آشنایی با انواع اتصالات لوله کشی فاضلاب

به طور کلی می توان گفت که اجرای لوله کشی آب و فاضلاب بدون کمک اتصالات غیر ممکن است. هرچقدر که سیستم لوله کشی ما وسیع تر باشد، بدیهی است که تعداد اتصالات مورد نیاز نیز بیشتر باشد. وظیفه اتصالات لوله کشی فاضلاب  این است که لوله های بکار رفته در شبکه لوله کشی را به همدیگر مرتبط کند و گاهی نقش کاهنده سایز لوله، انشعاب کننده و تغییر مسیر دهنده را نیز دارد. از اتصالات در زمان لوله کشی فاضلاب، لوله کشی آب و لوله کشی گاز نیز استفاده می شود. این قطعات در شکل و اندازه های مختلفی طراحی شده اند که هر کدام کارایی مخصوص به خود را دارند.
با این وجود بسیار مهم است که ما انواع اتصالات را بشناسیم تا در زمان خرید لوله و اتصالات بدانیم که در کدام قسمت لوله کشی چه نوع اتصالاتی را استفاده کنیم. می توان گفت که “اتصالات لوله کشی فاضلاب” از جمله پرکاربرد ترین نوع اتصالات است که در ادامه با آنها آشنا می شویم و در ادامه در رابطه با اتصالات لوله کشی فاضلاب پوش فیت و پلیکا نیز توضیحاتی را مرور میکنیم.

اصطلاحات سئو
خرید لوله پلیکا
برای اطلاع از به روزترین قیمت لوله پلیکا همین حالا کلیک کنید.
لوله و اتصالات

اسامی اتصالات لوله کشی فاضلاب

اتصالات لوله کشی فاضلاب با توجه به جنس لوله و  قیمت لوله و اتصالات در انواع پی وی سی، یو پی وی سی، پلی-اتیلن و پوشفیت طراحی و تولید می شوند و در سیستم لوله کشی به کار می روند. اما جدا از جنس اتصالات شکل و کاربری آنها  چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. در ادامه با برخی از این اتصالات آشنا می شویم.

نام اتصالات لوله کشی فاضلاب به این صورت است: درپوش لوله فاضلاب، زانویی 45 درجه، کف خواب، کوپلینگ، زانویی 90 درجه، زانویی 45 درجه، سه راهی تبدیل 45 درجه، زانویی تبدیل، درپوش مسدود کننده پیچی، رابط رزوه ای مادگی، تبدیل غیر هم مرکز، چهار راه 45 درجه سه سر کوبله، سه راهی تبدیل 90 درجه، چهار راهی، دریچه بازدید، سیفون، فنج، سه راهه خم، بوشن کاهنده و کلاهک.

اتصالات لوله کشی

معرفی انواع اتصالات لوله پلیکا

لوله اتصالات پلیکا اولین نوع لوله و فاضلاب تولید شده از آلیاژ پلیمر است که در لوله-کشی ساختمان ها به کار رفته است. این اتصالات به دو صورت پی وی سی و یو پی وی سی وجود دارند که تنها تفاوت این دو مدل در این می باشد که آلیاژ یو پی وی سی حالت نرم شده پی وی سی می باشد. به این صورت در این نوع اتصال نقطه ضعف لوله های پی وی سی که به خورد و شکنندگی آنها مربوط است را رفع می کند. به طور کل لوله و اتصالات پلیکا از پرکاربرد ترین نوع لوله ها در مصارف لوله کشی فاضلاب ساختمان است. زیرا قیمت لوله پلیکا از لحاظ اقتصادی در مقایسه با قیمت لوله و اتصالات دیگر بسیار مقرون به صرفه است و در گذر زمان نیز کیفیت خود را حفظ می کند. از جمله مزایای لوله و اتصالات پلیکا می توان به این موارد اشاره کرد:

  • وزن بسیار سبک لوله و اتصالات و در نتیجه آسانی در حمل و نقل
  • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی توسط مواد شیمیایی و خاک
  • رسانای الکتریکی و حرارتی و قابل استفاده در لوله گذاری برق ساختمان
  • قیمت خرید بسیار مناسب در مقابل با لوله های پوشفیت معمولی و پوشفیت سایلنت
  • مقاومت بالا در برابر اشتعال و آتش سوزی

معرفی انواع اتصالات فاضلابی پلیکا

1. زانویی ها: از پرمصرف ترین انواع لوله ها با توجه به قیمت لوله پلیکا اتصالات پلیکا می باشند که در مدل های زانویی 45 درجه، زانویی 90 درجه و سه راه خم در بازار عرضه می شوند. شما می توانید از اتصال زانویی لوله پلیکا در زمان هایی که قصد چرخش در مسیر لوله-کشی را دارید، استفاده کنید.

2. سه راهی ها: این نوع اتصال، اتصالی با سه انتها می باشد. دو عدد از این اتصالات در یک خط مستقیم و یکی از آنها در کنار آن دو با زاویه های متفاوت وجود دارد. استفاده از این نوع سه راهی این اجازه را می دهد تا یک خط لوله به دو خط لوله جداگانه با اتصال 90 درجه تقسیم شود. نقش دیگری که دارد این است که می توانند دو خط لوله را به یک خط لوله اصلی وصل کنند. بیشتر این سه راهی ها دارای انتهای سوکت لغزنده هستند، اما مدل های رزوه ای این اتصالات نیز وجود دارد. درنتیجه سه راهی پلیکا برای انشعاب گیری و یا تغییر مسیر در لوله کشی فاضلاب پلیکا مورد استفاده قرار می گیرد.

3. چهار راه ها: اتصال چهار راه پلیکا یک نوع اتصال غیر متداول اما مفید می باشد که به منظور اضافه کردن 4 عدد انشعاب با زاویه 90 درجه مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع اتصال یک فایده دیگر نیز دارد، آن هم اینکه یکپارچگی ساختاری لوله ها حفظ می شود و علاوه بر آن سیال می تواند در جهت-های مختلف حرکت کند.

4. رابط ها : همانند کوپلینگ ها سبب اتصال دو قسمت به یکدیگر می شوند، با این تفاوت که پس از نصب می توانید به راحتی آنها را از روی اتصال بردارید. 

انواع این اتصالات بسیار است و ما جهت اختصار به توضیح برخی از آنها بسنده می کنیم.

انواع اتصالات لوله فاضلاب پوش فیت

این اتصالات به دلیل آسانی در نصب، از جمله اتصالات محبوب به شمار می روند. برای استفاده از این نوع اتصال کافی است که دو قسمت آن را در یکدیگر قرار داده و فشار جزئی وارد کنید. به همین راحتی اتصال برقرار می شود. اتصالات پوشفیت از مواد پلی-اتیلن ساخته می شود، از این رو از فواید و مزیت های این نوع اتصالات می توان به توان حرارتی بالا، مقاومت در مقابل مواد شیمیایی و استقامت بسیار اشاره کرد. برخی از انواع آن به این صورت است: بوشن و رابط پایه بلند، تبدیل خارج از مرکز، زانو، زانو رابط لوله فاضلاب با ظرفشویی، زانو ونت دار 87 درجه، زانو ونت دار 45 درجه، سه راهی 87 درجه و …

 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram