آشنایی با انواع اتصالات لوله پلیکا

لوله و اتصالات لوله پلیکا از جنس ماده PVC می باشد و برای اتصال آنها از روش چسب زدن استفاده می شود. این لوله ها عمر بالایی دارند و پوسیده و زنگ زده نمی شوند. لوله پلیکا در صنعت لوله پیشتاز بوده و دارای رنگ طوسی می باشد و در میان مصرف کنندگان نیز محبوب واقع شده است. برخی گمان می کنند که پلیکا جنس این لوله ها می باشد در حالی که پلیکا نام برند معروف این نوع لوله ها می باشد. لوله و اتصالات لوله پلیکا دارای مقاومت بالا و در مدت زمان طولانی می باشند که همین خصوصیت سبب پرطرفدار بودن آنها شده است، و صنعت آب و فاضلاب وابسته و مرتبط به این نوع لوله می باشد. این نوع لوله و اتصالات از ماده اولیه پلی پروپیلن و PVC در سیستم های ساختمانی بر یکدیگر مزیت خاصی ندارند و کیفیت هر کدام به کیفیت مواد اولیه به کار رفته در تولید آنها مرتبط است.

قیمت لوله و اتصالات پلیکا

قیمت لوله پلیکا بر اساس ضخامت و نوع آن از جمله قوی، نیمه قوی یا معمولی بودن کلاس فشاری لوله پلیکا و همچنین نوع کاربری آن که می تواند روی زمین و به طور دفنی زیرزمین و داخل بتن استفاده شود تعیین می شود. پس در هنگام خرید لوله و اتصالات به تمامی این نکات دقت کنید، و همان چیزی را خریداری نماید که به آن نیاز دارید. قیمت این نوع لوله و اتصالات جهت مصارف آبرسانی و فاضلاب تحت فشار متفاوت می باشد. قیمت این نوع لوله و اتصالات به عواملی مانند شرکت سازنده، کیفیت مواد اولیه، دارا بودن استاندارد، گارانتی و ضمانت و خدمات پس از فروش نیز بستگی دارد.

انواع لوله و اتصالات لوله پلیکا

در ادامه به توضیح برخی از اتصالات لوله پلیکا می پردازیم و زمان استفاده هر یک را بیان می کنیم.که این توضیحات می تواند در خرید لوله و اتصالات شما را راهنمایی کند:

زانوها

زانوها نوعی از اتصالات لوله پلیکا می باشند که در زمان لوله کشی برای تغییر مسیر یا زاویه دادن لوله ها به کار می روند. زانوها در سه زاویه 45 درجه و 5/87 و 90 درجه موجود می باشند که با نام های تجاری زانوی 45درجه و سه راه خم و زانوی 90 درجه خوانده می شوند.

زانوها

سه راهی ها

سه راه پلیکا نوعی از اتصالات لوله پلیکا می باشد که با توجه به نوع آن قیمت لوله و اتصالات تغییر می کند و جهت انشعاب با تغییر مسیر لوله پلیکا به کار می رود. سه راه پلیکا در سه زاویه 90، 45، 5/87درجه موجود می باشد. از دیگر انواع این محصول سه راه تبدیل می باشد که ضمن تغییر مسیر یا انشعاب­گیری در مسیر لوله پلیکا امکان تغییر سایز لوله را نیز فراهم می کند.

سه راه خم

سه راه خم 5/87 درجه پلیکا، این نوع اتصالات به دلیل حذف نقاط مرده درون آنها باعث کاهش سروصدای ناشی از عبور فاضلاب، پیشگیری از بسته شدن و همچنین تسهیل در حرکت فاضلاب می شود این اتصالات دارای زاویه بازتری در مقایسه با اتصالات 90درجه می باشد که سبب به وجود آمدن یک شیب جهت تسهیل حرکت فاضلاب درون لوله و اتصال پلیکا شده که همین امر از بسته شدن لوله و اتصال در اثر رسوب فاضلاب پیشگیری می کند. چراکه یکی از عواملی که سبب بسته شدن لوله می شود، کاهش سرعت حرکت فاضلاب در حال عبور از شبکه فاضلابی می باشد.

تبدیل ها

تبدیل یک نوع دیگر از اتصالات پلیکا می باشد که برای متصل کردن دو لوله پلیکا با سایزهای مختلف به همدیگر به کار می رود.تبدیل یک نوع دیگر از اتصالات پلیکا می باشد که برای متصل کردن دو لوله پلیکا با سایزهای مختلف به همدیگر به کار می رود.

سیفونها

سیفون نوعی از اتصالات پلیکا است که مانع از برگشت فاضلاب، جانوران موزی از درون شبکه فاضلاب، و همچنین مانع برگشت بوی بد، به داخل ساختمان می باشد. محل نصب سیفون پلیکا در خروجی راه آب، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه می باشد. معمولا سیفون پلیکا در سایزهای 125، 110، 90،63 می باشد.

درپوشهای پلیکا

درپوش پلیکا نوعی از اتصالات آن می باشد که برای بسته کردن انتهای لوله پلیکا به صورت موقتا یا دائما برای جلوگیری از ورود اشیاء یا مصالح ساختمانی به درون شبکه می باشد.

درپوشهای پلیکا

بوشن ها

بوشن ها به صورت استوانه ای شکل با دو سر مادگی و در دو نوع ترمزدار و تخت موجود می باشند. نوع ترمز دار آن جهت متصل کردن لوله های پلیکا بدون نیاز به حرارت دادن به کار میرود. و نوع تخت آن جهت تعمیر شکستگی های لوله پلیکا و ایجاد انشعاب جدید استفاده می شود.

چهارراه ها

از این محصول ها در برخی مسیرهای اصلی شبکه فاضلاب که تعداد اتصالات پلاستیکی مصرفی افزایش می یابد و همچنین دو انشعاب 45درجه به جای دو عدد سه راهی برای صرفه جویی در فضا و تعداد اتصال یک عدد چهار راه به کار می برند و یا در شبکه جهت انشعاب بعدی قابل پیشبینی مورد استفاده قرار می گیرد.

سه راه دریچه بازدید

دریچه ای است که در زمان گرفتگی سیفون، زانویی ها، لوله ها و غیره جهت رفع گرفتگی و تمیز کردن بدون نیاز به تخریب ساختمان به کار می رود از این رو خرید لوله و اتصالات دارای این دریچه در خطوط لوله و فاضلاب ساختمانی می تواند مفید و کاربردی باشد، و باید در این سیستم  تعداد کافی دریچه بازدید در  پایین ترین بخش هر لوله فاضلاب قائم در سر زانو سه راهه ها، موقع اتصال یک لوله فرعی به لوله اصلی دیگر، در هر تغییر مسیر و در لوله اصلی فاضلاب که از دیوار خارجی عبور می کند نصب شود.

موفه

رابط انبساطی پلیکا “موفه” نوعی اتصال پلیکا برای استفاده در سیستم عمودی ساختمان برای پیشگیری از ایجاد شکستگی در سیستم فاضلاب در زمان نشست ساختمان یا تعمیر قسمتی از سیستم که به خاطر عدم امکان جابجایی با توجه به خاصیت کشویی محصول انجام می گردد.

فلنج

فلنج در شبکه های آبیاری تحت فشار و کشاورزی جهت منتقل کردن آب از چاه ها به مکان مورد نظر، به دلیل هزینه های بالا، استفاده از لوله های پلیکا به دلیل سبکی وزن، مقاومت در برابر خوردگی، راحتی در نصب و قیمت مناسب ضروری می باشد. و چون لوله و فلنج موتور و پمپ آب فلزی بوده، برای تبدیل و استفاده از لوله های پلیکا باید از فلنجی از جنس پلیکا استفاده کرد. برخی دیگر از اتصالات پلیکا عبارتند از: کلاهک، بست پلیکا، کف خواب و …