بررسی انواع اتصالات جوشی و کاربرد های آن

کاربرد اتصالات جوشی در صنعت هوایی، خودروسازی و همچنین در نیازهای مسکونی بسیار زیاد است. اتصالات جوشی همیشه نمی توانند در بهترین حالت انجام شود و تمامی این ها بستگی به نوع جوش و نوع اتصالات دارد.این موضوع می تواند بر روی قیمت لوله و اتصالات مثل قیمت لوله پلیکا نیز تاثیر بگذارد.در این مقاله قصد داریم در رابطه به 5 نوع مختلف اتصال جوشی برسی و بحث کنیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

اتصالات جوشی
خرید لوله پلیکا
برای خرید با بهترین قیمت لوله پلیکا همین حالا کلیک کنید.
لوله و اتصالات

اتصالات جوشی

برای توضیح اتصالات جوشی باید این را بگوییم که در این فرایند دو قطعه فلز یا پلاستیک در یک نقطه یا لبه به همدیگر متصل می­شود. با توجه به شکل فلزات و با توجه به هندسه خاص این محصول، جوشکاری جهت متصل کردن آنها به همدیگر انجام می شود.در زمان خرید لوله و اتصالات با این اتصالات آشنا می شوید. در ادامه به انواع اتصالات جوشی می پردازیم.

اتصالات جوشی

آشنایی با انواع اتصالات جوشی

انواع اتصالات جوشی

انواع اتصالات جوشی بر حسب موقعیت قطعات متصل شونده به همدیگر، به این صورت دسته بندی می شود:

اتصال لب به لب

اکثر اوقات برای متصل کردن انتهای ورق­ های صاف و مسطح به ضخامت­ های تقریبا برابر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پیش از جوشکاری لبه­ ی قطعات را آماده می کنند و در صورت لزوم پخ میزنند سپس آنها را به خوبی در یک راستا قرار داده، از جوش شیاری با نفوذ کامل استفاده می کنند. در جوش کاری لب به لب انواع حالت­ های مختلفی وجود دارد. می توان این نوع از انواع اتصالات جوشی را متداول­ترین نوع دانست. این اتصال رایج­ترین نوع اتصال لوله به خود لوله و اتصال لوله به بقیه اتصالات، شیر آلات، فلنج و غیره می­باشد.

در این نوع اتصال لازم است که ضخامت ورقه ­ها و لوله با یکدیگر برابر باشد. اندازه محل اتصال در این نوع جوش در حالت حداقلی است و این روش جوشکاری به طور گسترده­ ای در شرایطی که باید جوشکاری با کیفیت اعمال شود، به کار می رود. در این نوع جوشکاری، جوش شیاری با نفوذ کامل در میان قطعات مورد استفاده به کار می رود. با این حال به این نوع اتصال، به عنوان اتصال ساده طبقه بندی می شود، اما تغییرات مختلفی وجود دارد که می توان جهت دست یافتن به نتیجه مطلوب اعمال کرد و نوع این اتصال را کمی پیچیده ­تر می کند.

اتصال روی هم

یکی از معمول ­ترین نوع اتصالات، اتصال روی هم می باشد که از مزیت­ های بسیاری برخوردار است. از جمله: به راحتی جفت و جور می شود، به این صورت که این اتصالات به دقت بسیاری در مقایسه با دیگر اتصالات جوشی نیاز ندارد. قطعات این توانایی را دارند که بر روی همدیگر جابجا شوند تا خطاهای کوچک، پوشیده شود. یکی دیگر از مزیت­ های این اتصالات سادگی اتصال دادن است، لبه­ های قطعاتی که وصل می شوند احتیاج به آماده ­سازی خاصی ندارند و اکثر با برش عادی بریده می­شوند. همچنین این اتصال به دلیل مدت زمان کمی که نیاز دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این اتصال می توان از دو قطعه با ضخامت­ های متفاوت استفاده کرد. همچنین می توان جوش ­ها را در یک و یا هر دو طرف ایجاد کرد.

اتصال سپری

این نوع اتصال در ساخت نیم رخ های مرکب به شکل T  و I ، لچکی­ها، تیر ورق ­ها و به صورت کلی قطعاتی که تحت زاویه با هم جفت و جور می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع اتصال قطعات با زاویه 90 درجه در مرکز هم به یکدیگر جوش می خورند یا اینکه لبه یکی از قطعات دقیقا با زاویه 90 درجه در وسط قطعه دیگر قرار می گیرد. در ساخت ماشین آلات این نوع اتصال بیشترین کاربرد را دارد.

اتصالات جوشی

اتصال گوشه گونیا

این اتصال در مقاطع جعبه­ ای مستطیل شکلی که به صورت تیر یا ستون تولید می شوند، کاربرد دارد. در این نوع اتصال، دو قطعه در یک زاویه مناسب به همدیگر متصل می شوند. در این نوع از اتصال عموما هم در بخش بیرونی و هم در لبه دو قطعه جوشکاری انجام می شود. این اتصال به خاطر مقاومت بالایی که برابر پیچش دارد، کاربرد بسیار زیادی برای اتصال در ستون­ های مقاوم، تیرها، گوشه سازه محتمل بار و غیره دارد.

اتصال پیشانی

این اتصال نقش باربری را ندارد و بیشتر برای نگه­ داشتن دو یا بیشتر صفحه در یک امتداد مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع اتصال از جوش شیاری استفاده می شود. این نوع از اتصال جهت متصل کردن قطعات روی ورق های فلزی به کار می رود. در این روش قطعات در کنار همدیگر جوش می خورند و قطعات فلزی عموما در کنار همدیگر قرار می گیرند.

انواع اتصالات جوشی بسته به نوع جوش

نوع جوش به شکل قطعاتی که به هم متصل می شوند مربوط است، از این رو لازم است که در باره آنها اطلاعاتی را کسب کنید تا در زمان خرید لوله و اتصالات سردرگم نشوید. که در ادامه ما به توضیح آن می پردازیم:

اتصالات جوشی

جوش شیاری

جوش شیاری برای وصل کردن قطعاتی به کار می رود که روی یک سطح و در امتداد همدیگر قرار گرفته­اند. استفاده از جوش شیاری با هدف منتقل کردن تمامی نیرو از قطعات متصل شده به نقطه اتصال می باشد. از این رو مقاومت این جوش باید در حد قطعات متصل شونده باشد. برای این کار درز جوش به گونه­ ای طراحی شده است که جوش در تمام عمق قطعه نفوذ کند. به­  چنین جوشی، جوش نفوذی کامل می گویند. اما اگر جوش در تمام ضخامت قطعات متصل شونده نفوذ نکند به آن جوش شیاری با نفوذ ناقص می گویند.

جوش کام و انگاشته

این جوش ­ها برخی اوقات به­  تنهایی و برخی به صورت ترکیبی با بقیه انواع جوش ­ها، مانند جوش گوشه برای تقویت برشی در اتصال صفحات روی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای آگاهی از قیمت لوله و اتصالات جوشی سری به سایت­  های فروش این محصولات بزنید. همچنین جهت آگاهی از قیمت لوله پلیکا نیز در همین سایت ها می توانید اقدام کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp