند. هرکدام از این روش ها هم کاربرد های مخصوص خودشان را دارند. حال در این مقاله قصد داریم انواع اتصالات لوله را بررسی کنیم و تفاوت های آن ها را بیش از پیش دریابیم تا در هنگام خرید لوله و اتصالات به مشکل نخوریم. این اتصالات چندان کم نیستند و برای هر کدام از آن ها هم شکل های متفاوتی از لوله لازم است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با این موارد آشنا بشویم.

انواع اتصالات لوله چیست؟

انواع اتصالات لوله در بحث لوله کشی وجود دارند که هدف ها و عملکرد های آن ها با یکدیگر متفاوت است. از این اتصالات برای وصل کردن لوله ها در اندازه های یکسان یا متفاوت و همچنین برای کنترل میزان جریان سیالات داخل لوله، استفاده می شود. این اتصالات جنس های مختلفی دارند و از متریال هایی مانند مس، آهن، برنج، پی وی سی(PVC یا پلی وینیل کلراید) در آن ها استفاده می شود به همین دلیل قیمت لوله و اتصالاتی مانند قیمت لوله پلیکا نیز با هم تفاوت دارد. در این جا قصد داریم این انواع اتصالات لوله را با یکدیگر بررسی کنیم و ویژگی های هرکدام را برای شما توضیح دهیم.

انواع اتصالات لوله

انواع اتصلات در لوله ها کدام اند؟

اتصالات زانو یا زانویی

از این نوع از “انواع اتصالات لوله” که آن ها را حتما در هنگام خرید لوله و اتصالات دیده اید، برای تغییر جهت جریان در بین دو لوله استفاده می شود. این زانو ها معمولا زاویه 22.5 درجه، 45 درجه و قائم دارند که در صورتی که قطر لوله ها همسان باشد از زانو های معمولی و در غیر این صورت، از زانو های کاهنده برای اتصال استفاده می شود. این زانو ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و معمولا به صورت مادگی آن ها را می سازند. این لوله ها را می توان با به کار بردن بات فیوژن یا همان جوش حرارتی به همدیگر وصل کرد.

اتصالات کاهنده

این نوع از اتصالات لوله حجم جریان را از لوله بزرگ به لوله کوچک کاهش می دهد. ما دو نوع کاهنده داریم که یکی از آن ها کاهنده متحدالمرکز است که به شکل مخروط است و اندازه لوله در طول آن کاهش پیدا می کند. در این نوع کاهنده احتمال این وجود دارد که هوا در آن حبس بشود و در بالای آن پوسیدگی ایجاد کند. نوع دیگری که می تواند در قیمت لوله و اتصالات تاثیر بگذارد، کاهنده خارج از مرکز است که سطح بالای آن همتراز با لوله های برگ و کوچک است و سطح پایینی آن به صورت شیب دار طراحی شده است. کم احتمال دارد که در این لوله ها هوا حبش شود و پوسیدگی ایجاد کند.

اتصالات سه راه

احتمالا تا به حال لوله های به شکل T انگلیسی را دیده اید. این اتصالات از انواع اتصالات لوله را اتصالات سه راه می گویند. در این نوع از اتصالات، یک ورودی و دو خروجی وجود دارد که در لوله های خروجی در زاویه 90 درجه به لوله ورودی قرار می گیرند. همچنین از این اتصالات می برای تجمیع دو جریان ورودی و یک جریان خروجی دیگر نیز استفاده کرد. اگر سه طرف یک سه راه هم اندازه باشند به آن سه راه برابر می گویند و در غیر این صورت، به آن سه راه نابرابر گفته می شود.

اتصالات چهار راه

به این اتصالات، اتصالات صلیبی نیز گفته می شود که دارای چهار لوله در چهار جهت می باشند. زمانی که باید چهار لوله در یک محل به هم وصل شوند، از این اتصالات چهار راه استفاده می شود. این اتصالا با تغییر دما فشار بیشتری به لوله وارد می کنند برای اینکه در مرکز یک اتصال چهار جهتی قرار گرفته اند. از این سیستم بیشتر برای خاموش کردن آتش استفاده می شود.

اتصال بوشن

این نوع از اتصال از انواع اتصالات لوله کشی که به آن کوپلینگ هم گفته می شود، برای وصل کردن لوله هایی با قطر همسان با یکدیگر استفاده می شود. این اتصالات برای وقت هایی که لوله شکستگی دارد یا نشتی دارد بسیار مناسب است. این بوشن ها دو نوع فشاری و لغزنده هستند که فشاری نوع معمولی آن است که در بین دو لوله قرار می گیرد با واشر و عایق های لاستیکی در دو طرف، از نشتی لوله جلوگیری می کند. نوع دیگر بوشن لغزنده است که نصب آن کمی آسان تر است و این کوپلینگ، دارای دو لوله است که در داخل همدیگر قرار گرفته اند. به این صورت که لوله داخلی می توند برابر با طول خودش به بیرون بلغزد و می توان با آن لوله های آسیب دیده با طول زیاد را ترمیم کرد.
اتصالات چهار راه

مهره و ماسوره

این نوع اتصالا مانند بوشن یا کوپلینگ عمل می کنند با این تفاوت که کوپلینگ بعد از نصب شدن دیگر قابل برداشتن نیست، در حالی که مهره و ماسوره را هر وقت که بخواهید می توانید باز کنید. مهره و ماسوره، دارای مهره، توپیچ و رو پیچ می باشند که با استفاده از آن ها می توان نر و ماده بودن لوله را هم حفظ کرد.

آداپتور

این نوع از “انواع مختلفت اتصالات لوله” زمانی استفاده می شود که لوله ها در انتهای خود دارای پیچ مخصوص نباشند. آداپتور ها معمولا برای لوله های مسی و PVC مورد استفاده قرار می گیرند. آداپتور های نر دارای پیچ نر و ماده هم دارای پیچ ماده می باشد. یک انتهای آداپتور دارای پیچ است و انتهای دیگر آن خام می باشد که با چسب، لحیم و یا جوشکاری می توان آن ها را به لوله وصل کرد.

اولت

اولت ها وقتی استفاده می شوند که که سایز استاندارد اتصالات لوله کشی برای نیاز ما مناسب نباشد. مثلا در برخی موارد لوله های ورودی بزرگ تر از لوله های خروجی در محل اتصال سه راهی بوده که در این موارد می توان از اولت استفاده کرد.

پلاگ ها

پلاگ ها یا درپوش ها از دیگر انواع اتصالات لوله به حساب می آیند که برای بستن انتهای یک لوله در زمان بازرسی یا تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرند. این پلاگ ها یا درپوش ها معمولا دارای پیچ نر هستند.

کپ

کپ یا همان سرپوش یکی دیگر از تجهیزات لوله کشی می باشد که عملکرد یکسانی با در پوش دارد و به جای اینکه دارای پیچ نر باشد، پیچ آن ماده است که بر روی پیچ نر لوله بسته می شود. این سرپوش ها معمولا از موارد مختلفی مثل لاستیک، مس، فولاد، پلاستیک و… ساخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *