ارائه راهنمای انتخاب فلنج مناسب

می توان گفت اصلی ت­رین اجزاء یک سیستم پایپینگ است که پمپ­ ها و لوله ­ها و ولوها و دیگر اجزا سیستم را به همدیگر وصل می کند، فلنج نیز قابلیت بازرسی و تمیزکاری این اجزاء بدون اینکه به باز کردن کل سیستم نیاز شود، را فراهم می کند.انتخاب فلنج مناسب در سهولت انجام کارها و تسریع آن بسیار تاثیر گذار است و با استفاده مناسب از آن ها با توجه به کاربردشان می توان سلامت سیستم لوله کشی را تضمین کرد.قیمت لوله و اتصالات و قیمت این فلنج ها با توجه به کاربرد و اندازه آن ها متفاوت است که در این مقاله درباره انواع فلنج ها و کاربرد آنها خواهیم خواند.

انتخاب فلنج مناسب

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

انتخاب فلنج مناسب
به روز ترین قیمت لوله و اتصالات
برای دیدن به روز ترین قیمت های لوله و اتصالات کلیک کنید.
لوله و اتصالات

انتخاب فلنج مناسب

برای انتخاب فلنج مناسب لازم است که از برخی جنبه­ ها را بادی مد نظر گرفت که در ادامه به نام و توضیح آنها می پردازیم:

  • گرید ماده
  • نوع سطح فلنج
  • ضخامت و ابعاد فلنج
  • شکل نهایی فلنج

اینها نکاتی است که باید در زمان خرید لوله و اتصالات در انتخاب فلنج مناسب دقت کنید. در ادامه نیز پیرامون این نکات ادامه می دهیم.

انتخاب فلنج مناسب

هر آنچه درباره انواع فلنج ها باید بدانیم

انواع فلنج ها

بیشتر فلنج­ ها به دو دسته کلی تقسیم می شود: RTJ و Raised . اکثر بر این باورند که نوع RTJ کارامد بیشتری نسبت به نوع دیگر دارد. چرا که به جای داشتن واشر صفحه­ ای شکل، بر روی سطح خود دارای شیارهایی است که امکان اتصال موثرتر را بین فلنج ­ها فراهم می کند. درون این شیارها رینگ به صورت پرس شده قرار گرفته است و یک اتصال محکم و عایق را برای سرویس هایی با تنش بالا ارائه می دهد. می توان گفت مزیت فلنج­ هایی با سطح RTJ  داشتن این شیارها بر روی این فلنج می باشد که بعد از بستن پیچ­ ها این رینگ ­ها به راحتی روبروی همدیگر قرار گرفته و محکم می شوند. می توان گفت فلنج ­های نوع Api یک نوع از پرکاربردترین فلنج های RTJ محسوب می شوند.

فلنج ­های Raised می تواند یک انتخاب فلنج مناسب باشد برای موقعیت­ های فشار بالا و فضای کوچکتر برای گسکت. همانطور که از نام این فلنج ­ها معلوم است سطح آنها به صورت روزه­ای بالاتر از سطح پیچ­ ها قرار گرفته و واشر بر روی آن بسته می شود.

اگر به فلنج در موقعیت با دما و فشار بالا نیاز دارید فلنج نوع RTJ یک انتخاب مناسب است . این نوع فلنج در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز کاربرد دارد. اما فلنج های Raised به صورت همه کاره بوده و برای تمام موقعیت­ های فشار و دمای بالا یا پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انتخاب فلنج مناسب باید با انواع فلنج آشنا شویم .اسامی فلنج ها را در زمان خرید و قیمت لوله پلیکا یا لوله و اتصالات دیگر احتمالا دیده اید.

فلنج گلودار

برای “انتخاب فلنج مناسب” لازم است که تا با برخی از انواع فلنج­ ها آشنا شویم و سپس با آشنایی کامل بتوانیم یک خرید کامل داشته باشیم. این نوع فلنج همیشه به روش فورج ساخته می شود و بعد از آن به وسیله جوش لب به لب به لوله متصل می شود. همچنین تنش ­ها را از فلنج به لوله انتقال می دهد و از این رو قابلیت تحمل فشار­های بالا را دارد و این نوع فلنج در محیط­  های سخت با فشار و دماهای بسیار بالا نیز می توان استفاده کرد. این نوع فلنج قابلیت تحمل فشارهای 5000 Psi و یا حتی بالاتر را دارد و در انواع گریدها مانند فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی و فولادهای آلیاژی موجود است. در آخر برای انتخاب کلاس آن باید از استاندارد ASME B16.5 استفاده کرد.

انتخاب فلنج مناسب

فلنج کور

برای انتخاب فلنج مناسب باید بدانید که این نوع فلنج برای بستن خط لوله در آخر خط بسته می شود که امکان دسترسی به داخل لوله ­ها یا مخازن یا باز و بسته کردن آنها را فراهم می کند. این نوع فلنج در دو نوع سطح صاف و سطح برآمده تولید می شود و در صنایع پتروشیمی، آب، و گاز به کار می رود. برای انتخاب کلاس آن باید مانند انتخاب کلاس فلنج گلودار و با استفاده از استاندارد عمل کرد. این نوع “فلنج های مناسب” برای محیط­ ها با خوردگی بالا از جنس فولاد زنگ نزن تولید می شود.

فلنج اسلیپان

این “فلنج های مناسب” با دقت بسیار بالایی طراحی می شود تا قطر داخلی آن کمی بزرگتر از قطر بیرونی لوله باشد و لوله داخل آن قرار گیرد. سپس این فلنج از طریق جوش شیاری در بیرون، بالا، پایین، داخل لوله متصل می شود. برای انتخاب فلنج مناسب برای محیط کار با فشارهای کم می توانید فلنج اسلیپان را انتخاب کنید. این فلنج­  ها در دو سطح برآمده و صاف موجود­ند و اتصال آنها راحت­ تر از فلنج گلودار است. یان فلنج ­ها برای محیط ­هایی با دمای زیر 230 درجه سانتی­گراد و میزان خوردگی بیشتر از 3mm ایده­آل هستند. جهت استفاده از این نوع فلنج ­های مناسب در محیط­ های با شرایط شدیدتر به استاندارد ASME B16.5  یا ASME B31.3 در کلاس ­های  600یا بالاتر مراجعه کنیدتا انتخاب فلنج مناسب را داشته باشید.

فلنج لپ جوینت

این فلنج­ ها از دو جزء ته­ کوب و فلنج تشکیل می شود که لوله به ته ­کوب جوش داده شده و فلنج های مناسب می تواند به طور آزادانه ­ای حرکت کند یا بچرخد. کاربرد این نوع فلنج های مناسب در موقعیت ­هایی است که نیاز به بازرسی دوره ای، پیاده کردن و تمیزکاری وجود دارد. این فلنج­ ها می تواند به راحتی بچرخد تا سوراخ ­های پیچ ­ها هم راستا شوند که سبب می شود مونتاژ آن در سایزهای بزرگتر ساده شود. از این رو ساختار آنها امکان دارد برای فشارهای بسیار بالا مناسب نباشد و بیشترین کاربرد را در فشارهای کم دارد.

انتخاب فلنج مناسب

قیمت فلنج ها و اتصالات

در میان قیمت لوله و اتصالات، قیمت فلنج ­ها تقریبا مناسب است. البته این نیز ناگفته نماند که قیمت هر فلنج با دیگری طبق نوع اندازه و خاصیت و ویژگی­  هایی که دارد متفاوت است. این نکته نیز لازم به ذکر است که یکی از انواع فلنج ­ها، فلنج پلیکا است که از جنس پلیکا ساخته شده و همچنان که قیمت لوله پلیکا با قیمت لوله­های فولادی فرق دارد، قیمت فلنج پلیکا نیز با دیگر فلنج­  ها متفاوت است. از این رو مناسب است در صورت اقدام به خرید از فروشگاهی خریداری نمایید که بتوانید با­ کیفیت ­ترین محصولات را با کمترین قیمت خریداری نمایید تا در هزینه ­هایتان نیز بیشترین صرفه جویی صورت بگیرد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp