روش های آب بندی لوله

یکی از مهم­ترین قسمت ­های لوله­ کشی ساختمان، به لوله های آب و فاضلاب ساختمان بستگی دارد و بیشترین نگرانی برای ایجاد خرابی یا شکستگی در لوله کشی ساختمان است و به وجود آمدن هر گونه اختلال در کارکرد این لوله­ ها از جمله ترکیدگی، نشتی و نم و غیره باید سریعا برطرف شود. خو­شبختانه امروزه رو ش ­های زیادی برای “آب بندی لوله” فاضلاب بدون نیاز به تخریب وجود دارد و دیگر نباید نگران نشتی آب از لوله ها باشیم و می توان از این روش ­هایی مانند استفاده از چسب آب بندی لوله فاضلاب و دیگر موارد استفاده کرد و در کوتاه ترین زمان نشتی ایجاد شده را رفع کرد.با ما در این مقاله همراه باشید تا راه های گوناگون آب بندی لوله را بررسی نماییم.

خرید لوله و اتصالات
برای خرید لوله و اتصالات همین حالا به گروه ساختمانی حارث مراجعه کنید.
لوله و اتصالات

آب بندی لوله

اگر منظور از آب بندی لوله را بخواهیم بدانیم در ابتدا لازم به ذکر است که استفاده از لوله هایی با جنس مرغوب و کیف بالا در لوله کشی ساختمان ها ضروری می باشد اما در مواردی به دلایل گوناگون لوله ها دچار شکستگی یا ترک می شوند در این مواقع برای ترمیم لوله کشی از آب بندی لوله استفاده می کنیم.در هنگام خرید لوله و اتصالات باید به جنس و کیفیت لوله توجه بسیاری شود تا دچار خرابی های فراوان نشوند.از دیگر مواردی که دارای اهمیت می باشد این است که لوله ها به خودی خود آب بندی نمی شوند و برای آب بندی آن ها باید از مواد و وسایل مخصوص به این کار استفاده کرد.قبل از انجام عملیات آب بندی لوله در ابتدا باید از دلیل ایجاد نشتی آب مطمئن شویم در بعضی از موارد نشتی به دلیل شکستگی یا ترک در لوله نمی باشد و فقط اتصالات لوله شل شده است در این مواقع به آب بندی احتیاجی نیست .نکته مهم دیگر نیز این است که لوله های تخریب شده نباید مدت زمان طولانی به همان صورت باقی بمانند زیرا هر چه زمان نشتی بیشتر باشد آب بندی لوله سخت تر و زمان برتر می شود.

برای اطلاع از قیمت لوله و اتصالات مانند قیمت لوله پلیکا می توانید به گروه ساختمانی حارث مراجعه نمایید و بهترین کیفیت و بهترین قیمت لوله و اتصالات را تجربه کنید.

آب بندی لوله

هرآنچه درباره آب بندی لوله باید بدانیم

استفاده از چسب آب بندی لوله فاضلاب

استفاده از چسب آب­ بندی لوله فاضلاب، از جمله بروزترین متد هایی است که هم اکنون برای آب­ بندی لوله پلیکا به کار می رود. چسب آب بندی انواع متنوعی دارد و در بسیاری از موارد می تواند بهترین گزینه برای انتخاب باشد. روش استفاده از چسب آب­ بندی لوله فاضلاب به این صورت است که اول آب ریزی متوقف شود تا لوله­ ها کاملا خشک شوند، سپس محل نشتی را با دستمال خوب تمیز کنید و چسب را به قسمت مربوطه بچسبانید. چسب آب­ بندی لوله و فاضلاب عموما در مدت زمان یک تا دو ساعت خشک می شود و به این روش عمل آب ­بندی لوله انجام می شود. برخی از انواع چسب­ های “آب­ بندی لوله فاضلاب” باید از طریق خمیر از جنس اپوکسی یا چسب جانبی به محل نشتی چسبیده شوند؛ اما برخی دیگر دارای چسب سرخود هستند. مزایای این چسب ها عبارتند از:

 • روش کار آسان
 • مقاومت بسیار بالا
 • تاثیر فوق العاده در رفع نشتی لوله­­ ها
 • هزینه پایین و مقرون به صرفه چسب آب بندی

نشت گیری به کمک لوله فاضلاب دیگر

در زمان ­هایی که نم زدگی کم باشد، می توان برای آب ­بندی لوله از خود لوله استفاده کرد. و به وسیله یک وصله از خود لوله و چسب آب بندی، لوله را آب بندی کرد. البته لوله ­ای که به عنوان وصله انتخاب می کنید باید با لوله معیوب در قطر و ابعاد برابر باشد. در این روش آب­ بندی لوله فاضلاب ابتدا لوله را به صورت طولی برش دهید، و بعد لوله فاضلاب را از بالا به پایین برش دهید تا دهانه آن باز شود، محل نشتی را با دستمال خوب تمیز کنید و با سوهان نرم کمر سوهان کاری کنید. در این مرحله محل نشتی و لوله را آغشته به چسب مخصوص کنید؛ سپس دهانه لوله را با کرده و لوله را به عنوان یک وصله به محل نشتی بچسبانید. در طول 24 ساعت؛ مرتب به لوله سر بزنید و در صورت مشاهده حفره و روزنه؛ آن قسمت ­ها را با چسب آب­ بندی لوله فاضلاب پر کنید و پس از 24 ساعت، آب ­بندی لوله تمام است.

آب بندی لوله با مواد کامپوزیتی مخصوص

استفاده از مواد کامپوزیتی مخصوص نیز یکی از روش­ های نوین آب­ بندی لوله فاضلاب است که در رفع نشتی انواع لوله­ های فلزی و آب­ بندی لوله بسیار تاثیر دارد. این مواد نیز دارای مزایای مخصوص به خود هستند که عبارتند از:

 • قابلیت استفاده در مواد شیمیایی و اسیدها
 • مقاومت بالا
 • دوام حرارتی بالا
 • قابلیت عملکرد بسیار بالا

اگر جایگاه نشتی لوله آب در داخل محدوده ساختمان باشد؛ بهتر است از یک فرد با مهارت در این زمینه استفاده کنید.

آب بندی لوله

خمیر مخصوص آب بندی

مواد به وجود آورند خمیر شامل، روغن بزرک و مل که ترکیبی به نام کربنات کلسیم و سفید رنگ می باشد. خمیر مخصوص آب بندی نوعی حالت چسبندگی و لیزی دارد که همین خاصیت، از سر دنده و کنف محافظت کرده و همچنین با پوسیدگی لوله­ ها به مبارزه برمی خیزد. البته یک مدل دیگری از خمیر هم موجود است که جنسی سفت ­تر دارد و بیشتر برای بتونه کاری شیشه استفاده می شود.

کنف

کنف تشکیل شده از الیاف گیاهی محکم و بلندی که با برخورد با آب، حجیم شده و به خاطر حجمی که دارد، سبب گرفته شدن محوطه خالی بین لوله و فیتینگ می شود.

آب بندی لوله

نوار آب بندی لوله

نوار آب بندی که به اسم نوار تفلون مشهورند، و مواد به وجود آورنده آن پلی تترافلورواتیلن است که بیشترین مصرف آن برای آب بندی لوله­ های مرتبط با گاز، آب، ترکیبات نفتی، بخار و ترکیبات شیمیایی است. نوار تفلون لوله ای شکل و دارای درپوش برای محافظت از آن می باشد. و همچنین برای اتصالات شیر، آب گرم و سرد با قطر بسیار کم استفاده می شود. بهتر است که در زمان خرید لوله و اتصالات، قبل از اینکه قیمت لوله و اتصالات را حساب کنید، حتما یکی از ابزارالات آب­ بندی لوله را نیز خریداری نمایید تا سریع­تر کارتان پیش برود. روش استفاده از نوار تفلون، به این صورت است که انگشت را از حلقه­ی خالی نوار رد کرده و با کمک گرفتن از انگشت دیگر، سر نوار را از حلقه جدا کرده و به آرامی و با احتیاط به گونه­ ای که نوارتفلون به هم گره نخورد؛ روی سر دنده برعکس عقربه­ های ساعت به دور آن می پیچیم.

نکات مهم در زمان آب بندی و رفع نشتی لوله فاضلاب

 1. در زمان استفاده از چسب آب ­بندی لوله فاضلاب و اتصالات آن، از لوله و اتصالات پوش فیت استفاده نکنید.
 2. برای مطمئن شدن از کارکرد روشی که برای آب بندی لوله پلیکا اجرا کردید؛ چند روز بعد از رفع نشتی اجازه دهید روی مجل نشتی خالی بماند.
 3. اگر نشتی به لوله­ های اصلی آب و فاضلاب بودند؛ باید با سازمان آب و فاضلاب مشکل را در میان بگذارید و خودتان برای آب ­بندی لوله اقدامی نکنید.
 4. نشتی لوله­ های فاضلاب که آهنی هستند، برخی اوقات در محل رزوه آنها می باشد که باز هم همان محل را با چسب مخصوص آب بندی لوله فاضلاب آهنی برطرف کنید.

این مقاله در رابطه با روش­های آب­ بندی کردن لوله­ های می باشد، که می تواند برای شما مفید باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter