انواع اتصالات لوله پنج لایه و کاربرد آن ها

اتصالات لوله پنج لایه

معرفی انواع اتصالات لوله پنج لایه

انواع اتصالات لوله پنج لایه چیست؟ اتصالات و همچنین لوله پنج لایه از جمله جدید­ترین لوله و اتصالات در زمینه تاسیسات ساختمانی می­باشد. اجرا و نصب این محصولات بسیار سریع و راحت می­باشد. اتصالات لوله پنج لایه و همچنین خود لوله پنج لایه به دلیل داشتن خصوصیات و فواید فراوانی که دارد و همچنین به دلیل داشتن عمر مفید طولانی خیلی سریع پیشرفت کرده و در حال جایگزین شدن اتصالات قدیمی می­باشد. لوله­ های پنج لایه با قرار گرفتن لایه ­های گوناگونی مانند دو لایه مواد پلی ­اتیلن، دو لایه چسب مخصوص و یک لایه میانی آلومینیوم قابل انعطاف و مقاوم تشکیل شده ­اند.

انواع اتصالات لوله پنج لایه

اتصالاتی که جهت اجرای لوله­ کشی با لوله پنج لایه مورد استفاده قرار می­گیرد نیز مخصوص همین نوع لوله طراحی شده است. این اتصالات با کیفیت انواع مختلفی دارند که به صورت ترکیبی در سیستم لوله­ کشی مورد استفاده قرار می­گیرد. قسمت­ های اصلی این اتصالات عبارتند از:

 1. اتصالات پرسی پنج لایه
 2. اتصالات کوپلی پنج لایه
 3. اتصالات کلمپی پنج لایه

اتصالات پرسی لوله پنج لایه

همچنان که از اسم­شان نیز معلوم است این اتصالات با روش پرس بر روی لوله نصب می­شوند. به این صورت که یک عدد حلقه استوانه ­ای بر سر هر اتصال موجود است که زمانی لوله را به داخل آن حلقه هدایت کنیم، باید با ابزار خاصی کار پرس را انجام دهیم. درون حلقه ­ای که لوله درون آن قرار می­گیرد، دنده ­هایی وجود دارد که زمان پرس به داخل گوشت پلی ­اتیلنی لوله فرو رفته و لوله را مهار می­کند. در کنار این دنده ­ها اورینگ قرار دارد که بعد از پرس کار آب­ بندی را انجام می­دهد. اتصالات لوله پنج لایه پرسی از سایز 16میلی­­متر تا 63میلی­متر ساخته می­شود. سایز 16­میلی­متر بیشتر برای پروژه­ های گرمایش از کف به کار می­رود. این اتصالات انواع مختلفی دارند و بنابراین بهتر است تا به کاربرد و انواع آن ها توجه کافی داشته باشید تا در هنگام خرید لوله و اتصالات دچار مشکل نشوید. که در ادامه به توضیح برخی می­پردازیم.

زانو چپقی پرسی

زانو چپقی پرسی یک سر حلقه ­دار دارد که لوله درون آن قرار میگیرد و پرس می­شود. و سر دیگر این اتصال از داخل دارای رزوه می­باشد که صورت پیچی به اتصالات دیگر و یا شیر­آلات متصل می­گردد. از این اتصالات برای تغییر جهت سیال و یا لوله استفاده می­شود.

سه راه مساوی سه سر پرسی

این محصول هر سه طرف آن دارای حلقه استوانه ­­ای میباشد که از سه طرف لوله پنج لایه به داخل آن رفته و پرس می­شود. از این اتصال برای گرفتن انشعاب استفاده می­شود.

بوشن پرسی از اتصالات لوله پنج لایه

بوشن پرسی پنج لایه دارای دو سر با حلقه استوانه­ ای میباشد. این اتصالات برای اتصال دو لوله پنج لایه به هم­دیگر به کار می­رود.  بوشن پرسی پنج لایه از سایز 16 میلی­متر تا 63 میلی­متر تولید میگردد.

بقیه اتصالات پرسی عبارتند از:

 • زانو پرسی
 • زانو تو پیچ پرسی
 • رابط روپیچ
 • بوشن روپیچ پرسی
 • بوشن توپیچ
 • رابط توپیچ
 • بوشن تبدیلی پرسی
 • درپوش پرسی
 • سه راه توپیچ پرسی
 • سه راه تبدیلی پرسی
 • سه راه روپیچ پرسیسه راه دیواری 90 درجه پرسی
 • سه راه صفحه ­دار رو­پیج پرسی و سه ­راه صفحه ­دار توپیج پرسی
 • زانویی صفحه­ دار روپیچ پرسی و سه ­راه صفحه ­دار توپیچ پرسی
بوشن پرسی پنج لایه

اتصالات کوپلی لوله پنج لایه

این اتصالات با بدنه برنجی مرغوب تولید می­شوند که جهت استحکام و زیبایی بر روی آنها آبکاری شده است و به رنگ نقره­ای می­باشد. این اتصالات از سایز 16 تا 63 میلی­متر تولید می­شوند. این اتصالات دارای اورینگ از جنس پلاستیک­ مرغوب و مقاوم می­باشند، که در زمان نصب به لوله پنج لایه کار آب­­بندی را انجام می­دهند، تا پس از اتمام لوله­ کشی سیستم دچار نشتی آب نشود.

اتصالات کوپلی عبارتند از: رابط روپیچ کوپلی و رابط توپیچ کوپلی – زانو 90 درجه کوپلی، زانو توپیچ کوپلی و زانو روپیچ کوپلی – بوشن تبدیلی کوپلی و بوشن ساده کوپلی – سه­ راه کوپلی، سه ­راه دیواری، سه ­راه تبدیلی، سه ­راه دیواری موازی

اتصالات کلمپی لوله پنج لایه

این نوع اتصالات جهت لوله­ های پنج لایه با قطر بزرگتر و دارای فشار بالا مورد استفاده قرار میگیرد. این محصول دارای کمربندی می­باشند که مقاومت زیادی در برابر فشارهای بالا دارد. نصب این نوع اتصالات آسان است و در سیستم­ های خاص از آن استفاده می­شود. باید بدانید که قیمت لوله و اتصالات مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. از دیگر اتصالاتی که برای لوله­ کشی پنج لایه استفاده می­شود عبارتند از: تبدیل روپیچ، مغزی، مغزی روپیچ و توپیچ، زانو رزوه­ای، رابط روپیچ و توپیچ، تبدیل توپیچ و روپیچ، چپقی رزوه­ای، مهره ماسوره، بست تکی و زوج لوله، درپوش فلزی کلکتور، بست خاردار، پیچ هواگیری دستی، صفحه نصب، صفحه قوس ­دار، کلکتور مدولار با شیر کوپلیف کلکتور مدولار، جعبه کلکتور تورستاتیک بدون محرک الکتریکی ، کلکتور، کلکتور رفت و برگشت با شیر پرسی، کلکتور رفت و برگشت با شیر کوپلی، پایه کلکتور.

مزایای اتصالات لوله پنج لایه

 • مناسب برای آب آشامیدنی و آب گرم
 • مقاوم در مقابل رسوبات و پوسیدگی
 • مناسب جهت لوله کشی­­ های روکار
 • تحمل دمای حرارت بالا
 • دارای عمر مفید طولانی
 • نصب آسان و سریع
 • دارای ظاهر زیبا
مزایای اتصالات لوله پنج لایه

موارد کاربرد لوله پنج لایه

لوله و “اتصالات لوله پنج لایه” یک انتخاب مناسب برای سیستم­ های آب­رسانی و سیستم ­های حرارت مرکزی می­باشد. علاوه بر قیمت لوله پلیکا که بسیار مناسب است، این لوله ­های پنج لایه که با استفاده از تکنولوژی ­های برش لبه ­ای تولید می­شوند، به خوبی ویژگی ­های پلاستیک و فلز را با یکدیگر ترکیب می­کنند. اتصالات لوله پنج لایه به کمک روش­ های اتصال مکانیکی ایجاد می­شود و برای اتصالات می­توان از هر دو روش اتصال فشاری و همچنین اتصال با پیچ و مهره استفاده کرد. لوله پنج لایه این امکان را می­دهد به نصاب می­دهد، که انواع سیستم­ های گوناگون لوله ­کشی را جهت مقاصد آب­رسانی و گرمایش طراحی و اجرا کند. همچنان که قبلا گفته شد لوله­ های پنج لایه از دو ماده مختلف با ویژگی­ های مختلف تشکیل شده است؛ این دو ماده در حالی که دارای خواص متفاوت و ویژگی­ های مختلفی نسبت به یکدیگر هستند با یکدیگر ترکیب می­شوند تا در اثر این ترکیب خواص ویژه ای را ارائه دهند.

بخش­­های داخلی لوله پنج لایه که به طور مستقیم به سیال انتقالی در تماس می­باشد، از پلی ­اتیلن ­های بافته شده تولید شده است. این لایه توسط یک لایه آلومینیومی پوشیده شده است و سپس توسط اشعه لیزر لبه­ های دو لایه به هم جوش داده شده است. در حقیقت لوله پنج لایه از دو لایه پلی ­اتیلنی در هم تنیده شد و یک لایه آلومینیوم در وسط تشکیل شده، که بین هر دو لایه به وسیله چسبی محکم اتصال برقرار شده است. این لوله­ ها در موارد مانند تاسیسات آب آشامیدنی، اتصالات رادیاتور آب گرم و انتقال هوای فشرده، گرمایش مرکزی زیر آب کاربرد فراوان دارد.

مزایای وجود لایه آلومینیومی در اتصالات لوله پنج لایه

از جمله فواید وجود لایه آلومینیومی این است که لایه آلومینیومی سبب اضافه شدن ویژگی­های قابل توجهی به لوله  ­های پنج لایه می­شود. از جمله این ویژگی ­ها سهولت شکل­ پذیری این نوع لوله است، در حالی که شکل دهی راحت است، این تغییر شکل در طول زمان نیز خود را به درستی حفظ می­کند، در نتیجه سبب می­شود که مسیر نصب لوله به خوبی طی شود، بدون اینکه احتیاجی به نصب اتصالی باشد. همچنین وجود آلومینیوم سبب می­­شود که بتوان از خم ­های تیز در مسیر لوله استفاده کردن بدون اینکه تغییر چندانی در سطح مقطع داخلی لوله وارد شود. همچنین استحکام لوله و پیشگیری از نفوذ اکسیژن از طریق دیواره از جمله مزایای وجود آلومینیوم می­باشد.

*بهتر است بدانید که قیمت لوله و اتصالات پنج لایه در برند­های مختلف متفاوت است؛ پس بهتر است در هنگام خرید لوله و اتصالات به برندی که خریداری میکنید، دقت نمایید. لوله و اتصالات پلیکا نیز از محصولاتی است که در این راستا مورد استفاده قرار می­گیرد. اما جنس این محصول با لوله پنج لایه کاملا متفاوت است، در نتیجه قیمت لوله پلیکا نیز با لوله پنج لایه نیز متفاوت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *