آشنایی با انواع اتصالات گالوانیزه

از شایع ترین اتصالاتی که در صنایع گوناگون از آنها استفاده می شود اتصالات گالوانیزه می باشند. این اتصالات همانطور که از اسم شان نیز معلوم است از روکشی از جنس گالوانیزه تولید شده اند و به این صورت مقاوم سازی شده اند. در یک روش اتصالات گالوانیزه به دو دسته تقسیم بندی می شوند. طبق این دسته بندی این اتصالات به دو دسته سیاه و سفید تقسیم می شوند. از انواع گوناگون این اتصالات در صنایع گوناگون مانند صنایع گاز و نفت، انتقال آب، هوا یا بخار و غیره به کار گرفته می شود.

اتصالات گالوانیزه چیست؟

این اتصالات به دلیل اینکه دارای پوششی از جنس گالوانیزه می باشند و دارای مقاومت قابل توجهی در مقابل حوادثی مانند خوردگی می باشند و همچنین میزان آسیب دیدگی آنها در مقابل مواد شیمیایی بسیار کم است، از این رو از این اتصالات در صنایع گوناگون استفاده میشود، همچنین این مزیت خود در قیمت لوله واتصالات گالوانیزه تاثیر دارد. همانطور که مشخص است تمامی لوله هایی که از جنس آهن و یا فولاد ساخته می شوند، اگر در معرض رطوبت قرار بگیرند بعد از مدتی دچار آسیب هایی مانند پوسیدگی و زنگ زدگی می¬شوند، بنابراین جهت افزایش دادن مقدار مقاومت این دسته از محصولات و اتصالات مربوط به آنها از فرایندی به نام گلاوانیزاسیون استفاده می کنند تا از این روش بتوانند فولاد و آهن را مقاوم سازی کنند.
برای اجرای این فرایند، این دسته از لوله و اتصالات فولادی و آهنی را در استخری از فلز مذاب، غرق می کنند و بعد از انجام این کار تمامی اتصالات و لوله ها را سرد می کنند. به این صورت پوشش روی آنها به طور کامل ثابت می شود. در اکثر موارد، اتصالات گالوانیزه به صورت دنده ای طراحی و ساخته میشوند. برای گالوانیزه کردن این نوع از اتصالات از گالوانیزه گرم استفاده می-کنند. یک نکته ای که باید به آن توجه شود این است که نباید فلز و یا مواد گالوانیزه هیچ گونه ناخالصی داشته باشد. در غیر این صورت مواد به درستی جذب فلز نخواهد شد و بعد از مدت اندکی پس از فرایند گالوانیزاسیون، دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود.
لوله و اتصالات دیگری نیز موجود است که از لحاظ جنس با اتصالات گالوانیزه فرق می کنند اما از لحاظ کارایی برابرند، که به آنها لوله و اتصالات پلیکا گفته می شود. قیمت لوله پلیکا در مقابل دیگر اتصالات کمتر می باشد. اما هر کدام از این لوله ها مزیت های خاص خود را دارند. بهتر است در زمان خرید لوله و اتصالات به همه نکات دقت نمایید تا بتوانید از انتخاب محصول راضی باشید.

انواع اتصالات گالوانیزه

این نوع اتصالات را به نوع کاربردی می توان به چند دسته تقسیم کرد. در این تقسیم بندی این اتصالات شامل انواع مختلفی مانند اتصالات دنده ای، اتصالات جوشی و همچنین اتصالات فلنج دار می باشد. اما اگر بخواهیم به صورت جزئی تر دسته بندی کنیم می توان به اتصالات سه راهی، اتصالات درپوش ها، اتصالات زانویی، اتصالات روپیچ و توپیچ و غیره اشاره کرد.

انواع اتصالات گالوانیزه

اتصالات جوشی گلاوانیزه

این دسته از اتصالات، این قابلیت را دارا هستند که بتوانند به لوله های پای پینگی متصل شوند. جهت انجام این کار، از جوشکاری استفاده می کنند تا اتصالات به لوله ها وصل شوند.

اتصالات دنده ای گالوانیزه

یکی دیگر از انواع این اتصالات، اتصالات دنده ای می باشند. این نوع از محصولات با کمک از دنده-هایی که بر روی اتصالات و لوله ها موجود است، این قابلیت را دارند که به یکدیگر متصل شوند. این نوع از اتصالات یک عیبی که دارند این است که ابعاد و سایز آنها بسیار محدود است؛ و در بیشتر موارد در سایزهای 10 تا 12 سانتی¬متر می¬باشند.

اتصالات فلنج دار گالوانیزه

از این اتصالات عموما در لوله های گالوانیزه به کار می رود. اتصالات فنلج دار گالوانیزه، به طور معمول به صورت جوشی و یا دنده ای به سر لوله ها متصل می شوند. و با کمک پیچ و مهره به لوله بسته و محکم می شوند. این نوع از اتصالات از جنس آلیاژ چدن تولید می شوند. این اتصالات در اکثر مواقع جهت بستن لوله ها در زمان تغییر دادن مسیر به کار می رود و یا اینکه برای تغییر دادن قطر لوله استفاده می شود. از این رو به این اتصالات فلنج دار گالوانیزه، اتصال دهنده شیر به لوله نیز گفته می شود.

اتصالات زانویی گالوانیزه

از این اتصالات جهت تغییر مسیر لوله کشی به کار می رود. در بیشتر مواقع زاویه مورد نظر برای تغییر دادن مسیر لوله 45 درجه 90 درجه 180 درجه است.

اتصالات زانویی گالوانیزه

از این اتصالات جهت تغییر مسیر لوله کشی به کار می­رود. در بیشتر مواقع زاویه مورد نظر برای تغییر دادن مسیر لوله 45 درجه 90 درجه 180 درجه است.

اتصالات درپوش گالوانیزه

از دیگر انواع اتصالات گالوانیزه، اتصالات درپوش­دار میباشد. از این اتصالات جهت مسدود کردن دائمی انتهای مسیر لوله کشی به کار میرود.

اتصالات سه راهی گالوانیزه

این اتصالات خود شامل سه دسته هستند که عبارتند از سه راهی کج، سه راهی تبدیل، سه راهی مساوی. هر یک از این انواع در موقعیت و شرایط خاص به کار می روند. به طور مثال در زمانهایی که بخواهند قطر لوله را تغییر دهند، از سه راهی تبدیل استفاده میکنند. اما اگر بخواهند سه انشعاب جداگانه و به صورت مساوی در لوله درست کنند، از سه راهی مساوی استفاده می کنند. در اکثر اوقات زمانی از سه راهی کج استفاده می کنند که بازوها، زاویه کوچکتری داشته باشند و به صورت عمود بر لوله نیز قرار گرفته باشند.

انواع اتصالات گالوانیزه

اتصالات روپیچ و توپیچ گالوانیزه

این اتصالات به گونه ای طراحی شده اند که در بخش های داخلی و خارجی خود، دارای دنده می-باشند. از این اتصالات در زمان هایی استفاده می شود که بخواهند یک لوله را به اتصال متصل کنند و یا اینکه بخواهند دو اتصال را به همدیگر متصل کنند.

اتصالات بوشن گالوانیزه

این نوع از اتصالات برای متصل کردن دو لوله به یکدیگر استفاده می شود. همچنین اگر قصد داشته باشند یک لوله را به دستگاه متصل کنند، از اتصالات بوشن گالوانیزه استفاده می کنند. لازم است که بدانید که دنده این اتصالات در بخش داخلی این اتصال قرار دارد.

اتصالات گپ

این نوع از اتصالات از پر کاربردترین نوع اتصالات است. از آنجایی که دنده این اتصالات بر قسمت خارجی آن واقع شده است، به همین جهت از این اتصالات بیشتر برای مسدود کردن انتهای مسیر لوله به کار میرود.

خرید لوله و اتصالات

در زمان خرید لوله و اتصالات برای ساختمان باید به نکات گوناگونی توجه کرد. از جمله نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد مارک ها و جنس های مختلف اتصالات است. بهتر است در هنگام خرید این اتصالات از یک فرد خبره در این کار کمک بگیرید.