نحوه ایجاد ونت فاضلاب

قبل از پرداختن به نحوه اجرای ونت فاضلاب مناسب است که به این نکته بپردازیم که سیستم ونت فاضلاب چیست؟ باید گفت که کلمه ونت، کلمه ای با ریشه لاتین و به معنی هواکش است. وجود سیستم ونت و البته تاثیر آن در فاضلاب برای سیستم های فاضلاب شهری یک مورد حیاتی است. سیستم فول ونت فاضلاب وظیفه دارد گازهای موجود در مسیر فاضلاب را به بیرون هدایت کند. از جمله تاثیرات ونت در فاضلاب، تخلیه آسان فاضلاب و جلوگیری از خراب شدن سیفون به خاطر فشار معکوس است.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

نحوه ایجاد ونت فاضلاب
خرید لوله و اتصالات
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
حارث گروپ

انواع سیستم ونت

سیستم ونت دو مدل دارد که هر کدام از آنها با همدیگر تفاوت هایی نیز دارد، از این رو مناسب است که در زمان خرید لوله و اتصالات حتما به تفاوت های این لوله و این که کدام از این دو نوع مناسب تر است دقت نمایید. ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.همچنین هنگام خرید لوله مناسب باید به میزان بودجه و هزینه ها توجه کنیم.

برای خرید لوله مناسب باید به قیمت لوله پلیکا توجه کنیم،چرا که باید با بودجه ما همخوانی داشته باشد و در عین قیمت مناسب از کیفیت مطلوب و مناسبی هم برخوردار باسد.

انواع سیستم ونت

انواع مختلف سیستم های ونت

سیستم ونت تر یا هواکش اولیه

در نحوه اجرایی ونت فاضلاب در این حالت، لوله های هواکش یا ونت برای طبقات پایین به عنوان لوله ونت و برای طبقات بالا به عنوان لوله فاضلاب عمل می کند. این روش بسیار مقرون به صرفه و ساده است.

 

سیستم ونت تر یا هواکش اولیه

سیستم ونت خشک یا هواکش ثانویه

روش اجرای ونت فاضلاب یا لوله های هواکش می تواند به صورت ونت خشک باشد. ونت خشک با شروع از پایین ترین نقطه لوله کشی فاضلاب، در مسیر خود و با اتصال به بدنه اصلی لوله فاضلاب، لوازم بهداشتی را پوشش می دهد. نام این سیستم ونت به این دلیل است که هیچ ورودی آب یا آبریزی ندارد.

نکات مهم در نحوه اجرای ونت فاضلاب

حال که با سیستم ونت آشنا شدید، بهتر است که در رابطه با نحوه اجرای ونت فاضلاب و موارد مربوط به آن را نیز بررسی کنیم. در نقشه لوله ونت و اجرای فول ونت فاضلاب و سیستم فول ونت باید به نکات مهمی دقت نمایید تا سیستم ونت به روش اصولی پیاده شود. اما برخی از نکاتی که باید در اجرای ونت فاضلاب به آنها دقت نمایید به این صورت است:

• تنها در صورت اجرای ونت فاضلاب، اتصال فاضلاب آشپزخانه به رایزر سرویس های بهداشتی اشکالی ندارد.

• در صورتی که در ساختمان ها چاه های جذبی وجود دارد که رایزر آب باران مستقیما در آنها تخلیه نمی شود، باید ونت قرار داده شود.
• قطر لوله قائم هواکش در روش اجرای ونت فاضلاب برای ساختمان هایی که تا 10 طبقه دارند، باید لوله 75 میلی متر باشد.

• برای پیشگیری از سقوط اجسام خارجی به داخل لوله هواکش، بهتر است در روش اجرای ونت فاضلاب انتخای لوله عصایی نصب شود؛ دقت نمایید که رعایت این نکته بسیار ضروری است.

• دقت کنید که در اجرای ونت فاضلاب، لوله هواکش حتما باید حدود 2 متر از بالای سقف آخر ساختمان خارج شود.

• باید حتما حوضچه چربی گیر برای ساختمان هایی مانند رستوران ها تعبیه شود.

نکات مهم در نحوه اجرای ونت فاضلاب

• با توجه به اینکه شتر گلو زیر روشویی ها و ظرفشویی ها کوچک هستند، مناسب است در اجرای ونت فاضلاب برای کمترین میزان گرفتگی، خط روشویی داخل دیوار تا زیر سقف ادامه داده و به لوله کشی ونت متصل شود.
• در سیستم فول ونت می توان برای توالت فرنگی هم ونت در نظر گرفت، دقت کنید که در این صورت مجاز به استفاده از سیفون برای این سیستم نیستید.
• نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که اتصال لوله ونت به لوله افقی فاضلاب را حتما باید با زانوی 90 درجه و به صورت کاملا قائم انجام داد. هدف از این کار این است که اجتمال ورود فاضلاب به خط ونت به حداقل برسد.
• ونت منشعب شده از توالت فرنگی یا ایرانی که در زیر سقف اجرا شده اند، باید بالاتر از کف همان واحد به لوله کشی ونت مرتبط گردد؛ این نکته در قیمت لوله و اتصالات و در تست استاندارد سیستم فاضلاب نیز بسیار مهم است.
• لوله هواکش عمودی باید در پایین ترین نقطه و بالاترین نقطه استک فاضلاب به این خط متصل شود.
• با این وجود که عموما در درون واحدها از لوله سایز 50 و در قسمت های عمودی از لوله سایز 75 استفاده می شود، باید توجه داشت که سایز لوله ونت، تابعی از میزان مصرف می باشد.

انواع لوله های ونت فاضلاب

پس از برسی نکاتی که در بالا گفته شد؛ در ادامه به معرفی لوله هایی که برای اجرای سیستم ونت به کار می رود می پردازیم.
1. لوله قائم هواکش: این لوله به لوله های انشعاب وصل می شوند و انتهای آنها هوای آزاد است. این لوله ها با هدف هواکش فاضلاب نصب و در پایین ترین قسمت به لوله قائم فاضلاب متصل می شوند.

2. هواکش لوله قائم: این لوله قائم نقش هواکش را ایفا می کند و پس از بالاترین اتصال شاخه افقی فاضلاب، در ادامه لوله فاضلاب به سمت پشت بام قرار می گیرد.

3. شاخه افقی هواکش: برای اتصال ونت به یک یا چند وسیله بهداشتی از شاخه افقی هواکش استفاده می شود. که به لوله قائم هواکش یا به ادامه لوله قائم فاضلاب وصل می شود. از این لوله ها می توان در سرویس های بهداشتی و سقف کاذب استفاده کرد؛ اما به کار بردن آنها رد ضخامت دیوارها مجاز نیست.

4. هواکش کمکی اصلی: از این لوله هواکش افقی برای پیشگیری از تغییرات فشار در لوله های قائم فاضلاب، به لوله هواکش قائم متصل شده و شیب آن به سمت لوله قائم فاضلاب است.

 

انواع لوله های ونت فاضلاب

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با نحوه اجرای ونت و همچنین انواع سیستم ونت و نکات مهمی که در زمان اجرا باید به آنها توجه کرد صحبت شد. اما در رابطه با قیمت لوله و اتصالات که برای این اجرا لازم است، بهتر است از فروشندگان لوله و اتصالات سوال کنید و سپس به خرید آنها اقدام نمایید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter