عوامل موثر در انتخاب سایز مناسب لوله آب

در این مقاله قصد داریم یک راهنمای خوب برای انتخاب سایز مناسب لوله آب ارائه بدهیم. همانطور که می دانید سایز لوله ها در صنایع مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. همانطور هم که می دانید معمولا لوله ها در صنایع حساسی مورد استفاده قرار می گیرند و انتخاب لوله مناسب یک اصل مهم است. به همین خاطر هم هستش که در این مقاله قصد داریم به مهم ترین عوامل موثر در انتخاب سایز مناسب لوله آب و تاثیر جنس لوله بر سایز لوله صحبت کنیم. پس قبل از اینکه اقدام به خرید لوله آب بکنید حتما این راهنما را بخوانید و ما سعی می کنیم یک راهنمای خوب برای خرید شما ارائه بدهیم. در این مقاله با ما همراه باشید.

برای لوله کشی آب در شرایط مختلف از لوله های مختلفی استفاده می کنند. در واقع برای انتخاب سایز مناسب لوله آب در یک آپارتمان باید از استاندارد های متفاوتی به نسبت لوله کشی یک ساختمان قدیم ساخت استفاده کرد. این تازه یک مثال ساده بود و لوله کشی آب در موارد مختلف هم لوله های متفاوتی را می طلبد و هم اینکه باید در انتخاب سایز آن ها نیز دقت کنید. انتخاب سایز مناسب لوله آب به همان اندازه مهم است که انتخاب نوع لوله مهم می باشد. پس در نتیجه باید حواستان باشد که دقیقا لوله آب را در کجا می خواهید استفاده کنید و این لوله آب قرار است به چه صورت آب را منتقل کند.

چه عواملی در انتخاب سایز مناسب لوله آب موثر است ؟

انتخاب سایز مناسب لوله آب به موارد زیاد و مختلفی بستگی دارد که بهتر است هرکدام از آن ها را بدانید. انتخاب سایز لوله هایی که برای آب آشامیدنی استفاده می شوند، می تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارند که به همین منظور می توانید درباره قیمت لوله پلیکا که یکی از لوله های مورد استفاده در آب آشامیدنی است اطلاعات کسب کنید. انتخاب سایز لوله به عئومالی همانند طول مسیر لوله، تعداد و نوع انشعابات لوله، جنس لوله، کاربرد لوله و فشار آب بستگی دارد که همگی آن ها عواملی هستند که باید در زمان نصب و لوله کشی برای انتخاب مناسب ترین سایز لوله آب و ضخامت لوله ها مورد توجه قرار بگیرند.

سایز بندی لوله های آب به چه صورت می باشد؟

لوله های 5 لایه آب عمدتا از قطر 16 میلی متر شروع می شوند و تا اندازه های 32 میلی متر نیز ممکن است بالا بروند. سایز لوله های تک لایه هم از 20 شروع می شوند و تا 63 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرند. شاید جالب باشد که قبل از خرید لوله و اتصالات بدانید که سایز لوله ها در بسیار از مواقع، با توجه به بخش داخلی آن مشخص می شوند. مثال بخواهیم بزنیم، لوله سایز 2 به لوله هایی می گویند که قطر داخلی آن ها 20 یا 1.2 اینچ است و لوله های سایز 3 هم به لوله هایی می گویند که قطر داخلی آن ها 32 یا 1 اینچ شناخته می شوند. همان طور هم که اشاره کردیم سایز لوله ها بر قیمت لوله و اتصالات تاثیر گذار است.

سایز بندی لوله های آب به چه صورت می باشد؟

سایز و اندازه لوله ها حتما باید با روش لوله کشی شما متناسب باشد

اولین و مهمترین نکته ای که باید در انتخاب سایز مناسب لوله آب رعایت کنید، تناسب نوع و اندازه لوله شما با روش لوله کشی شما است. به طورکلی لوله کشی آب معمولا به دو روش کلکتوری و انشعابی انجام می گیرد. در لوله کشی کلکتوری عمدتا هیچ نوع اتصالی از محل کلکتور به شیر نصب نمی شود. یعنی سیستم لوله کشی آب سرد و گرم باید به صورت مجزا باشد.

در عین حال که در لوله کشی انشعابی برای انشعاب هر شیر از سه راهی استفاده می شود. از همین رو تناسب اندازه لوله با اتصالات آن اهمین بسیار بالایی دارد. در واقع استفاده از لوله سایز بزرگ برای سیستم لوله کشی مسیر های کوتاه به هیچ عنوان مناسب نیست. این لوله ها معمولا برای انتقال آب در سطح های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

تعداد انشعابات لوله باید به چه صورت باشد؟

هماهنگ بودن انشعابات لوله با تعداد انشعاب اهمیت زیادی در سیستم لوله کشی آب دارد. سایز لوله در لوله کشی آب باید به طوری باشد که فشار آب کاهش نیابد. به عنوان مثال بخواهیم بگوییم، اگر قرار باشد آب را از نقطه ای به طول 10 متر به محل دیگر منتقل کنیم که دارای یک انشعاب است، باید از یک لوله 5 لایه با سایز 16 مثل لوله تک لایه 1.2 استفاده کنیم. برای انتقال آب در مسیر های طولانی تر هم در حدود 40 متر با 3 انشعاب، بهتر است حداقل از لوله سایز 25 یا 3.4 اینچ استفاده کنیم.

تعداد انشعابات لوله باید به چه صورت باشد؟

تاثیر جنس لوله بر سایز در انتخاب سایز مناسب لوله آب

مورد بعدی ای که باید در انتخاب سایز لوله آب مد نظر قرار دهید، جنس و نوع لوله ای است که قرار است در لوله کشی آب استفاده کنید که ممکن است از جنس پلی پروپیلن و یا گالونیزه باشد. همانطور که می دانید جنس لوله مورد استفاده برای انتقال آب هم با لوله برق متفاوت است. فقط یک سری لوله های خاص هستند که برای انتقال آب و سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. به علاوه این، لوله ها با ضخامت، اندازه و جنس های مختلفی تولید می شوند که شما می توانید برای لوله کشی آب از لوله های تک لایه سفید پلی پروپیلن، لوله 5 لایه یا گالوانیزه استفاده کنید. در سیستم لوله کشی آب شهری و روستا هم عمدتا از لوله های تک لایه پروپیلن سفید و سبز و لوله 5 لایه استفاده می شود. مسلما انتخاب این موارد می تواند بر سایز لوله مورد استفاده در لوله کشی آب موثر باشد.

رعایت استاندارد ها در اندازه لوله آب باید چگونه باشد

برای “انتخاب سایز لوله آب” ساختمان استاندارد های از پیش تعیین شده ای وجود دارد. رعایت کردن آن ها به شما کمک می کند تا آب با فشار متناسب و بدون مشکل از لوله ها خارج شود. این استاندارد ها تعیین می کنند که در چه شرایطی از چه سایز و جنس لوله ای باید استفاده کنیم تا کارایی و عملکرد سیستم لوله کشی با مشکلی مواجه نشود. شما با رعایت این اصول می دانید که کجا باید از لوله UPVC استفاده کنید و اینکه برای چه مواردی باید از لوله های فلزی گالوانیزه استفاده کنید.