آشنایی با مهم ترین اصول لوله کشی ساختمان و انتخاب لوله مناسب

اگر قصد ساختن یک ساختمان را داشته باشیم، یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که برای آن باید رعایت شود، اصول لوله کشی ساختمان آن است. آب و گاز دو نیاز ضروری برای هر ساختمان است که به‌وسیله لوله‌ها از شهر به ساختمان منتقل می‌شود و با انشعاباتی در ساختمان تقسیم می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره اصول لوله‌ کشی ساختمان صحبت کنیم و درباره ترفندهای آن بدانیم تا بتوانیم یک لوله‌ کشی بدون نقص را برای پروژه خود داشته باشیم. پس با ما همراه باشید.

مهم‌ترین اصول لوله‌ کشی ساختمان کدامند؟

برای اینکه اصول لوله‌ کشی ساختمان را بدانیم اولین قدم این است که مشخص شود این لوله‌ کشی دقیق برای چه کاری می‌خواهد انجام شود. آیا می‌خواهیم آب را از کنتور به ساختمان بیاوریم؟ آیا می‌خواهیم انشعابات آب را در ساختمان خود منتشر کنیم؟ آیا قصد خروج فاضلاب را داریم؟ یا کلاً برای موارد دیگر از لوله‌ کشی استفاده می‌کنیم. اگر در انتخاب لوله بخواهید قیمت را هم در نظر بگیرید، لازم به ذکر است بگوییم که در میان تمامی لوله های ساختمانی، قیمت لوله پلیکا مناسب تر است.

بر اساس این موضوعات می‌توانیم مهم‌ترین نکات را برای آن‌ها در نظر بگیریم. در زیر نیز به چند نمونه از این موارد مهم می‌پردازیم:

  • اولین موردی که در اصول لوله کشی ساختمان و قبل از خرید لوله و اتصالات، باید در نظر گرفته شود، نقشه لوله‌ کشی ساختمان است. باید مهندسین این نقشه را حتماً از قبل آماده کرده باشند، تا مشخص شود لوله‌ها از کجا می‌خواهند رد شوند و لوله‌های مهم در کجای ساختمان قرار دارد.
  • باید بعد از اینکه نقشه مناسب را داشتیم، بستر را برای لوله‌ها آماده کنیم. لوله‌ها نباید خیلی عمیق و نه خیلی سطحی کار شوند. هم چنین باید به کاربرد لوله و نوع آن نیز در این مرحله توجه کرد. به‌عنوان‌مثال لوله‌های پوش فیت را برای فاضلاب نباید در خاک قرارداد و یا اینکه لوله‌های گرمایش از کف باید به سطح زمین نزدیک‌تر باشند.
  • نکته بعدی که در این جا باید موردتوجه قرار گیرد شیب لوله‌ها است. لوله‌ها باید در شیب مناسب نصب شوند، تا هم آب را به‌خوبی انتقال دهند و هم از رسوب یا گرفتگی آن‌ها جلوگیری شود.
  • دمای آب نیز یکی دیگر نکات مهم در اصول لوله‌ کشی ساختمان است که باید به آن توجه شود. در این مورد باید حتماً از لوله‌های پلیمری استفاده کرد و هم چنین این مورد را نیز باید در نظر بگیریم که اگر دما بسیار زیاد باشد، عمر لوله‌ها کمتر می‌شود. پس باید همیشه کنترل شوند.

این نکات مهم‌ترین اصول را در لوله‌ کشی ساختمان را بیان می‌کنند که در زمان بررسی قیمت لوله و اتصالات و خرید آن باید از آن ها آگاهی داشته باشید.

استفاده از کدام نوع لوله‌ها برای لوله‌ کشی ساختمان مناسب‌تر است؟

در قدیم معمولاً از لوله‌های فلزی و چدنی برای لوله‌ کشی ساختمان استفاده می‌شد. این لوله‌ها به‌مرورزمان پوسیده می‌شدند و یا اینکه رسوبات داخل آن‌ها مانع انتقال آب می‌شد. گاهی اوقات این لوله‌ها صدا نیز داشتند و گرمای زیادی را به محیط می‌دادند. به همین خاطر فناوری پلیمر به میان آمد.

امروزه از لوله‌های پلیمری تک‌لایه و پنج لایه، لوله‌های PEX و PERT لوله‌های یو پی وی سی و یا پلی‌اتیلن و پوش فیت برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. هرکدام از این نوع لوله‌ها برای مناطق خاصی از ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند و روش لوله کشی ساختمان متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال از لوله‌های تک‌لایه یا پنج لایه برای انشعابات داخل ساختمان استفاده می‌شود و یا اینکه لوله‌های پلی‌اتیلن برای فاضلاب مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اما از لوله‌های فلزی فقط گاهی برای گاز و انشعاباتی مانند این استفاده می‌شود و حتی ممکن است برای گاز نیز لوله‌های پلیمری را ترجیح دهیم. پس امروزه فن آوری پتروشیمی و پلیمر برای انتقال آب به ما بسیار کمک کرده است و باعث ارتقا سازه ما می‌شود.

استفاده از کدام نوع لوله‌ها برای لوله‌ کشی ساختمان مناسب‌تر است؟

استفاده از پمپ در لوله‌ کشی ساختمان چه مزیتی دارد؟

اگر ساختمانی که قصد ساخت آن را داریم و یا از قبل ساخته شده است، ارتفاع زیادی داشته باشد و طبقات آن بالای 5 طبقه باشد، هم چنین سازه در منطقه شلوغ‌تری از شهر قرار گرفته باشد که تراکم ساختمانی در آن زیاد باشد، ما برای طبقات بالاتر نیاز به پمپ آب داریم. در لوله‌ کشی ساختمان، لوله‌ای به نام لوله رایزر آب را به بالای ساختمان می‌برد، هرچه طبقات بیشتر شود، فشار آب در بالارفتن کمتر می‌شود. حال اگر این فشار به‌صورت منطقه‌ای کم باشد، به طبقات بالا ممکن است آب نرسد. به همین دلیل پمپ آبی را روی پشت‌بام قرار می‌دهند تا مخصوصاً در فصل تابستان روشن شود و آب را به بالا برساند. گاهی این پمپ‌ها فقط برای کولرهای آبی کار می‌کنند و به آن‌ها وصل هستند. اما گاهی نیز برای کل ساختمان این فرایند انجام می‌شود. استفاده از پمپ در انجام اصول لوله کشی ساختمان های چند طبقه توصیه می شود.

بهترین روش لوله‌ کشی ساختمان چگونه است؟

بعد از اینکه خرید لوله و اتصالات را انجام دادیم و نوبت به کشیدن نقشه لوله‌ها و پیداکردن بهترین روش برای لوله‌ کشی است. به‌صورت کلی لوله‌ کشی در ساختمان به دو روش از بالابه‌پایین و یا از پایین‌به‌بالا انجام می‌شود.

این روش‌ها برای هر ساختمان متفاوت است. به‌عنوان‌مثال معمولاً برای ساختمان‌هایی که طبقات کمتری دارند از لوله‌ کشی پایین‌به‌بالا استفاده می‌شود. به این صورت که لوله‌ای به نام رایزر آب را از کنتور که در پایین قرار دارد به طبقه‌ها می‌رساند. آب در هر طبقه انشعاب شده و وارد واحد می‌شود.

روش دیگر را برای ساختمان‌های بلندتر استفاده می‌کنند که آب را از پایین‌به‌بالا برده و سپس آب از بالا توسط انشعاباتی به واحدها انتقال پیدا خواهد کرد. هنگامی که آب توسط رایزر بالا می‌رود هیچ انشعابی از آن خارج نمی‌شود و تمام آب به بالای ساختمان می‌رود و در برگشت به طبقات می‌رسد.

این روش‌ها را باید به‌دقت برای ساختمان خود در نظر بگیریم و بهترین آن‌ها را بر اساس نیاز خود انتخاب کنیم. گاهی ممکن است روش پایین‌به‌بالا برای ساختمان‌های بلندتر مناسب باشد و یا اینکه بر عکس آن اتفاق بیفتد.

بهترین روش لوله‌ کشی ساختمان چگونه است؟

لوله‌ کشی ساختمان چند مرحله دارد؟

همان‌طور که در بالا نیز بیان کردیم، اصول لوله کشی ساختمان مراحل و نکات مهمی دارد که باید حتماً آن‌ها را در نظر گرفت. این مراحل معمولاً بر اساس مکانی که می‌خواهد لوله‌ کشی شود متفاوت است. به طور مثال لوله‌ کشی فاضلاب با لوله‌ کشی آبرسانی متفاوت است و اگر لوله‌ کشی آبرسانی 4 یا 5 مرحله داشته باشد، لوله‌ کشی فاضلاب ممکن است فقط 3 مرحله باشد.

اما مراحلی مانند کشیدن نقشه برای مکان لوله‌ کشی، خرید لوله‌های مناسب و اتصالات، استفاده از افراد ماهر برای نصب لوله‌ها، انجام عایق‌ حرارتی لوله و حفر مناسب زمین یا دیوار برای تمام سیستم‌های لوله‌ کشی یکسان است و گاهی در زمینه تخصصی با هم تفاوت پیدا می‌کنند.

در هنگام این کار به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در بالا نیز این مورد را بیان کردیم که رعایت اصول لوله‌ کشی ساختمان بسیار مهم است و باید برای آن به نکات زیادی توجه داشته باشیم. به‌عنوان‌مثال اگر لوله را خریداری کرده‌اید آن را کف زمین و یا ساختمانی که مصالح آن روی زمین ریخته شده است قرار ندهید، زیرا ممکن است لوله آسیب ببیند و شما متوجه آن نشوید.

اگر لوله‌ها در مکانی هستند که در مجاورت سرما قرار دارند، مثلاً اگر لوله‌ کشی حیاط یا پارکینگ یک ساختمان را انجام می‌دهید، حتماً باید لوله‌ها را عایق کنید تا از فصول سرد از یخ‌زدن و ترکیدگی آن جلوگیری شود.

برای لوله‌هایی که به آب‌گرم‌کن یا پکیج نصب می‌شوند نیاز به‌دقت بسیار و هواگیری‌های مخصوص است. زیرا فشار آب‌وهوا در این لوله‌ها بسیار زیاد است و ممکن است صدا ایجاد کند یا باعث ترکیدگی و خطر می‌شود.

اگر می‌خواهید لوله‌های سرویس‌های بهداشتی را نیز از سقف کاذب عبور دهید، باید به فاصله دیوار و لوله توجه کنید تا مشکلی برای دیوار و لوله به وجود نیاید و باعث خرابی آن‌ها نشود.