ما در این مقاله فهرستی از رایج‌ترین اصطلاحات لوله پی وی سی و اتصالات را گردآوری کرده‌ایم که به ترتیب به توضیح و بررسی هر کدام میپردازیم.

اصطلاحات لوله پی وی سی

جدا از دانستن قیمت لوله و اتصلات گاهی اوغات دانستن یک سری از اصطلاحات به شما کمک فراوانی در درک این زمینه می کند. در ادامه به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

ABS

ABS یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن از اصطلاحات لوله پی وی سی است که گروهی از پلاستیک‌ها است که از پلیمرهایی با درصدهای تعیین شده آکریلونیتریل ساخته شده‌اند.

آداپتور

آداپتور از اصطلاحات لوله پی وی سی است که اتصالی است که دو لوله مختلف را به هم متصل می کند. همچنین می تواند رزوه را با لوله بدون رزوه وصل کند.
پیری عمل قرار دادن مواد در معرض یک محیط برای یک دوره یا تأثیر بر موادی است که برای مدت طولانی در معرض یک محیط قرار گرفته اند.

ASTM

ASTM مخفف American Society for Testing and Materials است. امروزه با نام ASTM International شناخته می‌شود، این پیشرو در استفاده از استانداردهای بین‌المللی برای ایمنی، کیفیت و اطمینان مصرف‌کننده است. تعدادی استاندارد ASTM وجود دارد که برای لوله و اتصالات PVC و CPVC. اعمال می شود.

Belled End

لوله Belled End به گونه ای ساخته شده است که در یک انتها شعله ور شود، که اجازه می دهد قطعه دیگری از لوله بدون کمک کوپلینگ به داخل آن بلغزد. اینها معمولاً فقط در امتداد طولانی خطوط لوله مستقیم استفاده می شوند.

خم

خم از دیگر اصطلاحات لوله پی وی سی در زمینه خرید لوله و اتصالات است که اغلب به جای زانو استفاده می شود که جهت خط لوله را به تعداد درجه مشخصی تغییر می دهد.
کلاهک نوعی توقف است که از قطر بیرونی لوله تا درپوش می رود.

کلاس 125

کلاس 125 یک اتصالات پی وی سی با قطر بزرگ 40 است که از هر نظر شبیه اتصالات استاندارد 40 است، با این تفاوت که در مرحله آزمایش قرار نگرفته است. این اتصالات معمولاً ارزان‌تر از اتصالات PVC استاندارد Sch 40 هستند و در کاربردهایی که نیازی به اتصالات آزمایش شده و تأیید شده نیست، استفاده می‌شوند.

Cleanout

Cleanout یک اتصال با یک عنصر قابل جابجایی است که امکان دسترسی به زهکشی را بدون برداشتن وسایل لوله کشی فراهم می کند.

Cleanout

 

شیر توپی

شیر توپی فشرده معمولا از پی وی سی ساخته می شود و یک شیر توپی کوچک است که عملکرد روشن/خاموش ساده ای دارد. از آنجایی که این شیر را نمی توان جدا کرد، به راحتی قابل تعمیر نیست و اغلب یکی از کم هزینه ترین شیرهای توپی است. برای مشاهده ی لیست قیمت لوله پلیکا کلیک کنید.

تراکم

از اصطلاحات لوله پی وی سی است که یک واکنش شیمیایی است که شامل ترکیبی از مولکول ها می شود که منجر به حذف یک مولکول ساده مانند آب و تشکیل ترکیب پیچیده تر با وزن مولکولی بیشتر می شود.

کوپلینگ

از اصطلاحات لوله پی وی سی؛ نوعی اتصال ساده است که دو لوله (یا یک لوله و یک اتصال دیگر را با هم) با لیز خوردن روی لوله ها به هم متصل می کند. برخی از کوپلینگ ها دارای قابلیت کاهش هستند که به لوله های با قطر کمتر اجازه می دهد تا به یک لوله با قطر بزرگتر (یا برعکس) متصل شوند.

CPVC با نام مستعار پلی وینیل کلرید کلر از نظر مقاومت در برابر خوردگی و شیمیایی و همچنین از نظر سفتی شبیه PVC است. با این حال، CPVC دارای درجه حرارت بالاتر از PVC با حداکثر دمای کاری 200 درجه فارنهایت است

Crazing

به ترک های کوچک و ریز روی یا زیر سطح پلاستیک اشاره دارد

کراس

اتصالی است که 4 قسمت لوله را به هم متصل می کند

Cure

به معنای تغییر خواص پلیمر به حالت پایدار، قابل استفاده و نهایی با استفاده از عوامل شیمیایی، گرما یا تشعشع است.

تخریب

فرآیندی است که در آن ساختار شیمیایی، ظاهر یا خواص فیزیکی پلاستیک شروع به زوال می کند.

پایداری ابعادی

توانایی یک قطعه پلاستیکی برای حفظ شکل و ابعاد اصلی خود در شرایط استاندارد استفاده است.

دینامیکی

فشار زمانی است که آب در جریان است.

DWV 

DWV مخفف Drain Waste Vent است که سیستمی از PVC برای رسیدگی به کاربردهای بدون فشار است
خاصیت ارتجاعی پلاستیک است که به آن اجازه می دهد پس از تغییر شکل به بعد اولیه خود بازگردد.
ترک خوردگی استرس محیطی به ترک هایی گفته می شود که وقتی یک قطعه پلاستیکی در معرض مواد شیمیایی ناسازگار قرار می گیرد و تحت فشار قرار می گیرد ایجاد می شود.

EPDM 

EPDM یا اتیلن پروپیلن داین مونومر نوعی لاستیک است که برای آب بندی اتصالات و شیرهای PVC استفاده می شود.

اکستروژن 

اکستروژن از دیگر اصطلحات پی وی سی است که به فرآیندی اطلاق می‌شود که برای شکل‌دهی پیوسته با فشار دادن یک بخاری یا پلاستیک گرم نشده از طریق سوراخ شکل‌دهی استفاده می‌شود.

پرکننده ها 

پرکننده ها مواد نسبتاً بی اثری هستند که برای اصلاح استحکام، ماندگاری یا خواص کاری آن به پلاستیک اضافه می شوند.

اتصلات

اتصالات در سیستم های لوله کشی برای اتصال بخش های لوله به یکدیگر استفاده می شود. اتصالات در انواع مواد، اندازه ها و اشکال موجود است.

فلاش بوشینگ

فلاش بوشینگ از جمله اصطلاحات لوله پی وی سی است که اتصالی است که دو لوله با قطرهای مختلف را به یکدیگر متصل می کند. لوله کوچکتر به انتهای مادگی و لوله بزرگتر به انتهای نر پیچ می شود.

FPT (FIPT)

FPT (FIPT) مخفف عبارت Female (Iron) Pipe Thread است. این رزوه موجود در لبه داخلی اتصالات امکان اتصال به MPT (انتهای رزوه ای لوله نر) را فراهم می کند. رزوه FPT/FIPT معمولا برای سیستم هایی با لوله های PVC و CPVC استفاده می شود

PVC گرید

PVC گرید مبلمان نوعی PVC است که از نظر فشار درجه بندی نمی شود و برای کاربردهای غیر مایع استفاده می شود. معمولاً برای کاربردهای سازه ای یا تفریحی استفاده می شود. بر خلاف پی وی سی استاندارد، PVC درجه مبلمان هیچ علامت یا ایراد آشکاری ندارد.

فیوز

فیوز برای اتصال قطعات پلاستیکی به یکدیگر با نرم کردن مواد با استفاده از حلال یا حرارت است.

واشر 

واشر آب بندی است که فضای بین دو سطح را به منظور جلوگیری از نشتی پر می کند.

تنش حلقه ای 

تنش حلقه ای تنش محیطی است که بر دیواره لوله در مواجهه با بار فشار داخلی وارد می شود. این معمولاً بر حسب پوند بر اینچ مربع بیان می شود.

تنش حلقه ای 

 

Hub

Hub اصطلاحی است که اتصالات DWV را توصیف می کند. هیچ آداپتور توپی نمی تواند لوله را به یک انتهای اتصالات بلغزد.

ID

ID مخفف Inside Diameter است و اندازه گیری فاصله یک دیوار داخلی لوله تا دیواره داخلی طرف دیگر لوله است

قالب گیری تزریقی

قالب گیری تزریقی فرآیندی است که برای تشکیل یک شکل با فشار دادن یک پلاستیک گرم شده، تحت فشار و در حالت سیال، به داخل حفره یک مد بسته استفاده می شودIPS مخفف Iron Pipe Size است. همچنین به عنوان استاندارد لوله آهنی داکتیل یا استاندارد اندازه لوله اسمی شناخته می شود، این یک اندازه معمولی است که برای لوله های PVC استفاده می شود.

روان کننده

روان کننده به هر ماده ای اطلاق می شود که اصطکاک بین سطوح جامد متحرک را کاهش دهد.

مهر و موم مدولار 

مهر و موم مدولار آب بندی است که در اطراف لوله قرار می گیرد تا فضای حلقوی اطراف لوله را پر و آب بندی کند. این مهر و موم ها معمولاً از پیوندهایی تشکیل شده اند و برای پر کردن فضای بین لوله و دیوار، کف و غیره جمع آوری و سفت می شوند.

MPT

MPT (معروف به MIPT، نخ لوله نر (آهن)) با انتهای رزوه ای در خارج طراحی شده است تا با انتهای رزوه ای لوله ماده (FPT) که دارای رزوه هایی در داخل است، متصل شود. اتصالات PVC و CPVC اغلب دارای انتهای MPT هستند.

NPT

NPT استاندارد ایالات متحده برای رزوه های مخروطی است و مخفف National Pipe Thread است. این انتهای به لوله ها و اتصالات اجازه می دهد تا با یک مهر و موم ضد آب در کنار هم قرار گیرند.

NSF

NSF مخفف National Sanitation Foundation، یک سیستم استاندارد برای سلامت و ایمنی عمومی است.

OD

OD مخفف عبارت Outside Diameter است و یک اندازه گیری رایج برای لوله های PVC و CPVC است. برای اندازه گیری سطح لوله، OD فاصله مستقیم از یک لبه بیرونی لوله تا لبه بیرونی دیگر است.
دمای عملیاتی دمای محیط و محیط اطراف یک سیستم لوله کشی را توصیف می کند. حداکثر دمای کاری توصیه شده برای لوله پی وی سی 140 درجه فارنهایت است.
O-Ring در برخی از اتصالات و شیرهای PVC یافت می شود و برای ایجاد یک اتصال ضد آب بین دو قطعه استفاده می شود. این واشر حلقه ای شکل درست در داخل سوپاپ ها و اتصالات قرار می گیرد و از یک ماده الاستیک ساخته شده است.

Ripe Dope

Pipe Dope یک اصطلاح عامیانه برای درزگیر شیمیایی است. این درزگیر رزوه لوله با نرم کردن ترموپلاستیک های موجود در لوله و اتصال تا زمانی که با هم ذوب شوند، مهر و موم های بادوام و بدون نشتی را تضمین می کند.

Plain End

Plain End نوعی از انتهای لوله را توصیف می کند که قطری برابر با بقیه طول لوله دارد. لوله های انتهایی ساده اغلب با لوله های انتهایی زنگ دار در تضاد هستند. رجوع به بلل انت شود.

دو شاخه

دوشاخه برای آب بندی یک خروجی اتصالات استفاده نشده استفاده می شود.

پرایمر

پرایمر حلالی است که برای نرم کردن سطوح قبل از استفاده از سیمان استفاده می شود.
PVC مخفف پلی وینیل کلراید از اصطلاحات لوله پی وی سی است. این ترموپلاستیک سفت و سخت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم است. پی وی سی به عنوان لوله انتقال رسانه شناخته می شود و معمولاً در محصولات تجاری و مصرفی در سراسر جهان استفاده می شود.
کوپلینگ از اصطلاحات لوله پی وی سی استکه کاهنده اتصالی است که می تواند دو لوله با قطرهای مختلف را به یکدیگر متصل کند.